مسئولیت رفع خرابی وسایل ملک اجاره ای با کیست؟ + فیلم آموزشی

مسئولیت رفع خرابی وسایل ملک اجاره ای با کیست؟

 

مسئولیت رفع خرابی وسایل ملک اجاره ای با کیست؟

یکی از موارد و مشکلاتی که در مکان ها و املاک استیجاری وجود دارد اکثراً مربوط به تاسیسات و انشعابات است. برای مثال خرابی پمپ­ های آب یکی از این موارد است. سوال اینجاست که در مدت استفاده از محل اجاره ای اگر پمپ آب معیوب و یا بطور کلی خراب شود و از کار بیفتد و یا ممکن است از ابتدا پمپی نباشد و قرار باشد پمپی را نصب کنند هزینه آن برعهده چه کسی است؟

حتما بخوانید : آشنایی با هزینه های مشترک ساختمان

هزینه نصب پمپ آب یا رفع خرابی (تعمیرات ) پمپ آب با کیست ؟

چنانچه از اول پمپ آب نبوده و در زمان استفاده از محل اجاره ای تصمیم به نصب پمپ گرفته بشود در این حالت مسئولیت نصب پمپ و هزینه های آن بر عهده موجر است اما اگر پمپ نصب بوده و در مدت اجاره و بخاطر استفاده از آن یکسری هزینه­ های تعمیر و نگهداری نیاز باشد هزینه آن برعهده مستأجر است.

پس در موضوع رفع خرابی وسایل ملک اجاره ای اگر موتورخانه­ای در آن ساختمان وجود دارد هزینه تعمیر و نگهداری آن موتورخانه با مستأجر است اما هزینه­ های تعمیرات اساسی و کلی با موجر است. موضوع پمپ آب از باب مثال است لذا می توان آن را به سایر وسایل و تجهیزات موجود در ساختمان یا هر ملک اجاره ای دیگر تعمیم داد.

حتما بخوانید : هزینه تعمیر یا خرابی کولر یا آسانسور با کیست؟

مسئولیت ( هزینه ) رفع نم و رطوبت ملک استیجاری با کیست ؟

از جمله موضوعات دیگر در رفع خرابی وسایل ملک اجاره ای که باعث اختلاف بین موجر و مستاجر می شود در رابطه با موضوع نم و رطوبتی است که در قسمت دیوار و سقف ساختمان یا آپارتمان بوجود می­آید. گاهی بخاطر شکستگی لوله آب یا هر چیز دیگری که در داخل دیوار به کار رفته نم و رطوبتی را به داخل واحد آپارتمانی که محل استیجاری است وارد می­کند و باعث برخی خسارتهایی می­شود.

این شکستگی ها به هر حال غیرارادی است و عمداً توسط مستاجر ایجاد نمی شوند و لذا هرچند این اتفاقات باعث آسیب محل استیجاری می­شوند باید بگوییم هزینه این تعمیرات و برطرف کردن مشکلات به وجود آمده برعهده موجر و مالک ملک استیجاری است و مستأجر در این مسائل هیچ گونه مسئولیتی ندارد. مگر این که این مشکلات و آسیب ها مستقیماً و بر اثر اقدامات عمدی مستأجر این مشکلات بوجود آید.

حتما بخوانید : هزینه تعمیرات خانه اجاره ای و ۴ نکته مهم درباره

برای مثال مستأجر قصد دارد روی دیوار تابلویی نصب کند یا می خواهد یک میله بارفیکس یا تاپ را از سقف آپارتمان اجاره ای نصب کند و بر اثر این عمل مستاجر به لوله آبی که در دیوار یا سقف به کار رفته آسیبی وارد شود و این باعث خسارت ساختمان شود در این حالت حتی اگر مستاجر هیچ گونه قصد وارد کردن خسارت یا ضرر به ملک استیجاری نداشته باشد اما قطعاً مسبب و زمینه ساز بروز خسارت به لوله یا سقف یا دیوارآن مکان مستأجر است و در نتیجه مسئول رفع خرابی وسایل ملک اجاره ای مربوطه تعویض یا تعمییر بر عهده شخص مستاجر است.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

567 WooCommerce Floating Cart

567 products in the cart.

جمع کل: 28439000 تومان

مشاهده سبد خرید تسویه حساب