شیوه های اخذ تضمین از سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

گرفتن تضمین از سازنده و شیوه های آن

گرفتن تضمین از سازنده
گرفتن تضمین از سازنده

مقدمه

همانطور که میدانید یکی از مهمترین قراردادهای ملکی قرارداد مشارکت در ساخت می باشد و بواسطه حساسیتهای خاص آن دو طرف قرارداد یعنی مالک یا طرف اول و سازنده یا طرف دوم باید به نحوه تنظیم این قرارداد و شیوه های مرسوم تنظیم آن اشراف داشته باشند و یا اینکه از یک فرد باتجربه در این زمینه استفاده نمایند.

حتما بخوانید  : مشکلات ناشی از وکالت کاری در قرارداد مشارکت در ساخت

شیوه های گرفتن تضمین از سازنده

یکی از مواد قرارداد مشارکت در ساخت بحث مربوز به تضمین های قرارداد مشارکت در ساخت است. در این ماده برای اجرای تعهدات طرفین شرط و شروط مختلفی می توان پیش بینی کرد. شیوه های مختلفی در نوشتن و تنظیم تضمین برای یکی از طرفین یا هر دوی آنها وجود دارد، که بسته به میزان و وسعت و ارزش پروژه و میزان سهم مالک و سازنده از یکی از این شیوه ها استفاده می شود.

قرارداد مشارکت در ساخت و شیوه های گرفتن تضمین از سازنده

شیوه اول- اخذ چک

در این شیوه که یکی از شیوه های مرسوم در تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت است، وقتی که قرار باشد در ابتدای قرارداد یا با توجه به برنامه پیشرفت پروزه سهم مشخصی از ساختمان بصورت رسمی بنام سازنده انتقال یابد، در این شرایط توصیه می شود که به ارزش سهم مورد انتقال یک فقره چک معتبر که بنام شخص سازنده است و اعتبار آن از بانک استعلام شود، دریافت کنید. و پس از اینکه تعهداتش را در آن مرحله تمام و کمال انجام داد، پس از تنظیم صورتجلسه آنرا به سازنده مسترد کنید.

 حتما بخوانید : بهترین روش انتقال سهم سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

شیوه دوم- اخذ وثیقه ملکی

این شیوه بیشتر در مواردی مرسوم است که از همان ابتدا سهم سازنده بنامش بصورت رسمی منتقل می شود. در این شرایط مالک برای اینکه خیالش از بابت ایفای تعهد از طرف سازنده راحت باشد می تواند بجای چک از او وثیقه ملکی دریافت کند چون خیلی بهتر و اقدامی محکم تر در مقابل اخذ چک است. در این شیوه سازنده باید یک ملک را اعم از زمین یا اپارتمان یا ملک تجاری را به میزان ارزش سهمش در پروژه مشارکت در ساخت، در رهن مالک قرار دهد و یک وکالتنامه هم با اختیار انتقال ان بنما خود یا هر شخص دیگری را دریافت کند تا هر زمان که طبق قرارداد سازنده تعهداتش را انجام نداد طی تشریفات قانونی نسبت به فروش آن یا نتقال آن بنما خود اقدام کند.

حتما بخوانید : انتقال سهم سازنده همزمان با امضای قرارداد و خطرات آن

شیوه سوم- اخذ ضمانتنامه بانکی

این شیوه هم همانند شیوه دوم بسیار محکم و البته سهل الوصول تر است. چون وقتی سازنده به مالک ضمانتنامه بانکی بدهد در ضمانتنامه قید می شود که مثلا بعد از یکسال یا هر مدتی که تعیین می شود، طف مقابل که بنفع او ضمانتنامه اخذ شده می تواند از بانک درخواست کند که وجه ضمانتنامه را به او بدهد و بانک مکلف به اجرای بدون قید و شرط آن می باشد.

حتما بخوانید : آقای مالک دست نگه دار! نباید هیچ گاه قبل از تکمیل ساختمان سهم سازنده را رسماً به نام او انتقال بدهید

توصیه جدی ما:

متاسفانه دیده می شود در برخی قراردادهای مشارکت در ساخت بواسطه ناآگاهی و یا رابطه دوستی و یا فامیلی با وجود انتقال سهم سازنده، هیچ تضمینی به مالک پرداخته نمی شود و مالک هم آگاهی از مقررات قرارداد مشارکت در ساخت نداشته و بعداً که با مشکل مواجه می شود و پرس و جو می کند می فهمد که چه کلاهی سرش رفته و دستش از همه چی کوتاه است. پس قبل از امضای هر قرارداد مشارکتی آنرا به دقت چندبار مطالعه کنید تا یک وقت بصورت یکطرفه زیر بار تعهداتی نروید که به دور از انصاف و عداتل باشد. چون بعد از امضای قرارداد تقریبا طبق رویه قضایی موجود کاری نمی توانید انجام دهید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید