قرارداد های تلخ

شرط های قراردادی

شرط های قراردادی
شرط های قراردادی

شرط های قراردادی – قرارداد های تلخ

مقدمه

هدف از نوشتن قرارداد این است که برای هر دو طرف آن سودمند باشد. برای ایجاد استحکام و استواری قرارداد باید از شرط های قراردادی به شیوه مناسب استفاده کرد. گاهی با قراردادهایی مواجه می شویم که سر در نمی آوریم، دلیل نوشتن آن چیست؟ چون دو طرف به جز نوشتن مشخصات خودشان و مبلغ و مدت قرارداد، تقریبا متن به درد بخور دیگری در آن ننوشته اند. و خطر این نوع قراردادها این است که هیچ نوع شرطی برای تضمین انجام تعهد برای طرفین پیش بینی نشده است و هر لحظه ممکن است یکی از طرفین قرارداد به تعهدش عمل نکند. در این وضعیت هیچگونه ابزار حقوقی و اهرم فشاری مانند وجه التزام در قرارداد پیش بینی نشده است و طرف نگرانی زیادی از انجام ندادن موضوع قرارداد ندارد.

حتما بخوانید : پرداخت نکردن خسارت در هنگام فسخ قرارداد

برای مثال یک نمونه واقعی را از بین پرونده حقوقی یکی از موکلینم را برایتان تعریف می کنم. در این پرونده که مرتبط با قرارداد مشارکت در ساخت است، شرط شده که سازنده ملک مکلف است ظرف مدت ۱۵ ماه از زمان اخذ جواز ساخت کلیه عملیات ساخت را انجام داده و واحدها را با قابلیت بهره برداری کامل به مالک تحویل دهد. سازنده چون سرمایه کافی نداشت و از طرفی دو سه تا پروژه دیگر هم در دستش بود از فرصتی که در قراردادش پیش بینی شده بود نهایت استفاده را برد!

اگر متن این شرط را یکی دوبار دیگر با دقت بخوانید شاید متوجه یک اشکال خیلی ساده با نتیجه منفی بسیار بزرگ و به ضرر مالک بشوید.

حتما بخوانید : اجرت المثل و اجرت المسمی در قرارداد اجاره به چه معنا هستند؟

 انجام تعهد بدون تعیین مهلت زمانی از شرط های قراردادی مهم

در این مثال شرط شده است که سازنده بعد از اخذ جواز یا پروانه ساخت، ۱۵ ماه مهلت دارد که ساختمان را طبق قرارداد احداث کند. بدون اینکه برای اخذ جواز یا پروانه ساخت توسط سازنده مهلتی تعیین شده باشد. به همین سادگی، مالک رودست خورده بود و صرف نظر از عمدی و یا سهوی بودن درج این شرط اما به هر حال سازنده از زیر بار انجام تعهدش به آسانی شانه خالی کرده بود و الزام سازنده به اخذ جواز و پروانه ساخت و مطالبه خسارت تاخیر در انجام تعهد از او بی نتیجه خواهد بود.

شک ندارم که کام مالک زمین یا ملک در این قرارداد مشارکت در ساخت آنقدر تلخ و بد مزه است که به هیچ وجه از وضعیت قرارداد و مفاد آن رضایت ندارد و سعی می کند با برخی رفتارها و اقدامات حقوقی سازنده یا طرف دیگر قرارداد را عاصی کند تا شاید تا حدودی از تلخ کامی این قرارداد کاسته شود.

حتما بخوانید : چرا باید چک لیست قرارداد مشارکت در ساخت را جدی بگیریم؟

ای کاش هنگام نوشتن و قبل از امضای قرارداد مواد و تبصره های آن را یک به یک بررسی کنیم و معنای آنچه را نمی دانیم بپرسیم و البته باید بدانیم که نوشتن قرارداد خصوصا قراردادهای ملکی یک عمل تخصصی است و نیاز به سواد و دانش حقوقی در زمینه قراردادها و تجربه مناسب در زمینه قرارداد نویسی دارد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «قرارداد های تلخ»

    • سلام و درود
      تجربه را تجربه کردن خطاست! ما اعتقاد داریم مشاوره باید قبل از معامله باشد وگرنه مشاوره بعد از معامله و پس از بروز اختلاف نوشدارو پس از مرگ سهراب است.

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید