قوانین آپارتمان نشینی و پلیس آپارتمان

قوانین آپارتمان نشینی

قوانین آپارتمان نشینی

مقدمه

شمایی که الان مشغول خواندن این مقاله هستید مطئناً یا شخصاً درگیر مشکلات و اختلافات ناشی از زندگی در آپارتمان ها هستید و یا شاید هم یکی از نزدیکان شما با یکی از ساکنین یا مالکین ساختمان ها با مشکلاتی مواجه است و شما قصد برطرف کردن این مشکلات را دارید و عمیقاً مایل هستید که این مشکل به طوری کلی حل بشود و به نوعی از شر آن خلاص شوید.

من خودم هم در یک ساختمان زندگی میکنم و با مشکل نقض قوانین آپارتمان نشینی به طور مستقیم مواجه هستم و می فهمم که در کنار همه مزیت های آپارتمان نشینی و به قولی لذت های آن، اما ذلت هایی هم وجود دارد که نمی شود از آن ها چشم پوشی کرد. به همین خاطر اسم یکی از کتاب هم درباره آپارتمان نشینی را گذاشتم، لذت ها و ذلت های آپارتمان نشینی و باید ها و نبایدهای آن.

حتما بخوانید : قسمت های مشترک آپارتمان و قسمت های اختصاصی آن کجاست ؟

من در این کتاب به بسیاری از مسائل و مشکلات مرتبط با فرهنگ و زندگی آپارتمان نشینی اشاره کرده ام و راه حل آنها را هم با استناد به جدیدترین قوانین آپارتمان نشینی بیان کردم و شما خیلی راحت و آسان میتوانید از آن برای حل مشکل کنونی خودتون بهرمند بشوید. واقعیت این است که ما نمی توانیم انتظار حل شدن صد در صدی این مشکلات و ذلت ها رو داشته باشیم و دلیلش هم واضح است یعنی هیچ انسانی کامل نیست و هیچ ساختمانی بدون مشکل نمی باشد و البته افراد ساکن در ساختمان ها هم طرز تفکر و دانش و فرهنگ مساوی و برابری ندارند.

چیزی که من می دانم این است که اولاً قوانین آپارتمان نشینی خیلی قدیمی هستند و مقررات آن خیلی کلی است و هر کسی نمی تواند از متن قانون تملک آپارتمان ها و آیین نامه اجرایی آن سوالات حقوقی خودش درباره مشکلات آپارتمان نشینی را حل کند و قطعاً نیار هستش که به یک وکیل حقوقی و مطلع در زمینه مسائل آپارتمان نشینی مراجعه بکند. دسترسی به وکیل شاید در هر لحظه امکان نپذیر نباشد به همین علت ما در مجموعه وکیل رسمی و در سایت وکیل رسمی این موضوع را با دو راه حل برطرف کرده ایم.

قوانین آپارتمان نشینی و راه حل مشکلات

راه حل اول این است که زیر همین مقاله سوالات خودتون را درباره مسائل و مشکلات آپارتمان نشینی مطرح کنید و منتظر پاسخ من و همکارانم باشید که ممکن است کمی زمان ببرد.

راه حل دوم این است که از مشاوره حضوری یا آنلاین استفاده کنید. پس می توانید از منوهای بالای سایت وکیل رسمی به این دو چیز دسترسی پیدا کنید و توضیحاتش هم در آن صفحات داده شده است.

راه حل سوم هم این است که کتاب لذت ها و ذلت های آپارتمان نشینی نوشته محمدرضا فولادی را از منوی فروشگاه سایت وکیل رسمی یا انتشارات جنگل سفارش بدهید.

پلیس آپارتمان چیست؟

قوانین آپارتمان نشینی

از این مقدمه قوانین آپارتمان نشینی اگر بگذریم چیزی که ذهن من رو به خودش مشغول کرده این است که چرا علی رغم مشکلات زیادی که اکثر مردم در ساختمان ها و آپارتمان ها دارند چرا یک مرجع یا نهادی را برای حل این موضوع به صورت ویژه و اختصاصی پیش بینی نکردند. چرا موضوعی به این مهمی باید از را های دیگر و سخت تر حل بشود. مثلا من خودم بعنوان یک وکیل بارها در جلسات مشاوره حقوقی حضوری با این مسائل روبه رو شده ام که طرف چون با یکی از همسایه ها مشکل داشته و دایم به خاطر سر و صدای بچه ها و گذاشتن آهنگ با صدای زیاد اعتراض داشته اما آن همسایه نه تنها عقب نسینی نکرده بلکه کارشون به ضرب و شتم کشیده شده و تازه به این بهانه از همدگیر شکایت کردند و بعد مشخض شده ریشه مشکلات ناشی از اطلاع نداشتن از قوانین آپارتمان نشینی است.

اما اگر چیزی مثل پلیس ساختمان که در شهرداری ها تاسیس شده و مربوط به تخلفات ساختمانی است در خصوص زندگی آپارتمان نشینی تاسیس و قانونگذاری بشود چقدر میتواند مفید و اثربخش باشد. میشه اسمش رو گذاشت پلیس آپارتمان و از طریق کلانتری ها مثل پلیس ۱۱۰ پیگیری این مشکلات شد. ابته همین الان هم اگر مشکلات آپارتمانی موجود باشد و کار بیخ بکشد نهایتاً به پلیس ۱۱۰ اطلاع داده می شود اما این اتفاق خوبی نیست و معمولاً جبهه گیری می شود. تازه پلیس هم شاید به موقع در محل ساختمان حاضر نشود و طرف ناگزیر از شکایت کیفری در داشرا خواهد بود.

حتما بخوانید : هزینه تعمیر یا خرابی کولر یا آسانسور با کیست؟

شاید این پیشنهاد با این ایراد مواجه بشود که ساختمان ها زیاد هستند و امکان تامین نیرو برای رفع مشکلات آپارتمان نشینی میسر نیست و هزینه انسانی و مالی زیادی دارد. اما من پیشنهاد دیگری هم دارم و آن این که در همه ساختمان ها انتخابات مدیر یا هیات مدیره به طور رسمی انجام بشود و سردفتر اسناد رسمی آن را تنظیم بکند و سپس طی یک سیکلی مدیر ساختمان بعنوان نماینده مرکز ختلافات آپارتمانی در ساختمان ها مستقر باشد و یکسری اختیارات قانونی از پیش تعیین شده تحت عنوان قوانین آپارتمان نشینی به او داده بشود تا از این طریق به صورت کدخدامنشی و ضمانت اجرای کافی مشکلات برطرف شود. اگر هم ساکن خاطی تصمیم مدیر را تمکیم نکند طی گزارشی مراتب تخلف به مرکز اختلافات آپارتمانی ارجاع شود تا با اهرم فشار رسمی و قانونی بتوان فرد خاطی را مجازات نمود.

قوانین آپارتمان نشینی و کارهایی که بر خلاف آن است

قوانین آپارتمان نشینی

 • اشغال پارکینگ
 • گذاشتن موتور و دوچرخه در پارکینگ و حیاط مشاع خلاف قوانین آپارتمان نشینی میباشد
 • پارک کردن ناصحیح خودرو در محل پارکینگ
 • سر و صدا و پایکوبی ساکنین و مهمانان و کودکان که باعث آزار سایر ساکنین است
 • اشغال فضای راه پله و پاگرد
 • گذاردن جاکفشی و گلدان و سایر وسایل در بیرون واحد
 • نگهداری حیوانات در ساختمان حتی در داخل واحد اختصاصی
 • نصب تابلو روی نمای مشاعی
 • استفاده از برق عمومی برای استفاده اختصاصی مث یخچال و غیره
 • رفت و آمد و مهمانی ها وقت و بی وقت به ادعای تولد یا عروسی و امثالهم
 • شستشوی خودرو در حیاط یا جلوی آپارتمان
 • کار کردن و فعالیت تجاری یا اداری در محل مسکونی خلاف قوانین آپارتمان نشینی می باشد
 • خرابی و نقص پمپ آب و تاسیسات و سایر منصوبات در قسمت های عمومی
 • شکستن و ضرورت انجام تعمیرات در قسمت های مختلف ساختمان
 • عدم پرداخت هزینه شارژ و انشعابات آب و برق و غیره
 • ضرورت بازسازی یا انجام تعمییرات به علت قدیمی بودن ساختمان یا مشکلات پیش آمده به هر علت
 • انجام تعمییرات غیر مجاز در قسمت های اختصاصی که به اساس بنا و ساختمان آسیب وارد کند
 • عدم همکاری در جلسات ساختمان و عدم توجه به تذکرات مدیر یا مدیران
 • شستن فرش در پشت بام یا حیاط یا حمام که میتواند باعث ورود نم و رطوبت شود
 • رفت و آمدهای مشکوک و نامتعارف و رفتارهای غیراخلاقی برخی ساکنان و عدم رعایت شئونات عرفی
 • دعوا و سر و صدای دائم برخی از ساکنین و زن و شوهر یا سایر افراد خانواده
 • رفتارهای زننده و بی ادبی برخی ساکنین و قلدربازی برخی از افراد ساکن در ساختمان
 • و بسیاری از موضوعات دیگر که می توانید جهت طرح سوال و رفع مشکل با ما در میان بگذارید.

تمامی موارد بالا خلاف قوانین آپارتمان نشینی می باشد

حتما بخوانید : پرداخت نکردن حق شارژ ساختمان و اقدامات قانونی برای وصول آن

برای شکایت اختلافات آپارتمانی به کجا مراجعه کنیم؟

قوانین آپارتمان نشینی

امیدوارم یا مرکز حل اختلافات آپارتمان تاسیس بشود و شاهد پلیس آپارتمان باشیم یا حداقل در شوراهای حل اختلاف یکی دو شعبه به صورت اختصتصی ویژه مشکلات و اختلافات ساکنین ساختمان ها و آپارتمان ها پیش بینی شود تا به این گونه مشکلات سریعتر و بهتر بر اساس قوانین آپارتمان نشینی رسیدگی شود. نه اینکه ساکنین با طرح شکایت از یکدیگر در دادسرا زندگی را برای خود و سایرین در ساختمان سخت و محدود بکنند که اصلا خوشایند نمی باشد. جالبه که برای همه گونه مشکلات یک مرکز یا نهادی پیش بینی شده الا مشکلات آپارتمان نشینی!

بعنوان یک وکیل که به طور حرفه ای و تخصصی در حوزه مشکلات ملکی فعالیت می کند بعنوان یک حقوقدان به شما توصیه میکنم برای رفع مشکلات و اختلافات آپارتمانی ابتدا به ساکن به دادسرا برای شکایت مراجعه نکنید. تا جای مکن صبوری کنید. شاید بتوانید با طرح گفتگوهای سازنده با رنگ و لعاب روانشناسی و مذاکره برد برد بتوانید بر مشکلات فائق بیایید و نیازی به شکایت نباشد. قطعاً بدانید که ترش رویی کردن و تندی کردن با همسایگان حتی اگر رفتار آزار دهنده ای دارند نمی تواند اثربخش باشد. شما می توانید حتی با یک کاسه آش یا نذری با همسایگان ارتباط مثبت برقرار کنید و از این طریق مسیر و زمینه مثبتی را برای گفتگو باز کنید.

اگر علی رغم تلاش مثبت نتوانستید همسایه مزاحم و اذیت کن را مجاب کنید در گام بعدی می توانید موضع قاطع تری بگیرید و محکم و طبق قانون مسائل و قوانین آپارتمان نشینی را به وی گوشزد بکنید. به همین دلیل من پیشنهاد میکنم متن قانون تملک آپارتمان ها را در بولتن یا جایی که در دید عموم ساکنین باشد نصب کنید یا نسخه ای از کتاب قانون تملک آپارتمان ها را در پیام رسان های اجتماعی که ساکنان در آن حضور دارند منتشر کنید. البته تهیه کتاب لذت ها و لذت های آپارتمان نشینی هم توصیه می شود. در گام بعدی ئ عدم حصول موفقیت از طریق مدیر یا مدیران ساختمان مشکلات را مطرح و برطرف کنید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید