آیا میدانید نتیجه رهن کردن خانه هایی که در وثیقه بانک هستند چیست؟

رهن کردن خانه هایی که در وثیقه بانک هستند

رهن کردن خانه هایی که در وثیقه بانک هستند
رهن کردن خانه هایی که در وثیقه بانک هستند

 

آیا میدانید نتیجه رهن کردن خانه هایی که در وثیقه بانک هستند چیست؟

مقدمه

با توجه به فصل نقل و انتقالات در خانه های استیجاری به صورت مکرر با این پرسش از سوی اشخاص مختلف مواجه می شویک که قبلاً خانه ای را رهن گرده اند و متوجه این موضوع نبوده اند که خانه مورد نظر در رهن بانک است و یا اینکه میدانستند در رهن بانک است اما از نتیجه چنین قرارداد رهنی باخبر نبوده اندو حال که نزدیک به پایان موعد قرارداد رهن یا رهن و اجاره هستند، مالک ناپدید و مجهول المکان شده و اخیراً نیز از طرف بانک نامه ای با عنوان تخلیه ملک به درب منزل شان واصل شده است. سوال اینجاست که در این شرایط حق و حقوق و مطالبات رهن یا به قول عرفی مستاجر ملک چه می شود؟

حتما بخوانید : شیوه تنظیم سند ملکی که در رهن بانک است

این موضوع و به عبارت بهتر این مشکل یکی از اختلافات حقوقی و ملکی است که گریبان گیر بسیاری افراد در این فصل از سال شده و مشکلاتی را برای جابجایی به وجود می آورد و مستتاجرین را در وضعیت استیصال و معلقی قرار می دهد.( رهن کردن خانه هایی که در وثیقه بانک هستند )

ازیک طرف با نامه بانک جهت تخلیه مواجه اند و از سویی قصد تخلیخ ملک و آپارتمان را دارند اما خبری از مالک نیست زیرا بواسطه بدهکاری به بانک به نوعی اقدام به کلاهبرداری ملکی از مستاجر نموده است و متاسفانه در بدو تنظیم قرارداد هم به این موضوع نه از سوی مستاجر و نه از سوی مشاور املاک توجه نشده است.

 رهن کردن خانه هایی که در وثیقه بانک هستند

واقعیت این است که بانک اصطلاحاً طلبکار مقدم و با وثیقه محسوب شده و تا زمانی که طلبش را از محل فروش ملک طی تشریفات قانونی برداشت نکرده، نوبت به مستاجر نمی رسد. و البته باید اشاره شود که معمولا رویه بانکها به گونه ای است وقتی اقدام قانونی می کنند که رقم و مبلغ اصلی و دیرکرد به میزان کل قیمت خانه برسد و بعد اقدام به تملک قانونی آن از طریق طرح دعوا در دادگاه یا از طریق اجرای ثبت اقدام می کنند.

تکلیف مستاجر و بعبارتی راهن این است که راهی جز طرح دعوای حقوقی ملکی در دادگاه صالح علیه مالک برای مطالبه طلب خود ندارد. و معمولاً هم این دعوا هر چند به ظاهر کلاهبرداری و فریب در انجام معامله است اما از نگاه حقوقی و فنی یک دعوای حقوقی محسوب می شود.

حتما بخوانید : قوانین فروش ملک در رهن بانک

در پایان توصیه ما این است که حتی خانه ها و آپارتمان هایی را که در رهن هستند را اجاره و یا رهن نکنید مگر اینکه مبلغ بدهکاری مالک به بانک ناچیز باشد در مقابل ارزش ملک یا مالک شخص قابل اعتمادی است و تلاش در پرداخت بدهی خود به بانک دارد و یا اینکه مبلغی که شما بابت رهن پرداخت می کنید خیلی زیاد نباشد تا در چنین شرایطی زیان مالی سنگینی به شما وارد نشود. ( رهن کردن خانه هایی که در وثیقه بانک هستند )


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید