۱۴ نکته طلایی درباره داوری در قراردادها ی ملکی+فیلم

نکات داوری در قرارداد ملکی و ۱۴ نکته طلایی در باره آن

 

 

مقدمه :

نکات داوری در قرارداد ملکی و ۱۴ نکته طلایی در باره آن

شرط داوری از جمله شروطی است که در بسیاری از مواقع بدون توافق طرفین قرارداد (برای مثال خریدار و فروشنده یا مالک و سازنده ) در متن آن تایپ یا نوشته می شود و دو طرف هم بدون اطلاع ذیل قرارداد را امضاء می کنند. خوب است که دفاتر مشاورین املاک و مدیران قرارداد ها در زمان تنظیم قرارداد اعم از مبایعه نامه و قرارداد مشارکت در ساخت به وجود شرط داوری در قرارداد اشاره و تا حدودی که رفع ابهام شود توضیحاتی را درباره شرط داوری و مکانیزم حقوقی و اجرایی آن ارایه کنند تا اذهان سازنده و مالک زمین و ملک کلنگی یا خریدار و فروشنده خانه و آپارتمان تنویر و روشن شود.

مواج با قرار عدم استماع  هنگام طرح دعوا

وقتی در جلسات مشاوره حقوقی به صورت حضوری با مراجعین ملاقات دارم، اکثر آن ها وقتی با اختلاف مواجه می شوند سعی دارند که پس از اخذ مشاوره حقوقی تخصصی در زمینه امور ملکی ، بلافاصله و مستقیم از طریق دادگاه مبادرت به طرح دعوا نمایند. اما هنگامی که قرارداد و قولنامه آنها را به صورت موشکافانه مطالعه و وارسی می کنیم متوجه وجود شرط داوری و حکمیت در آن قرارداد می شویم که مطابق قانون آیین دادرسی مدنی و رویه اکثر دادگاه های حقوقی تا وقتی که دو طرف معامله برای حل و فصل اختلافات خود به داور مرضی الطرفین یا هیات داوری پیش بینی شده در قرارداد مراجعه نکنند،امکان مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی و تنظیم دادخواست و طرح دعوا علیه طرف دیگر معامله را ندارد والا دعوای آن ها با قرار عدم استماع مواجه می شود.

نکات داوری در قرارداد ملکی و ارسال اظهارنامه به داور

اگر معامله ای انجام دادید و طی آن ملک یا آپارتمان یا زمین یا ویلایی را فروختید یا خریدید و بعدا با طرف معامله با مشکل مواجه شدید و چنانچه در قرارداد شرط داوری درج شده باشد برای حل و فصل اولیه باید طی اظهار نامه ای از او بخواهید تا به تعهداتش عمل کند یا از انجام عملی خودداری کند در صورت عدم اقدام مطابق مفاد اظهارنامه، می توانید در گام بعدی اظهارنامه ای را به نشانی داور یا داوران فیمابین ارسال کرده و رسما از داور مرضی الطرفین بخواهید که به اختلاف آن ها رسیدگی و مبادرت به صدور رای نماید.

حتما بخوانید : دعوای ابطال معامله

به صورت کلی در نکات داوری در قرارداد ملکی در کنار اظهارنامه بهتر است از پست پیشتاز و یا دو قبضه هم استفاده کنید تا مطمئن شوید که اظهارنامه به دست داور قرارداد رسیده است. سپس از داور نیز بخواهید تا طرف دیگر قرارداد و سایر افراد دخیل مانند شهود و یا کارشناس رسمی دادگستری را نیز جهت حضور در جلسه داوری دعوت نماید. در متن اظهارنامه باید زمان و مکان تشکیل جلسه داوری باید روشن و واضح در اظهارنامه داور به طرفین معامله و سازنده یا مالک نیز ارسال شود. پس از تشکیل جلسه و پیش از رسیدگی باید اسناد و مدارک دعوا و ابلاغیه تشکیل جلسه نیز بررسی شود تا احراز شود همه طرفین و اشخاص ذینفع برای رسیدگی دعوت شده اند یا نه! اقدامات داور عینا همان اقدامات قاضی دادگاه است اما تشریفات آن معمولا توافقی و آزاد است.با ین حال بهتر است در متن قرارداد حدود اختیارات داور،مشخصات کامل او (نام و نام خانوادگی،تلفن و موبایل و آدرس)به طور دقیق و شفاف نوشته شود. پس از رعایت شرایط شکلی و درخواست داوری نسبت به اختلافات ملکی و قراردادی،طرفین و داور یا داوران در محل تعیین شده حاضر می شوند.

حتما بخوانید : دعاوی خلع ید

نکات داوری در قرارداد ملکی  وبررسی مدارک توسط داور

قبل اقدام برای دعاوی ملکی ابتدا داور باید اسناد و مدارک را بررسی کند و سپس به نوبت و به مدت برابر اظهارات طرفین را به دقت استماع کند.پس از شنیدن اظهارات طرفین یا وکلای آن ها اگر نیاز به تجدید جلسه باشد در همان جلسه بهتر است به صورت حضوری ابلاغ و رسید اخد شود. در جلسه بعدی باقی مانده مسایل مورد بحث و تبادل نظر قرار می گیرد و در پایان ختم جلسه داوری اعلام شده و داور آماده صدور رای می شود. مهلت صدور رای از زمان درخواست تا داوری و تشکیل جلسات نهایتا سه ماه است.در غیر این صورت با توافق طرفین این مدت قابل تعدیل است والا اگر داور در طی این مدت مبادرت به صدور رای نکند،شرط داوری باطل می شود. اگر داور در مهلت تعیین شده در قرارداد یا مهلت سه ماهه قانونی مبادرت به صدور رای داوری کند،طرفین ظرف ۲۰ روز از زمان ابلاغ رای داور حق اعتراض در دادگاه صالح و درخواست ابطال رای داوری را دارند. اگر دادگاه به اعتراض رسیدگی کند و رای داور را مطابق قرارداد و قانون بداند آنرا تایید می کند والا آنرا نقض و باطل می کند.

با توجه به توضیحات بالا به طور خلاصه ۱۴ نکته طلایی داوری به قرار زیر می باشد.

اشتراک گذاری این مطلب

4 دیدگاه دربارهٔ «۱۴ نکته طلایی درباره داوری در قراردادها ی ملکی+فیلم»

 1. سلام ماشینی کرایه داده شده واجرتالمسمی تعیین شده ولی بنا به دلایلی ماشین راه اندازی نشده و مستاجر انتفاعی از ماشین نبرده است وبعد از چند ماه ماشین را تحویل داده دراین مدت به چه صورت باید کرایه پرداخت شود متشکرم

  پاسخ
  • سلام و درود
   بین منتفع نشدن ارادی و غیر ارادی فرق است.
   در حالت اول باید اجاره بها پرداخت شود در حالت دوم اجاره باطل است.

   پاسخ
 2. متشکرم از توضیحات شما : اکثر موارد داوری به مالک توصیه به صبر می نماید و شفاها نوید حل و فصل شکایت را می دهد و هیچگونه ثبت و کتابت صورتجلسه نمی شود .مثلا قبل از امضای قرارداد تعداد ۵ طبقه و در متن قرارداد برابر ضوابط شهرداری ذکر شده و نهایتا ۴ طبقه عملیاتی می گردد در حالیکه داور قبلا به حل و فصل اختلاف و تعدیل سهم سازنده اقرار نموده بود .

  پاسخ
  • سلام و درود
   بهتر است داور یک شخص با تجربه در امور ملکی و اطلاعات حقوقی داشته باشد انتخاب ششود. بعضی ها عمو و دایی و بقال محله را بعنوان داور انتخاب می کنند که اطلاعای از مقررات داوری ندارند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید