قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

مقدمه

اگر تجربه به خرید واحد آپارتمانی نوساز را داشته باشید احتمالاً دیدید که در قسمت پارکینگ یا چیزی     نمی­نویسند یا نوشته می­شود، طبق صورت ­مجلس تفکیکی یا بعضی فروشندگان یا مشاورین املاک در قسمت پارکینگ خط تیره می­کشند.

در این بین نیز بعضی فروشندگان و مشاورین نا آگاهی هم هستند که خودشان بدون مبنای واقعی اقدام به تعیین پارکینگ جهت واحدها کرده و در مبایعه نامه به شماره یا موقعیت پارکینگ اشاره می­کنند که کاری صد در صد غیر حرفه­ ای و اشتباه است.

حتما بخوانید : آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

البته در قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز صادره از سازمان ثبت یک روش برای تقسیم پارکینگ­ها تعریف شده است و هنگام تنظیم صورت­ مجلس تفکیکی برای مشخص کردن موقعیت پارکینگ ­ها و تعلق آنها به واحدهای آپارتمانی از همین روش استفاده می­شود.

اگر شما این شیوه نامه تنظیم صورت­مجلس تفکیکی پارکینگ ­ها را رعایت کنید در هنگام فروش واحدهای نوساز تا حدودی می­توانید آن را ملاک عمل خود قرار بدهید.

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

 

 

در این روش برای تقسیم پارکینگ آمده است که، تقسیم از سمت شمال­ غربی ساختمان در جهت عقربه­ های ساعت، پارکینگ­ها بین واحدها از طبقات بالایی شروع می­شود.

با این روش این نتیجه حاصل می­شود که پارکینگ­های واقع در طبقات همکف به واحدهای طبقات بالا تعلق می­گیرد و هر چه شمارش واحدها یا طبقات واحدها پایین می­رود، پارکینگ آنها در پارکینگ­های طبقات منفی واقع می­شود.

حتما بخوانید : تراکم ساختمان چیست؟

بنابراین در هنگام خرید یا فروش آپارتمان نوساز به این موضوع دقت کنید تا مبادا به عنوان فروشنده تعهدی به انتقال یک پارکینگی بدهید که عملاً به آن آپارتمان تعلق نخواهد گرفت تا بعدها با اعتراض و شکایت خریدار و مطالبه خسارت مواجه نشوید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

225 دیدگاه دربارهٔ «قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز»

 1. با سلام آیا این روش تقسیم در مورد آپارتمانهای قولنامه ایی که در شهرهای استان تهران به عنوان سند شناخته می شود نیز صدق می کند؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   اصولا پیش از سند گرفتن و طبق قولنامه و تقسیم نامه عادی انجام میشود و لذا پاسخ مثبت است

   پاسخ
 2. سلام.
  واحد طبقه اول یک آپارتمان را خریداری کرده ام. هنوز بعد از ده سال سند نشده و تکلیف پارکینگ ها مشخص نیست. فعلا طبق گفته فروشنده به یک ترتیبی خودرو ها را پارک میکنیم ولی گفته میشه که در سند احتمال اینکه جای پارکینگ عوض بشه وجود داره. ظاهرا تعداد پارکینگ ها از تعداد واحد ها کمتره. سوال من اینه که آیا به عنوان اولین کسی که در این آپارتمان واحد خریداری کردم و قدیمی ترین قرارداد را دارم و با توجه به اینکه زمان خرید فروشنده میگفت هر جا که دوست داری پارک کن(ولی در قرار داد موقعیت ذکر نشده) آیا جای پارکینگ من تغییر خواهد کرد؟ و اینکه داشتن قدیمی ترین قرار داد در اولیت انتخاب پارکینگ تاثیری دارد یا خیر؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام و درود
   بله الویت دارید به شرطی که به حق پارکینگ اشاره شده باشد.

   پاسخ
 3. با سلام و تشکر از جناب وکیل
  مجتمع ما شمالی است ،اول به حیاط میرسیم.زمین ۵۰۰ متر و (۶ واحد در سه طبقه ) . راه پله تقریبا در وسط پیلوت قرار دارد.وارد پیلوت که میشویم در سمت چپ ضلع غربی : ۲ جای پارک جلوی راه پله و دو جای پارک در پشت راه پله (جلوی انباری ها)قرار دارد. ۲ جای پارک در ضلع شمالی پیلوت.محل پارکینگ هر واحد کجاست.ممنون از شما

  پاسخ
  • سلام و درود
   فیلم رو با دقت نگاه کنید با نقشه توضیح دادیم.

   پاسخ
 4. سلام وقتتون بخیر
  در صورتی که پارکینگ در سند با متراژ مشخص نوشته شده باشد و در اون متراژ شما دو ماشین پارک کنید ،بدون اینکه وارد مشاعات یا مزاحم کسی شود ، منع قانونی دارد؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   بله منع قانونی دارد. فرض کنید همه بخواهند دوتا ماشین پارک ککند؟؟؟
   ضمنا شما دو مرتبه دارید از ریموت استفاده میکنید و یم ماشین اضافه دارد از محیط مشاعات ورود و خروج میکند وغیره.

   پاسخ
 5. با سلام
  یک سوال

  اولا اینکه آیا فروشنده میتونه پارکینگ ها رو بصورت دلبخواهی بین خریداران تقسیم کنه یا خیر؟
  دوما الان در یک ساختمان ۵ طبقه لطفا با ترسیم شکل بفرمایید کدوم طبقه در کدوم پارکینگ باید باشد. با علامت گذاری جنوب و شمال
  ممنون

  پاسخ
  • سلام و درود
   فیلم رو ببینید متوجه می شوید.
   اگر فروشنده فقط تعهد تحویل پارکینگ داده باشد بله دلبخواهی می تواند سند بگیرد.

   پاسخ
 6. سلام
  در پارکینگ ما هر سه ماشین در فاصله حدود ۷ متر و ده سانت جا داده شده اند که در برخی موارد باعث دعوا و درگیری شده..
  آیا برای این مساله استانداردی هست؟؟؟
  صاحب ملک میگوید طبق تعاریف شهرداری هر ۲ متر و ۳۰ سانت برای یک خودرو کافیست
  که متاسفانه فاصله نوک آینه های ماکسیما۲مترو۵سانت است

  پاسخ
  • سلام و درود
   بله استاندارد دارد. تا سه پارکینگ اگر باشد عرض ۶/۵ هستش و هر واحد پارکینگ اضافی نیز ۲ متر اضافه میشود و باید تقسیم بر تعداد پارکین گها کنید مثلا اگر چهار پارکینگ باشد عرض میشه ۸/۵ که باید تقسیم بر ۴ بشه که تازه کمتر از ۲/۵ که خودتون فرمودید میشه.

   پاسخ
  • سلام
   صاحب آپارتمان بعد از تقسیم پارکینگ ها یک پارکینگ اضافه در طبق همکف فروخته وازمن ببعد به به پارکینگ زیرین انتقال یافتم آپارتمان۳۲واحده۸طبقه هرطبقه۴واحد
   که من واحد۱۹هستم
   ۱۴پارکینگ طبقه همکف
   ۱۹پارکینگ طبقه پایین
   که مجموعا۳۳ پارکینگ شدن
   صاحب آپارتمان یک پارکینگ از۱۴پارکینگ همکف رو فروخته
   لطفا راهنمایی کنید

   پاسخ
   • با سلام اگر در شکل توزیع پارکینگ‌ها،که توضیح دادید واحدهایی به انتخاب خود(به علت خویشاوندی و امکان برگزاری مراسم های مذهبی ترجیح دادند کل پارکینگهای p2 را بردارند )و از اولویت واحدشان در پارکینگ همکف صرف نظر کنند سوال اینجاست که آیا شکل چیدمان قانونا با اولویت های بعدی می بایست تکمیل شود یا سازنده میتواند به شکل دلخواه نسبت به تخصص پارکینگهای همکف اقدام نماید

    پاسخ
    • سلام و درود
     اگر در قرارداد محل و شماره پارکینگ مشخص شده باید همان را تخصیص بدهد.

     پاسخ
 7. با سلام آپارتمانهایی که پشت تجاری آن را بصورت نیم طبقه میسازند درشمارش واحدها برای فروش آن نیم طبقه به عنوان طبقه اول محسوب میشود؟ودر سند یا مبایعه نامه به اسم طبقه اول فروخته میشود؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   باید به صورت مجلس تفکیکی توجه کنید چون جزئیات ساختمان در آن درج شده است.

   پاسخ
 8. شرمنده اقای وکیلی من جوابم رونگرفتم .اگه فروشنده بدون رضایت خریدار اقدام به تقسیم پارکینگها کندبه نحوی که به یک نفر پارکینگ نرسد ایا دردادگاه میتوان دادخواست تقسیم مجدد پارکینگ داد

  پاسخ
  • سلام و درود
   وکیل فولادی هستم بخدا اما وکیلی نیستم.
   خیر نمی شود. شما باید همان پارکینگ را که فروخته اید تحویل بدهید. اگر پارکینگ دیگری در سند قید شده باشد خریدار حق طرح دعوا دارد.

   پاسخ
 9. باسلام دوسوال از محضرتون دارم اول اینکه|
  ایا فروشنده بدون جلب نظر تمامی ساکنین حق دارد مشخص کند که پارکینگ به چه کسی بدهد وبه چه کسی ندهد.بدلیل کم بودن تعد اد پارکینگ نسبت به خریداران.؟
  دوما نحوه تنظیم سند واحدهای نوساز و انتقال پارکینگ در دفتر خانه اسناد رسمی با لحاظ اماده بودن مدارک خریدار چگونه هستش؟ با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   تامین پارکینگ اجباری است و الا پروانه ساخت صادر نمی شود. اگر پارکینگ در ساختمان تامین نشود باید تعهد به خرید ان در شعاع ۲۵۰ متری در اینده داده شود.
   اگر موقعیت پارکینگها مشخص نشود دست فروشنده باز است و هر جوری بخواد تقسیم میکند.

   پاسخ
 10. با سلام من یک واحد بصورت پیش فروش خریداری کردم و هیچ توافقی کتبی هم مبنی بر جای پارکینگ با فروشنده نکردم فقط گفتن جای پارک شما مثلا اینجاست حال فروشنده گفت سند اماده است الان جای پارک ما را ایا ثبت تعیین کرده ؟ و همچنین چون من توافق نامه ای ندارم و فروشنده جای برخلاف ثبت را به من بدهد ایا سند را امضا بعد شکایت کنم یا امضا نکنم اول شکایت کنم ممنون راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • سلام و درود
   برای شما این امکان فراهم نیست که بخواهید سند را اصلاح یا ابطال کنید چون در هر حال در مبایعه نامه جای پارکینگ مشخص نشده و چه سازنده و چه ثبت تعیین کرده باشند همان پارکینگ شما خواهد بود.

   پاسخ
 11. با سلام بنده یک واحد از ده واحد آپارتمانی که در پنج طبقه بنا شده و ساختمان شمالی می باشد ،و واحدها شمالی و جنوبی می باشد واحد بنده در طبقه سوم سمت شمالی می باشد در مبایعه نامه قید شده پارکینگ با انتخاب خریدار در طبقه منفی یک ،در حال حاضر فرو نشده حاضر به تحویل نیست و می گوید واحدهای جنوبی طبقه هم کف و واحدهای شمالی طبقه منفی یک لطفا راهنمایی نمایید هم از نظر قانون تقسیم عادی پا رکینگ بنده کجاست و ایا از نظر قانونی میتوانم پیگیر مبایعه نامه باشم ممنون

  پاسخ
  • سلام و درود
   هم مقاله گذاشتیم و هم ویدیو بنابراین طبق فرمول خودتون بررسی کنید چون واقعا نمیشه برای همه ما جداگانه جانمایی کنیم.

   پاسخ
  • باسلام خدمت اقای وکیل
   بنده یک واحد از اپارتمان ۱۲۸ واحده خریده ام که پرداختیم به اندازه سایر مشترکین میباشد الان ۴ تا پارکینگ کمه میخوان پارتی بازی درارند ،از لحاظ قانونی ایا اولویت دادن پارکینگ به کسانی نیست که پرداختیشون زودتر بوده ویا اگه پارکینگ ندادن میتوانم با شکایت پول پارکینگ واز پرداختیم کسر کنند،

   پاسخ
   • سلام و درود
    اگر کم باشه قبلا مشخص بوده توی پروانه ساخت که همون زمان تعهد تامین رو در شعاع ۲۵۰ متری ساختمان به شهرداری باید داده باشند. الویت منوط به شرایط قرارداد یا اساسنامه شرکت تعاونی و غیره است.

    پاسخ
 12. عرض سلام وخسته نباشید
  بنده واحد نوسازی درطبقه ۲ از ۶ واحد خریداری نمودم که درمبایعه نامه نوشته شده است دارای پارگینگ ودر صورت مجلس تفکیکی تمام واحدها مختصات همه پارگینگ ها یکی است
  حال فروشنده بعد از فروش چهار واحد اقدام به دریافت سند نموده واومده پارگینگ های جلو ریموت را به خودش ودوستانش داده وپارگینگ ما را به جوری داده که باید از حیاط دور بزنیم واز درب بدون ریموت که هم نفر رو وماشن رو میباشد خارج شویم درضمن تمام پارگینگها درطبقه همکف می باشد وپارگینگ بنده دربدترین منطقه قرار دارد لطفا راهنمایی فرمائد چی کار کنم اگه بخوام شکایت کنم حقش را دارم وباستناد چی ؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر در مبایعه نامه موقعیت پارکینگ قید شده باشد باید همان را بدهد. اگر قید نشده باشد در این صورت اقدام خاصی نمی توانید بکنید مگر اینکه مدعی خسارت و زیان شوید.بهتر است برای اظهار نظر دقیق تر قرارداد شما را از نزدیک ببینیم.

   پاسخ
 13. با سلام خدمت حضرتعالی دو تا سوال از محضرتون دارم اقای دکتر:
  اول اینکه اگه امکان داره بفرمایید عبارت ((پارکینگ، قطعه دوم تفکیکی ))در صورت مجلس به معنای این هست که پارکینگ متعلق به واحد دو هست یا اینکه سازنده میتونه بنام هر یک از واحدهای دیگه سند بزنه ؟؟؟.
  دوم اینکه با توجه به ماده ۱۵ دستورالعمل تفکیک اپارتمانها اگه همین عبارت برای سه تا واحد از یک اپارتمان ۴ واحده در صورت مجلس نوشته شده باشه و برای واحد چهارم نوشته نشده باشه ۳ تا پارکینگ به کدام واحدها میرسه . ؟؟؟
  ممنون از لطف و توجه شما

  پاسخ
  • سلام و درود
   باید متن را دقیق ببینیم تا پاسخ مستقیم بدهیم. اما راحع به قطعه دوم پاسخ منفی است چون تقسیم پارکینگ ممکن است شخصا توسط سازنده انجام شود یا توسط مامور اداره ثبت قاعدتا پارکینگ ها طبق آن تقسیم میشود. قطعه دو لزوما واحد دو نخواهد بود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید