قسمت های مشترک آپارتمان و قسمت های اختصاصی آن کجاست ؟

قسمت های مشترک آپارتمان – قسمت های اختصاصی آپارتمان

 

قسمت های مشترک آپارتمان - قسمت های اختصاصی آپارتمان

قسمت های مشترک آپارتمان و قسمت های اختصاصی آپارتمان کجاست ؟

در قانون تملک آپارتمان­ها و آیین ­نامه اجرایی آن برخی اصطلاحات اختصاصی درباره زندگی آپارتمان ­نشینی به کار رفته است که هر کسی که مالک یا مستاجر واحدهای آپارتمانی است لازم است که برای حفظ حقوق و منافع خود معنا و مصادیق قانونی آنها را بداند تا با مشکلات کمتری در مدت سکونت در ساختمان مواجه شود.

دو اصطلاح پرکاربرد در قانون تملک آپارتمان­ ها عبارتست از، قسمت­ های اختصاصی و قسمت­ های مشترک که در ادامه به اختصار آنها به همراه مصادیق آن توضیح می­دهیم.

حتما بخوانید : قانون مدنی

 

قسمت­ های اختصاصی آپارتمان

قسمت­ هایی از ساختمان اختصاصی تلقی می­شود که عرفاً برای استفاده انحصاری شریک تخصیص یافته باشد. برای قسمت­ های اختصاصی آپارتمان باید به طور مجزا سند مالکیت صادر شود و مشخصات کامل قسمت­ های اختصاصی از لحاظ حدود، طبقه، شماره، مساحت قسمت­ های وابسته و غیره باید در سند قید گردد. مانند فضایی داخل آپارتمان و توابع آن مانند انباری و پارکینگ

حتما بخوانید : مخالفت تعدادی از مالکین در بازسازی ساختمان

قسمت­ های مشترک آپارتمان

قسمت­ هایی از ساختمان و اراضی و متعلقات آنها که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مورد استفاده تمام مالکین (شرکاء) می­باشد قسمت­ های مشترک آپارتمان محسوب می­گردند و نمی­توان حق انحصاری برای آنها قائل شد.

قسمت ­های مشترک آپارتمان در ملکیت مشاع تمام شرکاء ملک است، هرچند در قسمت­های اختصاصی واقع شده باشد و یا از آن قسمت­ها عبور نماید.

از جمله قسمت­ های مشترک ساختمان مطابق ماده ۴ آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان­ها عبارتند از: زیرزمین بنا، اسکلت ساختمان، نمای خارجی ساختمان، حیاط، آسانسور، راه پله ­ها، لوله­ های آب، گاز و غیره، پشت ­بام، تاسیسات، محوطه و پارک، لابی و موارد دیگر.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «قسمت های مشترک آپارتمان و قسمت های اختصاصی آن کجاست ؟»

 1. با سلام سوالی در باره حق استفاده از حیاط داشتم. آپارتمان چهار طبقه تک واحدی که فقط طبقه اول راه به حیاط دارد. آیا دیگر همسایه ها می توانند ادعای استفاده از حیاط را داشته باشند؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   چون نحوه وقوع حیاط به گونه ای هست که سایرین دسترسی ندارند پاسخدمنفی است و حق ندارند

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید