فیلم آموزشی: عرف و روش قانونی پرداخت ثمن معامله در هنگام خرید ملک

روش پرداخت پول در معاملات ملکی

 

عرف، قانون و روش پرداخت پول در معاملات ملکی اعم از خانه، آپارتمان،زمین و هر نوع مسکن مستغلات، موضوع مبتلاء به در معاملات ملکی است. خیلی از اختلافات و مشکلات ملکی به چگونگی پرداخت ثمن معامله و زمان پرداخت آن در هنگام خرید ملک برمیگردد. اطلاعات کم و ناآگاهی یکی از طرفین معامله در اغلب موارد محل سوء استفاده طرف دیگر قرارداد قرار می گیرد. برای مثال پرداخت ثمن معامله به وسیله چک شخصی یا تعهد به پرداخت بخش اول ثمن معامله در فردای روز معامله و امضای قولنامه یا مبایعه نامه دارای مفسده ای است که مورد توصیه هیچ وکیل دعاوی ملکی و متخصص قرارداد ملکی نمی باشد.

لذا به عنوان یک وکیل متخصص در حوزه قراردادها و دعاوی ملکی نکات حقوقی مفید و تجربیات خودم را از خلال پرونده های موکلینم با رعایت اصل محرمانگی و حفظ اسرار در اینجا و در رابطه با موضوع این مقاله یعنی عرف،قانونی و روش پرداخت پول در معاملات ملکی را با شما به اشتراک می گذارم.ضمنا اگر نیاز به مشاوره حقوقی ملکی یا استفاده از خدمات دستیاری امور ملکی در انجام معاملات ملکی داشتید می توانید از طریق منوی خدمات حقوقی و یا تلفن های تماس موجود در سایت وکیل رسمی با ما تماس حاصل نمایید تا با خیال آسوده نسبت به انعقاد قراردادهای ملکی اعم از خرید و فروش خانه و آپارتمان، خرید و فروش سرقفلی و حق کسب یا پیشه، همچنین انعقاد و تنظیم انواع قراردادهای ملکی و پیمانکاری از جمله قرارداد مشارکت در ساخت و اجاره املاک مسکونی، تجاری و اداری اقدام نمایید و ریسک شکست و فسخ و برهم خوردن معاملات خود را کاهش بدهید.

عرف، قانون و روش پرداخت پول در معاملات ملکی اعم از خانه و …

اما می پردازیم به اصل ماجرا یعنی روش و شیوه قانونی انجام معاملات ملکی و آن اینکه، هر ملکی دارای یک ارزشی است که این ارزش تحت عنوان ثمن معامله از آن یاد . می­شود در مبایعه­نامه­های ملکی و یا قولنامه خرید و فروش خانه و آپارتمان، ماده­ای است تحت عنوان ثمن معامله، ثمن معامله همان مبلغی است که شما قبلاً در جلسه مذاکره قراردادی در بنگاه معاملات ملکی به عنوان خریدار یا فروشنده ملک با طرف مقابل، نسبت به آن توافق را انجام داده ید و هم اکنون طبق مبایعه­نامه (قولنامه)می­خواهید به شیوه قانونی و قراردادی نسبت به پرداخت ثمن یا وجه معامله اقدام کنید.

پرداخت ثمن یا مبلغ قرارداد نسبت به خرید ملک طبق عرف خرید و فروش ملک که در دفاتر مشاورین املاک معول است، در سه چهار مرحله انجام می­شود که طی آن خریدار باید ثمن معامله را به صورت نقد یا به صورت چک به فروشنده بپردازد.

حتما بخوانید : فوت صاحب سرقفلی و تاثیر آن در رابطه استیجاری

روش پرداخت پول در معاملات ملکی به صورت فی المجلس

یک بخش از ثمن معامله خرید ملک اعم از زمین یا خانه و آپارتمان، به صورت فی ­المجلس است یعنی در همان جلسه انعقاد و امضای مبایعه نامه پرداخت می شود که لازم است از قبل در این خصوص بین خریدار و فروشنده با مشاور املاک هماهنگی لازم صورت بگیرد و الا ممکن است توافقات طرفین به نوشتن قولنامه یا مبایعه نامه منجر نشود.

حتما بخوانید : اسقاط کافه خیارات قانونی در قراردادهای ملکی چیست؟

روش پرداخت پول در معاملات ملکی به صورت نقدی

یک بخش یا مرحله دوم پرداخت ثمن خرید ملک به صورت نقدی در زمان تحویل ملک توسط خریدار به فروشنده یا نماینده قانونی یا وکیل وی پرداخت می شود. البته لازم به ذکر است که همه این مراحل پرداخت در همان ماده مربوط به ثمن معامله به صورت توافقی و شفاف نوشته خواهد شد و خریدار موظف است طبق همان تاریخ های مقرر در مبایعه نامه عادی یا پرینتی که دارای کد رهگیری است اقدام به پرداخت ثمن معامله بکند و الا ممکن است با خطر فسخ قرارداد از سوی فروشنده مواجه بشود که به خصوص در زمان افزایش قیمت ملک بسیار با اینگونه اختلافات مواجه هستیم.

روش پرداخت پول در معاملات ملکی زمان تنظیم سند رسمی

یک بخش دیگر از روش پرداخت پول در معاملات ملکی یعنی مرحله سوم از پرداخت مبلغ قرارداد هم مربوط به زمان تنظیم سند رسمی انتقال ملک به نام خریدار است. فاصله بین مرحله اول و دوم کاملاً توافقی است و البته منوط به تخلیه ملک یا سکونت مستاجر در آن محل دارد. اما تاریخ محضر یعنی انتقال سند رسمی ملک به نام خریدار زمانی بین چهل تا شصت روز به طول می انجامد مگر اینکه اتفاقاتی در این بین حادث شود که خارج از اختیار و اراده خریدار و فروشنده ملک است مانند فوق یکی از آن ها یا شرکای آن ها مانند خرید خانه وراثتی و فوت یکی از ورثه در فاصله بین امضای قولنامه یا مبایعه نامه تا زمان تنظیم سند ملک.

نکته مهم در روش پرداخت پول خانه و آپارتمان

نکته مهمی که در بحث عرف،قانونی و روش پرداخت پول در معاملات ملکی مطرح است این است که گاهی اوقات اتفاق می افتد کسی که خریدار اصلی ملک است قصد ندارد خودش آن ملک را تحویل بگیرد و در آنجا سکونت کند بلکه قصد دارد بخشی از ثمن معامله خرید ملک را از طریق به رهن دادن ملک خریداری شده به فردی به عنوان مستأجر تامین بشود. یعنی خریدار با اجاره دادن ملک به شخص ثالث و دریافت پول ودیعه یا قرض الحسنه آن را به عنوان بخش دیگری از ثمن معامله به فروشنده بپردازد که می تواند باعث تقسیم مراحل پرداخت ثمن معامله به چهار مرحله بشود. در این مورد هم باید در قرارداد پیش­بینی لازم انجام شود که چه میزان از ثمن معامله از طریق به رهن دادن ملک قرار است تامین و انجام می­شود.

حتما بخوانید : الزام به تنظیم سند رسمی ملک و ۳ نکته طلایی آن

روش پرداخت پول خانه و آپارتمان در بنگاه های معاملات ملکی

اگر قرار باشد که شما قبل از انتقال سند رسمی ملک آن آپارتمان یا خانه را از فروشنده تحویل بگیرید معمولاً طبق عرف و رویه جاری بنگاه­های معاملات ملکی وقتی که شما به عنوان خریدار ملک و خانه و آپارتمان یا زمین تا زمانی که ۸۰ تا ۸۵ درصد از ثمن معامله را به فروشنده ملک پرداخت نکنید ملک را به شما تحویل نمی­دهند. به عقیده من این روش عرفی در زمینه پرداخت ثمن معامله و زمان تحویل ملک یک روش بسیار هوشمندانه است. چون اگر خریدار در برنامه زمان بندی شده در مبایعه نامه نتواند به تعهدش در پرداخت ثمن معامله در هر یک از مراحل پرداخت اقدام نکند استرداد ملک میسر نیست و حتی خریدار می تواند نسبت به اجاره و یا حتی فروش ملک مبادرت کند که البته همراه داشتن یک دستیار امور و معاملات ملکی می تواند در شیوه صحیح و درست پرداخت ثمن معامله و درج ضمانت اجرای مناسب و محدود کردن اختیارات خریدار کمک بزرگی به شما به عنوان فروشنده ملک بکند.

در خصوص روش پرداخت پول در معاملات ملکی هم لازم است خدمت شما عرض کنم پرداخت ها باید به گونه ­ای باشد که در جلسه امضاء قرارداد شما به عنوان خریدار ملک بتوانید آن بخش از ثمن معامله که مربوط به فی­ المجلس است را بدون فوت وقت و به راحتی پرداخت کنید. اگر وجه نقد کافی همراه تان نباشد معمولاً مسئول بنگاه یا دفتر یا آژانس ملکی از شما می خواهد کارت بانکی خود را در اختیار وی قرار بدهید تا از طریق کشیدن کارت عابر بانک تان در دستگاه کارتخوان دفتر املاک، مبلغ و ثمن معامله مرحله فی ­المجلس را از شما دریافت کنند که این موضوع یعنی شیوه پرداخت ثمن مربوط به جلسه قرارداد را باید حتماً در قرارداد و مبایعه ­نامه با جزئیات قید نمایید که مثلاً بخش مربوط به فی ­المجلس به صورت نقدی و از طریق کشیدن کارت بانکی به شماره فلان به نام در دستگاه کارتخوان دفتر املاک فلان پرداخت شد و مقرر گردید مدیر یا مسئول دفتر املاک نسبت به پرداخت وجه مزبور در قالب چک به مشخصات فلان به فروشنده اقدام کند و این موضوع به امضای خریدار هم برسد تا فردا فروشنده نسبت به این موضوع مدعی نشود که من بخش مربوط به فی­ المجلس را از خریدار دریافت نکرده ­ام یا مدیر املاک قراری و کلاهبردار از آب درآمد و یا هر بهانه دیگر که باعث شود واقعاً فروشنده ملک طلبش را دریافت نکند.

توصیه اهل فن در روش پرداخت پول خانه و آپارتمان

با این همه ما به شما توصیه می­کنیم قبل از اینکه شما به عنوان خریدار ملک در جلسه امضای قرارداد و پرداخت وجه مربوط به فی­­المجلس حاضر شوید با مشاوره­ای که از مسئول بنگاه می­گیرید نسبت به تأمین آن بخش مربوط به فی­المجلس از طریق چک بانکی تضمین شده اقدام لازم را انجام دهید تا در زمان امضای قرارداد با مشکل پرداخت بخش اول قرارداد مواجه نشوید. وقتی که بخشی از ثمن معامله را به صورت چک بانکی یا تضمین شده در اختیار فروشنده قرار می­دهید حتماً مشخصات مربوط به چک باید در مبایعه­ نامه قید شود. اگر چک به نام خریدار نیست و صادرکننده آن همسر خریدار یا شخص دیگری است حتما در قسمت در وجه بنویسد در وجه فلانی یعنی نام خریدار درج بشود و خریدار هنگام تسلیم چک به فروشنده باید پشت چک را امضاء بکند تا نسبت به پرداخت وجه چک متعهد باشد و الا گار چک برگشت بخورد فزوشنده نمی تواند علیه خزیداز شکایت بکند چون نه اسمی از او در روی چک درج شده و نه امضای او در پشت یا ظهر چک ثبت شده است.

حتما بخوانید : قرارداد مشارکت در ساخت را چگونه تنظیم کنیم ؟

عرف و روش قانونی در پرداخت ثمن معامله خرید ملک با چک

نکته مهم دیگر در خصوص عرف و روش پرداخت پول در معاملات ملکی این است که هیچ گاه هنگام خرید خانه و آپارتمان از چک­های رمزدار برای پرداخت ثمن معامله استفاده نکنید. به این دلیل که ممکن است مذاکرات مربوط به معامله مورد نظرتان به نتیجه نرسد و نخواهید قرارداد را امضاء کنید اما چون قبل از جلسه انعقاد قرارداد و تنظیم مبایعه نامه به بانک مراجعه کرده اید و از قبل چکی را تهیه نمودید که اسم و مشخصات و شماره­ حساب فروشنده در آن درج شده در این وضعیت اگر معامله به هر علتی به هم بخورد و یا قرارداد فسخ بشود شما به عنوان خریدار ملک برای نقد کردن آن چک رمزدار که به نام فروشنده تهیه کرده اید با مشکل مواجه می­شوید.

حتما بخوانید : تراکم ساختمان چیست؟

من در کتاب راهنمای صدور و دریافت چک در معاملات به این موضوع یعنی عرف،قانونی و روش پرداخت پول در معاملات ملکی پرداخته ام و اکنون با تجربه زیادی که در زمینه دعاوی و تنظیم صدها قرارداد ملکی دارم به شما توصیه می­کنیم به جای چک­های رمزدار از چک های بانکی تضمین شده استفاده کنید چون چک تضمین شده به نام خودتان صادر می­شود و شما برای پرداخت ثمن معامله از طریق این چک کافی است که پشت آن را دو امضاء بزنید و در اختیار فروشنده قرار دهید. چک های تضمین شده از طرف بانک ملی صادر می­شود و سایر بانک ها اعم از دولتی و خصوصی به جای صدور چک تضمین شده از چک دیگری تحت عنوان چک بانکی استفاده می­کنند که تمام خصوصیات چک تضمین شده را دارد.

امیدوارم با کسب مشاوره حقوقی از دستیار امور ملکی و وکلای متخصص در زمینه قراردادهای ملکی تجربه شیرینی را در انجام معاملات ملکی کسب کنید و بدانیم که یک معامله گر زیرک و هوشمند همیشه قبل از معامله از متخصص آن حوزه مشورت اخذ می کند و در نتیجه مشاوره پس از معامله صرفاً نوشداریی پس از مرگ سهراب نخواهد بود.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

12 دیدگاه دربارهٔ «فیلم آموزشی: عرف و روش قانونی پرداخت ثمن معامله در هنگام خرید ملک»

 1. سلام و درود خدمت شما
  یک ملک داریم که قرار شده به شخصی بفروشیم البته پیشنهاد شده که دستی باشه و مستقیم بریم دفتر اسناد رسمی اونجا چک تضمینی بده ۸۰درصد پول رو و مابقی رو طی یک چک ۱۰ روزه،لطفا راهنمایی کنید بهترین روش واسه این معامله چیه!ممنون میشم اگه کمکم کنید

  پاسخ
  • سلام و درود
   تمام پول را همزمان با سند باید تصفیه کند چون بعداز سند حق فسخ ندارید.

   پاسخ
 2. سلام،
  مایل به خرید ویلایی در اطراف شهر نور استان مازندران هستم ولی نمی‌دانم چگونه باید سند مالکیت ملک مورد نظرم را استعلام بگیرم! اینکه مشکلی از لحاظ مجوز ساخت یا هر مرد دیگر نداشته باشد. تشکر از شما.

  پاسخ
  • سلام و درود
   از سرویس دستیار حقوقی امور ملکی ما استفاده کنید.
   منوی بالای سایت منوی خدمات حقوقی و سپس منوی دستیار امور ملکی رو لزنید.
   تماس فوری با ما
   ۰۹۱۲۵۰۲۲۶۶۷

   پاسخ
 3. ضمنا ملکی موروثه پدر خانمم هست حدود ۲ هکتار نبش جاده جم اب جاده چناران با چاه موتور
  پدر خانمم ۳۰ سال پیش قبل از اینکه که فوت کنه زمین رو زبونی اجاره میده به شخصی و هیچ کس هم خبر دار نبوده
  دوسال پیش از طرف استانه ملک برگه ای میاد برای مرحوم که اجاره استانه ملک عقب افتاده و برای پرداخت اقدام کنند
  بنده پیگیر شدم و به دفتر ملک رفتم و گفتند ملک بنام پدر خانمم هست و انتقالی هیا فروشی هم صورت نگرفته تو این سالها
  اما طرف که ملک تصاحبشه مدعیه که خریده و برگه قولنامه ای داره که باهاش ادعا میکنه و بعد از ۳۰ سال هم از برادر مرحوم پدر خانمم هم امضایی میگیره البته تایشون هم معتاد بود که مرحوم شد
  ایا وکیل بگیریم و هزینه کنیم میتونیم زمین رو پس بگیریم
  و اگر میشه خودتون میتونید کارهاش رو انجام بدین که مزاحمتون بشیم
  سپاس

  پاسخ
  • سلام و درود
   با شماره زیر تماس بگیرید یا پیامک بدید باهاتون تملس می گیریم.
   ۰۹۱۲۵۰۲۲۶۶۷

   پاسخ
 4. سلام
  در زمان عقد قرار داد مبلغ ۱.۵ میلیارد طی چک پول به فروشنده پرداخت کردم و تو قولنامه هم رسید کردم و تقریبا ۸۰% مبلغ رو پرداخت کردم
  ملک هم از قبل در تصرف خودم بود چون مستاجرشون بودم
  اما العان فروشنده زده زیر قرار داد و مدعی شده که وجهی دریافت نکرده و قولنامه کلاهبرداریه
  چه کاری میتونم انجام بدم
  ضمن اینکه ایشون از بنده شکایت برده پیش مراجع قضایی و شاکی شده
  ممنون میشم راهنماییم کنید که با توجه به قید در قرار داد و امضاء ایشون پای قرار داد میتونه اذیت کنه و کاری از پیش ببره یا نه
  تشکر

  پاسخ
 5. با سلام با بخشنامه بانک مرکزی که پشت نویسی چک تضمینی رو ممنوع کرده حالا بهترین شیوه برای دریافت ثمن چیه.

  پاسخ
  • سلام و درود
   منطورتون چک تضمین انجام تعهد است فکر میکنم. وقتی قانون منع کرده و به ان اعتباری نداده شما باید از صادر کننده ضامن بخواهید تا پشت چک‌را دو امضا کند و قید کند ضامن وجه این چک می باشد و ضامن صادرکننده است

   پاسخ
  • سلام
   در زمان عقد قرار داد مبلغ ۱.۵ میلیارد طی چک پول به فروشنده پرداخت کردم و تو قولنامه هم رسید کردم و تقریبا ۸۰% مبلغ رو پرداخت کردم
   ملک هم از قبل در تصرف خودم بود چون مستاجرشون بودم
   اما العان فروشنده زده زیر قرار داد و مدعی شده که وجهی دریافت نکرده و قولنامه کلاهبرداریه
   چه کاری میتونم انجام بدم
   ضمن اینکه ایشون از بنده شکایت برده پیش مراجع قضایی و شاکی شده
   ممنون میشم راهنماییم کنید که با توجه به قید در قرار داد و امضاء ایشون پای قرار داد میتونه اذیت کنه و کاری از پیش ببره یا نه
   تشکر

   پاسخ
   • سلام و درود
    چرا ادعای کلاهبرداری داره؟
    مگه پول رو بهش ندادید؟ رسید دارید؟
    اگر کارها درست اتجام شده باشه کاری نمی تونه بکنه نگران نباش. اگر تهرانی تشریف بیاربد دفترم با قرارداد.
    ۰۹۱۲۵۰۲۲۶۶۷

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید