پرداخت نکردن خسارت در هنگام فسخ قرارداد

پرداخت نکردن خسارت در هنگام فسخ قرارداد

پرداخت نکردن خسارت در هنگام فسخ قرارداد
پرداخت نکردن خسارت در هنگام فسخ قرارداد

 

در بعضی از قراردادهای مربوطه به خرید و فروش آپارتمان دیده می­شود که، شرط می­شود؛ “اگر هر یک از طرفین طرف مدت فلان بشود و قرارداد را فسخ کند باید فلان مبلغ را به عنوان خسارت یا وجه التزام به طرف مقابل بپردازد.

در این مورد سوالات زیادی پرسیده می­شود با این مضمون که اگر فسخ به دلیل معیوب بودن یا سایر شرایط قانونی و شرعی مثل تاخیر ثمن یا غبن باشد، باز هم باید وجه التزام پرداخت بشود یا نه؟

حتما بخوانید : با این کار جلوی فسخ هر نوع قراردادی را بگیرید!

پرداخت نکردن خسارت در هنگام فسخ قرارداد

در این خصوص از سوی محاکم آرای مختلفی صادر شده است که اکثراً با این مضمون نظر داده اند که اصولاً پرداخت وجه التزام طبق قرارداد در صورتی است که معامله توسط یکی از طرفین صرفاً به لحاظ به اصطلاح پشیمانی از انجام آن فسخ شود و نه هیچ علت دیگری. ولی اگر قرارداد به جهت مواردی که در قانون مدنی پیش­بینی شده مانند کشف معیوب بودن موضوع معامله یا سایر جهات قانونی فسخ شود، دیگر تکلیفی به پرداخت وجه التزام نیست.

پس از در مبایعه نامه خیارات قانونی ساقط نشده باشند و خریدار به ادعای مغبونیت بخواهد معامله را ساقط کند در این حالت مکلف به پرداخت وجه التزام یا خسارت قراردادی نیست. ولی اگر بدون دلیل و فقط از خرید پشیمان بشود در این وضعیت باید مبلغ وجه التزام را بپردازد البته به شرطی که مدت استفاده از شرط پشیمانی منقضی نشده باشد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید