قوانین فروش ملک در رهن بانک

قوانین فروش ملک در رهن بانک

قوانین فروش ملک در رهن بانک

قوانین فروش ملک در رهن بانک

هنگامی که یک ملک به دلیل اخذ وام در رهن بانک باشد معامله نسبت به آن دارای اشکالات حقوقی است. به خصوص که در قرارداد رهن بانک شرط می شود که کلیه معاملات نسبت به این ملک باطل است. اما پس چرا اینگونه ملک ها در دفاتر و بنگاه ها مورد معامله قرار می گیرند؟

حتما بخوانید : شیوه تنظیم سند ملکی که در رهن بانک است

آیا اگر ملک رهنی خریده شود می توان در صورت بروز اختلاف علیه فروشنده اقامه دعوا به خواسته الزام به تنظیم سند بکنیم؟ آیا بانک می تواند مانع نقل و انتقال مبک رهنی بشود؟

محمدرضا فولادی وکیل و متخصص دعاوی و مشکلات ملکی در این فایل صوتی با عنوان نقشه راه معامله املاک رهنی به شما پاسخ می دهد

مشخصات 
نوع فایل: MP3
عنوان: نقشه راه معامله املاک رهنی
مدرس: محمدرضافولادی – وکیل قراردادها و دعاوی ملکی
زبان: فارسی
مدت: فقط ۴:۱۴ دقیقه!

قوانین فروش ملک در رهن بانک

 


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

26 دیدگاه دربارهٔ «قوانین فروش ملک در رهن بانک»

  1. سلام
    ما یک وام صد میلیون تومانی گرفته و یک ملک را رهن بانک کرده ایم الان حدود ۱۲ماه از قسط های بانک عقب افتاده و بانک پرونده را به ثبت اسناد فرستاده با وجود اینکه هنوز یک سال و نیم تا پایان وام باقی مانده ثبت اسناد میتواند تنها برای ۲۰و خورده ای میلیون ملک حدودا هشتصد میلیونی را بفروش بگذارد
    ممنون میشم اگر هر چه زودتر پاسخ دهید

    پاسخ
    • سلام و درود
      باید بروید تقاضای استمهال کنید یعنی مهلت بگیرید انشالله حل میشه نگران نباشید

      پاسخ
  2. سلام. آپارتمان بنده در رهن بانک هست در قبال وام بانکی ۴۵۰ تومنی به مدت سه سال. فقط قسط اول رو پرداخت کردم( وام رو تازه گرفتم). آیا امکان فروش این واحد و پرداخت مبلغ ۶۰۰ تومن به بانک (که پرداخت مبلغ قسط و سود اون هست) را دارم تا زودتر از این بدهی خلاص شم؟ با تشکر از شما بزرگوار

    پاسخ
  3. باسلام،بنده یک واحد ساختمان پیش فروش را خریداری کرده فروشنده قبل از اینکه ملک تحویلش داده بشه ب من فروخته یعنی یک شخص اول اینجا هست ک فروشنده اصلی و سازنده ب فروشنده من فروخته،و منم از فروشنده دوم خریداری کردم،این ملک از موعد تحویل گذشته و هنوز اپارتمان اماده نیست،و فروشنده اول روی سند این ملک وام مضاربه ای گرفته و تسویه نکرده و مبلغ بدهی بانک دوبرابر شده،سوال اول با اینکه ما از وام اطلاعی نداشته ایم،هم من هم فروشنده دوم،ایا من میتوانم از فروشنده اول شکایت کنم؟دوم اینکه فروشنده اول میگن طبق ماده ۷۹۳قانون مدنی شما نباید این ساختمان رو میخریدید و اینکه فروشنده اول امضایی در قرارداد ما نداره و همین باعث شده ک میگه من ب شما ارتباطی ندارم و ما هم توی قراردادمون ذکر کردیم هرگونه بدهی و وام ب عهده فروشنده است،و اینکه بانک ساختمان نیمه کاره رو توی مزایده گذاشته،و چطور ما میدونستیم سند زمین این ملک گرو بانک هست،دفتراسناد هم اطلاعات رو فقط ب فروشنده اصلی میده،اخه سند خونه ک تا پایان کار تمام نشه ب خونه داده نمیشه و اینکه فروشنده اصلی میتونی هرگونه وامی روی این ملک گرفته باشه بابت ساختن ملک،خریدار چطور میتونه اطلاع داشته باشه وقتی فروشنده چیزی نگه،الان تکلیف ما و بقیه افراد ک ساختمان چهارواحدی هم هست چیست؟از نظر قانونی چطور باید شکایت رو بنویسیم،ممنون میشم

    پاسخ
    • سلام و درود
      ۱- در خصوص بانک هیچ کاری نمی توانید بکنید و باید از فروشنده خود شکایت کنید
      ۲- حتما با مدارک به دفتر وکیل مراجعه کنید و اگر تهران هستید به دفتر ما با هماهنگی تشریف بیارید.
      ۰۹۱۲۵۰۲۲۶۶۷

      پاسخ
  4. سلام استاد
    گره گشایی از مشکل مردم کار بزرگان هست،
    من ملکی خریدم در رهن بانک بوده در قولنامه فروشنده ملزم به فک رهن نشده، ولی در دفتر رسید املاک اومده که اسناد بابت فک رهن و مراحل انتقال سند در اختیار فروشنده قرار گرفته، این رسید برای الزام فک رهن و تنظیم سند به همراه قولنامه کفایت میکند،؟
    قبلا از پاسخ شما کمال تشکر را دارم.

    پاسخ
  5. با سلام‌خدمت شما.من ملکیو خریدم که سه واحد هستش و هر کدام از واحدها سند مجزا دارد.
    من این واحدها رو از یکی خریدم که اونم خودش از کسه دیگه خریده بود و یکی از سه سند در رهن بانک است.حالا من میگم بیار سند بزنیم کسی که ملکو من ازش خریدم میگه تو برو با اون کسی که من ملکو ازش خریدم یعنی فروشنده اصلی صحبت کن .چون پولو تمام کمال از ما گرفته.حالا من مخوام برم شکایت کنم.مشکل حل میشه؟میتونم به حقم برسم.یه نه.

    پاسخ
    • سلام و درود
      علیه هر جفتشون باید اقامه دعوا کنید تا ملزم به فک رهن و سند بشوند.

      پاسخ
  6. سلام خدا قوت…اقا ما ملکی خریدیم چند ساله که سند در رهن بانک بوده و در قرارداد هم ذکر شده در رهن بانک بودن…بعد از گذشت این همه سال فروشنده نمیاد وام تسویه کنه و مبلغ تسویه وام بالا رفته..شکایت کردم و دادگاه ملزم به فک رهن کرده..ولی باز این کار انجام نمیده فروشنده و ملکی هم ندارد تا توقیف شود و از ان خرج شود..دادگاه هم به خاطر در رهن بودن سند در بانک دادخواست انتقال رسمی سند رد میکند…باید چکار کنیم

    پاسخ
    • سلام و درود
      مرسی.
      فرمودید رای به فک رهن داده آیا الزام به سند رو نخواستید توی همون دادخواست؟ اگر مبلغش کمه خودتون پرداخت کنید بعدا اقامه دعوا کنید بگیرید

      پاسخ
      • سلام.تشکر از پاسختون…توی اون دادخواست اول الزام به سند درخواست کردیم و بعد فک رهن..که دادگاه به دلیل این که حق به مرتهن دونسته یعنی بانک الزام به سند رد کرده اما فروشنده الزام به فک رهن کرد..مبلغ وام به دلیل مدت زیاد و جریمه زیاد شده و چون ساختمان هست کسی همکاری نمیکند..فروشنده هم نمیاد فک رهن کنه…همچنین علاوه بر فک رهن باید هزینه افراز هم بده و هنوز افرازم نکرده..راهی نیست فروشنده الزام به سند رسمی کرد؟

        پاسخ
  7. سلام وقت بخیر
    زوج و زوجه با دریافت وام مسکن زوجین اقدام به خرید منزل نمودند
    آیا با توجه به اینکه خانه در رهن بانک است زوجه میتواند سهم زوج را بخرد؟ زوجه کارمند میباشد و توانایی بازپرداخت اقسطا هم خودش هم همسرش را دارد.
    راه حل بهتر برای اینکه زوجه صاحب کل ملک شود چیست؟
    آیا زوجه میتواند با اجرا گذاشتن مهریه سهم زوج را به نام خود کند؟

    پاسخ
    • سلام و درود
      وقتی ملک در رهن بانک است به اجرا گذاشتن مهریه بی نتیجه است.
      زوجه میتواند سهم زوج را با هماهنگی بانک بخرد و اسناد رهنی بنام زوجه شود و یا اگر نشد زوج سهم خود را صلح کند بنام زوجه و به او یک وکالت تام در خصوص سهمش بدهد.

      پاسخ
  8. سلام واقعا استاد و توانمند هستید لذت بردم از کتابهایتان چون شغل ما مشاور املاک هستیم حال اگر ملکی در رهن بانک باشد و بانک اجرا کشیده باشد تکلیف خریدار جدید چیست

    پاسخ
    • سلام و درود
      سپاس از بذل توجه و محبت تون.
      خریدار باید به فروشنده رجوع کند برای دریافت ثمن و خسارتش. اگر از رهنی بودن اطلاعی نداشته میتواند خسارت ملک را به قیمت روز بگیرد و الا فقط حق مطالبه ثمن و وجوه پرداختی را دارد. مگر اینکه با بانک مصالحه کنند که خیلی بهتره و الا بانک از طریق اجرای ثبت تخلیه رو انجام میدهد.

      پاسخ
  9. با درود در صورت امکان لطفاً راهنمایی بفرمایید.
    ۱- از ساختمان ۶ طبقه مسکونی، سازنده تنها ۴ طبقه مجاز به ساخت بوده و طبقات پنجم و ششم اضافه طبقات هستند آیا در این حالت ملاک داشتن پارکینگ، تاریخ خرید هست یا اولویت طبق پروانه ساختمانی شهرداری می باشد؟ یعنی اولویت با ۴ طبقه پایینی هست؟
    ۲- بنده که واحد ۷ را در بهمن سال ۹۱ خریداری کردم، همراه با هریک از خریداران اجازه دادیم که سازنده مبلغ ۲۰ میلیون تومان وام مشارکت ساخت بگیرد. اما متاسفانه سازنده در اردبیهشت سال ۹۳ سند مادر این پلاک و تعدادی پلاک دیگر را در رهن بانک قرار داد و وام چند میلیاردی به صورت عام گرفت. البته مرداد سال ۹۳ آپارتمان تحویل ساکنین شده بود و کارشناس بانک در ارزیابی خود نوع وثیقه را خانه به مساحت ۲۷۶ متر مربع ذکر کرده بود و نوع وام تراکتور بوده است. حال بعد از چندین سال سکونت و عدم دریافت سند، اقدام به شکایت کردیم. آیا با توجه به توضیحات فوق و این که ما اجازه اخذ وام دادیم اما ساکنین خبری از به رهن گذاشتن سند توسط سازنده نداشتند، می توان سند رهنی بانک را ابطال نمود؟ سپاسگزارم

    پاسخ
    • سلام و درود
      ۱-نیاز به طرح دعوا دارد و الا طبق وضعیت موجود تقسیم می شود.
      ۲-اخذ وام از بانک مستلزم به رهن گذاشتن ملک است.
      حتما قبل از اقدام حقوقی با وکیل متخصص دعاوی ملکی مشورت کنید. قرارداد مشارکت باید مطالعه شود. اگر تهران هستید با ما درتماس باشید.
      ۰۹۱۲۵۰۲۲۶۶۷

      پاسخ
      • عرض درود واحترام
        سوالی درخصوص مطلب صوتی فوق اینکه اگر ملک مشاعی (سه دانگ زوج وسه دانگ زوجه ) جهت اخذ تسهیلات بانکی در رهن بانک باشد وزوجه اقدام به اخذ دستور فروش از دادگاه نماید تا به این طریق سه دانک مشاعی زوج را ازمستثمیات خارج ومبلغ سهمی را بابت مهریه توقیف کند ١-ایا صدور دستور فروش قانونی محسوب میشود
        ٢-در صورت صدور دستور فوق و به فروش رفتن امکان اینکه مانع توقیف ثمن سهمی زوج به استناد مستثنیات محسوب شدن با دفاع اینکه مبلغ فروش ملک موردنیاز سکونت بوده ومبلغ کفاف خوبد مسکن در شان زوج را ندارد در اجرا ثبت وصول مهریه وجود دارد؟
        پیشاپیش سپاس ازبذل عنایت وپاسخگویی

        پاسخ
        • سلام و درود
          برای دستور فروش مانعی وجود نخواهد داشت. اما بعد از فروش اگر بخواهد بابت مهریه آن وجه توقیف شود بسته به اینکه از طریق دادگاه اقدام شود یا اجرای ثبت کمی تفاوت وجود دارد. اما در کل همان چیزی که در بند دوم اشاره نمودید قابل دفاع است و با اثبات اینکه آن وجه بابت فروش سرپناه بوده از توقیف جلوگیری خواهد شد چون مترصد هستید از آن وجه یک خانه دیگری ابتیع کنید. البته ممکن است با اختلاف نظر دادگاه مواجه شوید ولی رویه قضایی در این شرایط به نفع زوج است.

          پاسخ
    • سلام سپاسگزارم از پاسخ شما
      جناب آقای فولادی در مورد سوال یک، آپارتمان ۱۱ واحد هست که هنوز کار صورت مجلس تفکیکی، پایان کار و سند آن انجام نشده است و این که تنها جای ۱۰ پارکینگ دارد و اصلا ظرفیت ۱۱ ماشین را ندارد و کارشناس قطعا ظرفیت ۱۱ واحد پارکینگ را تایید نخواهد کرد حال تقسیم پارکینگ چگونه هست؟ ممنون از سایت خیلی خوب شما

      پاسخ
    • سلام و درود
      جناب حسین پور از اینکه مطالب سایت وکیل رسمی برای شما مفید بوده بسیار خرسندیم. انشالله بتوانیم گوشه ای از مشکلات و سوالات حقوقی در زمینه ملکی و قراردادهای ملکی را پاسخ داده و حل کرده باشیم. از همراهی شما با سایت وکیل رسمی مفتخریم.

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید