فیلم آموزشی:اهمیت، مراحل و چگونگی اخذ پایان کار ساختمان و آپارتمان

 

در این مقاله به چه مواردی می پردازیم؟

 • فیلم آموزشی اهمیت و چگونگی اخذ پایان کار ملک
 • پایان کار ساختمان چیست؟
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ پایان کار چیست؟
 • مدارک و مراحل دریافت گواهی عدم خلاف و بلامانع شهرداری چیست؟
 • مراحل اخذ پایان کار آپارتمانی چگونه است؟
 • مدارک و مراحل اخذ پایان کار تجاری و اداری چگونه است؟
 • اطلاعات موجود در گواهی پایان کار چیست؟

اخذ پایان کار ملک یکی از اقدامات مربوط به زمان انجام معامله است. یعنی هنگام خرید ملک و آپارتمان یکی از شروط  با اهمیت این است که حتماً در مبایعه­نامه (قولنامه) شرط کنید فروشنده ملزم به اخذ پایان کار جدید ملک و تسلیم آن به شما می باشد.

برای جلوگیری از عواقب احتمالی بعدی که برخی از خریداران با آن مواجه می شوند توصیه م کنم قبل از امضای مبایعه نامه پرینتی با کد رهگیری یا مبایعه نامه عادی، حتماً از فروشنده بخواهید که پایان کار جدید را به شما ارائه کند.

 شاید بپرسید اهمیت اخذ پایان کار ملک در زمان خرید خانه و آپارتمان چیست؟ پاسخ این است که در برخی پرونده های حقوی و ملکی با برخی اتفاقاتی مواجه بوده ام که باعث شده تا مدت ها سند ملک به صورت رسمی به نام خریدار متقل نشود و در نتیجه همین قضیه موجب شده خریدار نتواند از وام مسکن استفاده بکند و در نهایت با فروشنده مشکل حقوقی پیدا کردند و ناگزیر شد  بعد از دو سال با فسخ مبایعه نامه فقط اصل پول یا ثمن معامله را دریافت کنند.

از جمله مواردی که باعث وقع این اتفاقات می شود این است که مثلاً فروشنده بعد از اخذ اولین پایان کار از شهرداری، با انجام تخلف و بدون اخذ مجوز از شهرداری محل وقوع ملک، پارکینگ ساختمان را تبدیل به مسکونی کرده که این اقدام باعث شده که انتقال سند رسمی آپارتمان به غیر با ایرادات شهرداری و ثبتی مواجه شود و باعث تشکیل پرونده در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهداری شده و معولا حکم به تخریب و اعاده وضع داده می شود. در این شرایط خریدار چه کاری از دستش ساخته است؟ آیا می تواند بدون داشتن مالکیت رسمی اقدام به تخریب بنای احداثی غیر مجاز بکند؟ کار زمانی پیچیده تر می شود که پارکینگ تبدیل به واحد مسکونی غیرمجاز شده و به شخصی فروخته شود که آن شخص به راحتی تن به تخریب و اعاده وضع نخواهد داد.

 صرف نظر از تاکید بر الزام فروشنده خانخ و آپارتمان به اخذ پایان کار جدید ملک و تسلیم آن به خریدار، باید از او پرداخت بدهی های قانونی و ارائه تسویه حساب مربوط به انشعابات، سازمان­های آب و برق و گاز و… خواسته بشود تا آن را به خریدار ملک تحویل دهد. چون در این حالت است که می توان متوجه شد که آیا ملک بدهی احتمالی به شهرداری یا سایر ادارت و ارگان ها نداشته است.

 اگر این شروط و این پیشنهادها و موارد و اسنادی را که خدمتتون عرض کردم در نظر داشته باشید و آنها را در قرارداد بگنجانید و طرف مقابل را متعهد به انجام تعهدات بکنید به احتمال زیاد شما در آن معامله با ضرر مواجه نخواهید شد.

 

پایان کار ساختمان چیست؟

پروانه پایان ساختمان که در عرف به آن پایان کار گفته می شود، سند یا مدرکی که از سوی شهرداری محل وقوع ساختمان یا سایر مراجعی که قانوناً صلاحیت صدور آن را دارند صادر شده و به مالک یا وکیل او تسلیم می شود که دلالت بر اتمام عملیات عمرانی و ساختمانی مطابق با پروانه ساخت و نقشه های معماری دارد.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ پایان کار چیست؟

 • فتوکپی نوسازی
 • سند مالکیت و فتوکپی
 • شناسنامه مالکین و فتوکپی
 • وکالت نامه و فتوکپی
 • برگ سبز مهندس ناظر (در صورت داشتن مهندس ناظر)
 • فتوکپی حصر و راثت و در صورت فوت مالک متن سند
 • نقشه ۲۰۰۰/۱ هوائی
 • فتوکپی پروانه ساختمان یا عدم خلف

فیش برق

 

مدارک و مراحل دریافت گواهی عدم خلاف و بلامانع شهرداری چیست؟

لازمه صدور پروانه پایان ساختمان یا همان پایان کار این است که ابتدا از شهرداری گواهی عدم خلاف یا بلامانع دریاف شود. برای دریافت گواهی عدم خلاف مدارک و مراحل ذیل باید طی شود:

فتوکپی نوسازی
– سند مالکیت و فتوکپی در صورت تغییر نام مالک
– شناسنامه مالکین و فتوکپی
– وکالت نامه و فتوکپی
– گزارش مهندس ناظر
– فتوکپی پروانه ساختمان یا گواهی صادره 
– حصروراثت در صورت  فوت مالک متن سند 
– بنچاق

 

مراحل اخذ پایان کار آپارتمانی چگونه است؟

وقتی اقدام به فروش خانه یا آپارتمانی شد قبل از انتقال سند رسمی ملک دفاتر اسناد رسمی باید نسبت به استعلام پایان کار آپارتمان فروخته شده اقدام بکنند. حتی قبل از امضای مبایعه نامه گفیم که خریدار بهتر است اخذ پایان کار و ارائه آن را از فروشنده بخواهد. حال در اینجا مراحل و مدارک لازم برای اخذ پایان کار آپارتمانی را آموزش می دهیم.

 

-فتوکپی نوسازی 
– سند مالکین و فتوکپی
– شناسنامه مالکین و فتوکپی 
-وکالت نامه و فتوکپی
– فتوکپی صورت مجلس  تفکیکی یا فتوکپی پایانکار ساختمان 
– فتوکپی حصر وراثت و در صورت فوت مالک متن سند 
-بنچاق

مدارک و مراحل اخذ پایان کار تجاری و اداری چگونه است؟

با توجه به کاربری آپارتمان و ساختمان مورد معامله مدارک و مراحل اخذ پایان کار تفاوت هایی را با هم دارند. در ادامه به مدارک و چگونگی اخذ پایان پایان کار آپارتمان و ساختمان های تجاری و اداری اشاره می کنیم:

– فتوکپی نوسازی 
-سند مالکیت و فتوکپی
– شناسنامه مالکین و فتوکپی 
 – وکالت نامه و فتوکی 
-صورت مجلس تفکیکی و یا  فتوکپی پایان کار کلی  ساختمان 
– فیش برق تجاری 
– اجاره نامچه 
– بنچاق

 

اطلاعات موجود در گواهی پایان کار چیست؟

 

۱- اعتبار پروانه برای شروع عملیات ساختمانی

    ۲- مهلت اتمام عملیات ساختمانی

    ۳- بارکد QR

  ۴- مشخصات مالک و ملک

    ۵- ابعاد ملک

۶- شماره فیش های پرداخت عوارض

    ۷- تأییدیه

 

نکات و اهمیت اخذ پایان کار ساختمان چیست؟

هر شخصی که اقدام به احداث بنای جدید و ایجاد بنا روی زمین و یا ملک خود می کند در آخر کار و اتمام عملیات ساختمانی باید به شهرداری محل وقوع ساختمان مراجعه کند و با تکمیل فرم مربوط به درخواست صدور گواهی پایان ساختمان منتظر تایید مراحل عمرانی و سپس صدور پایان کار باشد. اهمیت صدور گواهی پایان کار این است که در مواقع مختلف از زمان احداث ساختمان نیاز به داشتن گواهی پایان کار است. از جمله اینکه صدور صورتمجلس تفکیکی ساختمان منوط به صدور گواهی پایان کار است. تا زمانی که مالک یا سازنده یا نماینده قانونی مالک نسبت به اخذ گواهی پایان کار اقدام نکند اداره ثبت تکلیفی جهت صدور صورتمجلس تفکیکی ندارد.

همچنین قابل ذکر ات که لازمه صدور تقسیم نامه و سپس اسناد مالکیت تک برگی واحدهای آپارتمانی احداثی نیز وابسته به صدور صورتمجلس تفکیکی است. بنابراین تا زمانی که گواهی پایان کار یا پروانه پایان ساختمان صادر نشود هیچکدام از مزاحل پیش گفته قابل انجام نیست.

 

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه‌تان را بنویسید: