سوت پایان مالکیت فروشنده با اسقاط کافه خیارات!

اسقاط کافه خیارات چیست ؟

اسقاط کافه خیارات
اسقاط کافه خیارات

سوت پایان مالکیت فروشنده با اسقاط کافه خیارات!

مقدمه

اگر تجربه خرید و فروش ملک یا آپارتمانی را داشته باشید و نگاهی گذرا به متن قراردادتان (مبایعه نامه) بیندازید با یک عبارت حقوقی مواجه می شوید که اکثر فروشندگان نیز بی توجه به معنا و مفهوم این عبارت جنجالی و مهم، زیرا قرارداد را امضاء و اثر انگشت می زنند.

  حتما بخوانید : اسقاط کافه خیارات قانونی در قراردادهای ملکی چیست؟

 • متن این عبارت چیست؟

کلیه خیارات قانونی از طرفین ساقط گردید از جمله خیار غبن اگرچه فاحش باشد به جز خیار تدلیس.

به جرأت می توان گفت خیلی ها حتی از باب خجالت هیچ سئوالی از مشاور املاک تنظیم کننده مبایعه نامه درباره معنا و آثار حقوقی این شرط که در مبایعه نامه نوشته شده است نمی پرسند که شاید در ذهن طرف مقابل یک فرد ناآگاه و بی اطلاع به نظر نیایند.

حتما بخوانید : امکان فسخ مبایعه نامه و شایعه و تصورات اشتباه درباره آن

منظور از اسقاط کافه خیارات و اثر حقوقی آن در قرارداد چیست؟

معنی و مفهوم اسقاط کافه خیارات عبارتست از اینکه در ضمن قرارداد و با فرض اطلاع کامل خریدار و فروشنده ملک، دو طرف حق فسخ یک طرفه قرارداد را بنا به هر دلیلی حتی به ادعای گران فروشی یا ارزان فروشی از خودشان ساقط کردند. پس بعد از امضای قرارداد یا مبایعه نامه هیچ کدام از خریدار یا فروشنده نمی تواند به دفتر مشاور املاک تنظیم کننده مبایعه نامه مراجعه کند و یک طرفه قرارداد را فسخ کند. برای مثال خریدار بگوید ملک را تحویل نمی گیرم یا فروشنده بگوید پول و وجوهی را که فی المجلس دریافت کرده ام را پس می دهم.

حتما بخوانید : از معامله تا فسخ مبایعه نامه با یک حرکت!؟

راهکار مواجهه با شرط اسقاط کافه خیارات چیست؟

اگر خریدار ملک هستید و از خریدتان راضی هستید و به هیچ وجه نمی خواهید قرارداد از سمت فروشنده فسخ شود، بهتر است که این شرط را در قراردادتان بگنجانید. اما اگر فروشنده هستید و تردید دارید که آیا خریدار می تواند در زمان تعیین شده در قرارداد باقی مانده ثمن (وجه) معامله را بپردازد یا چک هایی که تسلیم کرده پاس می شوند یا نه، بهتر است که چنین شرطی را در قراردادشان پیش بینی نکنند و اگر این شرط به صورت چاپی در مبایعه نامه های پرینتی وجود دارد خیلی راحت و آسان می توانید اثر این شرط را در قسمت توضیحات مبایعه نامه لغو کنید. برای مثال می توانید بنویسید که با توافق طرفین شرط اسقاط کافه خیارات لغو شد یا بند فلان یا ماده فلان در این مبایعه نامه با توافق خریدار و فروشنده حذف و لغو شد.

حتما بخوانید : از رهن تا فک رهن

در این حالت شما به عنوان فروشنده باید در قرارداد شرط کنید، چنانچه خریدار نتواند در مواعد و زمان های تعیین شده، باقی مانده ثمن معامله را بپردازد، فروشنده ظرف مدت ۱۰ روز از هریک از مواعد فوق حق فسخ یک طرفه مبایعه نامه را دارد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «سوت پایان مالکیت فروشنده با اسقاط کافه خیارات!»

 1. سلام،اگر ملکی به شرط داشتن مساحت معین فروخته بشود ولی کمتر از مقدار دربیاد و در معامله خیارات ساقط شده باشه ایا خریدار حق فسخ خواهد داشت به عبارت دیگر اسقاط خیار شامل تخلف از شرط صفت میشود یا خیر؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   بستی به شروط قراردادی و توافق طرفین دارد. ابتدا باید مفاد توضیحات قرارداد ملاحظه شود که آیا درباره اضافه یا کاهش مساحت شرطی بین خریدار و فروشنده شده است یا خیر. اگر پاسخ منفی باشد می توان برابر ماده ۳۵۵ قانون مدنی اقدام کرد. اما چنانچه خیارات قانونی همگی ساقط شده باشند شامل خیار تخلف از وصف یعنی همان مساحت معین نیز خواهد شد و بنابراین خریدار حق اقدام برابر ماده ۳۵۵ را نخواهد داشت مگر از باب تدلیس در معامله یعنی فروشنده عمدا و با نیت مجرمانه ملکی را با مساحت غیر واقعی و با مانور متقلبانه مورد معامله قرارداده باشد که در این شرایط امکان طرح دعوای کیفری و یا اقدام مطابق خیار تدلیس فراهم است.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید