۱۰ نکته مهمی که هنگام نوشتن مبایعه نامه باید رعایت شود

نکات مهم مبایعه نامه

نکات مهم مبایعه نامه
نکات مهم مبایعه نامه

مقدمه

یکی از شرایط اساسی صحت معاملات طبق ماده ۱۹۰ قانون مدنی معلوم و معین بودن موضوع معامله است. یعنی شما بعنوان خریدار و یا فروشنده باید به طور قطع بدانید چه چیزی را با چه مشخصاتی معامله می کنید. هستند بسیاری از افراد که توجهی به این موضوع نمی کنند و بعد از انجام معامله و رد و بدل شدن پول و ثمن معامله متوجه اشتباه خود می شوند. در حالی که اگر به چند موردی که در ادامه این مقاله اشاره می شود، توجه کنید مطمئناً ضریب اشتباهات شما بسیار کاهش خواهد یافت.

ده مورد از نکات مهم مبایعه نامه

نکته اول از نکات مهم مبایعه نامه –

موقعیت واقعی و نشانی محل استقرار ملک را با سند مالکیت و پایان کار آن مطابقت دهید چه بعنوان خریدار و یا مشاور املاک

نکته دوماز نکات مهم مبایعه نامه –

دقت کنید که مبایعه نامه بر اساس اصل سند مالکیت تنظیم شود و نه از روی کپی سند.

حتما بخوانید : تجمیع حدود یا تجمیع پلاک چیست؟

نکته سوم از نکات مهم مبایعه نامه –

به پلاک ثبتی ملک و نوع کاربری آن حتما توجه کنید تا مبادا مثلاً ملکی با موقعیت اداری را بجای کاربری اداری بخرید!

نکته چهارم-

اگر موضوع معامله مغازه و یا ملک تجاری است حتما قید شود دقت شود که مالکیت ششدانگ عرصه و اعیان و کلیه حقوق سرقفلی و حق کسب و پیشه است یا خیر و این بستگی به توافق طرفین دارد چون گاهی از قبل سرقفلی به شخص ثالثی منتق شده و فقط مالکیت مورد معامله قرار می گیرد.

حتما بخوانید : فرق سرقفلی با حق کسب و پیشه – سرقفلی را قورت بده!

نکته پنجم  از نکات مهم مبایعه نامه-

اگر ملک دارای پارکینگ  و انباری و سایر ملزومات و غیره است حتما باید در قرارداد قید شود و ضمن اینکه باید بررسی شود که آیا ملک موضوع قرارداد واقعاً دارای پارکینگ و انباری یا بالکن است یا خیر و صرفاً به اظهارات فروشنده اکتفا نشود.

نکته ششم از نکات مهم مبایعه نامه –

تحقیق کافی شود که ملک بواسطه موقعیت آن در طرح های شهرداری و یا پل سازی و راه سازی و غیره نباشد.

نکته هفتم از نکات مهم مبایعه نامه –

اگر ساختمانی دارای چند طبقه و در هر طبقه چند واحد احداث شده حتماً موقعیت دقیق آپارتمان و بر اساس کد پستی واقعی آن در قرارداد ذکر شود و جهت جغرافیایی سایر موادر قید شود. متاسفانه برخی به شماره واحد که از سوی فروشنده اظهار می شود اکتفا می کنند در حالی که ملاک شماره گذاری واحدها عملاً محل اختلاف بین شهرداری و ثبت و سازندگان است. و برخی افراد سودجو از ناآگاهی خریداران سواستفاده کرده و یک واحد را به چند نفر نی فروشند.

حتما بخوانید : تفاوت قولنامه با مبایعه نامه

نکته هشتم از نکات مهم مبایعه نامه –

حتما توصیه می شود که صفحات پایانی در دفترچه های مالکیت قدیمی و پشت اسناد تک برگی جدید مو به مو خوانده شود تا مبادا ملک در بازداشت مراجع قضایی و یا در رهن بانک و غیره نباشد. چون برخی موکلینم به واسطه عدم توجه به همین قضایا دچار مشکلات حقوقی شده و مشکلات زیادی برایشان بوجود آمده است.

نکته نهم از نکات مهم مبایعه نامه –

ساختمانی که فضای همکف آن از پارکینگ تبدیل به مسکونی شده محل توجه زیاد باید قرار بگیرد چون معمولاً بدون اجازه شهرداری به مسکونی تبدیل می شوند و خریداری که حتی واحدهای طبقات بالا را خریداری می کند با مشکلات شهرداری و ثبتی بابت تخلفات ساختمانی صورت گرفته توسط مالکین قبلی مواجه می شوند.و تنظیم سند رسمی انتقال آپارتمان خریداری شده با مانع جدی روبرو می گردد.

حتما بخوانید : الزام به تنظیم سند رسمی ملک و ۳ نکته طلایی آن

نکته دهم از نکات مهم مبایعه نامه –

در اخر هم نگاه کنید که اگر ملک مشاعی است حتماً باید همه مالکین ذیل مبایعه نامه را امضا و اثر انگشت نمایند و قبلاً هم باید اگر ملک ورثه ای است گواهی حصر وراثت و گواهی پرداخت مالیات بر ارث هم ملاحظه شود.

حتما بخوانید : نحوه تخلیه املاک مشاعی اجاره ای


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

3 دیدگاه دربارهٔ «۱۰ نکته مهمی که هنگام نوشتن مبایعه نامه باید رعایت شود»

 1. سلام و ممنون بابت وقتتون.بنده پولی به شخصی دادم درقبال آن مبایعه نامه سفید امضا کرد و بصورت شفاهی گفت اگر من پولت رو ندادم شما مبایعه نامه رو پرکن وملک منو بگیر.وپول مارو نداد ومن درحضورشاهد وامضا شاهد وخودش قراردادو پرکردم.چون ملکش ازپولی که دادم بیشتر بود مجبورشدم چندفقره بهش چک بدم وتومبایعه نامه ذکرکردم زمانی چک پاس میشود که سندبنامم تنظیم شود.ایشان چکهارو با امضای که پشت چک میکنه خرج میکنه.بعد متواری. میشه.من شکایت خیانت در امانت میکنم ایشان برمیگرده.ودردادگاه میگه من مبایعه نامه رو بابت پولی که گرفتم سفید امضا کردم.بعد کارشناس هم تایید میکنه و دادگاه هم طبق نظر کارشناس منع تعقیب میزنه.بنده اعتراض زدم.بنظرتون نتیجه چی میشه با این شرایطی که خودش اقرار کرده بابت گرفتن پول امضا کرده.وبعدبنده شعبه دیگه شکایت مال غیر کردم چون فهمیدم الان ملک مال خودش نبود .چون اون زمان میگفت مدارک جای هست برات میارم.ببخشید طولانی شد .ممنون که وقت گذاشتید

  پاسخ
 2. با سلام مغازه ای را برای فروش گداشته ایم این مغازه قبلن یک زمین بوده که قسمتی از آن را مغازه ساخته ایم .زمین را خریداری نموده ایم اما هنوز با صاحب زمین ب صورت کامل تسویه نگرده ایم چرا که پول کافی نداشتیم. مغازه ایی ساخنه ایم تا از فروش آن بتوانیم مابفی بدهی را بدهیم.بنابر این سند هنوز ب نام ما نیست.مغازه را میخاهیم ب صورت قول نامه ایی بفروشییم.البته با قیمت کم تر از بازار.آیا خریدار میتواند ادعا کند که قسمتی از پول تا سند زدن پیش آن بماند یا خیر.چرا که ما قیمت را پایین تر از قیمت یک ملک سند دار میفروشیم. اگر خریدار برای پرداخت چک بین بانکی بدهد قابل اطمینان است یا خیر.و اگر چک غیر بانکی باشد و در قول نامه قید شود چنانچه چک در تاریخ مذکور پاس نشود قول نامه با طل است. ایا بعد از پاس نشدن از لحاظ حقوقی خریدار میتواند ادعایی بکند؟؟/ بسیار سپاس گذارم

  پاسخ
  • سلام و درود
   همه چی توافقی است تا زمانی که خلاف شرع و قانون نباشد. اما رویه عرفی این است که ده تا پانزده درصد برای محضر نگه داشته می شود. پس نظر خریدار بی ربط نیست. اما شما میتوانید نفروشید یا شرط کنیددتمام ثمن را تصفیه کند.
   اگر چک دریافت میکنید برای خودتان حق فسخ با رعایت ماده ۴۰۱ قانون مدنی پیش بینی کنید . قبل از امضای قولنامه با وکیل متخصص امور ملکی و قراردادها مشورت کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید