از معامله تا فسخ مبایعه نامه با یک حرکت!؟

فسخ مبایعه نامه

فسخ مبایعه نامه
فسخ مبایعه نامه

 

از معامله تا فسخ مبایعه نامه با یک حرکت

خریدن ملک با هر کاربری وقتی قطعی و نهایی می­شود که پس از امضای قرارداد یا همان مبایعه­ نامه به هیچ طریق امکان فسخ مبایعه­ نامه و انحلال آن فراهم نباشد. در بعضی از مبایعه­ نامه­ های خرید خانه و آپارتمان دیده می­شود که خریدار تا قبل از محضر و تنظیم سند رسمی انتقال ملک تا ۸۵ درصد کل ثمن معامله را پرداخته است اما به دلایلی یکی از چک ها ناخواسته برگشت می­خورد و فروشنده فرصت­ طلب از این موقعیت برای فسخ مبایعه­ نامه یا قرارداد استفاده می­کند.

حتما بخوانید : ساقط کردن خیارات قراردادی

برای نمونه قابل ذکر است که در یکی از معاملاتی که انجام شده بود، یکی از چک­هایی که خریدار به فروشنده تسلیم کرده بود به دلیل تفاوت سهوی در امضای روی چک مواجه با برگشت شد و فروشنده هم بدون اطلاع به خریدار آن را با وجود مبلغ ناچیز برگشت زد. وقتی فروشنده با برگشت چک مواجه شد سریعاً به آژانس مسکن که مبایعه­ نامه را تنظیم کرده بود مراجعه کرد و گفت قرارداد از نظر من فسخ شده چون یکی از چک­ها برگشت خورده است.

حتما بخوانید : خرید آپارتمان نوساز با جیب خالی از رویا تا واقعیت

مدیر آژانس مسکن سریعاً با خریدار تماس گرفته و موضوع را به وی اطلاع می­دهد و او پریشان و سراسیمه با گرفتن مرخصی ساعتی خودش را از اداره به دفتر آژانس می­رساند و با چهره عبوس و برافروخته فروشنده مواجه می­شود و ضمن عذرخواهی اظهار می­کند که همین الان آماده کشیدن کارت در دستگاه کارتخوان آژانس است یا می­تواند به حساب فروشنده کارت به کارت کند.

حتما بخوانید : هنگام تعیین دفترخانه محل تنظیم سند ملک چه خط قرمزهایی وجود دارد؟

اما چون فروشنده مشتری دیگری برای ملک پیدا کرده بود و این موضوع را به خریدار اطلاع نداده بود لذا از موقعیت پیش آمده قصد سوءاستفاده را داشت و در پاسخ گفت چون در قرارداد شرط شده که اگر هر یک از چک­ها پاس نشود فروشنده حق فسخ معامله را در فلان مدت دارد پس یا من قرارداد فسخ می­کنم یا باید ۵۰ میلیون تومان خسارت قراردادی بپردازید!

حتما بخوانید : امکان فسخ مبایعه نامه و شایعه و تصورات اشتباه درباره آن

وجه آن چک برگشتی ۱۰ میلیون تومان بود و خریدار حاضر به پرداخت آن بود اما فروشنده زیر بار نمی­رفت. چند روز بعد خریدار به دفتر آژانس مسکن مراجعه کرد و حاضر شد ۱۵ میلیون تومان علاوه بر ۱۰ میلیون تومان فوق ضرر و زیان بدهد، اما مرغ فروشنده یک پا داشت یا ۵۰ میلیون تومان یا فسخ قرارداد!

 

اگر شما جای خریدار بودید با فسخ مبایعه نامه چکار می­کردید؟

مشکل از کجا نشأت گرفته است؟ مقصر این قضیه کیست؟

در این قضیه، خریدار با یک حرکت اشتباه هرچند غیرعمدی در دام فروشنده بی­ انصاف افتاد. ولی حقیقت این است که نه فروشنده و نه خریدار در زمان امضای قرارداد کمترین توجهی به وجود چنین شرطی در مبایعه­ نامه نکرده­ اند. و همه توجهات به متن قرارداد و تنظیم کننده آن بر می­گردد. هرچند نمی­توان آژانس مسکن را قانوناً مسؤل این خسارت دانست اما اخلاقاً مسؤل است مگر اینکه با اطلاع و آگاهی خریدار و فروشنده این شرط را در مبایعه­ نامه نوشته باشد.

پس دیدید که از معامله تا فسخ مبایعه ­نامه فقط یک گام فاصله است و با کوچک­ترین حرکت بنیان قرارداد فرو می­ریزد مگر اینکه از قبل جلوی هرگونه فسخی را بگیرید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «از معامله تا فسخ مبایعه نامه با یک حرکت!؟»

  1. با سلام و احترام
    خدمت استاد گرانقدر
    مایه افتخار اینجانب میباشد

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید