سرقفلی یا حق کسب و پیشه، مسئله این است!

تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه

 

تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه
تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه

 

سرقفلی با حق کسب و پیشه چه تفاوتی دارد ؟

همین جا اعتراف میکنم که بیش از ۹۹ درصد کسانی که قصد خرید یک مغازه یا مکان تجاری را دارند چیز زیادی از سرقفلی و همچنین حق کسب و پیشه نمی دانند. من برای این ادعا دلایل زیادی دارم که منجمله مراجعات بسیار زیادی است که در این خصوص دارم. همین چند مدت پیش بود که یک گروه ۵ نفره به نمایندگی از مستاجرین یک پاساژ تجاری در تهران به دفترم آمدند و بابت مشکلی که در زمینه پرداخت اجاره بهای ملک شان با موجر داشتند از من مشاوره می خواستند.

حتما بخوانید : عقد اجاره و سه ویژگی ممتاز آن چیست؟

این عده بعد از سال ۱۳۷۷ مغازه هایی را اجاره کرده بودند که به قول خودشان سرقفلی آنرا خریده بودند و ادعا داشتند که موجر حق ندارد از آنها اجاره بهای زیادی را مطالبه کند. وقتی قراردادهای آنها را بررسی میکردم به نکته بسیار پر مخاطره ای برخورد کردم که باعث شده بود وضعیت کنونی آنها در ورطه فروپاشی قرار بگیرد.

در این فایل آموزشی شما را با تفاوت های بنیادی میان سرقفلی و حق کسب یا پیشه آشنا میکنم که لازم است هنگام اجاره کردن یک مغازه یا محل تجاری به این تفاوت ها توجه کنید.

مشخصات 
نوع فایل: MP3
عنوان: سرقفلی یا حق کسب و پیشه، مسئله این است!
مدرس: محمدرضافولادی – وکیل قراردادها و دعاوی ملکی
زبان: فارسی
مدت: فقط ۵:۰۳ دقیقه!

تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه

 


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «سرقفلی یا حق کسب و پیشه، مسئله این است!»

 1. سلام خسته نباشید
  اینجانب مالک خانه ای هستم که یک مغازه دارد ودرسال ۷۹ سرقفلی آنرا واگذارکرده ام که در سنداجاره محضری آن قید شده که مالک مبلغ ۱۰۰۰.۰۰۰۰ریال بابت حق سرقفلی دریافت کرده ومستاجردارای حق کسب و پیشه میباشدومدت اجاره یکسال تعیین گردید. حال میخواستم بدونم این سند مشمول قانون ۵۶ هست یا قانون سال ۷۶؟ با تشکر از شما

  پاسخ
  • سلام و درود
   پیش از سال ۷۹ در اختیار چه کسی بوده است؟
   اگر سال ۷۹ از مستاجر قبلی با رضایت شما به مستاجر فعلی رسیده و مستاجر قبلی پیش از مهرماه ۷۶ انجا را اجاره کرده باشد اجاره نامه فعلی مشمول قانون اجاره سال ۵۶ است و الا خیر

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید