پنج نشانه قراردادهاي ملكي شكست ناپذير

محکم کاری در قرارداد – قرار داد شکست ناپذیر – استحکام قرارداد

محکم کاری در قرارداد
محکم کاری قرارداد

هر قرارداد ملكي كه تنظيم مي شود بايد علاوه بر مواد عمومي داراي برخي ويژگي هاي اختصاصي هم باشد تا به صلابت و استحكام آن كمك كند.

محکم کاری در قرارداد

اگر قراردادي كه مثلا براي خريد و فروش آپارتمان تنظيم كرده ايد به راحتي از سوي فروشنده قابل فسخ باشد يا شرط پشيماني در قرارداد در آن گنجانده شده باشد، همگي به ضرر خريدار است چون هيچ قطعيتي در اينگونه معاملات وجود ندارد و هرلحظه ممكن است فسخ شود. تجربه حاصل از بررسي ده ها پرونده حقوقي در رابطه با قراردادها و همچنين مطالعه ده ها مقاله و منابع حقوقي باعث شده تا به 5 نشانه اي برسيم كه وجود آنها در هر قرارداد ملكي دليل استحكام و شكست ناپذيري تقريبي آن مي باشد كه در ادامه به آنها به طور مختصر اشاره مي كنيم.

محکم کاری در قرارداد – قرار داد شکست ناپذیر – استحکام قرارداد

        اين پنج نشانه كدامند؟

 1. نوشتن دقيق موضوع قرارداد: براي مثال در قرارداد فروش ملك بايد تمام مشخصات ملك اعم از پلاك ثبتي، حدود اربعه، متراژ عرصه و اعيان و منضمات اعم از پاركينگ و انباري و غيره نوشته شود. (در مبايعه نامه حتما شماره پاركينگ و انباري نوشته شود و توجه شود شماره پاركينگ با شماره اي كه توسط بنگاه يا مالك نشان داده شده يكي باشد.)
 2. تعيين مدت يا برنامه زمان بندي انجام تعهدات به صورت روشن و بدون ابهام مانند برنامه زمانبندي در قرارداد مشاركت در ساخت يا تاريخ تحويل ملك در قرارداد خريد و فروش آپارتمان.
 3. زمان و شيوه پرداخت مبلغ قرارداد از جمله مهمترين قسمت هاي قرارداد ميزان مبلغ قرارداد و روش پرداخت آن است كه بايد به صورت حروفي و عددي و همينطور به ريال و تومان نوشته شود تا پس از امضاي قرارداد هيچگونه اختلافي بر سر مبلغ قرارداد به وجود نيايد.
 4. پيش بيني وجه التزام: اگر طرفين نخواهند به تعهدات خود عمل كنند بايد در قرارداد شرط وجه التزام يا خسارت قراردادي پيش بيني شده باشد تا طرفي را كه عهد شكني كرده را ملزم به انجام تعهد و پرداخت خسارت نمود و اگر نه اهرم حقوقي براي اجبار و الزام او كه كارساز باشد وجود نخواهد داشت.
 5. شرط فسخ قرارداد: در هر قراردادي بايد اين امكان يعني استفاده از شرط يا خيار فسخ وجود داشته باشد تا اگر هيچ راهي براي اجراي مفاد قرارداد نتوان پيدا كرد، براي جلوگيري از ورود زيان بيشتر، از حق يا خيار فسخ براي برهم زدن و انحلال قرارداد استفاده كرد. مثلاً اگر سازنده نخواهد يا نتواند به تعهداتش عمل كند و از طرفي هم سازنده قدرت مالي كافي براي تكميل ساختمان نداشته باشد، مالك مي تواند قرارداد را فسخ كند و الّا اگر شرط فسخ ساقط شده باشد امكان برهم زدن آن وجود نخواهد داشت.

  اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

  مشاور حقوقی ملک

  محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

  با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

   


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه بگذارید

avatar