عدم تحویل ملک توسط فروشنده

عدم تحویل ملک توسط فروشنده

عدم تحویل ملک توسط فروشنده
عدم تحویل ملک توسط فروشنده

عدم تحویل ملک توسط فروشنده

هنگامی که مبایعه نامه یا قرارداد فروش یک ملک یا آپارتمان تنظیم می شود، معمولا شرط می شود که فروشنده در یک زمان مشخص نسبت به تخلیه ملک و تحویل ملک به خریدار اقدام کند.

اما پس از انعقاد و امضای قرارداد با عدم تحویل ملک توسط فروشنده مواجه میشویم که فروشنده به دلایلی پشیمان شود و نمی خواهد ملک را به خریدار تحویل بدهد. خریدار هم روی تعهد فروشنده حساب و کتاب کرده و اسباب و اثاثیه خود را بار زده و هر طوری هست باید در آن ملک سکونت کند. اما فروشنده ادعا می کند که ملک گران شده و من با پولی که از شما دریافت کردم نمی توانم خانه مناسبی بخرم.

این مشکل اگرچه شایع است و شاید دلایل دیگری هم (راست یا دروغ) داشته باشد اما چون شرط شده (درست یا نادرست) باید اجرا شود.

حتما بخوانید : اسقاط کافه خیارات قانونی در قراردادهای ملکی چیست؟

عدم تحویل ملک در موعد مقرر

بهترین گزینه کنار آمدن دو طرف و بر طرف کردن مسالمت آمیز اختلافات است ولی ممکن است فروشنده به هیچ طریقی قصد مصالحه نداشته باشد در این حالت تکلیف خریدار چیست؟

خریدار باید بداند که ناگزیر است تا از طریق دادگاه محل وقوع ملک برای الزام فروشنده به تحویل و الزام او به حضور در دفترخانه برای تنظیم سند ملک اقدام کند.

حتما بخوانید : ساقط کردن خیارات قراردادی

نکته حقوقی در عدم تحویل ملک توسط فروشنده

البته درباره عدم تحویل ملک توسط فروشنده یک نکته حقوقی و فنی نهفته است و آن اینکه اگر تاریخ تنظیم سند رسمی ملک مدتی بعد از تاریخ تعیین شده برای تحویل آن باشد، خریدار باید منتظر رسیدن مهلت تنظیم سند باشد تا بعد از اخذ گواهی عدم پرداخت برای طرح دعوی تحویل ملک (بدون الزام به تنظیم سند) مواجه با رد دعوی از دادگاه خواهد شد. چون هردو خواسته تحویل ملک و تنظیم سند باید باهم مطرح شود.

حتما بخوانید : عدم تنظیم سند رسمی ملک از سوی فروشنده و پیش گیری از آن


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

 

اشتراک گذاری این مطلب

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 موضوع دیدگاه ها
1 تعداد پاسخ به موضوعات
0 دنبال کننده ها
 
Most reacted comment
داغترین دیدگاه ها
2
وکیل فولادیمحمد
محمد
محمد

سلام. اگر فروشنده مبیع را در موعد مقرر تحویل ندهد.همچنین بعد از ۳ سال هنوز اقدام برای انتقال سند نکند، وخریدار به علت جهل به قانون به دفتر خانه مراجعه نکره باشد آیا جریمه توافق شده قبلی به عدم انتقال سند تعلق می گیرد.؟