قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

مقدمه

اگر تجربه به خرید واحد آپارتمانی نوساز را داشته باشید احتمالاً دیدید که در قسمت پارکینگ یا چیزی     نمی­نویسند یا نوشته می­شود، طبق صورت ­مجلس تفکیکی یا بعضی فروشندگان یا مشاورین املاک در قسمت پارکینگ خط تیره می­کشند.

در این بین نیز بعضی فروشندگان و مشاورین نا آگاهی هم هستند که خودشان بدون مبنای واقعی اقدام به تعیین پارکینگ جهت واحدها کرده و در مبایعه نامه به شماره یا موقعیت پارکینگ اشاره می­کنند که کاری صد در صد غیر حرفه­ ای و اشتباه است.

حتما بخوانید : آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

البته در قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز صادره از سازمان ثبت یک روش برای تقسیم پارکینگ­ها تعریف شده است و هنگام تنظیم صورت­ مجلس تفکیکی برای مشخص کردن موقعیت پارکینگ ­ها و تعلق آنها به واحدهای آپارتمانی از همین روش استفاده می­شود.

اگر شما این شیوه نامه تنظیم صورت­مجلس تفکیکی پارکینگ ­ها را رعایت کنید در هنگام فروش واحدهای نوساز تا حدودی می­توانید آن را ملاک عمل خود قرار بدهید.

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

در این روش برای تقسیم پارکینگ آمده است که، تقسیم از سمت شمال­ غربی ساختمان در جهت عقربه­ های ساعت، پارکینگ­ها بین واحدها از طبقات بالایی شروع می­شود.

با این روش این نتیجه حاصل می­شود که پارکینگ­های واقع در طبقات همکف به واحدهای طبقات بالا تعلق می­گیرد و هر چه شمارش واحدها یا طبقات واحدها پایین می­رود، پارکینگ آنها در پارکینگ­های طبقات منفی واقع می­شود.

حتما بخوانید : تراکم ساختمان چیست؟

بنابراین در هنگام خرید یا فروش آپارتمان نوساز به این موضوع دقت کنید تا مبادا به عنوان فروشنده تعهدی به انتقال یک پارکینگی بدهید که عملاً به آن آپارتمان تعلق نخواهد گرفت تا بعدها با اعتراض و شکایت خریدار و مطالبه خسارت مواجه نشوید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

183 دیدگاه دربارهٔ «قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز»

 1. با سلام و خسته نباشید
  می خواستم بدونم تقسیم پارکینگ در آپارتمان شخصی ساز به عهده چه کسی است.از اداره ثبت پرسیدم گفتن یا سازنده و یا نماینده ساختمان چون من طبقه اول غربی هستم پارکینگ منو جلوی آسانسور دادند.آیا من میتونم دادخواست بدم؟با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   بر عهده مالک و سازنده است البته اگر توافق کنند. و الا ثبت طبق بخشنامه انجام میدهد. اگر در مبایعه نامه جانمایی نشده باشد کاری نمیتونید انجام بدید‌

   پاسخ
 2. سلام
  فروشنده می تواند در موقع تنظیم صورت مجلس تفکیکی به صورت خودسرانه اقدام به تقسیم پارکینگ بین واحد ها کند یا حتما ملزم است تا تمام خریداران را جمع کند و جای پارکینگ ها بر اساس ترتیب قرارداد قرعه و در نهایت بخشنامه سازمان ثبت مشخص کند.

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر از قبل در مبایعه نامه ها پارکینگ مشخص شده باید همان را انجام بدهد و الا مانع قانونی برای تقسیم وجود ندارد و اگر هم خودش تقسیم نکند مامور ثبت طبق بخشنامه عمل میکند.

   پاسخ
 3. سلام، ما الان نزدیک ۱۰ سال در آپارتمانی ساکن هستیم آن موقع سند آماده نبود هرکس برای خودش یک جا پارک میکرد. الان ما میخواهیم پارکینگ خودمان پارک کنیم ولی همسایه مان قبول نمیکند چکار باید کرد.

  پاسخ
 4. سلام بنده در یک ساختمان چهارطبقه تکواحدی در طبقه دوم ساکنم و پارکینگ ندارم ولی سه طبقه دیگر با وجود دو پارکینگ غیز مزاحم و یک مزاحم ، ۴ ماشین پارک میکند و بااعتراض من در پاسخ میگویند شما که پارکینگ ندارید حق اعتراض ندارید
  راهنمایی می خواستم از جنابعالی

  پاسخ
  • سلام و درود
   شما می توانید اعتراض کنید چون آن خودروی مازاد از فضای حیاط و درب مشاعی ساختمان گذر می کند و در حقیقت از ملک شما باید عبور کند و همین مقدار کافی است تا تحت عنوان ورود غیر مجاز و تصرف عدوانی و ایجاد مزاحمت از او شکایت کنید.

   پاسخ
 5. سلام
  ببخشید ما ی واحد آپارتمان نوساز از شرکتی خریداری کردیم و با پارکینگ تحویل گرفتیم و الان یکساله ک ساکن شدیم.حالا ک میخوان سند بزنم میگن پارکینگ نداره واحدتون.در حالی ک موقع تحویل واحد جای پارکینگ بوده و شماره اش واحدتون هم بوده.حالا چون بنائی ک شرکت ساخته بیش از حد مجاز بوده میخوان پارکینگ هامون را خراب کنن.ب نظرتون من چه کار کنم.

  پاسخ
  • سلام و درود
   میتونید یا فسخ کنید قرارداد رو یا مابه التفاوت پارکینگ را مطالبه کنید.

   پاسخ
 6. در خصوص آن دسته از ساختمان‌هایی که پارکینگ آن با رای ساکنان تقسیم شده است، در مورد قانونی بودن یا نبودن این کار بهتر است بدانید که، حتی با توافق اکثریت ساکنان ساختمان هم نمی‌توان این کار را انجام داد و حتما باید همه مالکان رضایت داشته باشند. طبق ماده ۱۰ قانون مدنی، اگر تقسیم پارکینگ بین مالکان، با توافق همه مالکان باشد، اشکال قانونی ندارد، اما فراموش نکنید که نحوه شماره‌گذاری و پلاک‌گذاری پارکینگ، توسط مامور و نماینده سازمان ثبت انجام می‌شود. روند کار هم به این صورت است که از بالاترین طبقه آپارتمان کار پلاک‌گذاری را شروع می‌کنند و بعد از آن، از پایین‌ترین نقطه آپارتمان، واگذاری پارکینگ را انجام می‌دهند. در واقع، مالکان با توافق نمی‌توانند داشتن یا نداشتن پارکینگ را تعیین کنند، بلکه فقط می‌توانند در مورد این‌که کدام پارکینگ را بردارند، توافق کنند.

  پاسخ
 7. با سلام
  یک آپارتمان اداری در یک مجتمع اداری در تهران اجاره کردم که در زمان اجاره بنگاه اعلام کرد دارای پارکینگ است و حتی مکان آن را به من نشان داد. البته در اجاره نامه جلوی قسمت پارکینگ هیچ چیز نوشته نشده و خالی است. الان که ساکن شده ام نگهبان از ورود ماشین به پارکینگ جلوگیری میکند و مالک مدعی است که ملک هنوز پارکینگ ندارد. دفتر مجتمع مدعی است که چون مالک هنوز مبلغ مربوط به پارکینگ را پرداخت نکرده امکان استفاده از آن را ندارد و مالک میگوید در حال حاضر پول برای پرداخت ندارد. لازم به ذکر است هنوز سند تک برگ واحد آماده نشده که تحویل مالک شود. هم مالک و هم تعاونی فروشنده مدعی هستند ملک دارای پارکینگ هست ولی باید اول مبلغ آن پرداخت شود تا قابل استفاده باشد. آیا راهی برای من وجود دارد که بتوانم از پارکینگ استفاده کنم؟ بنگاه میگوید اگر پارکینگ نداشت جلوی آن در اجاره نامه مینوشتیم “ندارد” و پون چیزی ننوشتیم یعنی که “دارد”

  پاسخ
  • سلام و درود
   دستدلال بنگاه برای فرار از مشکل پارکینگ است هم شما رو قانع میکند هم مالک را. اما در کل قانونا همه واحدها باید پارکینگ داشته باشند اما اگر از استفاده شما جلوگیری میکنند راهش اینه که بخواهید فسخ کنید شما ملک معیوب است. اما فسخ بیش از یکسال طول میکشه پس چه بهتره با توافق موجر اقاله یعنی فسخ کنید. و الا با این شرایط راه آسان و فوری وجود ندارد.

   پاسخ
  • با سلام خدمت شما.بنده یک واحد آپارتمان خریداری کرده ام که پارکینگ شماره هفت به مساحت نه متر در سند آن آمده و در مبایعه نامه هم ذکر شده است ولی عملاً محل مورد نظر بر اساس جانمایی پارکینگ و صورتمجلس تفکیکی عملاً امکان پارک یک ماشین را ندارد.حال فروشنده میگوید که به شهرداری شکایت کرده و درصدد تغییر صورتمجلس تفکیک است.
   اول اینکه آیا تغییر صورتمجلس تفکیکی نه سال پس از سند مقدور است؟
   دوم اینکه اگر کار به دادرسی کشیده شود تفاوت قیمت واحد با پارکینگ اختصاصی و واحد بدون پارکینگ از جنبه ی قانونی چگونه مشخص می شود و برای ملکی که هر متر پنج ملیون تومان خریداری شده، چه مقدار است؟

   پاسخ
   • سلام و درود
    بعید میدونم پس از نه سال استفاده نتیجه ای بگیرد. اگر نتیجه بگیرد قطعا بله میتوانید ارش بخواهید یعنی مابه التفاوت پارکینگ سالم و معیوب.

    پاسخ
 8. با تقدیم احترام ،جناب دکتر،،،
  و تشکر از پاسخ های جامع شما،
  آقای دکتر ،در یک مجموعه۱۲واحدی، که مالک در نقشه از شهرداری ۱۲پارکینگ داشته ، تاپایان کار، خریداران، ساکن شده بودند، پس از چند ماه مالک گفت مأمورشهرداری میگوید، در بین دوستون در نظر گرفته شده، دوماشین، نمیشود،باید یک ماشین در نظر گرفته شود، !! بدون اظهار نظر خریداران،پس از مدتی که سند ها نوشته شد، متوجه شدیم، در ۶ مربوط بخود نوشته شده، در آخر برگه سند ، با خط متفاوت، بدون مهر و امضای مشخص نوشته شده، این واحد حق استفاده از یک ماشین در پارکینگ مشائی بدون ذکر ابعاد را دارد، ۶ خریدار دیگر تصور اینکه، خُب حق مالک است!! بتوصیه مالک در حیاط پارک، میکنند، مالک بچندنفر فروخته خودش هم هست!! اینک که میخواهیم برای تجدید بنا نوسازی کنیم ، مالک و خریداران میگویند، در نوسازی شما حق یک پارکینگ دارید. مگر برای هر پارکینگ اضافه مبلغی حدود دویست میلیون بما پارکینگ دارها بدید، !! مامیگوئیم، شما مالک نیستید، حق استفاده از یک ماشین را داشتید، که در این مدت، چندسال دوماشین پارک میکردید، میگوئیم اگرمالک بودید مثل انباری ها ابعاد آن در سند قید میشد!! در این مورد راهنمائی بفرمائید، سپاس گذار میشوم،،،

  پاسخ
  • سلام و درود
   سپاسگزارم.
   سوال تون واقعیتش خیلی روشن نیست و جمله بندیش مشکل داره.
   اما چیزی که متوجه شدم مشکل سرپارکینگ هستش. در خصوص پارکینگ مشاعی در صورتمجلس و سند اشاره میشه که مشاع یا مشترک است و همچنین قید میشه که چند خودرو در آن قابل پارک است و واحدهایی که پارکینگ ندارند در صورتمجلس درج شده.

   پاسخ
 9. بادرود
  به اتفاق سه نفر (مجموع ۴ شریک)اقدام به احداث یک دستگاه آپارتمان ۴ واحده بشرح واحد(۶۰-)،اول،دوم و سوم کرده ایم ودر حال حاظر ۳ پارکینگ موجود داریم و توافقی هم نداریم.
  به کدام واحد پارکینگ تعلق نمی گیرد؟اصولا” آیا قانونی در این مورد وجود دارد؟
  ممنوم می شوم اگر پاسخ دهید

  پاسخ
  • سلام و درود
   ابتدا توافقی
   در صورت عدم توافق چون مشاعی است و امکان تقسیم وجود ندارد در صورت اختلاف موضوع از طریق دادگاه قابل پیگیری است و النهایه با قرعه تقسیم میشود.
   از طریق ثبت برای مواقعی است که پارکینگ تامین شده و ملاک اول تاریخ و مفاد قرارداد است و سپس اگر اینها نبود طبق آنچه در مقاله گفته شد عمل میشود.

   پاسخ
 10. با سلام و تشکر

  بنده اواخر ۹۶ یک واحد آپارتمان نیمه ساخته را خرید کردم که به گفته سازنده دو پارکینگ داشت. در قولنامه قید شده “واحد دارای دو پارکینگ سندی که به رویت خریدار رسیده” وقتی که سندها آماده شدند یکی از این دو پارکینگها مزاحم دیگری است.
  بنده سند را امضا کردم و سپس شکایت کرده در خواست ضرر و زیان کردم ولی با توجه به دفاعیات ناقص وکیلم دادگاه “قرار رد دعوی خواهان” صادر کرد.
  مجددا بنده تجدید نظر دادم و دادگاه رای داد،متن این رای به شرح زیر است:
  “در خصوص تجدید نظر خواهی به دادنامه شماره… که به موجب آن قرار رد دعوی نخستین تجدید نظر خواهانها مبنی بر مطالبه ما به التفاوت بهای پارکینگ مزاحم با پارکینگ غیر مزاحم به شرح استدلال منعکسه در رای تجدید نظر خواسته صادر و اعلام گردیده است نظر به اینکه جهات موضوعی و اسباب موجهه رای صادره تماما در راستای ماهیت دعوای است لکن رای صادره در قالب قرار و به طور شکلی اصدار یافته است که مطابق قانون انطباقی با هم ندارند دادگاه تجدید نظر خواهی را وارد تشخیص و مستندا به بند د ماده ۳۴۸ و مواد ۳۵۳ و ۳۶۵ قانون آیین دادرسی مدنی دادگاه نقض قرار معترض عنه پرونده را جهت رسیدگی در ماهیت دعوی به مرجع محترم نخستین اعاده نماید.”

  می خواستم بدانم نظر شما چیست؟ آیا شکایتم به جایی می رسد؟ بنده تاکید دارم به لغت تحویل “دو عدد پارکینگ” قید شده در مبایعه نامه و از طرفی در تقسیم نامه شهرداری عملا دو نوع پارکینگ بیشتر وجود ندارد: ۱- پارکینک ۲- پارکینگ مزاحم و عملا شق سومی از پارکینگ بنام “پارکینگ غیر مزاحم” موضوعیت ندارد.

  میخواستم بدانم نظر دیوان در خصوص تعبیر پارکینگ به پارکینگ مزاحم چیست؟ از کجا باید اطلاعات بگیرم.

  پیشاپیش از شما کمال تشکر را دارم

  پاسخ
  • سلام و درود
   متن دادخواست و رای بدوی رو از واتس اپ ارسال کنید تا بررسی شود.
   ضمنا معنی دادنامه تجدیدنظر اینه که دادگاه بدوی باید تصمیم ماهیتی بگیرد و مثلل حکم به بطلان دعوا یا پدیرش ان بدهد که نتیجه ان با قرار متفاوت است.یعنی اگر بطلان دعوا صادر شود بیشتر به ضررتان است تا الان که رد دعوا صادر شده. بنابراین شاید بهتررباشد دادخواست را استرداد کنید و با مشاوره حرفه ای تر اقدام به طرح دعوا کنید.
   در خصوص پارکینگ مزاحم باید گفته شود که این موضوع در طرح تفصیلی شهر تهران و سایر شهرها پیش بینی شده و یک واحد مزاحم در ساختمان مسکونی قابل ایجاد است. اقدام وکیل شما برای مطالبه مابه التفاوت اقدام مناسبی است و الا باید کل قرارداد را فسخ کنید و جز این راهی ندارد.

   پاسخ
  • با سلام. آپارتمان نوسازی رو ۲ سال پیش خریداری کردم. داخل قولنامه شماره و جای مارکینگ مشخص نشده. فقط نوشته پارکینگ دارد.ولی مستاجر گذاشتم داخل ساختمان. زمانی که من نبودم ظاهرن یک بار قرعه کشی کرده بودند همونایی که تو ساختمون بودند و محل پارکینگهارو مشخص کرده بودند. بعدن دوباره یک بار دیگه دعوا شده بوده و دوباره جاهارو با قرعه جدید ظاهرن عوض کردند و فعلا یکسالی هست که افراد طبق قرعه دومی دارند ماشیناشون رو میگذارند. ولی چون من مالک، تو اون دوتا قرعه کشی قرعه کشی و اون جلسه نبودم و اطلاع رسانی هم نشده بود و نصف اون افراد جلسه هم مستاجر بودند، این جای پارکی که به من دادند قابل قبولم نیست و چون ساختمان ۵ طبقه هست و واحد غربی طبقه پنجم هستم عملا طبق بخشنامه ثبت بهترین و اولین جای پارک مال بنده میشه. حالا چه پیشنهادی دارید. ایا باید شکایت کنم؟ چه درخواستی بدم و کجا برم. ایا این بخشنامه ثبت لازم الاجرا هست یا خیر؟ ایا اهالی و مالکین نمیتونند استناد کنند به اون قرعه کشی یکسال پیش که مستاجر من اونجا بوده؟

   پاسخ
   • سلام و درود
    ۱- مستاجر حق شرکت در مجامع عمومی ساختمان را ندارد مگر با وکالت از موجر
    ۲- بدون رضایت حتی یک مالک قرعه باطل است
    ۳- بسته به اینکه پارکینگ شما مشاع و یا اختصاصی باشد شرایط استفاده از ان متفاوت است.
    ۴- در صورت اختلاف ملاک ابتدا مفاد قراردادها و تاریخ خرید است و سپس ملاک شیوه نامه تقسیم و ترسیم پارکینگ ها طبق بخشنامه ثبت است

    پاسخ
 11. سلام.بنده در یک باب ساختمان دوطبقه ک هر طبقه تک واحدیست ساکنم.که هر طبقه یک ماشین در پاکینگ داریم .ب دلیل متراژ بالای ساختمان در کل محیط پارکینگ درمجموع ۴ ماشین جا میشود ینی دوتاپشت هم یک سمت و دوتای دیگر سمت دیگر پشت هم و بدون مزاحمت در عبور و مرور برای طرف مقابل که در یک طرف است. مدتیست ک بنده یک ماشین دیگری خریده ام و دوتا ماشین پارک میکنم پشت هم در یک سمت ک هیچ گونه مزاحم عبور و مرور ماشین همسایه نیست.ولی همسایه با این کار مخالف است و مزاحمت ایجاد میکند و میگوید یک جا پارک داری وماشین دوم را در پارکینگ حق نداری بگذاری . در حالی ک پارکینگ ها در سند ثبت نشده و جز مشاعات است. خواستم بپرسم که من میتونم دوتا ماشینمو تو پارکینگ پارک کنم یا نه راه قانونی این مشکل ما چیست ؟ با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر مشاع است و مزاحمتی ایجاد نمیکند و فضا برای ایشان هم موجود باشد ایرادی ندارد. و مشمول مقررات استفاده از قسمتهای مشاعی طبق قانون تملک آپارتمان ها است.

   پاسخ
   • سلام و درود
    بنده سازنده و مالک طبقه سوم یه آپارتمان سه واحدی هستم و پارکینگ قید در سند ندارم،و ساختمان دو پارکینگ یکی برای واحد اول و دیگری برای واحد دوم،سه سوال داشتم:
    آیا می توانم پس از پایان کار ساختمان نسبت به نحوه ی اختصاص پارکینگ اعتراض کنم چون باید اختصاص پارکینگ از واحدهای بالا صورت بگیره؟
    دوم اینکه آیا دو واحد دیگه می تونن تو یک پارکینگ که جلوی در ورودی هستش و برای راحتی خودشون پارک کنند یا اینکه باید د قسمت مشخص شده ی خودشون پارک کنند؟
    سوم اینکه پس از شکایت علیه دو واحد و عدم توجه به آن قانون چه برخودری با این واحد انجام میدهد؟

    پاسخ
    • سلام و درود
     ۱- اگر طی مبایعه نامه پارکینگ ها را فروخته اید پاسخ منفی است و امکان اعتراض ندارید.
     ۲- قبل از اخذ جواز باید تکلیف تعداد پارکینگ ها مشخص شود و برای سه واحد باید سه پارکینگ تامین کنید و ساختمان های مسکونی می توانند یک واحد پارکینگ مزاحم ذاشته باشند و الا باید تعهد به خرید پارکینگ در محدوده ۲۵۰ متری ساختمان بدهید تا در آینده که پارکینگ های عمومی ساخته شد برای آن واحد یک پارکینگ اختصتص داده شود. حالا ببینید تکلیف سومین پارکینگ شما چی شده و الا جواز یا پروانه ساخت صادر نمیشه بدون تامین پارکینگ برای همه واحدها.
     ۳-باید در قسمت مشخص شده پارک کنند.
     ۴- قانون تقسیم پارکینگ اجباری نیست و اگر توافق بر تقسیم شده دیگر تقسیم طبق فرمولی که در این مقاله گفتیم تقسیم نمی شود و شما قبل اخذ صورتمجلس تفکیکی باید تقسیم نامه رسمی تهیه و امضا کنید و دیگر امکان شکایت ندارید.

     پاسخ
 12. با سلام
  یک مجتمع ۱۲ واحدی مسکن مهر که دارای ۲ پارکینگ بدون مزاحم و ۴ پارکینگ مزاحم دار می باشد طی هماهنگی با مدیر وقت تعاونی مسکن مهر مقرر شد قرعه کشی پارکینگ ها انجام گردد و دو پارکینگ که بدون مزاحم می باشد در صورت پرداخت هزینه اضافی به مبلغ ۱ میلیون تومان پارکینگ بنام فرد بدون قرعه کشی شود که از ۶ پارکینک ۲ واحد متقاضی پرداخت اضافه هزینه شدند و الباقی با قرعه کشی مشخص گردید؛ که یکی از پارکینگ ها متعلق به بنده می باشد و از افراد حاضر امضا گرفته شد ولی متاسفانه یکی از واحد ها بعد از گذشت ۲ سال زیر بار پارکینگ خود نمی رود و اعلام می کند این قرعه کشی مورد قبول ایشان نبود حکم این پارکینگ ها چیست؟و جهت ثبت قانونی این پارکینگ ها به کجا مراجعه گردد.

  پاسخ
  • سلام و درود
   قبل از فروش پارکینگ های بدون مزاحم و قبل از قرعه کشی باید صورتجلسه ای بابت این موضوع و رضایت انها تنظیم و امضا میشد. نظر مدیر به تنهایی کافی نیست. میتواند ان فرد اعتراض کند.

   پاسخ
 13. با سلامو احترام
  سازنده آپارتمان نقشه نظام مهندسی را تغییر داده و به واحد های به دلخواه پارکینگ همکف یا منفی یک را داده در صورتی طبق قانون بنده در طبقه همکف خواهم بود و اظهار داشته اگر این طبقه را می خوای باید بابت پارکینگ ۱۰ میلیون تومان اضافه پرداخت نمایید . حالا سند تفکیکی نگرفته آیا اداره ثبت و املاک به نقشه نظام مهندسی توجه می کند یا نقشه بدون مهر سازنده؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   تا زمانی که صورتمجلس تفکیکی نگرفته است فرصت دارید توافق کنید.

   پاسخ
  • سلام، ما الان نزدیک ۱۰ سال در آپارتمانی ساکن هستیم آن موقع سند آماده نبود هرکس برای خودش یک جا پارک میکرد. الان ما میخواهیم پارکینگ خودمان پارک کنیم ولی همسایه مان قبول نمیکند چکار باید کرد.

   پاسخ
   • سلام و درود
    ابتدا استشهادیه تنظیم کنید و از تصرف پارکینگ تان توسط مترف فیلم و عکس تهیه کنید و تماس با ۱۱۰ بگیرید و بعد تحت عنوان تصرف عدوانی از او شکایت کنید.
    بهتر است ابتدا با مذاکره دوستانه صلح کنید اگر نشد به او اظهارنامه هم بدهید که رفع تصرف کند اگر به تصرفات غیر قانونیادامه داد موارد ابتدایی که گفته شد را انجام بدهید.

    پاسخ
 14. سلام
  برای آپارتمان نوساز و در مرحله پیش فروش علاوه بر پارکینگ واحد خودم پارکینگ اضافه از سازنده خریداری کردم و مکان پارکینگ با توافق طرفین کنار هم بین دو ستون اسکلت ساختمان و زیر آسانسور ورودی ما و توسط سازنده در قرارداد مشخص شده است.
  ساختمان برج باغ و دارای ۴۷ واحد می باشد و تعدادی پارکینگ اضافه جهت خرید هست.
  آیا مکان پارکینگ تعیین شده توشط سازنده صحیح است و یا طبق قانون ثبت شماره گذاری شده و تغییر خواهد کرد؟
  در قانون ثبت برای مالکی که ۲پارکینگ دارد چگونه شماره گذاری می شود؟ آیا کنار هم هست؟
  زمان سند زدن چگونه در سند قید می شود؟

  با تشکر از پستهای بسیار عالی شما
  خواهشمند است مطالبی در خصوص پارکینگ اضافه نیز در سایت قرار دهید.

  پاسخ
  • سلام و درود
   ۱-تقسیم پارکینگ ها مطابق بخشنامه ثبت انجام میشود مگر اینکه در زمان خرید در قرارداد مکان آن مشخص شود که در این حالت همان که در قرارداد ذکر شده ملاک صدور سند خواهد بود.
   ۲- وقتی به ملکی پارکینگ تعلق میگیرد طبق فرمولی که در مقررات ثبتی هست از سمت شمال غربی در جهت عقربه های ساعت دو پارکینگ کنار هم به شما تعلق میگیرد کمااینکه اگر به گونه دیگری توافق نمودید همان ملاک عمل خواهد بود چه همجوار باشند چه در دو مکان مجزا.
   ۳-تقسیم پارکینگ قانون فعلا ندارد صرفا یا توافق و اگر توافق نبود طبق بخشنامه ثبت انجام میشود.

   پاسخ
 15. سلام
  درساختمان مسکن مهر ۱۶ تا جای پارک برای ساکنین وجود داره ولی درزمان فروش پارکینگ ها ۱۷نفرپارکینک را خریداری نمودندوراه وشهرسازی درقرارداد داده شده به ساکنین ۱۷ واحد ذکر شده که دارای پارکینگ می باشند،عملا یک واحد پولش را پرداخت کرده ودر قرار داد ذکر شده.ولی جای پارک ندارد.ومدیر ساختمان بدون قید مکان درقرارداد ونامه تفکیکی پارکینگ شروع به تقسیم پارکینگ نموده وبه تربیت از واحد۱ ‌انباری ۱پارکینک داده و وقتی به پارکینگ واحد۲۰که می‌رسد متوجه کم بودن پارکینگ می‌شود،آیا به دلیل اینکه واحد آخرین واحد هست می تواند به ماپارکینگ ندهد.کار اوقانونی هست ویا نیست چاره کار چیست؟ممنون می‌شوم اگرراهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • سلام ودرود
   قطعا کار مدیر ساختمان غیر قانونی است چون قانون چنین اتیاری به مدیر ساختما نداده است. مدیر ساختمان فقط وظفه اداره امور ساختمان را طبق قانون تملک آپارتمان ها دارد و لاغیر و اقدامات بیش از این دخالت در حقوق دیگران محسوب میشود. از مدیر تحت عنوان ممانعت از حق میتوانید در دادسرا شکایت کنید.

   پاسخ
 16. باسلام حضور شما ما ملکی وکالتی را مشارکتی دادیم ساختند و نسبت سهم ها ۴۰درصد بنا ما و ۶۰درصد سازنده ودر مورد پارکینگ هم مشخص شده به نسبت ۴۰ درصد.
  وما سهم ۴۰درصد را با اجرای احکام گرفتیم سوال من این است نمیتوان پارکینگ را حتی با کارشناس دادگستری مشخص کرد؟ تعداد واحد ها۹ هست و پارکینگ ۶
  ممنون از لطف و توجه شما

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر همه مالک هستید احتمالا کل پارکینگ ها مشاع می شوند. مگر اینکه مالکین در انتقال پارکینگ به بعضی دیگر توافق کتبی و رضایتنامه محضری بدهند.
   تقسیم پارکینگ نیازی به کارشناسی ندارد چون مشکل شما تعداد پارکینگ ها هست اما در مورد محل پارکینگ ها و تعلق انها به مالکین یا توافقی یا طبق بخشنامه ثبت در زمان تنظیم صورتمجلس تفکیکی روشن میشود.

   پاسخ
 17. سلام . در آپارتمانی با عمر ۱۵ سال زندگی میکنم. برای خاتمه دادن به دعوای همسایه ها بر سر پارکینگ به چه نحوی میتونم صورتجلسه ی تفکیکی ساختمان رو پیدا کنم؟ در حالی که دسترسی به خریداران اولیه و سازنده ساختمان نداریم.

  پاسخ
  • سلام و درود
   با در دست داشتن سند مالکیت ملک و کارت ملی به یکی از دفاتر الکترونیک شهر یا نهایتا اداره ثبت منطقه خود مراجعه کنید و از صورتمجلس تفکیکی رونوشت درخواست کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید