چرا با وجود برگشت چک های خریدار، بازهم بسیاری از قراردادهای ملکی قابل فسخ نیستند؟

فسخ قرارداد به واسطه برگشت چک

فسخ قرارداد به واسطه برگشت چک
فسخ قرارداد به واسطه برگشت چک

مقدمه

یکی از دغدغه های مالکین در هنگام فروش خانه و آپارتمان این است که آیا خریدار در مهلت تعیین شده در قرارداد می تواند باقی مانده وجه ( ثمن معامله ) معامله را بپردازد یا خیر؟

به همین دلیل بسیاری از فروشندگان مرتکب یک رفتار پرخطر حقوقی می شوند و به جای آنکه قرادادشان محکم تر بشود بالعکس با نتیجه عکس مواجه می شوند. این رفتار عبارتست از اینکه فروشنده از خریدار برای باقی مانده وجه معامله چک درخواست می کند و در قرارداد هم شرط می کنند چنانچه هر یک از چک های این قرارداد به هر دلیلی با برگشت مواجه شود به این قرارداد خود به خود فسخ و منحل می شود.

حتما بخوانید : ساقط کردن خیارات قراردادی

عدم فسخ قرارداد به واسطه برگشت چک

  • اما زهی خیال باطل!

تجربه وکالت در بسیاری از پرونده های ملکی و قراردادی ثابت کرده است که شرط فسخ خود به خود بابت عدم پاس شدن چک ها در اکثر دادگاه های ما پذیرفته نیست. زیرا اکثریت قضات معتقدند چک وسیله پرداخت پول است و رد و بدل کردن آن بین خریدار و فروشنده ملک به منزله پرداخت وجه معامله می باشد.

بنابراین برگشت خوردن چک تأثیری در معامله و سرنوشت قرارداد ندارد و فروشنده صرفا باید از طریق دادگاه ها اقدام به طرح دعوی علیه خریدار برای مطالبه باقی مانده ثمن معامله بنماید.

  • آیا راهی برای فسخ قرارداد به واسطه برگشت چک وجود دارد؟

یقیناً چنین امکانی وجود دارد و خیلی هم آسان است البته بستگی دارد که طرفین قرارداد یا تنظیم کننده آن چقدر به فنون و اصول تنظیم قراردادها اشراف داشته باشد.

برای این منظور کافی است در هنگام تنظیم مبایعه نامه برای فروش ملک و آپارتمان و یا هر مستغلات دیگری در قرارداد شرط کنید که اگر هر یک از چک های موضوع این مبایعه نامه (یا قرارداد) به هر دلیلی با برگشت مواجه شد فروشنده حق فسخ یک طرفه قرارداد را دارد و خریدار ضمن این قرارداد حق هرگونه اعتراضی را از خود سلب و ساقط نمود.

حتما بخوانید : سوت پایان مالکیت فروشنده با اسقاط کافه خیارات!

همین و بس. به این شرط می گویند شرط یا خیار فسخ که یک ابزار حقوقی بسیار کارآمد برای فروشنده محسوب می شود که در زمان وقوع اختلاف و برگشت چک ها مانند کمربند ایمنی یا ایربگ در قراردادتان عمل می کند و مانع ورود خسارت و زیان به شما می شود. پس کمربند قراردادتان را سفت و محکم ببندید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

10
دیدگاه بگذارید

avatar
4 موضوع دیدگاه ها
6 تعداد پاسخ به موضوعات
0 دنبال کننده ها
 
Most reacted comment
داغترین دیدگاه ها
5
جلیلیوسف وثاقتی باقروکیل فولادیحامدحامد
جلیل
جلیل

سلام . (در صورت صدور گواهی عدم پرداخت برای هر یک از چک ها قرارداد منفسخ و کلیه وجوه پرداختی به عنوان وجه التزام به نفع فروشنده ضبط میگردد.) اگر با این شرط در قرارداد، آخرین چک برگشت خورده باشد آیا می توان مانع فسخ قرارداد شد؟

یوسف وثاقتی باقر
یوسف وثاقتی باقر

باسلام،من ی باغی ک دو دانگش رو با باجناقم شریک بودم رو بهش فروختم ک اون کل مبلغرو بمن ی فقره چک دادش،۴۰ روزه وتو معامله قید کردش ک در صورت پاس نشدن چک معامله فسخ میباشد،حالا ک موعد چک رسیده میگه من ندارم پاس کنم پس معامله فسخه چکه ام باطله ،من ندارم پاس کنم هرکاری میکنی بکن،حالا تکلیف این معامله چی میشه؟
چک آیا باطل میشه در صورت پاس نشدن؟
چک رو چطور میشه نقدش کرد(آیا اصلا بخاطره اینکه نوشتیم چک پاس نشه معامله فسخه،میتونه جلویه چک رو بگیره یا حسابشو ببنده)؟
در این صورت راه حل چیه؟؟

حامد
حامد

چک من ۱روز بعد تاریخ برگشت چک جاش پر شده و پشت قولنامه ذکر شده چناچه یک چک برگشت بخورد فروشنده حق فسخ را دارد

حامد
حامد

در معامله شرط شده که چنان چه چک برگشت بخورد معامله فسخ میباشد ولی مدت طب نشده که بعد چند روز و چک بعد روز حساب تامین موجودی شده راهش برای فسخ نشدن چیه