آیا خرید و فروش سرقفلی بین ورثه یا شرکاء به معنای انتقال سرقفلی است؟

انتقال سرقفلی

انتقال سرقفلی
انتقال سرقفلی

مقدمه

یکی از اقداماتی که در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ منجر به اقدام مالک محل تجاری استیجاری به درخواست تخلیه آن می شود، این است که مستاجر یا صاحب سرقفلی <حق کسب و پیشه> بدون اجاره و اخذ رضایت موجر، تحت هر عنوانی عملا آن مکان را به غیر انتقال بدهد.

انتقال سرقفلی تحت هر عنوانی

هرنوع انتقال سرقفلی تحت عنوان وکالت، صلح، اجاره، رهن، امانت، سرمایه گذاری، شراکت و غیره که عملا اداره محل استیجاری را به شخص ثالثی واگذار بکند، از مصادیق انتقال به غیر محسوب می شود.

حتما بخوانید : خرید سرقفلی با طعم مالکیت!

فوت یا جنون موجر یا مستاجر و انتقل سرقفلی

یکی از اتفاقاتی که در طول مدت اجاره ممکن است رخ بدهد، فوت یا جنون موجر یا مستاجر می باشد.
فوت یا جنون باعث باطل یا انفساخ خود به خودی اجاره نامه نمی شود مگر اینکه ورثه و طرف دیگر با توافق هم اقدام به انحلال رابطه استیجاری بکنند. اما درخصوص اماکن یا مغازه هایی که دارای حق کسب و پیشه هستند و در عرف به آن سرقفلی گفته می شود، قضیه متفاوت است و معمولا ورثه اقدام به انحلال اجاره نمی کنند ولی ممکن است برخی از آنها شرایط اداره آن را به هر دلیلی نداشته باشد و در مقابل بخواهند سهم خود را از آن محل به سایر ورثه انتقال بدهند. به ویژه اگر محل سرقفلی کوچک باشد و عملاً هم حضور همه ورثه در آنجا برای کسب و کار مهیا نباشد.

حتما بخوانید : سرقفلی یا حق کسب و پیشه، مسئله این است!

سوال؟؟؟

بسیار اتفاق می افتد که بعضی از ورثه شفاهاً یا در قالب نوشته ای یا اقرارنامه رسمی، سهم الارث خود از حق کسب و پیشه (سرقفلی) را به برادر یا خواهر خود می فروشند (انتقال می دهند). آیا این رفتار از مصادیق انتقال سرقفلی به غیر محسوب می شود؟

خرید و فروش سرقفلی یا انتقال سرقفلی بین ورثه

پاسخ منفی است چون در رویه محاکم، خرید و فروش سرقفلی (حق کسب و پیشه) میان ورثه که قائم مقام قانونی مورث خود هستند انتقال به غیر نیست، زیرا اولاً این انتقال قهری و بواسطه فوت پدر یا مادرشان بوده است و ثانیاً هر یک از ورثه سهمی از آن را دارا هستند و غیر محسوب نمی شوند.

پس اگر موجر هستید برای طرح دعوی به خواسته تخلیه محل سرقفلی به واسطه انتقال بین ورثه باید به این رویه توجه کنید چون اکثر شعبات محاکم حقوقی آن را انتقال به غیر ندانسته و دعوی را رد می کنند.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «آیا خرید و فروش سرقفلی بین ورثه یا شرکاء به معنای انتقال سرقفلی است؟»

 1. سرقفلی مغازه ای به صورت سه دنگ سه دنگ به خواهر و برادری فروخته شد. خواهر سه دنگ خود را به برادر انتقال میدهد بدون اجازه مالک . در صورتی که همسر و فرزند خود زنده هست ایا برادر و خواهر باز هم تحت عنوان ورثه به حساب می آیند و اجازه مالک احتیاج نیست ؟ آیا انتقال به غیر صورت گرفته؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر به همان برادر که سه دانگ دارد و به نوعی شریکش است فروخته باشد انتقال به غیر تلقی نمی شود.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید