قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

مقدمه

اگر تجربه به خرید واحد آپارتمانی نوساز را داشته باشید احتمالاً دیدید که در قسمت پارکینگ یا چیزی     نمی­نویسند یا نوشته می­شود، طبق صورت ­مجلس تفکیکی یا بعضی فروشندگان یا مشاورین املاک در قسمت پارکینگ خط تیره می­کشند.

در این بین نیز بعضی فروشندگان و مشاورین نا آگاهی هم هستند که خودشان بدون مبنای واقعی اقدام به تعیین پارکینگ جهت واحدها کرده و در مبایعه نامه به شماره یا موقعیت پارکینگ اشاره می­کنند که کاری صد در صد غیر حرفه­ ای و اشتباه است.

حتما بخوانید : آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

البته در قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز صادره از سازمان ثبت یک روش برای تقسیم پارکینگ­ها تعریف شده است و هنگام تنظیم صورت­ مجلس تفکیکی برای مشخص کردن موقعیت پارکینگ ­ها و تعلق آنها به واحدهای آپارتمانی از همین روش استفاده می­شود.

اگر شما این شیوه نامه تنظیم صورت­مجلس تفکیکی پارکینگ ­ها را رعایت کنید در هنگام فروش واحدهای نوساز تا حدودی می­توانید آن را ملاک عمل خود قرار بدهید.

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

در این روش برای تقسیم پارکینگ آمده است که، تقسیم از سمت شمال­ غربی ساختمان در جهت عقربه­ های ساعت، پارکینگ­ها بین واحدها از طبقات پایینی شروع می­شود.

با این روش این نتیجه حاصل می­شود که پارکینگ­های واقع در طبقات همکف به واحدهای طبقات پایین تعلق می­گیرد و هر چه شمارش واحدها یا طبقات واحدها بالاتر می­رود، پارکینگ آنها در پارکینگ­های طبقات منفی واقع می­شود.

حتما بخوانید : تراکم ساختمان چیست؟

بنابراین در هنگام خرید یا فروش آپارتمان نوساز به این موضوع دقت کنید تا مبادا به عنوان فروشنده تعهدی به انتقال یک پارکینگی بدهید که عملاً به آن آپارتمان تعلق نخواهد گرفت تا بعدها با اعتراض و شکایت خریدار و مطالبه خسارت مواجه نشوید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص امور ملکی

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

90 thoughts on “قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز”

  1. با سلام خدمت جناب آقای فولادی وکیل محترم
    بنده یک واحد در یک آپارتمان ۶ طبقه ۱۲ واحده خریده ام. زمان خرید ۸ ماه قبل از اتمام ملک. ملک هنوز پایان کار ندارد و البته من همه پولی که بابت تحویل باید می دادم ۶ ماه قبل پرداخت کردم و تنها پول پای سند مانده. بواقع من قبل از تحویل کامل ساختمان کل تعهدم را از روی حسن نیت انجام داده ام. حالا فروشنده که دارای وکالت است، اقدام به اختصاص پارکینگ ها براساس میل خود نموده است. و پارکینگ های طبقه همکف و مناسب را برای خود، داماد، برادر برداشته و به هیچ صراطی مستقیم نیست. به اداره ثبت اسناد مراجعه کردم و قانون شما را ذکر کردم. پاسخ جالب بود. فرمودند چنین قانونی اگر شما مستند جایی یا در سایت معتبری دیدید به ما هم بگویید؟ چند سوال: ۱- آیا من مالک حساب می شوم و حق انتخاب و شرکت در جلسه تنظیم و توافق پارکینگ را دارم؟ زیرا مالک یا سازنده می گوید این حق برای شما نیست. ۲- قانون مصوبه ای که در بالا ذکر کرده اید، مصوبه کدام مرجع قانونی می باشد و چگونه می توانم به آن استناد کنم؟ ۳- در صورت عدم تمکین سازنده، کدام مرجع باید رسیدگی کند؟ دادگاه، شهرداری، یا سازمان ثبت اسناد؟

    • سلام و درود
      چون شما خریدار هستید حقی برای تقسیم پارکینگ ندارید. از طرفی چون سازنده یا فروشنده از مالکین وکالت دارد متاسفانه این اختیار را دارد که بتواند پارکینگ ها را تقسیم کند. اما در رابطه با حل مشکل تان مرجع خاصی متولی نیست مگر اینکه بین مالکین اولیه و شرکا اختلاف باشد که در این خصوص مطابق بخسنامه ثبت واحدها تقسیم میی شوند. اگر هم فروشنده پارکینگ مشخصی را در قولنامه قید کرده باشد از طریق دادگاه می توانید او را الزام به انجام تعهد و تحویل پارکینگ کنید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: