قسمت های مشترک آپارتمان و قسمت های اختصاصی آن کجاست ؟

قسمت های مشترک آپارتمان – قسمت های اختصاصی آپارتمان

 

قسمت های مشترک آپارتمان - قسمت های اختصاصی آپارتمان

قسمت های مشترک آپارتمان و قسمت های اختصاصی آپارتمان کجاست ؟

در قانون تملک آپارتمان­ها و آیین ­نامه اجرایی آن برخی اصطلاحات اختصاصی درباره زندگی آپارتمان ­نشینی به کار رفته است که هر کسی که مالک یا مستاجر واحدهای آپارتمانی است لازم است که برای حفظ حقوق و منافع خود معنا و مصادیق قانونی آنها را بداند تا با مشکلات کمتری در مدت سکونت در ساختمان مواجه شود.

دو اصطلاح پرکاربرد در قانون تملک آپارتمان­ ها عبارتست از، قسمت­ های اختصاصی و قسمت­ های مشترک که در ادامه به اختصار آنها به همراه مصادیق آن توضیح می­دهیم.

حتما بخوانید : قانون مدنی

 

قسمت­ های اختصاصی آپارتمان

قسمت­ هایی از ساختمان اختصاصی تلقی می­شود که عرفاً برای استفاده انحصاری شریک تخصیص یافته باشد. برای قسمت­ های اختصاصی آپارتمان باید به طور مجزا سند مالکیت صادر شود و مشخصات کامل قسمت­ های اختصاصی از لحاظ حدود، طبقه، شماره، مساحت قسمت­ های وابسته و غیره باید در سند قید گردد. مانند فضایی داخل آپارتمان و توابع آن مانند انباری و پارکینگ

حتما بخوانید : مخالفت تعدادی از مالکین در بازسازی ساختمان

قسمت­ های مشترک آپارتمان

قسمت­ هایی از ساختمان و اراضی و متعلقات آنها که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم مورد استفاده تمام مالکین (شرکاء) می­باشد قسمت­ های مشترک آپارتمان محسوب می­گردند و نمی­توان حق انحصاری برای آنها قائل شد.

قسمت ­های مشترک آپارتمان در ملکیت مشاع تمام شرکاء ملک است، هرچند در قسمت­های اختصاصی واقع شده باشد و یا از آن قسمت­ها عبور نماید.

از جمله قسمت­ های مشترک ساختمان مطابق ماده ۴ آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان­ها عبارتند از: زیرزمین بنا، اسکلت ساختمان، نمای خارجی ساختمان، حیاط، آسانسور، راه پله ­ها، لوله­ های آب، گاز و غیره، پشت ­بام، تاسیسات، محوطه و پارک، لابی و موارد دیگر.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید