قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

مقدمه

اگر تجربه به خرید واحد آپارتمانی نوساز را داشته باشید احتمالاً دیدید که در قسمت پارکینگ یا چیزی     نمی­نویسند یا نوشته می­شود، طبق صورت ­مجلس تفکیکی یا بعضی فروشندگان یا مشاورین املاک در قسمت پارکینگ خط تیره می­کشند.

در این بین نیز بعضی فروشندگان و مشاورین نا آگاهی هم هستند که خودشان بدون مبنای واقعی اقدام به تعیین پارکینگ جهت واحدها کرده و در مبایعه نامه به شماره یا موقعیت پارکینگ اشاره می­کنند که کاری صد در صد غیر حرفه­ ای و اشتباه است.

حتما بخوانید : آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

البته در قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز صادره از سازمان ثبت یک روش برای تقسیم پارکینگ­ها تعریف شده است و هنگام تنظیم صورت­ مجلس تفکیکی برای مشخص کردن موقعیت پارکینگ ­ها و تعلق آنها به واحدهای آپارتمانی از همین روش استفاده می­شود.

اگر شما این شیوه نامه تنظیم صورت­مجلس تفکیکی پارکینگ ­ها را رعایت کنید در هنگام فروش واحدهای نوساز تا حدودی می­توانید آن را ملاک عمل خود قرار بدهید.

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

 

 

در این روش برای تقسیم پارکینگ آمده است که، تقسیم از سمت شمال­ غربی ساختمان در جهت عقربه­ های ساعت، پارکینگ­ها بین واحدها از طبقات بالایی شروع می­شود.

با این روش این نتیجه حاصل می­شود که پارکینگ­های واقع در طبقات همکف به واحدهای طبقات بالا تعلق می­گیرد و هر چه شمارش واحدها یا طبقات واحدها پایین می­رود، پارکینگ آنها در پارکینگ­های طبقات منفی واقع می­شود.

حتما بخوانید : تراکم ساختمان چیست؟

بنابراین در هنگام خرید یا فروش آپارتمان نوساز به این موضوع دقت کنید تا مبادا به عنوان فروشنده تعهدی به انتقال یک پارکینگی بدهید که عملاً به آن آپارتمان تعلق نخواهد گرفت تا بعدها با اعتراض و شکایت خریدار و مطالبه خسارت مواجه نشوید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

286 دیدگاه دربارهٔ «قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز»

 1. با عرض سلام
  در مبایعه نامه واحد بنده در زمان خرید شماره پارکینگ ۴ ذکر شده ولی الان در زمان تقسیم بندی سازنده و مالک قبپل نکرده و پارکینگ غیر مرغوبتر به واحد بنده تخصیص می دهند .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  و اینکه شما وکالت برای شهر تبریز در صورت لزوم قبول میکنید.

  پاسخ
  • سلام و درود
   ما در همه شهرها وکالت انجام میدیم و بستگی به پرونده و شرایطش دارد. باید اقدام قضایی کنید

   پاسخ
  • با عرض سلام و خسته نباشید.
   ایا شماره گذاری پارکینگها بصورت ترتیب است و یا امکان غیر مرتب بودن و تغییر ان در نظام مهندسی وجود دارد.
   مثلا وقتی از شمالغربی شروع به شماره گذاری می نمایند میشه ترتیب بصورت ١ ٢ ۵ ۶ ١٠ ١١ باشه
   یا حتما باید بصورت ١ ٢ ٣ ۴ ….. باشه
   ممنون از جوابگویی شما

   پاسخ
 2. سلام استاد
  بنده یک واحد آپارتمان در طبقه پنجم در یک ساختمان پنج طبقه پیش خرید کردم. سازنده در مبایعه نامه نوشته یک پارکینگ غیر مزاحم در طبقه زیر همگف (-۱) موقع تنظیم سند به بنده می‌دهد.
  اما طبق قانون صدور صورت مجلس تفکیکی باید برای طبقات بالا در طبقه همکف پارکینگ بدهد. آیا این امر درست است؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   شما می توانید همان پارکینگ خودتان که در قرارداد آمده را بخواهید. آنچه در قوانین تقسیم پارکینگ است برای زمان عدم توافق است.

   پاسخ
 3. با سلام و عرض خسته نباشید، بنده پارسال یک واحد در طبقه دوم یک مجتمع که در مجموع ۴ طبقه است خریداری کردم، که هنوز سندش آماده نیست و تعاونی مسکن ساخته، در موقع تحویل به بنده گفتند که پارکینگ شما در همکف قرار دارد و تا الان مشکلی نداشتیم ولی یکدفعه به بنده می‌گویند که طبق قانون پارکینگ شما در طبقه منفی وجود دارد و بنده گفتم که واحد را با این پارکینگ خریداری کرده‌ام و تا زمانی که سند واحد نیاید بنده در اینجا پارک میکنم، ممنون میشم اگه بنده را در این مورد راهنمایی بفرمایید با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   تعهد شفاهی بی فایده است. اگر در قرارداد کتبا محل پارکینگ قید شده باشد حق با شماست

   پاسخ
 4. با سلام تشکر از ویدیویی که گذاشتید ۵ طبقه هر طبقه دو واحد داریم واحد ها ۱۵۰ متری و ۲۰۰ متری هستند واحد های ۲۰۰ متری ۲ پارکینگ دارند . و سه پارکینگ هم اضافه داریم . مالک زمین تعدادی از پارکینگ ها رو برای خودش برداشته و از طرفی بعضی از پارکینگ ها دقیقا جلوی انباری هست . آیا حتما پارکینگ هر واحد باید جلوی انباری باشه ؟ آیا حتما واحدی که دو تا پارکینگ داره باید کنار هم باشند ؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   خیلی ممنون.
   الزامی نیست اما اگر پارکینگ شما مشخص شده کار خاصی نمیتوانید انجام بدهید.

   پاسخ
 5. با تشکر از ویدئوی خوب شما . ما الان مشکل داریم ۱۷ واحد که ۱۷ پارکینگ تامین شده و در مرحله اخذ سند از ثبت قرار داریم اما هنوز جای هر واحد مشخص نشده و اختلاف پیدا شده و نیاز به یک استناد قانونی داریم .لطفا راهنمایی فرمایید .

  پاسخ
  • سلام و درود
   سپاس.
   مجموعه بخشنامه های ثبتی رو اگر تهیه کنید مستندش قید شده.

   پاسخ
 6. باسلام واحدی در طبقه پنجم ساختمانی شش طبقه خریداری کردم طبقات اول تا چهارم دو واحدی وطبقه پنجم و ششم تک واحدی هستندتکواحدی ۱۴۸متری میباشددر مبایعه نامه یک پارکینگ در طبقه همکف و غیر مزاهم قید شده اما موقعیت پارکینگ ها اصلا شبیه هم نیست دو پارکینگ که درب جداگانه ودر جلوی ساختمان است که اختصاصی است وسه پارکینگ که موقعیت خوبی ندارند در پشت قرار دارند حال موقع تحویل سازنده یا همان فروشنده دو پارکینگ خوب را به داواد خودشان داده که یک واحد بزرگ طبقه شش ویک واحد کوچک دارد اما به من که واحد بزرگ دارم در پشت یک ستون که خیلی سخت میشود پارک کرد داده ایا این کار او وجاهت قانونی داردواین کار را میتواند انجام بدهد لطفا بنده را راهنمایی کنید. باتشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر واقعا پارکینگ مناسبی نیست می توانید تامین دلیل کنید تا کارشناس بیاد نظر ببده تا شاید بتوانید غرامت بگیرید و اگر در سند ملک ثبت شده امکان اصلاح و تعویض پارکینگ ندارید.

   پاسخ
 7. سلام.ما ی واحد در طبقه دوم ی اپارتمان سه طبقه رو خریدیم با گذشت ۶ ماه از تاریخ خرید متوجه شدیم واحد همکفدک دقیقا در حیاط واقع شده غیر مجاز هست وباید پارکینگ میشده الان برای فروش ملک املاک گفته باید کمتر از نرخ روز بفروشید در صورتی ک ما ب قیمت روز و بدون اینک مالک قبلی بگه واحد همکف غیر قانونی خریدیم الان تکلیف چیست میشه بریم شهرداری و از واحد همکف شکایت کنیم ک غیر مجازه یا برای بقیه واحد ها هم مشکل ساز میشه؟؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   در سند شما پارکینگ اگر قید نشده باشد میتوانید به شهرداری مراجعه کنید و تقاضای پایان کار واحد خود را بخواهید و زمان فروش هم از شما تعهدنامه محضری مبنی بر عدم خلاف میکیرند و مشکل برطرف میشود. اگر شکایت میخواهید بکنید باید به دادگاه مراجعه کنید برای رفع تصرف

   پاسخ
 8. سلام وقت بخیر.
  آپارتمان ما ۵ طبقه است. در سند تفکیکی آپارتمان شماره پارکینگ متعلق به هر واحد از طبقه ۱ شروع شده به بالا. یعنی طبقه یک پارکینگ شماره یک و… اما در تعیین محل پارکینگ جهت شمال جغرافیایی رعایت نشده است و به اشتباه در سند سمت غرب جغرافیایی ساختمان به عنوان شمال پارکینگ است یعنی موقعیت پارکینگ ها نسبت به شمال ۹۰ درجه چرخیده است.اکنون این موضوع محل اختلاف شده است. برای اصلاح این وضعیت چه کار باید کرد؟آیا طبق توضیحات شما به هر آپارتمان که شماره قطعه پارکینگ آن در سندش ذکر شده طبق مدل چرخش عقربه های ساعت باید تعلق بگیرد و یا مدل طبقه آخر شماره قطعه پارکینگ اول و…؟ تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر سند صادر شده باشد دیگر کار تمام است و امکان اصلاح و تغییر وجود ندارد.

   پاسخ
 9. سلام در قرارداد ۶۰ مالک و ۴۰ سازنده ، که سازنده بدون توافق با مالک پارکینگ ها رو به میل خودش به خریداران خودش واگذار کرده و با مالک توافق و مشورت نکرده چکار باید کرد؟؟؟؟ در ضمن ۴ تا از پارکینگ ها از ۱۰ تا پارکینگ ، پارکینگ مزاحم هم برای خودشان دارند طریقه محاسبه کردن و تقسیم این پارکینگ ها چی میشه؟؟ ۴ واحدی که سازنده به خریدارانش فروخته ۳ عددش مزاحم داشته یعنی به ما یک مزاحم داده فقط بقیه رو بدون مشورت با ما فروخته البته ملک هنوز ۶ دانگش به نام من هست و هنوز سندی بنام سازنده نزدم( به علت کلاهبرداری و تعیین تکلیف در دادسرا ) لطفا جوابش رو برای شماره بنده ارسال کنید تشکر ۰۹۱۹۶۳۰۵۳۶۵

  پاسخ
  • سلام و درود
   شما باید با وکیل حضوری به همراه قرارداد مشورت کنید.

   پاسخ
 10. سلام روز بخیر

  میخواستم بدونم در مجتمعهای مسکونی بیش از ۱۰۰ واحد انتخاب و اختصاص پارکینگها بعهده ثبت است یا سازنده ؟؟ اگر بعهده سازنده آیا اختیار دارد بهر نحوی این کار را انجام دهد؟؟ من یک واحد ۵۰ متری در مجتمعی ۱۱۴ واحدی خریدم بهمراه پارکینگ اما سازنده ادعا میکند پارکینگ را اداره ثبت تعیین میکند.
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید.

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر به شما تعهد تحویل پارکینگ مشخصی را نداده خودش میتواند هر جایی بخواهد تحویل شما بدهد یا بر عهده اداره ثبت بگذارد

   پاسخ
  • مجتمع ما۵طبقه ودارای۱۰واحد میباشدودارای یک پارکینگ پیلوت میباشدوساختمان جنوبی است ودرب ورودی پارگینگ از سمت جنوب میباشدوبه تعداد ۱۰ واحد پارگینگ موجود است لذا طرزقرارگرفتن پارکینگ ها راتوضیح دهید متشکرم

   پاسخ
   • سلام و درود
    شما اگر فیلم آموزشی را نگاه کنید نیازی به توضیح مجدد نیست.

    پاسخ
 11. سلام جناب فولادی
  مجتمع ما در ۶ صبقه و ۲ بلوک ۲۴ واحده میباشد، ما در بلوک ۲ جنوبی هستیم طبقه ۳ واحد ۹، تو مبایعه نامه اشاره به پارکینگ اختصاصی شده ولی موقعیت مکانی دقیق ندارد و با بعضی از ساکنین مشاجره شده ولی هیچ یک راضی نیستند طبق اصول شهرسازی و قانون تقسیم آپارتمانها شماره گذاری شود آیا امکان شکایت و پیگیری به مراجع قضایی هست؟ ملک به صورت قولنامه ای خریداری شده، لطفا راهنمایی بفرمائید
  اصل زمین مجتمع ۱۰۰۰ مترمربع میباشد

  پاسخ
  • سلام و درود
   اولا با وکیل مشوذت کنید. ثانیا مشاجره بی فایده است در صورت عدم توافق کارشناس ثبت طبق بخشنامه عمل میکند.

   پاسخ
 12. سلان جناب فولادی
  آیا شماره گذاری واحدهای هر طبقه از آپارتمان دستورالعمل ثبتی یا ضوابط مربوط به شهرداری داره؟
  در صورت مثبت بودن پاسخ لطفا راهنمایی بفرمایید
  سپاس

  پاسخ
  • سلام و درود
   طبق بخشنامه ثبت است و الزام آور نیست مگر اینکه توافقی در بین نباشد.

   پاسخ
 13. با سلام و عرض خسته نباشید
  آپارتمان ما نو ساز هست پنج واحد با متراژ یکسان و تو قولنامه به واحد های ۱تا۴ یک انباری و یک پارکینگ اختصاص داده شده ولی به طبقه پنجم دو تا پارکینگ و دو تا انباری اختصاص داده هنوز تاییدیه پارکینگ رو هم نگرفته و سندها آماده نیس ما چهار طبقه اعتراض داریم که چرا به طبقه پنجم دو تا جای پارک داده شده
  آیا شهرداری با توجه متراژیکسان واحد ها میتونه یک واحد پارکینگ اضافی به نام یک طبقه ثبت کنه؟
  تاییدیه پارکینگ برای پنج واحد میشه ۶ تا جای پارک بده و سازنده آپارتمان اون رو بنام یکی از واحد ها بزنه؟
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر ۱۵۰ متر بیشتر باشه دو تا واحد تعلق می گیرد. اگر سازنده به اون واحد داده شما نمی توانید مدعی آن شوید. پارکینگ فوق نمی تواند مشاع باشد و باید روی یک سند انتقال پیدا بکند.

   پاسخ
  • سلام جناب فولادی
   مجتمع ما در ۶ صبقه و ۲ بلوک ۲۴ واحده میباشد، ما در بلوک ۲ جنوبی هستیم طبقه ۳ واحد ۹، تو مبایعه نامه اشاره به پارکینگ اختصاصی شده ولی موقعیت مکانی دقیق ندارد و با بعضی از ساکنین مشاجره شده ولی هیچ یک راضی نیستند طبق اصول شهرسازی و قانون تقسیم آپارتمانها شماره گذاری شود آیا امکان شکایت و پیگیری به مراجع قضایی هست؟ ملک به صورت قولنامه ای خریداری شده، لطفا راهنمایی بفرمائید
   اصل زمین مجتمع ۱۰۰۰ مترمربع میباشد

   پاسخ
 14. با سلام نحوه شماره گذاری پارکینگ در ساختمانهای جنوبی تک واحدی چگونه است.؟واحد ۳ پارکینگ اختصاصی دارد و پارکینگ طبقات اول دوم کنارهم هستند ، حالا پارکینگ سمت چپ متعلق به کدام واحد است ؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   طبق فیلم آموزشی عمل می شود. اگر الان سند صادر شده دیگه کاری نمی توانید انجام بدهید.

   پاسخ
 15. سلام
  وقتتون بخیر
  دو پارکینگ ثبت شده در سند، کنار هم قرار گرفته اند که به وسیله یک ستون از یکدیگر جدا می شوند
  آیا امکان جداسازی (مثلا پارتیشن) بین این دو پارکینگ وجود دارد؟
  به عبارت دیگر آیا بین ستون و دیوار روبرو را میشود پارتیشن کشید تا ماشین ها به پارکینگ همدیگر تجاوز نکنند؟ همه پارکینگ ها ثبت شده در سند هستند

  پاسخ
 16. سلام واحد بنده در طبقه اول مجتمع ۴طبقه واحد ۳میباشم.هر طبقه ۴واحد دارد.من الانکه این واحدو خریدم پارکینگهای همکف را مالکین قدیم همه گرفتن و میگویند از ما در سند قید شده است با پارکینگ.ینی از مجموع ۱۶واحد ۱۲واحد ادعا دارن ک در سندقید شده است ک پارکینگ دارند.الان بنده ک واحد ۳میباشم و واحد ۲ و دو واحد دیگر در طبقات بالا ن در سند قید شده پارکینگ دارین ن قید شده ندارین.در پایان کار هم ب همین منوال.همسایه ک ادعا پارکینگ دارن سند هم رو نمیکنن ببینیم راس میگن یا نه.ب همین رو پارکینگ همکف خودشون گرفتن حیاط دادن ب ما ۴واحد.خاستم بدونم تقسیم پارکینگ شهرداری انجام میدهد و اینکه از کجا بدانم ک این همسایه در مورد درج پارکینگ در سند راست میگویند؟آیا میشود من از شهرداری مبلغی بدهم و پارکینگ در همکف بگیرم؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   از روی صورتمجلس تفکیکی می توانید به نتیجه و پاسخ سوالتان برسید.

   پاسخ
 17. با سلام
  یک واحد اپارتمان خریدم واقع در طبقه دوم واحد سوم که زمان خرید در مبایعه نامه پارکینگ انتهای حیاط ذکر شده ولی در سند پارکینگ داخل حیاط حالا سوالم اینه کدوم درسته و اینکه مستقیم از سازنده خریدم و الان با مالک جدید سر موقعیت پارکینگ اختلاف داریم حق با کیست؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   ملاک تقسیم ناه بین سازنده و مالک است. شما باید از سازنده یا فروشنده شکایت کنید به خاطر مغایرت

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر ، بنده مالک یک آپارتمان در طبقه چهارم یک مجتمع ۶ طبقه ۲۴ واحدی هستم ، در روز خرید سازنده به طور شفاهی اعلام کرد که پارکینگ واحد ما در طبقه منفی یک است، الان که قیمت ملک بالا رفته قصد فروش پارکینگ های مرغوب را دارد و به ما اعلام کرده که پارکینگ ما به منفی دو منتقل شده است که مورد قبول ما نبوده ، خواستم از جنابعالی بپرسم امکان طرح دعوی در این مورد وجود داره؟ آیا به نتیجه میرسیم ؟ یا اینکه سازنده هر پارکینگی که بخواهد به ما می دهد!
   اگه موضوع راه داره راهش چی هست که خدمت برسیم

   پاسخ
   • سلام و درود
    اگر در قرارداد موقعیت پارکینگ ذکر نشده باشد سازنده صرفا متعهد به تحویل یک پارکینگ در هر کجای ساختمان است. منظور در منفی یک یا دو
    مگر اینکه شاهد و قراینی داشته باشید که پارکینگ شما را تعیین کرده که کجا باشد.

    پاسخ
 18. سلام درود من مالک ی واحد هستم ک در سند پارکینگ ندارد میخواستم ببینم میشه از شهرداری درخواست پارکینگ کرد و در سند ثبت کرد در حیاط هم اندازه کافی هست ممنون

  پاسخ
  • سلام و درود
   ۱- تغییر کاربری امکان ندارد.
   ۲- صرف نظر از این باید رضایت همه مالکین جلب شود.

   پاسخ
  • سلام.ما ی واحد در طبقه دوم ی اپارتمان سه طبقه رو خریدیم با گذشت ۶ ماه از تاریخ خرید متوجه شدیم واحد همکفدک دقیقا در حیاط واقع شده غیر مجاز هست وباید پارکینگ میشده الان برای فروش ملک املاک گفته باید کمتر از نرخ روز بفروشید در صورتی ک ما ب قیمت روز و بدون اینک مالک قبلی بگه واحد همکف غیر قانونی خریدیم الان تکلیف چیست میشه بریم شهرداری و از واحد همکف شکایت کنیم ک غیر مجازه یا برای بقیه واحد ها هم مشکل ساز میشه؟؟

   پاسخ
 19. سلام آپارتمان ما به صورت سه طبقه و در هر طبقه ۲ واحد ساخته شده و اکنون قصد تخریب و نوسازی آن را داریم به طوریکه ۶ طبقه مجزا ساخته شود و در هر طبقه ۱ واحد.
  نحوه تملک هر واحد چگونه است به ترتیب شماره واحد صورت می گیرد مثلا واحد شماره ۳ در طبقه سوم مستقر می شود؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   توافقی است. اما اگر بر اساس شماره واحد بخواهید تقسیم کنید بله همان است که خودتان اشاره کردید. یا می توانید قرعه کشی کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید