مزایده ملک توسط بانک به علت عدم پرداخت وام

مزایده ملک توسط بانک به علت عدم پرداخت وام
تملک خانه توسط  بانک

مزایده ملک توسط بانک به علت عدم پرداخت وام

کسانی که برای اولین بار قصد خرید خانه و آپارتمان دارند اگر نقدینگی و پول کافی برای خرید ملک نداشته باشند معمولا تلاش می کنند که با اخذ وام از بانک های خصو صی و دولتی مثل وام بانک مسکن اقدام به خرید خانه و آپارتمان بکنند . در معاملات ملکی اگر می خواهید از وام برای خرید ملک  استفاده کنید لازم است که زمان حضور در آژانس مسکن و دفاتر مشاور املاک این موضوع را هم به مسئول آژانس و هم به فروشنده اطلاع بدهید تا ضمن آگاهی آن ها ،این موضوع در متن قرارداد و مبایعه نامه نیز درج شود.

با وجود سادگی و بدیهی بودن این قضیه اما متاسفانه بعضی از مشاورین املاک از روی سهو و اشتباه در ماده سه قولنامه و مبایعه نامه های دستی یا پرینتی (کد رهگیری) به پرداخت بخشی از ثمن معامله از طریق اخذ وام اشاره نمی کنند و همین موضوع باعث بروز اختلافات و مشکلات حقوقی بزرگ برای خریدار آپارتمان می شود که من در پرونده های حقوقی و ملکی با بسیاری از آن ها مواجه هستم و موکلینم درگیر دعاوی فسخ معامله و قرارداد از سوی فروشندگان می شوند.

مزایده ملک توسط بانک 1

برای مثال در برنامه زمان بندی پرداخت ثمن معامله گاهی دیده می شود که در یک تاریخ دو مبلغ باید پرداخت شود که علت این اشتباه عدم درج عبارت ((از طریق وام بانکی )) است که باعث می شود فروشنده از این فرصت سوءاستفاده بکند و مدعی باشند که خریدار باید تمام وجه پیش بینی شده را همان تاریخ درج شده در قرارداد بپردازد و در مقابل خریدار ادعا می کند که اشتباه مشاور املاک و تنظیم کننده قرارداد باعث این اختلاف شده است .

حتما بخوانید : دعوای مطالبه ثمن معامله

خوب برمی گردیم به موضوع اصلی این مقاله یعنی اخذ وام بانکی توسط خریدار آپارتمان . اگر خریدار و فروشنده توافق کردند تا بخشی از ثمن معامله از طریق اخذ وام بانکی پرداخت شود در این صورت پس از انعقاد قرارداد و امضای آن توسط طرفین در یک زمان مشخص در بانک مربوطه حاضر شده و تشریفات اخذ وام را انجام می دهند سپس با گذر زمان و انجام کارشناسی توسط بانک وام مورد نیاز به خریدار داده می شود و رسم بر آن است که مبلغ وام طی چک رمزدار توسط نماینده حقوقی بانک وام دهنده در دفترخانه اسناد رسمی مورد نظر بانک به فروشنده تسلیم می شود در همان دفترخانه طی انعقاد سند رهنی ،آپارتمان و ملک خریداری شده ضمن انتقال رسمی به نام خرید همزمان در رهن بانک وام دهنده قرار می گیرد.

حتما بخوانید : دعوای الزام به فک رهن

تملک خانه توسط  بانک

در سند رهنی شرط می شود که وام گیرنده مکلف است در سررسید تعیین شده اقساط وام دریافتی را به بانک بپردازد و اگر از پرداخت اقساط خودداری کند پس از تذکر کتبی مراتب از طریق اداره حقوقی و وکلای بانک پیگیری شده تا نسبت به توقیف ملک و به اجرا گذاشتن سند رهنی از طریق اداره اجرای ثبت نسبت به تخلیه ملک و آپارتمان و انجام تشریفات مزایده و فروش ملک به بالاترین پیشنهاد ،طلب خود را از محل فروش ملک اخذ نماید .

در موقعیت کنونی و گرانی و افزایش قیمت ملک بانک ها تمایل زیادی به تملک املاک وام دار دارند چون باعث افزایش

دارایی و سرمایه بانک ها می شوند.

معمولا بانک ها خیلی زود برای اخذ طلب خود از بدهکار بانکی و شخصی خریدار اقدام نمی کنند و منتظر می مانند تا میزان بدهی از محل اخذ وام آنقدر افزایش پیدا کند تا بانک بتواند کل ملک را تملک نماید .

حتما بخوانید : قوانین فروش ملک در رهن بانک

اگر قصد خرید خانه و آپارتمان های وام دار را دارید حتما باید پیش از امضای قولنامه و مبایعه نامه میزان  وام اخذ شده توسط فروشنده و باقی مانده اصل و سود وام دریافتی و میزان اقساط معوقه را بررسی کنید تا مبادا با اخطار بانک و توقیف آن مواجه بشوید یا مبادا ملکی که اخطار بانک برای تخلیه را دریافت کرده را بخرید چون بعضی از فروشندگان با پیشنهاد قیمت پایین تر از عرف و ادعای ناچاری و نیاز به پول شما را تطمیع کرده و به دام می اندازد در حالی که ملک ان ها به واسطه عدم پرداخت اقساط بانکی در مرحله مزایده است؟!


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید