پنج نشانه قراردادهای ملکی شکست ناپذیر

محکم کاری در قرارداد – قرار داد شکست ناپذیر – استحکام قرارداد

محکم کاری در قرارداد
محکم کاری قرارداد

هر قرارداد ملکی که تنظیم می شود باید علاوه بر مواد عمومی دارای برخی ویژگی های اختصاصی هم باشد تا به صلابت و استحکام آن کمک کند.

محکم کاری در قرارداد

اگر قراردادی که مثلا برای خرید و فروش آپارتمان تنظیم کرده اید به راحتی از سوی فروشنده قابل فسخ باشد یا شرط پشیمانی در قرارداد در آن گنجانده شده باشد، همگی به ضرر خریدار است چون هیچ قطعیتی در اینگونه معاملات وجود ندارد و هرلحظه ممکن است فسخ شود. تجربه حاصل از بررسی ده ها پرونده حقوقی در رابطه با قراردادها و همچنین مطالعه ده ها مقاله و منابع حقوقی باعث شده تا به ۵ نشانه ای برسیم که وجود آنها در هر قرارداد ملکی دلیل استحکام و شکست ناپذیری تقریبی آن می باشد که در ادامه به آنها به طور مختصر اشاره می کنیم.

محکم کاری در قرارداد – قرار داد شکست ناپذیر – استحکام قرارداد

        این پنج نشانه کدامند؟

 1. نوشتن دقیق موضوع قرارداد: برای مثال در قرارداد فروش ملک باید تمام مشخصات ملک اعم از پلاک ثبتی، حدود اربعه، متراژ عرصه و اعیان و منضمات اعم از پارکینگ و انباری و غیره نوشته شود. (در مبایعه نامه حتما شماره پارکینگ و انباری نوشته شود و توجه شود شماره پارکینگ با شماره ای که توسط بنگاه یا مالک نشان داده شده یکی باشد.)
 2. تعیین مدت یا برنامه زمان بندی انجام تعهدات به صورت روشن و بدون ابهام مانند برنامه زمانبندی در قرارداد مشارکت در ساخت یا تاریخ تحویل ملک در قرارداد خرید و فروش آپارتمان.
 3. زمان و شیوه پرداخت مبلغ قرارداد از جمله مهمترین قسمت های قرارداد میزان مبلغ قرارداد و روش پرداخت آن است که باید به صورت حروفی و عددی و همینطور به ریال و تومان نوشته شود تا پس از امضای قرارداد هیچگونه اختلافی بر سر مبلغ قرارداد به وجود نیاید.
 4. پیش بینی وجه التزام: اگر طرفین نخواهند به تعهدات خود عمل کنند باید در قرارداد شرط وجه التزام یا خسارت قراردادی پیش بینی شده باشد تا طرفی را که عهد شکنی کرده را ملزم به انجام تعهد و پرداخت خسارت نمود و اگر نه اهرم حقوقی برای اجبار و الزام او که کارساز باشد وجود نخواهد داشت.
 5. شرط فسخ قرارداد: در هر قراردادی باید این امکان یعنی استفاده از شرط یا خیار فسخ وجود داشته باشد تا اگر هیچ راهی برای اجرای مفاد قرارداد نتوان پیدا کرد، برای جلوگیری از ورود زیان بیشتر، از حق یا خیار فسخ برای برهم زدن و انحلال قرارداد استفاده کرد. مثلاً اگر سازنده نخواهد یا نتواند به تعهداتش عمل کند و از طرفی هم سازنده قدرت مالی کافی برای تکمیل ساختمان نداشته باشد، مالک می تواند قرارداد را فسخ کند و الّا اگر شرط فسخ ساقط شده باشد امکان برهم زدن آن وجود نخواهد داشت.

  اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

  مشاور حقوقی ملک

  محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

  با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

   


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

1714 WooCommerce Floating Cart

1714 products in the cart.

جمع کل: 119166000 تومان

مشاهده سبد خرید تسویه حساب