نحوه قانونی و صحیح پرداخت اجاره بها + فیلم آموزشی

نحوه قانونی و صحیح پرداخت اجاره بها

 

نحوه قانونی پرداخت اجاره بها چگونه است؟

معمولاً اجاره ­بهای املاک و خانه های استیجاری به صورت ماهانه توسط مستاجر به موجر یا مالک ملک پرداخت می­ شود. شرایط و چگونگی پرداخت اجاره ­بها باید از قبل و در هنگام تنظیم قرارداد اجاره یا اجاره نامه در قالب شرط نوشته شده باشد.

حتما بخوانید : فسخ اجاره نامه قبل از سر رسید و سه روش آن

نکته مهم در نحوه پرداخت قانونی اجاره بها

در پرداخت اجاره بها نکته خیلی مهمی که وجود دارد این است که اگر مستاجر یک ملک اجاره ای هستید و قرار باشد که مبلغ اجاره بهاء را به حساب موجر واریز کنید توصیه می­شود که در اجاره­ نامه حتماً قید کنید که مستأجر می­ تواند علاوه بر پرداخت مبلغ اجاره به صورت نقدی و مستقیم، آن را به حساب شماره فلان به نام موجر واریز کند و واریز به این شماره حساب به منزله پرداخت اجاره ­بها است.

حتما بخوانید : اجاره به شرط تملیک چیست؟

یعنی بعد از اینکه اجاره را به حساب بانکی موجر واریز کردید دیگر نیازی نیست که از موجر امضاء یا رسید دریافت کنید. مگر این که قرار باشد شما مبلغ اجاره را به صورت نقدی و مستیم یا دستی پرداخت کنید. اگر نقدی پرداخت می­ کنید می­ توانید هم در پشت اجاره ­نامه این موضوع را صورت جلسه کنید و یا می­توانید در رسیدها و کاغذهای معمولی و جداگانه یا از قبل تهیه شده از موجر رسید بگیرید.

گاهی اوقات بعضی از موجرین و کسانی که متاسفانه سوء نیت دارند، در اجاره­ بهایی که رقم های درشت و بزرگ است ادعا می کنند که مثلاً حسابم خراب شده و مشکل دارد آن را واریز کنید به فلان کارت یا حساب بانکی! ضمن اینکه ممکن است حساب معرفی شده به نام همسرش یا نزدیکانش و یا یکی از دوستانش باشد.

حتما بخوانید : اجرت المثل و اجرت المسمی در قرارداد اجاره به چه معنا هستند؟

نحوه صحیح پرداخت اجاره بها چگونه است ؟

این را باید بدانید که اگر اجاره بهای ماهیانه را به حساب شخص دیگری غیر از شخص موجر که در قرارداد اجاره اسمش درج شده است واریز بکنید،اگر فردا روزی با موجر با مشکل مواجه شوید و یا اگر موجر قصد این را داشته باشد که ملک را از دست شما بگیرد و بدهد به شخص جدید همین را دست­آویز قرار می­دهد و می­گوید شما یک ماه اجاره بها را پرداخت نکردید و این شرط هم در اجاره­نامه وجود دارد که با پرداخت نکردن حتی یک ماه اجاره بها موجر می­تواند قرارداد را فسخ کند.

حتما بخوانید : عقد اجاره و سه ویژگی ممتاز آن چیست؟

نکته مهم نحوه صحیح پرداخت اجاره بها

بنابراین شما باید یک مقدار تیزهوشی لازم را به خرج بدهید و اگر موجری چنین ادعایی و پیشنهادی را مطرح کرد، بگویید من خودم وجه اجاره بها را نقدی هرجا شما هستید می­ آورم و تحویل می­ دهم و یا فردی را به عنوان نماینده معرفی کنید تا آن را به نماینده موجر بدهید و از نماینده بخواهید که هنگام تحویل اجاره بها به موجر از او امضاء و اثرانگشت دریافت نماید. و چه بهتر است که حتی آن نماینده مشخصاتش قبلاً در اجاره­ نامه ذکر شده باشد این قطعاً به نفع شما خواهد بود. مانند اوقاتی که به علت مسافرت داخلی و یا خارج از کشور شرایط پرداخت اجاره بهای یک ماه را ندارید و نمی خواهید حربه ای به موجر بدهید تا بابت عدم پرداخت یکماه مبلغ اجاره بها بخواهد اقدام به طرح دعوی و فسخ اجاره نامه نماید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید