ناداوری در داوری قراردادها

شرط داوری در قرارداد

"<yoastmark

شرط داوری در قرارداد درست است یا اشتباه

یک رسم نادرست و اشتباه در نوشتن قراردادها به‌خصوص قراردادهای مشارکت در ساخت جا افتاده و آن این است که حتماً باید شرط داوری در قرارداد بنویسند وگرنه قرارداد اشکال پیدا می­کند! از آن بدتر وقتی است که می­‌بینم بعضی از مشاورین املاک ناآگاه به مسائل حقوقی قراردادهای ملکی، حتی در مبایعه‌نامه‌ای که همه خیارات قانونی از سوی طرفین ساقط‌ شده در آخرین خط قرارداد (مبایعه‌­نامه) شرط می‌کنند:

در صورت بروز اختلاف موضوع از طریق داوری حل‌وفصل می­‌شود»!؟

 

حتما بخوانید : داوری در قراردادها خوب یا بد؟

پدربیامرز آخِ دیگِ چرا در مبایعه‌ ­نامه شرط داوری در قرارداد درج می­کنی؟! خوب شرط داوری کردی، حالا چرا مشخصات داور نمی‌نویسی تازه معلوم نیست منظور از حل‌ و فصل می­شود، چیست؟

اگر شرط داوری در قرارداد را در قرارداد ننویسند

باور کنید اگر شرط داوری در قرارداد را در یک قرارداد ننویسید به خدا هیچ اتفاقی نم‌ی­افتد که هیچ، بلکه خیلی محاسن هم  دارد که اگر تجربه یک وکیل امور ملکی را داشته باشید، هیچ‌گاه به سمت درج شرط داوری نمی­‌روید چون ضررش بیشتر از منفعتش هست. البته نباید از مزیت شرط داوری غافل ماند اما به عنوان یک وکیل متخصص دعاوی ملکی آن‌قدر ناداوری در قراردادهای مختلف دیده­‌ام که ترجیح می­‌دهم تا زمان فرهنگ‌سازی کامل موضوع داوری در قراردادها و آشنایی دقیق از اصول داوری در قراردادها فعلاً از این شرط از سوی افراد ناآگاه استفاده نشود.

حتما بخوانید : چگونه قرارداد مشارکت در ساخت تنظیم کنیم؟

یک داور باید ویژگی­‌های داوری را که در قانون آیین دادرسی مدنی و سایر قوانین داخلی و بین المللی که در زمینه داوری قانونگذاری شده است داشته باشد والا انتخاب یک داور غیر مطلع­ یابی صلاحیت، جز آسیب به طرفین قرارداد هیچ کار دیگری نمی­‌کند. تا آنجایی که ممکن است از انتخاب مشاور املاکی که تنظیم‌کننده قرارداد است به عنوان داور قراردادها خودداری کنید. این موضوع هم به نفع طرفین قرارداد است و هم به نفع مشاور املاک. چون در حالت اول با انتخاب یک فرد ناآگاه به عنوان داور به آینده قراردادتان آسیب جدی وارد می‌کنید و در حالت دوم نیز مخاطرات حقوقی و صنفی برلی مشاور املاک قابل تصور است.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

9
دیدگاه بگذارید

avatar
5 موضوع دیدگاه ها
4 تعداد پاسخ به موضوعات
0 دنبال کننده ها
 
Most reacted comment
داغترین دیدگاه ها
5
سپهرحسننادر رضویوکیل فولادیعدالت خواه
سپهر
سپهر

با سلام،آیا داور قرار داد شرایط خاصی داره؟! چون در قسمت مشخصات داوری،یک قسمت هست به اسم کد داوری!

حسن
حسن

سلام اگه در بند ۷ مبایعه نامه بخش داور خالی گذاشته بشه یکی از طرفین میتونه بدون رضایت طرف مقابل از طریق دادگاه اقدام به تعیین داور بکنه یا اون بند کلا ساقط محسوب میشه؟؟

نادر رضوی
نادر رضوی

با سلام و تشکر از پاسختان من دنبال راهی هستم که موضوع به داوری ارجاع نشود.چون به قول جنابعالی با یک ناداوری مواجه هستیم.بدلیل اینکه وزن داوری به نفع طرف مقابل هست بعلاوه حق اعتراض به نظریه داوران نیز در قرارداد سلب شده است، و فکر می‌کنم رجوع به داوری مسیر اشتباه وانحرافی باشد. وخود قرارداد نیز تاب این تفسیر را دارد .چون در قرارداد اختلاف در تفسیر یا اجرا قابل ارجاع قابل ارجاع به داوری شناخته شده است. در درحالیکه هیچ ابهامی در تفسیر یا اجرای قراداد وجود ندارد. وانچه واقع شده تخلف درتحویل واحد پیش فروش بمدت دو… بیشتر بخوانید

نادر رضوی
نادر رضوی

با سلام و احترام
اگر تعهد قراردادی صریح در مورد تحویل واحد پیش فروش شده نقض شود مثلا تحویل با دو سال تاخیر باشد . و در قرارداد شرط ارجاع به داوری در مورد اختلاف راجع به تفسیر یا اجرای قراداد پیش بینی شده باشد . آیا لزومی برای مراجعه به داوری وجود دارد یا بدون مراجعه به داور می توان خسارت قراردادی را مطالبه کرد . و در فرضی که ملزم به رجوع به داوری باشیم آیا سلب حق اعتراض به رای داور وجاهت دارد یا خیر

عدالت خواه
عدالت خواه

لامصب کاملا داد میزنه از اون دسته وکلای انحصارگری که حقوق رو خاصه وکالت و کانون وکلا میدونی
شرط داوری واستفاده از باب هفتم آیین دادرسی مدنی ریشه در حقوق کشور داره واین دست وپازدنها برای کم رنگ نشون دادن مبحث علمی وحقوقی داوری ره به جایی نخواهد برد.
پایان انحصارگرایی کانون وکلا =شروع داوری منطبق بر آیین دادرسی مدنی