قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

مقدمه

اگر تجربه به خرید واحد آپارتمانی نوساز را داشته باشید احتمالاً دیدید که در قسمت پارکینگ یا چیزی     نمی­نویسند یا نوشته می­شود، طبق صورت ­مجلس تفکیکی یا بعضی فروشندگان یا مشاورین املاک در قسمت پارکینگ خط تیره می­کشند.

در این بین نیز بعضی فروشندگان و مشاورین نا آگاهی هم هستند که خودشان بدون مبنای واقعی اقدام به تعیین پارکینگ جهت واحدها کرده و در مبایعه نامه به شماره یا موقعیت پارکینگ اشاره می­کنند که کاری صد در صد غیر حرفه­ ای و اشتباه است.

حتما بخوانید : آیا خرید و فروش پارکینگ جدای از آپارتمان امکان پذیر است؟

البته در قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز صادره از سازمان ثبت یک روش برای تقسیم پارکینگ­ها تعریف شده است و هنگام تنظیم صورت­ مجلس تفکیکی برای مشخص کردن موقعیت پارکینگ ­ها و تعلق آنها به واحدهای آپارتمانی از همین روش استفاده می­شود.

اگر شما این شیوه نامه تنظیم صورت­مجلس تفکیکی پارکینگ ­ها را رعایت کنید در هنگام فروش واحدهای نوساز تا حدودی می­توانید آن را ملاک عمل خود قرار بدهید.

قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز

 

 

در این روش برای تقسیم پارکینگ آمده است که، تقسیم از سمت شمال­ غربی ساختمان در جهت عقربه­ های ساعت، پارکینگ­ها بین واحدها از طبقات بالایی شروع می­شود.

با این روش این نتیجه حاصل می­شود که پارکینگ­های واقع در طبقات همکف به واحدهای طبقات بالا تعلق می­گیرد و هر چه شمارش واحدها یا طبقات واحدها پایین می­رود، پارکینگ آنها در پارکینگ­های طبقات منفی واقع می­شود.

حتما بخوانید : تراکم ساختمان چیست؟

بنابراین در هنگام خرید یا فروش آپارتمان نوساز به این موضوع دقت کنید تا مبادا به عنوان فروشنده تعهدی به انتقال یک پارکینگی بدهید که عملاً به آن آپارتمان تعلق نخواهد گرفت تا بعدها با اعتراض و شکایت خریدار و مطالبه خسارت مواجه نشوید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

321 دیدگاه دربارهٔ «قانون تقسیم پارکینگ در آپارتمان نوساز»

 1. سلام من یه سازنده ام
  موقع فروش به خریدار روی قولنامه پارکینگ ۳ رو واگذار کردم بعد از ساخت هم بهش تحویل دادم اما بعد از صدور سند این موضوع رو بهش نگفتم و باهاش قرار تنظیم سند گذاشتم تو روز تنظیم اون چک بین بانکی به نام من رو آورد و فهمید که پارکینگ روی سند جا به جا شده و به همین بهانه پول من رو نداد از چکش تو همون دفترخونه یه برابر اصل گرفت و دو تا هم شاهد همراهش بود و دفترخونه یه گواهی مبنی بر عدم پرداخت اون صادر کرد حالا می خوام ببینم اگر شکایت کنم و درخواست خسارت کنم به احتمال قوی چه رایی صادر خواهد شد؟!

  پاسخ
  • سلام و درود
   شما بر خلاف تعهد رفتار کردید و نمی توانید موفق بشید.

   پاسخ
 2. باسلام بنده یک واحدمسکونی در طبقه دوم خریدم.آپارتمان سه طبقه ۳ واحدی همراه یه باب مغازه(پارینگ مغازه کرده قبل خریدادی ما) فروشنده جنب ساختمان حدودا ۶۰متر زمین مثلثی داره(قلنامه ای).در بنگاه قول داده زمین را بین ما تقسیم کند.در قرار داد نامه نوشته شد “پارکینگ زمین مجاور ساختمان”.موقع سند ساختمان بدون پارکینگ ثبت شده.حالا راه نمیاد بنگاه بریم برای تقسیم.بنظر شما تکلیف ما چی میشه و حق ما چندمتر زمین از پارکینگ؟لطفا کمک کنید

  پاسخ
 3. با سلام، در یک آپارتمان ۲۰ سال ساخت هستم، بنا به دلایلی قصد درخواست تامین دلیل و سپس دادگاه را در مورد موضوع جانمایی پارکینگ ها و انباری ها دارم. آیا کارشناس دادگستری با قوانین جدید شهرسازی و اعمال سختگیرانه آنها اقدام به تامین دلیل می کند؟ همچنین اگر کارشناس به این نتیجه رسید که باید بعضی پارکینگ ها حذف شوند، اولویت حذف با کدام مالک است؟ آیا کارشناس رای به تخریب انباری و جابجایی آنها و احداث آنها در حیاط می دهد؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   تامین دلیل مانعی ندارد. اما تخریب بر چه اساسی؟ مگر سند ندارند؟

   پاسخ
 4. سلام وقت بخیر یه واحد از هشت واحده خریدم واحد من طبقه دوم واحد سه هست متاسفانه بعد معامله فهمیدم خونه پارکینگ نداره ولی موندم چطور تقسیم کردن هر ۷ واحد پارکینگ داده ولی واحد سه که وسط هست پارکینگ براش نزاشتن حیاط هم زدن مشاع

  پاسخ
  • سلام و درود
   پروانه ساخت اگر قبل از سال ۹۶ باشه احتمالا جریمه دادن به شهرداری اما بعد از ۹۶ بدون تامین پارکینگ اجازه ساخت واحد بدون پارکینگ نمیدهند

   پاسخ
 5. با سلام و احترام
  سه همسایه و مالک برای تجمیع با سازنده به نسبت شصت و چهل به توافق رسیدند که در آن مقرر شد اولویت انتخاب واحدها توسط مالکان با قرعه تعیین شود و برای عدالت معکوس این قرعه ، اولویت برای تعیین پارکینگ باشد . یعنی مالکی که اولویت اول انتخاب واحد می شود اولویت آخر برای انتخاب پارکینگ باشد .
  بر همین منوال بعد از پایان ساخت ، واحدها و پارکینگ های انتخابی مالکان معلوم گردید.
  و پارکینگ شماره ۷و ۸ که جلو اسانسور بود به ما رسید .

  سازنده هم واحد‌های خودش را پیش فروش کرد .

  متاسفانه در سند تفکیکی شماره گذاری برخلاف شماره گذاری بود که نقشه سازنده به ما داده بود و پارکینگ جلوی آسانسور شماره ۹و ۱۰ شد . پارکینگ غیر مرغوب شماره ۷ و ۸ شد .

  برای سند ، دفتر خانه اشتباه کرده و مکان توافق شده را معادل سازی با شماره سند تفکیکی نکرد و پارکینگ ما را که یکی از مالکین هستیم و
  جلوی آسانسور بود به اسم یکی از خریداران از سازنده سند کرده است .

  همه هم قبول دارند که اشتباه شده است .

  اما آن خریدار حاضر به اصلاح سند خودش و تعویض پارکینگ نیست .

  شایان ذکر است ما هنوز سندی دریافت نکردیم و چیزی را امضا نکردیم .

  اما آن خریدار سند خودش را چون زودتر آماده شده بود دریافت کرده است .

  حالا چیکار باید کرد که پارکینگ ها اصلاح شود ؟ آیا امکان شکایت و احقاق حق هست ؟

  اگر ملاک توافق است که باید جلوی اسانسور به ما برسد و اگر ملاک توافق مالکان با سازنده نیست که باید با قاعده بالا برای همه عمل شود .

  از چه کسی باید شکایت کرد ؟ سازنده یا خریدار ؟

  با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   از همه شکایت کنید
   الزام به ایفای تعهد مبنی بر تحویل پارکینگ و تنظیم سند کنید

   پاسخ
 6. با سلام و احترام
  سه همسایه و مالک برای تجمیع با سازنده به نسبت شصت و چهل به توافق رسیدند که در آن مقرر شد اولویت انتخاب واحدها توسط مالکان با قرعه تعیین شود و برای عدالت معکوس این قرعه ، اولویت برای تعیین پارکینگ باشد . یعنی مالکی که اولویت اول انتخاب واحد می شود اولویت آخر برای انتخاب پارکینگ باشد .
  بر همین منوال بعد از پایان ساخت ، واحدها و پارکینگ های انتخابی مالکان معلوم گردید. برای ما مطابق نقشه توافق شده پارکینگ ۷ و ۸ افتاد .‌که روبروی آسانسور بوده است .

  سازنده هم واحد‌های خودش را پیش فروش کرد .

  اما در شماره گذاری سند تفکیکی جای ۷و ۸ با ۹و ۱۰ عوض شده بود . و حلوی آسانسور ۹و ۱۰ شماره گذاری شده بود .
  بنابراین برخلاف توافق مالکان با سازنده ، پارکینگ ها جلوی آسانسور برای ما زده نشد و برای یکی از خریداران از سازنده زده شد .

  دفتر خانه اشتباه کرده و حواسش نبود که جاها را با شماره ها معادل سازی کند و پارکینگ جلوی آسانسور ما را که یکی از مالکین ها بودیم به اسم یکی از خریداران از سازنده سند کرده است .

  همه هم قبول دارند که اشتباه شده است .

  اما آن خریدار حاضر به اصلاح سند خودش و تعویض پارکینگ نیست .

  شایان ذکر است ما هنوز هیچ سندی دریافت نکردیم و چیزی را امضا نکردیم .

  اما آن خریدار سند خودش را چون زودتر آماده شده بود دریافت کرده است .

  حالا چیکار باید کرد که پارکینگ ها اصلاح شود و مطابق توافق مالکان پارکینگ جلوی آسانسور به ما برسد ؟ آیا امکان شکایت و احقاق حق هست ؟ به کجا باید شکایت کرد ؟ و چه نوع شکایتی ؟

  آیا دادگاه می تواند حکم به اصلاح سند آن خریدار دهد ؟ از کی باید شکایت کرد ؟ سازنده یا خریدار ؟

  بنظر می رسد
  اگر ملاک توافق مالکان با سازنده باشد ، باید جلوی انسانسور به‌ما برسد . اما اگر ملاک توافق نباشد ، کل پارکینگ‌ها باید بر اساس همین قاعده فوق باشد .
  لطفاً راهنمایی کنید .

  با تشکر

  پاسخ
 7. سلام ،
  ما ملکی را در حال مشارکت ساخت هستیم که حدودا کمتر از نیمی از همسایه ها پارکینگ سندی دارند و بیش از نینی از همسایه ها پارکینگ سندی ندارند ، تکلیف امتیاز پارکینگ واحد هایی که پارکینگ داشته اند بعد از تامین پارکینگ برای کل واحد ها چیست ؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   قبل از مشارکت باید تعیین تکلیف می کردید.
   واحدهایی که پارکینگ دارند سهم بیشتری می برند

   پاسخ
 8. سلام روز بخیر،میخواستم بدونم ما پارکینگ داریم و با یه همسایمون توافق کردیم که پارکینگمونو اختصاصی کنیم آکاردئونی گذاشتیم ولی دو تا از همسایه های دیگه که انباری دارن احازه نمیدن که ما آکاردئونی رو بزاریم ایا قانون با ما هست،یا نمیتونیم بزاریم آکاردئونی رو

  پاسخ
  • سلام و درود
   امکان حصار کشیدن ممنوع هستش. شما حق پارکینگ دارید اما برخی قسمت های پارکینگ مشاع است و اگر وردو و خروج همسایه ها به خاطر حصارکشی با مشکل مواجه بشه مثل دسترسی به انباری ممنوع و حتی جرم هستش.

   پاسخ
   • سلام و درود
    اگر تماشا کنید کامل توضیح دادم. الان نمیتونم ببینم

    پاسخ
 9. سلام
  ملکی رو خریداری کرده ام که در طبقه ۳
  واحد ۵ از ساختمانی با ۱۳ واحد در ۷ طبقه قرار داره

  در مبایعه نامه قید شده
  پارکینگ در همکف

  الان که هنوز سند نشده
  با اجبار صاحب زمین(که ۴واحد داره)
  رفتم زیر زمین و از این بابت ناراضیم
  خیلی از واحد ها هم پارکینگی رو به خودشون اختصاص دادن در حالی که سندی صادر نشده

  ۱)آیا الان که سند ندارم اگر شکایت کنم، میشه طبق مبایعه نامه به همکف بیام؟
  یا حداقل با حکم دادگاه ساکنین رو مجبور به قرعه کشی دوره ای کنم تا وقتی سند حاضر میشه؟

  ۲) موقع تنظیم سند با توجه به درج عبارت: پارکینگ در هم همکف
  آیا پارکینگ هم کف به من میرسه یا خیر؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   ۱- ملک رو اگر از مالک خریدید او مکلف به دادن یک پارکینگ است حتی زیرزمین مگر اینکه پارکینگ مشخص شده باشه.
   ۲- اگر ملک سازنده دارد معمولا مالک و سازنده تقسیم را انجام میدهند و شما دخالتی نمیتونید بکنید.
   ۳-بله اگر تعیین کردید همان باید داده شود و الا میشه فروش مال غیر

   پاسخ
   • سلام
    وقت بخیر
    واحدی درطبقه اول ساختمان جنوبی خریدم که پارکینگ ها جنوبی و غربی ساختمان قرار داره .
    کدام پارکینگ طبقه اول میشود

    پاسخ
    • سلام و درود
     اگر در قرارداد برای شما پارکینگ تعیین شده همان را به شما میدهند.
     اگر ملک دارای مالک و سازنده است بستگی به توافق آن دو نفر دارد.
     و اگر بین مالک و سازنده اختلاف بیفتد در تقسیم واحدها طبق فیلم آموزشی عمل میشود.

     پاسخ
 10. سلام و درود جناب فولادی
  بنده طبقه اول و واحد یک در ساختمانی ۱۲ واحده را خریدم در قرارداد هولوگرام دار به جای پارکینگ اشاره نشده، در صورتجلسه تفکیکی پارگینگ شماره یک به واحد یک مختص شده که جای مناسبیه در همکف ولی زمان تحویل ملک در بدترین جای زیرزمین به من پارکینگ دادند. الان وکیل به نیابت از مالکین پیگیر پارکینگهای در اختیاره که پارکینگ در اختیار مورد پذیرش بنده نیست.
  آیا قانونی میتونم پارکینگ شماره یک رو بخوام؟ آیا وکیل بدون تایید و موافقت من و بقیه مالکین میتونه وضعیت پارکینگها در گواهی تفکیکی ساختمان رو تغییر بده؟
  تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   خیر چنین حقی ندارد. نگران نباشید چون صورتمجلس تنظیم شده و امکان اصلاح آن وجود ندارد مگر با طرح دعوا در دادگاه.

   پاسخ
 11. با عرض سلام
  در مبایعه نامه واحد بنده در زمان خرید شماره پارکینگ ۴ ذکر شده ولی الان در زمان تقسیم بندی سازنده و مالک قبپل نکرده و پارکینگ غیر مرغوبتر به واحد بنده تخصیص می دهند .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  و اینکه شما وکالت برای شهر تبریز در صورت لزوم قبول میکنید.

  پاسخ
  • سلام و درود
   ما در همه شهرها وکالت انجام میدیم و بستگی به پرونده و شرایطش دارد. باید اقدام قضایی کنید

   پاسخ
  • با عرض سلام و خسته نباشید.
   ایا شماره گذاری پارکینگها بصورت ترتیب است و یا امکان غیر مرتب بودن و تغییر ان در نظام مهندسی وجود دارد.
   مثلا وقتی از شمالغربی شروع به شماره گذاری می نمایند میشه ترتیب بصورت ١ ٢ ۵ ۶ ١٠ ١١ باشه
   یا حتما باید بصورت ١ ٢ ٣ ۴ ….. باشه
   ممنون از جوابگویی شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید