کلاه برداری در معاملات ملکی چگونه اتفاق می افتد؟

کلاه برداری در معاملات ملکی

کلاه برداری در معاملات ملکی
کلاه برداری در معاملات ملکی

 

کلاه برداری در معاملات ملکی چگونه اتفاق می افتد؟

وقتی فردی می­خواهد کلاه‌برداری کند معمولاً هیچ علامت و نشانه ­ای در دستش ندارد و به‌صورت چراغ خاموش کلاه‌برداری می­ کنند. کلاه‌برداران برای کلاه‌برداری در معاملات ملکی فریاد نمی­زنند. آن‌ها هنگام ارتکاب به جرم کلاهبرداری در معاملات ملکی چنان ماهرانه رفتار می­کنند که نه‌تنها طرف معامله به او شک نمی­کند، بلکه تازه با رضایت کامل پولش را دودستی تقدیم کلاهبردار معاملات ملکی می­کند!

حتما بخوانید : رازهای فروش املاک وقفی!

کلاه برداری در معاملات ملکی از طریق فروش مال غیر

یکی از مصادیق مهم کلاه‌برداری در معاملات ملکی، فروش مال غیر است و معمولاً در ملک­های نوساز اتفاق می­افتد. کلاه‌برداران معاملات ملکی یا پیش‌فروش کردن واحدهای آپارتمانی و انجام تبلیغات گسترده در جراید و نصب پرچم و بنرنوشته، باعث جلب اعتماد خریداران بالقوه شده و یک ملک یایک دستگاه آپارتمان را به دو یا حتی چند نفر می ­فروشند و قبل از فرارسیدن زمان تحویل ملک که در قرارداد نوشته شده است، پا به فرار می­ گذارند.

حتما بخوانید : تهاتر ملک به جای پولی که قرض داده ایم

روش های دیگر کلاه برداری در معاملات ملکی

کلاه‌برداری در معاملات ملکی با روش­ها و شگرد­های خاصی انجام می­ شود که فروش ملک­ های نوساز  و یا پیش­ فروش آن‌ها یکی از روش­ های کلاه‌برداری در امور ملکی است. سایر روش­ هایی که کلاه‌برداران از آن استفاده می­ کنند عبارت‌اند از: فروش خانه یا آپارتمان به مبلغی پایین­ تر از قیمت و عرف معاملاتی منطقه است، یا با جعل و ساختن سند تقلبی اقدام به فروش خانه و آپارتمان متعلق به سایر افراد می­کنند بدون اینکه آنها اطلاعی از چنین معامله ای باشند. برای مثال در یکی از پرونده ها که وکالت مالک را بر عهده داشتم، مجرم یا همان شخص کلاه بردار وقتی می بیند مالک خانه ای مدت هاست که در منزل نمی باشد و ظاهراً در خارج از کشور زندگی می کند، لذا با یک جعل خیلی ساده و مبتدیانه معامله میلیاردی انجام داده بود و برای فرار از چنگال مشاورین املاک که سامانه کد رهگیری دارند، به خریدار پیش نهاد کرد که بجای پرداخت پول اضافه به مشاور املاک، خودمان قرارداد می نویسیم. این در حالی بود که موکل من اصلاً شک نکرده بود که طرف مقابلش مالک اصلی ملک نیست و صرفا در زمانی که مالک خارج از کشور بوده از این موقعیت سوء اسفاده کرده و مرتکب کلاه برداری شده بود.

حتما بخوانید : با این کار جلوی فسخ هر نوع قراردادی را بگیرید!

داستانی درباره کلاه برداری در معاملات ملکی

دریکی دیگر از پرونده ­هایی که وکالت آن را بر عهده داشتم، متهم اصلی با اجاره کردن یک آپارتمان سر فرصت اقدام به جعل سند آن ملک کرده و سپس با درج آگهی در روزنامه و سایت­های ملکی اقدام به فروش آن به قیمت بسیار وسوسه‌ انگیز کرده بود و گفته بود که پول لازم دارد و عازم خارج از کشور است، و ناچار است که هر طور شده در فاصله کوتاهی ملکش را بفروشد و برای این منظور مجبور است به قیمت نازل آن را به فروش برساند.

در این مواقع خریداران طمع‌کار حتی بدون کمترین تحقیق و حتی بدون بررسی اسناد مالکیت ملک با پرداخت بخشی از ثمن معامله اقدام به معامله و تنظیم قراردادی کنند و کلاه‌بردار نیز با دریافت پول متواری می­شود. بهترین شیوه خرید ملک و آپارتمان مراجعه به دفاتر مشاورین رسمی عضو اتحادیه­ های املاک سراسر کشور است. چون آنها دارای توکن و متصل به سامانه اخذ کد رهگیری هستند و قبل از اینکه معامله ثبت شود می توانید این موضوع را پیگیری کنید تا روز محضر با مشکل مواجه نشوید.

حتما بخوانید : عدم تنظیم سند رسمی ملک از سوی فروشنده و پیش گیری از آن

بنابراین کلاهتان را دودستی بچسبید و مراقب باشید که در دام کلاه‌برداران نیفتید چون هیچ کلاه‌برداری پرچم به دستش نمی­گیرد و فریاد نمی­زند. این شما هستید که باید بااحتیاط و در بنگاه­های رسمی معاملات ملکی اقدام به معامله و خرید ملک کنید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه بگذارید

avatar