عدم تحویل ملک توسط فروشنده

عدم تحویل ملک توسط فروشنده

عدم تحویل ملک توسط فروشنده
عدم تحویل ملک توسط فروشنده

عدم تحویل ملک توسط فروشنده

هنگامی که مبایعه نامه یا قرارداد فروش یک ملک یا آپارتمان تنظیم می شود، معمولا شرط می شود که فروشنده در یک زمان مشخص نسبت به تخلیه ملک و تحویل ملک به خریدار اقدام کند.

اما پس از انعقاد و امضای قرارداد با عدم تحویل ملک توسط فروشنده مواجه میشویم که فروشنده به دلایلی پشیمان شود و نمی خواهد ملک را به خریدار تحویل بدهد. خریدار هم روی تعهد فروشنده حساب و کتاب کرده و اسباب و اثاثیه خود را بار زده و هر طوری هست باید در آن ملک سکونت کند. اما فروشنده ادعا می کند که ملک گران شده و من با پولی که از شما دریافت کردم نمی توانم خانه مناسبی بخرم.

این مشکل اگرچه شایع است و شاید دلایل دیگری هم (راست یا دروغ) داشته باشد اما چون شرط شده (درست یا نادرست) باید اجرا شود.

حتما بخوانید : اسقاط کافه خیارات قانونی در قراردادهای ملکی چیست؟

عدم تحویل ملک در موعد مقرر

بهترین گزینه کنار آمدن دو طرف و بر طرف کردن مسالمت آمیز اختلافات است ولی ممکن است فروشنده به هیچ طریقی قصد مصالحه نداشته باشد در این حالت تکلیف خریدار چیست؟

خریدار باید بداند که ناگزیر است تا از طریق دادگاه محل وقوع ملک برای الزام فروشنده به تحویل و الزام او به حضور در دفترخانه برای تنظیم سند ملک اقدام کند.

حتما بخوانید : ساقط کردن خیارات قراردادی

نکته حقوقی در عدم تحویل ملک توسط فروشنده

البته درباره عدم تحویل ملک توسط فروشنده یک نکته حقوقی و فنی نهفته است و آن اینکه اگر تاریخ تنظیم سند رسمی ملک مدتی بعد از تاریخ تعیین شده برای تحویل آن باشد، خریدار باید منتظر رسیدن مهلت تنظیم سند باشد تا بعد از اخذ گواهی عدم پرداخت برای طرح دعوی تحویل ملک (بدون الزام به تنظیم سند) مواجه با رد دعوی از دادگاه خواهد شد. چون هردو خواسته تحویل ملک و تنظیم سند باید باهم مطرح شود.

حتما بخوانید : عدم تنظیم سند رسمی ملک از سوی فروشنده و پیش گیری از آن


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

 

اشتراک گذاری این مطلب

10 دیدگاه دربارهٔ «عدم تحویل ملک توسط فروشنده»

 1. با سلام.
  مغازه ایی خریداری کردیم و فروشنده در زمان مقرر ملک را تحویل نداده است( علی رقم دریافت ۸۰% ثمن مورد معامله)، ما هم وجه پرداخت بعد از تحویل را پرداخت نکردیم. آیا باید منتظر زمان تنظیم سند بمانیم و در صورت عدم حضور دادخواست ایفای تعهد را بدهیم یا از حالا می توانیم؟
  سپاس

  پاسخ
  • سلام و درود
   شما الان یک اظهارنامه ارسال کنید و بگید که فلان تاریخ باید به تعهدت عمل میکردی و نکردی و الی آخر
   برای سایر اقدامات هم منتظر موعد سند باشید و گواهی عدم حضور دریافت کنید.
   با این حال توصیه میشود قراردادتان را جهت مظالعه به وکیل متخصص دعاوی ملکی نشان بدهید و مشاوره بگیرید.
   اگر تهران هستید تشریف بیارید دفتر ما و اگر شهرستان هستید میتوانید از سرویس مشاوره آنلاین ما استفاده کنید.

   پاسخ
 2. سلام
  من یک‌واحد ساختمان را پیش خرید کردمقرار شد بعد ۲۴ ماه تحویل دهند ولی هیچ کاری انجام ندادن الانم میگوید که دوبرابر پولت برگشت میدهیم درصورتی که الان تورم مسکن چهاربرابر موقه تنظیم قرارداد است من باید چکار کنم
  ممنون

  پاسخ
  • سلام و درود
   باید قرارداد رو مطالعه کنیم و نظر دقیق بدیم خدمت شما‌. میتونید از مشاوره حضوری یا انلاین ما استفاده کنید. صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

   پاسخ
 3. سلام وخسته نباشید بنده خانه ی از برادرم خریداری کردم وچون بدهکار بود ووضعیت مناسبی نداشت اجازه دادم درهمان خانه ساکن باشدوفقط سندرابنامم زدم حالا بعدچندسال خانه رانمیخواهدبهم تحویل دهدمن باچه عنوان شکایت کنم ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  • سلام و درود
   آگر بین شما قراردادی نیست. میتونید دعوا خلع ید مطرح کنید بعلاوه مطالبه اجرت المثل ایام تصرف.

   پاسخ
 4. سلام. اگر فروشنده مبیع را در موعد مقرر تحویل ندهد.همچنین بعد از ۳ سال هنوز اقدام برای انتقال سند نکند، وخریدار به علت جهل به قانون به دفتر خانه مراجعه نکره باشد آیا جریمه توافق شده قبلی به عدم انتقال سند تعلق می گیرد.؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر هر دو گواهی عدم حضور دریافت نکردند از زمان طرح دعوا خسارت تعلق میگیرد‌

   پاسخ
  • سلام
   من یک‌واحد ساختمان را پیش خرید کردمقرار شد بعد ۲۴ ماه تحویل دهند ولی هیچ کاری انجام ندادن الانم میگوید که دوبرابر پولت برگشت میدهیم درصورتی که الان تورم مسکن چهاربرابر موقه تنظیم قرارداد است من باید چکار کنم
   ممنون

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید