شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قرارداد خوب یا بد؟

شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قرارداد

شرط پشیمانی 48 ساعته در قرارداد
شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قرارداد

مقدمه

یکی از رایج­ترین شرط هایی است که در اکثر قراردادهای خرید و فروش خانه و آپارتمان شاهد درج آن هستیم، به موضوع شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قرارداد  برمی­گردد.

شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قرارداد چیست ؟

خاصیت شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قرارداد این است که هر یک از طرفین اگر پس از انجام معامله و امضای قرارداد (مبایعه­نامه) پشیمان شود، به دلیل وجود این شرط در قرارداد، می­تواند نسبت به فسخ قرارداد و اعلام آن از طریق اظهارنامه به طرف مقابل اقدام کند. وجود شرط پشیمانی ۴۸ ساعته هم خوب است و هم بد وقتی خوب است که ما ملکی را ارزان فروخته باشیم در حالی که قیمت واقعی آن بیش از مبلغ قرارداد است یا اینکه در فاصله ۴۸ ساعت از معامله ملک گران بشود، فروشنده می­تواند به طمع گرانی قرارداد را فسخ کند.

حتما گوش کنید : آموزش صوتی ماهیت شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قراردادهای ملکی

شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قرارداد و معایب آن 

اما بدی شرط فسخ ۴۸ ساعته در قراردادهای ملکی این است که اگر خریدار خانه یا زمین را به قیمت پایین یا مناسب خریداری کرده باشد، هر آن ممکن است و فروش خانه و آپارتمان شاهد درج آن هستیم، به موضوع شرط پشیمانی کوتاه مدت ۴۸ یا ۷۲ س، در طی این مدت فروشنده قرارداد را فسخ کند و نه تنها خریدار دیگر مالکیتی نسبت به آن ندارد بلکه باید برای استرداد پولی که به فروشنده داده است هم نگران باشد تا مبادا برای بازپرداخت آن با مشکل مواجه شود و حتی نتواند ملک یا خانه دیگری بخرد.

شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قرارداد و جایکاه آن در قانون

با توجه به جایگاه حقوقی این شرط و در نظر گرفتن سمت طرفین قرارداد، ممکن است درج چنین شرطی در یک قرارداد موجب ورود خسارت و زیان سنگینی به یک طرف و سود فراوان برای طرف دیگر شود.

بنابراین برای گریز از این شرط بهتر است که هیچ گاه چنین شرطی در قرارداد خرید و فروش ملک شرط نشود چون ضرر آن بیش از منفعتش می­باشد.

حتی درج چنین شرطی در مبایعه­نامه­ های ملکی از اشکال حقوقی نیست. یعنی برخی از حقوقدانان معتقدند که وقتی در قرارداد  شرط فسخ کلیه خیارات قانونی می­شود بنابراین درج شرط حق فسخ ۴۸ ساعته نقض غرض است و با کلیت قرارداد تعارض دارد.

در طی مدت ۴۸ ساعته از زمان امضای قرارداد، وضعیت مالکیت خریدار متزلزل است. پس مراقب وجود یا عدم وجود این شرط در قراردادتان باشید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قرارداد خوب یا بد؟»

  1. سلام بنده یک واحد مسکن مهر را در سال ۹۵ به صورت ۲۰ میلیون نقد و ۱۰ میلیون موقع تحویل واحد فروختم و تا الان که سال ۹۹ می باشد ملک تحویل نشده است و مبلغ سه میلیون پشیمانی گذاشته ایم بدون درج تاریخ و زمان تحویل آیا امکان پشیمانی و فسخ با توجه به اینکه زمان و تاریخ برای پشیمانی و تحویل ملک تعیین ندشه است وجود دارد

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید