چگونه از شرط پرداخت وجه التزام به عنوان یک ابزار حقوقی قدرتمند در قراردادهای ملکی استفاده کنیم؟

وجه التزام

"<yoastmark

مقدمه

وقتی دو طرف یک قرارداد مثل مبایعه نامه های ملکی به هر علتی با اختلاف مواجه می شوند، در بسیاری از مواقع اولین کاری که می کنند این است که یکبار دیگر با دقت متن قراردادشان را مطالعه می کنند تا دریابند که آیا ابزار حقوقی و یا راهی برای وارد کردن فشار بر طرف مقابل در قرارداد پیش بینی شده است یا نه.

یکی از این ابزارهای بسیار قدرتمند که می تواند پاشنه آشیل شما در هر قراردادی از جمله خرید و فروش ملک باشد همانا شرط پرداخت وجه التزام می باشد.

حتما بخوانید : پرداخت نکردن خسارت در هنگام فسخ قرارداد

  • وجه التزام چیست و چه کارکردی در قراردادها دارد؟

ماهیت وجه التزام خسارت است. کاربرد آن در متن قرارداد است و هنگامی استفاده می شود که شما بخواهید مطمئن باشید که اگر پس از امضای قرارداد، طرف مقابل به تعهدات قراردادی اش عمل نکند، شما بتوانید ضمن الزام وی به انجام کلیه تعهداتش، ملزم باشد که وجهی را به عنوان خسارت به صورت ثابت یا روز شمار پرداخت کند. پس با قراردادن چنین شرطی در یک قرارداد دو طرف برای جلوگیری از ورود خسارت مالی سعی می کنند که در مدت تعیین شده به همه تعهدات خود عمل کنند. مانند تعهدات فروشنده آپارتمان به تهیه کلیه اسناد و مدارک ملک و حضور در دفترخانه اسناد رسمی در زمان تعیین شده و شرط می شود که اگر در روز محضر در دفترخانه حضور نیابد علاوه بر الزام به حضور از طریق محاکم،   می توان بابت خلف وعده از او مطالبه خسارت (وجه التزام قراردادی) نمود.

حتما بخوانید : اجرت المثل و اجرت المسمی در قرارداد اجاره به چه معنا هستند؟

  • ملاک و میزان پرداخت وجه التزام چیست؟

ملاک و مبنای تعیین و پرداخت وجه التزام ماده ۲۳۰ قانون مدنی و ماده ۵۱۵ قانون آئین دادرسی مدنی و تبصره ذیل آن و  همچنین حاکمیت اراده و اختیار و اهلیت طرفین قرارداد است.

طرفین می توانند هر مبلغی را به عنوان وجه التزام و خسارت در قرارداد شرط کنند و ملاک عمل دادگاه در صدور حکم و الزام متخلف به پرداخت خسارت نیز توافق طرفین و شروط قراردادی است.

البته دیده شده که برخی از محاکم که در اقلیت هستند اعتقاد دارند که اگر مبلغ خسارت بیش از نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی باشد باطل است و در زمان رسیدگی به اختلاف بر اساس نرخ تورم بانک مرکزی حکم صادر می کنند.

حتما بخوانید : ساقط کردن خیارات قراردادی

  • زمان مطالبه وجه التزام

اگر کسی طی قرادادی متعهد به انجام اموری بشود و برای انجام تعهدش مدتی تعیین شده باشد و با وجود انقضای مدت نتواند به تعهدش عمل کند و اگر علت آن موانع خارجی مانند فورس ماژور نباشد، مکلف به پرداخت  است.

برای مطالبه وجه التزام نیازی به اثبات ورود خسارت نیست و به محض وقوع تخلف از مفاد قرارداد قابل مطالبه است.

حتما بخوانید : اجاره به شرط تملیک چیست؟

  • تفاوت خسارت عدم انجام تعهد با وجه التزام

بین این دو اصطلاح تفاوت وجود دارد و بسیاری از طرفین قرارداد به آن توجه نمی کنند. برای مثال اگر پیمانکار به تعهدش در احداث بنا عمل نکند، کارفرما یا مالک حق مطالبه وجه التزامی را که در قرارداد شرط شده را دارد. اما اگر علاوه بر عدم انجام تعهد در تکمیل ساختمان، خسارتی هم به کارفرما یا مالک وارد شده باشد می تواند با اثبات آن علاوه بر وجه التزام، خسارت نیز دریافت کند. مانند تکمیل کردن ساختمان و بنای نیمه کاره توسط خود کارفرما یا مالک که هزینه های آن را از باب خسارت می تواند مطالبه کند.

حتما بخوانید : شیوه تعیین خسارت در قراردادهای ملکی


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید