چرا سازندگان هوشمند هرگز پیر نمی شوند؟

سازندگان هوشمند

فکر می­کنم اکثر شما این جمله را شنیدید که می­گن «ساختمان­ سازی آدم رو پیر می­کنه». اما واقعیت این هستش که این جمله وقتی درسته که یا عملاً به عنوان یک کارگر درگیر عملیات ساخت و ساز باشید یا اینکه به عنوان مالک یا سازنده وسواس فکری داشته باشید یا آنقدر قراردادهای بدی با پیمانکاران تنظیم کرده­اید که نمی­توانید آنها را ملزم به انجام تمام تعهداتی کنید در قرارداد ذکر نشده است.

سازندگان هوشمند و راز های پشت پرده آنها

اما چون موضوع این مقاله درباره سازندگان املاک و مستغلات است بنابراین به موشکافی علت پیر نشدن آنها می­پردازیم تا ببینیم چه رازی پشت پرده سازندگان هوشمند است که پیر نمی­شوند در حالی که اگر به عنوان سازنده دو سه تا پروژه ساختمانی انجام داده باشید، حس می­کنید که خیلی کار طاقت­فرسایی است و نیاز به انرژی زیاد، وقت کافی و بودجه و توان مالی مناسب و خیلی چیزهای دیگه دارد.

 سازندگان هوشمند چه کسانی هستند؟

سازندگان اصولاً یا صفر تا صد برای خودشان کار می­کنند یعنی زمین و سرمایه­گذاری کلاً برای خودشان است و یا به عنوان شریک و سرمایه­گذار طی یک قرارداد مشارکت در ساخت با مالکین طی سهام مشخصی همکاری در ساخت و ساز پروژه­های مسکونی، تجاری، اداری و غیره می­کنند.

اما همه سازندگان هوشمند نیستند به جز عده­ای که در کسب و کار خود برنامه ­ریزی دقیقی دارند و درباره هر موضوعی به صورت حرفه­ای رفتار کرده و با به کارگیری سایر افراد و متخصصین هر حوزه و برون سپاری بسیاری از کارها خود را از دخالت مستقیم در پروژه­های عمرانی دور کرده و با نگاه بلندمدت ضمن خیررسانی به بسیاری از افراد دیگر خودشان را خسته و درگیر پروژه نمی­کنند.

وقتی سازنده­ای فرصت و زمان کافی داشته باشد می­تواند به خودسازی و توانمند کردن خود بپردازد. وقتی سازنده درگیری شدید با پروژه داشته باشد باید درباره هر موضوعی فکر کند، تصمیم­گیری کند و سپس اقدام کند و همه اینها عامل پیری زودرس خواهد بود.

متأسفانه بیش از ۸۰ درصد سازندگان تمام کارها را شخصاً انجام می­دهند. و کلیه امور شهرداری، ثبت و سایر ادارات را خودشان انجام می­دهند. در حالی که خیلی آسان و ارزان­تر می­توانند با بستن یک قرارداد کاری و اعطای وکالت برخی از کارهای ساده و روتین را به افراد دیگری بسپارند که به صورت موردی یا کوتاه مدت کارها را انجام بدهد و خودش به امور مهم­تر پروژه بپردازد.

کدام یک از کارهای سازندگان هوشمند محسوب می­ شود؟

– از مشاوره یک مهندس عمران و با تجربه بهره ببرد.

– در تنظیم کلیه قراردادهای ملکی از جمله مشارکت در ساخت و سایر قراردادهای پیمانکار از وکیل متخصص امور ملکی مشاوره و راهنمایی کافی بگیرد.

– با چند نفر از کارشناسان بانکی و متخصصین دریافت وام­های بانکی مرتبط و رابطه همکاری داشته باشد تا بتواند به میزان موردنیاز پروژه و در زمان کوتاه وام دریافت کند.

– حداقل دو سه تیم و اکیپ عمرانی شامل کارگران و تکنسین­های با تجربه را سازماندهی کند تا بدون کمترین مشکل امور ساخت و ساز را با آنها انجام بدهد.

– برای امور ثبتی و شهرداری حتماً با کارشناسان این حوزه همکاری مناسب داشته باشد تا مبادا برای اخذ جواز ساخت یا صدور پایان کار یا صورت مجلس تفکیکی و اسناد تک برگی با مانع مواجه نشود.

– با چند دفترخانه اسناد رسمی ارتباط دائمی داشته باشد تا با شناختی که پیدا می­کنند، امور نقل و انتقال رسمی را به آنها بسپارد و به جز موارد ضروری نیاز به حضور سازنده و رفت و آمد مکرر به دفترخانه نداشته باشد.

– در زمینه اصول مذاکره، مدیریت و روان­شناسی موقعیت مطالعه آزاد و کافی داشته باشد و در کارگاه­­های مرتبط با این موضوعات و سایر موارد دیگر مانند کارگاه­های آموزشی درباره امور حقوقی املاک شرکت کند.

– انجام چکاب دوره­ای نزد یک مشاور پزشکی با تجربه و بسیاری از کارهای دیگر که ما در اینجا به مهمترین آنها اشاره کرده­ایم. اما شاید فکر کنید چرا باید یک سازنده این کارها را انجام بدهد؟ جواب این است که، پیر نشود. چون ممکن است برای استفاده از مشاوره یک وکیل در زمینه امور ملکی مبلغی به عنوان هزینه مشاوره یا تنظیم قرارداد بپردازد، اما این یک سرمایه­گذاری تلقی می­شود چون از وقوع مشکلات حقوقی که هزینه­های سنگینی از جهت هزینه دادرسی، حق­الوکاله وکیل و هزینه کارشناسی پیشگیری می­کند.

مراجعه به متخصص

مراجعه به متخصص هر حوزه نیز به نوبه خود از وقوع اتفاقات و مشکلات آن حوزه پیشگیری می­کند. همین چند روز پیش بود که یک سازنده برای مشاوره آمد دفترم و گفت یک پروژه ساختمانی را حدود ۱۲ میلیارد تومان فروختم و برای دیرکرد در تنظیم سند و حضور در دفترخانه مبلغ سنگین روزانه ۵ میلیون تومان را شرط کردیم که متأسفانه به واسطه تأخیرات ناخواسته در دادگاه محکوم به پرداخت بیش از ۳ میلیارد تومان خسارت دیرکرد شدم!؟

خوب مگر هزینه مشاوره از یک وکیل یا از یک روان­شناس یا یک مشاور بانکی و مهندس عمران چقدر است که از پرداخت آن فرار می­کنیم و آن را می­گذاریم به حساب زرنگی یا صرفه­جویی اما بعدها مجبور به پرداخت چنین خسارت­های هنگفتی می­شوید؟

از قدیم گفتن، آدم عاقل نباید امروز کاری کنه که فردا پشیمان به بار بیاره. پس هوشمندانه کار کنید تا پیر نشوید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

268 WooCommerce Floating Cart

268 products in the cart.

جمع کل: 20916000 تومان

مشاهده سبد خرید تسویه حساب