قرارداد مشارکت در ساخت را چگونه تنظیم کنیم ؟

روش تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت – قرارداد مشارکت در ساخت را چگونه تنظیم کنیم

روش تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت
روش تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

روش تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

ملک را سازنده می­سازد و سرنوشت قرارداد مشارکت را خودت می سازی!

این درست است که ما به عنوان مالک یک ملک کلنگی طی قرارداد مشارکت در ساخت سازنده را متعهد و ملزم به احداث بنای جدید طبق مفاد قرارداد بر روی ملک می­کنیم. اما آنچه که باعث می­شود تا سازنده به قراردادی که امضاء کرده است پایبند باشد، مفاد قرارداد مشارکتی است از سوی دو طرف یا مشاور املاک تهیه شده و شما و سازنده آن را امضاء کرده­اید.

فیلم آموزشی : چگونه قرارداد مشارکت در ساخت تنظیم کنیم؟

 

اگر آگاهی از شیوه نگارش قرارداد مشارکت در ساخت ندارید و یا هیچ شناختی از روش تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت به طور صحیح را ندارید به هیچ وجه نه خودتان آن را تنظیم کنید و نه اینکه بدون فهم کامل از مفاد نوشته شده در آن، هیچ به راحتی زیر قرارداد را امضاء نکنید.

حتما بخوانید : راز پشت پرده شرط عدم انتقال در قرارداد مشارکت در ساخت و ساز!

قرارداد مشارکت در ساخت را چگونه تنظیم کنیم تا پشیمان نشویم ؟

پشیمانی پس از امضای قرارداد سودی ندارد و بعید است که سازنده راضی به اصلاح یا فسخ آن بشود. من به عنوان وکیل امور ملکی موارد بسیاری از قراردادهای مشارکت را دیده­ام که با وجود ناقص بودن مفاد و مطالب آن و متضرر شدن مالک، اما سازنده حاضر به حتی جا به جا کردن یک نقطه در متن قرارداد مشارکت در ساخت نیست چه برسد به اصلاح یا فسخ آن.

تا وقتی که به عنوان طرف اول قرارداد و مالک ملک قرارداد مشارکت را امضاء نکرده­اید، سازنده یا طرف دوم به خواسته شما تن خواهد داد مگر اینکه منافع او در قرارداد تامین نشود. اما پس از امضای قرارداد معمولاً مالک پیاده است و سازنده سواره.

اما خبر خوب این است که چنانچه هوشمندانه مبادرت به تنظیم قرارداد کنید احتمالاً سرنوشت قرارداد در دست شما خواهد بود و نگرانی از عدم اجرای مفاد قرارداد توسط سازنده کاهش می­یابد.

حتما بخوانید : بررسی فواید خیار در قراردادهای ملکی  

روش تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت

برای اینکه یک قرارداد مشارکت در ساخت مناسبی بنویسید بهتر است که از تجربه و دانش و قرارداد نویسان حرفه­ای استفاده کنید.

در قرارداد مشارکت در ساخت بخش­ها و قسمت­های خیلی مهمی وجود دارد که به هنگام امضای قرارداد باید آنها را مطالعه و بررسی کنید تا به ضررتان و به صورت یکطرفه نباشد.

مالک در قرارداد مشارکت در ساخت باید خیلی گوش به زنگ باشد تا آسیب نبیند. مالک که همه آورده و سرمایه ­اش همان ملک کلنگی یا زمینی است که در اختیار سازنده قرار می­دهد باید بداند که با یک حرکت اشتباه یا اعتماد بی­جا یا اقدامات احساسی ممکن است همه سرمایه یک عمر کارش از طریق یک قرارداد آبکی از دست برود.

همانطور که برای درمان بیماری به پزشک متخصص مراجعه می­کنید تا برایتان نسخه بنویسد لازم است که در امور حقوقی و تنظیم قراردادهای ملکی هم نزد وکیل و متخصص آن مراجعه کنید.

حتما بخوانید : تراکم ساختمان چیست؟

پس باید بدانید که مسئول سرنوشت خوب یا بد قرارداد مشارکت در ساخت خودتان هستید و سازنده را متهم به کلاهبرداری و بی­وجدانی نکنید. چون قبل از امضای قرارداد شما این اختیار را دارید تا روش تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت را فرا بگیرید و یا از مشاوره حقوقی ملکی افراد متخصص و وکلای امور ملکی استفاده کنید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید