هزینه تعمیرات خانه اجاره ای و ۴ نکته مهم درباره

هزینه تعمیرات خانه اجاره ای

هزینه تعمیرات خانه اجاره ای

هزینه تعمیرات خانه اجاره ای و ۴ نکته مهم درباره

از مشکلات مبتلا به که روابط استیجاری بین موجر و مستاجر به وجود می ­آید به موضوع هزینه تعمیرات خانه اجاره ای یا مکان های اجاره ای برمی­گردد. مشکلاتی از جمله تعمیر یا تعویض پمپ آب، پمپ یا موتور کولر، خرابی شوفاژ یا پکیج، رنگ آمیزی، هزینه انشعابات مصرفی، شکستن درب اتاق یا خرابی قفل درب آپارتمان و بسیاری از موارد کوچک و بزرگ دیگر از عمده مشکلات و اختلافات میان موجرین و مستاجرین است که گاهی با وجود ارزش ناچیز هزینه تعمیرات خانه اجاره ای یا مکان های اجاره ای، پای آنها به دادگاه، دادسرا و شورای حل اختلاف باز می­شود.

حتما بخوانید : آشنایی با هزینه های مشترک ساختمان

قانون درباره هزینه تعمیرات خانه اجاره ای چه می­گوید؟

طبق قانون مدنی تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستاجره برای امکان انتقال از آن لازم است به عهده مالک است، مگر آنکه برخلاف آن شرط شده باشد یا عرف محل برخلاف آن عمل کند.

تعمیرات اساسی که مربوط به اصل بنا و تأسیسات عمده به کار رفته در ساختمان مثل شوفاژخانه، آسانسور، بالابر و غیره برعهده موجر است، ولی تعمیرات جزئی که برای استفاده و انتفاع بهتر و مطلوب و شخصی مستأجر است، بعهده خود او می­باشد.

حتما بخوانید : آیین نامه اجرایی قانون موجر و مستاجر ۱۳۷۶

چنانچه در مدتی که ملک یا آپارتمان در اجاره مستأجر است در مورد یا عین مستأجره تعمیراتی لازم باشد و جزء تعمیرات اساسی نیز باشد مستأجر نباید مانع تعمیرات به بهانه ­های واهی باشد. مستأجر باید به موجر اجازه بدهد تا تعمیرات ضروری انجام شود حتی اگر باعث شود که مستأجر نتواند مدتی از محل استیجاری به صورت کلی یا جزئی استفاده کند. اگر انجام تعمیرات مانع استفاده مستأجر شود، مستأجر حق فسخ اجاره را دارد.

خبر خوب برای مستأجرین آن است که اگر انجام تعمیرات در مکان استیجاری ضرورت داشته باشد و موجر اقدام به رفع و انجام تعمیرات نکند، مستأجر می­تواند او را ملزم به تعمیرات اساسی و ضروری در محل استیجاری کند. اگر موجر در مهلت تعیین شده از طرف دادگاه، تعمیرات مورد نیاز را که در حکم دادگاه اشاره شده انجام ندهد، مستأجر حق فسخ دارد.

حتما بخوانید : عقد اجاره و سه ویژگی ممتاز آن چیست؟

بنابراین ۴ نکته مهم درباره هزینه تعمیرات خانه اجاره ای عبارتند از:

۱- اصل برآن است که انجام تعمیرات برعهده موجر است.

۲- تعمیرات جزئی و همچنین تزئینی بر عهده مستاجر است.

۳- اگر موجر اقدام به تعمیرات اساسی ضروری نکند، مستاجر حق فسخ اجاره نامه را دارد.

۴- چنانچه در اجاره نامه توافقی یا شرطی درباره انجام تعمیرات و هزینه­های آن شده باشد، همان ملاک دادگاه خواهد بود.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید