قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

مقدمه

اگر تجربه به خرید واحد آپارتمانی نوساز را داشته باشید احتمالاً دیدید که در قسمت پارکینگ یا چیزی     نمی­نویسند یا نوشته می­شود، طبق صورت ­مجلس تفکیکی یا بعضی فروشندگان یا مشاورین املاک در قسمت پارکینگ خط تیره می­کشند.

در این بین نیز بعضی فروشندگان و مشاورین نا آگاهی هم هستند که خودشان بدون مبنای واقعی اقدام به تعیین پارکینگ جهت واحدها کرده و در مبایعه نامه به شماره یا موقعیت پارکینگ اشاره می­کنند که کاری صد در صد غیر حرفه­ ای و اشتباه است.

حتما بخوانید : آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

البته در قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز صادره از سازمان ثبت یک روش برای تقسیم پارکینگ­ها تعریف شده است و هنگام تنظیم صورت­ مجلس تفکیکی برای مشخص کردن موقعیت پارکینگ ­ها و تعلق آنها به واحدهای آپارتمانی از همین روش استفاده می­شود.

اگر شما این شیوه نامه تنظیم صورت­مجلس تفکیکی پارکینگ ­ها را رعایت کنید در هنگام فروش واحدهای نوساز تا حدودی می­توانید آن را ملاک عمل خود قرار بدهید.

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

در این روش برای تقسیم پارکینگ آمده است که، تقسیم از سمت شمال­ غربی ساختمان در جهت عقربه­ های ساعت، پارکینگ­ها بین واحدها از طبقات بالایی شروع می­شود.

با این روش این نتیجه حاصل می­شود که پارکینگ­های واقع در طبقات همکف به واحدهای طبقات بالا تعلق می­گیرد و هر چه شمارش واحدها یا طبقات واحدها پایین می­رود، پارکینگ آنها در پارکینگ­های طبقات منفی واقع می­شود.

حتما بخوانید : تراکم ساختمان چیست؟

بنابراین در هنگام خرید یا فروش آپارتمان نوساز به این موضوع دقت کنید تا مبادا به عنوان فروشنده تعهدی به انتقال یک پارکینگی بدهید که عملاً به آن آپارتمان تعلق نخواهد گرفت تا بعدها با اعتراض و شکایت خریدار و مطالبه خسارت مواجه نشوید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 

اگر به مشاوره حضوری نیاز دارید اینجا کلیک کرده و فرم نمایش داده شده را پر کنید
 • فایل ها را به اینجا بکشید


  اگر به وکیل متخصص نیاز دارید اینجا کلیک کرده و فرم نمایش داده شده را پر کنید
  • فایل ها را به اینجا بکشید


   اگر درخواست تنظیم قرارداد ملکی دارید اینجا کلیک کرده و فرم نمایش داده شده را پر کنید


   • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .


   اگر برای معاملات خود به دستیار حقوقی ملکی نیاز دارید اینجا کلیک کرده و فرم نمایش داده شده را پر کنید
   • فایل ها را به اینجا بکشید     

    اشتراک گذاری این مطلب

    149 دیدگاه دربارهٔ «قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز»

    1. با سلام
     یک مجتمع 12 واحدی مسکن مهر که دارای 2 پارکینگ بدون مزاحم و 4 پارکینگ مزاحم دار می باشد طی هماهنگی با مدیر وقت تعاونی مسکن مهر مقرر شد قرعه کشی پارکینگ ها انجام گردد و دو پارکینگ که بدون مزاحم می باشد در صورت پرداخت هزینه اضافی به مبلغ 1 میلیون تومان پارکینگ بنام فرد بدون قرعه کشی شود که از 6 پارکینک 2 واحد متقاضی پرداخت اضافه هزینه شدند و الباقی با قرعه کشی مشخص گردید؛ که یکی از پارکینگ ها متعلق به بنده می باشد و از افراد حاضر امضا گرفته شد ولی متاسفانه یکی از واحد ها بعد از گذشت 2 سال زیر بار پارکینگ خود نمی رود و اعلام می کند این قرعه کشی مورد قبول ایشان نبود حکم این پارکینگ ها چیست؟و جهت ثبت قانونی این پارکینگ ها به کجا مراجعه گردد.

     پاسخ
     • سلام و درود
      قبل از فروش پارکینگ های بدون مزاحم و قبل از قرعه کشی باید صورتجلسه ای بابت این موضوع و رضایت انها تنظیم و امضا میشد. نظر مدیر به تنهایی کافی نیست. میتواند ان فرد اعتراض کند.

      پاسخ
    2. با سلامو احترام
     سازنده آپارتمان نقشه نظام مهندسی را تغییر داده و به واحد های به دلخواه پارکینگ همکف یا منفی یک را داده در صورتی طبق قانون بنده در طبقه همکف خواهم بود و اظهار داشته اگر این طبقه را می خوای باید بابت پارکینگ 10 میلیون تومان اضافه پرداخت نمایید . حالا سند تفکیکی نگرفته آیا اداره ثبت و املاک به نقشه نظام مهندسی توجه می کند یا نقشه بدون مهر سازنده؟

     پاسخ
    3. سلام
     برای آپارتمان نوساز و در مرحله پیش فروش علاوه بر پارکینگ واحد خودم پارکینگ اضافه از سازنده خریداری کردم و مکان پارکینگ با توافق طرفین کنار هم بین دو ستون اسکلت ساختمان و زیر آسانسور ورودی ما و توسط سازنده در قرارداد مشخص شده است.
     ساختمان برج باغ و دارای ۴۷ واحد می باشد و تعدادی پارکینگ اضافه جهت خرید هست.
     آیا مکان پارکینگ تعیین شده توشط سازنده صحیح است و یا طبق قانون ثبت شماره گذاری شده و تغییر خواهد کرد؟
     در قانون ثبت برای مالکی که ۲پارکینگ دارد چگونه شماره گذاری می شود؟ آیا کنار هم هست؟
     زمان سند زدن چگونه در سند قید می شود؟

     با تشکر از پستهای بسیار عالی شما
     خواهشمند است مطالبی در خصوص پارکینگ اضافه نیز در سایت قرار دهید.

     پاسخ
     • سلام و درود
      1-تقسیم پارکینگ ها مطابق بخشنامه ثبت انجام میشود مگر اینکه در زمان خرید در قرارداد مکان آن مشخص شود که در این حالت همان که در قرارداد ذکر شده ملاک صدور سند خواهد بود.
      2- وقتی به ملکی پارکینگ تعلق میگیرد طبق فرمولی که در مقررات ثبتی هست از سمت شمال غربی در جهت عقربه های ساعت دو پارکینگ کنار هم به شما تعلق میگیرد کمااینکه اگر به گونه دیگری توافق نمودید همان ملاک عمل خواهد بود چه همجوار باشند چه در دو مکان مجزا.
      3-تقسیم پارکینگ قانون فعلا ندارد صرفا یا توافق و اگر توافق نبود طبق بخشنامه ثبت انجام میشود.

      پاسخ
    4. سلام
     درساختمان مسکن مهر 16 تا جای پارک برای ساکنین وجود داره ولی درزمان فروش پارکینگ ها 17نفرپارکینک را خریداری نمودندوراه وشهرسازی درقرارداد داده شده به ساکنین 17 واحد ذکر شده که دارای پارکینگ می باشند،عملا یک واحد پولش را پرداخت کرده ودر قرار داد ذکر شده.ولی جای پارک ندارد.ومدیر ساختمان بدون قید مکان درقرارداد ونامه تفکیکی پارکینگ شروع به تقسیم پارکینگ نموده وبه تربیت از واحد۱ ‌انباری ۱پارکینک داده و وقتی به پارکینگ واحد۲۰که می‌رسد متوجه کم بودن پارکینگ می‌شود،آیا به دلیل اینکه واحد آخرین واحد هست می تواند به ماپارکینگ ندهد.کار اوقانونی هست ویا نیست چاره کار چیست؟ممنون می‌شوم اگرراهنمایی فرمایید

     پاسخ
     • سلام ودرود
      قطعا کار مدیر ساختمان غیر قانونی است چون قانون چنین اتیاری به مدیر ساختما نداده است. مدیر ساختمان فقط وظفه اداره امور ساختمان را طبق قانون تملک آپارتمان ها دارد و لاغیر و اقدامات بیش از این دخالت در حقوق دیگران محسوب میشود. از مدیر تحت عنوان ممانعت از حق میتوانید در دادسرا شکایت کنید.

      پاسخ
    5. باسلام حضور شما ما ملکی وکالتی را مشارکتی دادیم ساختند و نسبت سهم ها ۴۰درصد بنا ما و ۶۰درصد سازنده ودر مورد پارکینگ هم مشخص شده به نسبت ۴۰ درصد.
     وما سهم ۴۰درصد را با اجرای احکام گرفتیم سوال من این است نمیتوان پارکینگ را حتی با کارشناس دادگستری مشخص کرد؟ تعداد واحد ها۹ هست و پارکینگ ۶
     ممنون از لطف و توجه شما

     پاسخ
     • سلام و درود
      اگر همه مالک هستید احتمالا کل پارکینگ ها مشاع می شوند. مگر اینکه مالکین در انتقال پارکینگ به بعضی دیگر توافق کتبی و رضایتنامه محضری بدهند.
      تقسیم پارکینگ نیازی به کارشناسی ندارد چون مشکل شما تعداد پارکینگ ها هست اما در مورد محل پارکینگ ها و تعلق انها به مالکین یا توافقی یا طبق بخشنامه ثبت در زمان تنظیم صورتمجلس تفکیکی روشن میشود.

      پاسخ
    6. سلام . در آپارتمانی با عمر ۱۵ سال زندگی میکنم. برای خاتمه دادن به دعوای همسایه ها بر سر پارکینگ به چه نحوی میتونم صورتجلسه ی تفکیکی ساختمان رو پیدا کنم؟ در حالی که دسترسی به خریداران اولیه و سازنده ساختمان نداریم.

     پاسخ
     • سلام و درود
      با در دست داشتن سند مالکیت ملک و کارت ملی به یکی از دفاتر الکترونیک شهر یا نهایتا اداره ثبت منطقه خود مراجعه کنید و از صورتمجلس تفکیکی رونوشت درخواست کنید.

      پاسخ

    دیدگاهتان را بنویسید