روش درست انجام مذاکره خرید و فروش سرقفلی تجاری

روش مذاکره خرید و فروش سرقفلی

روش مذاکره خرید و فروش سرقفلی به صورت صحیح چگونه است ؟

قبل از اینکه شما بخواهید قرارداد نقل و انتقال سرقفلی تنظیم کند لازم است تا با شخص خریدار مذاکراتی را انجام دهید. قاعدتاً بخشی از این مذاکرات می­تواند در دفتر مشاورین املاک و بخشی نیز خارج از آن مکان و به صورت حضوری یا تلفنی انجام شود. طرفین معامله و فروش سرقفلی برای این که خیال شان از بابت سلامت قانونی معامله راحت باشد می­توانند از مشورت با وکلای دادگستری و یا سرویس دستیار حقوقی معاملات ملکی در وب سایت وکیل رسمی نیز استفاده کنند.

اگر به عنوان مالک محل تجاری تصمیم گرفته اید تا سرقفلی ملک خود را به غیر منتقل کنید یا بفروشید باید بدانید که لازم نیست در همان جلسه اول که مذاکرات قراردادی را انجام  می دهید نباید اقدام به تنظیم و امضای قرارداد فروش و انتقال سرقفلی کنید.

لازم است بدانید که شما به عنوان یک طرف قرارداد باید تمام مسائل فنی و حقوقی و مالی لازم را با طرف مقابل در جریان گذاشته تا به نقاط مشترک نزدیک شوید. وقتی که شما با طرف معامله تان یعنی خریدار سرقفلی به نقطه مشترک نزدیک شدید و دو طرف یه یک رضایت متوسط و نزدیک به هم رسیدید آن وقت آماده خواهید شد تا وارد قسمت بعدی یعنی تنظیم پیش­نویس قرارداد نقل و انتقال سرقفلی بشوید.

توجه به روش مذاکره خرید و فروش سرقفلی در جلسات ابتدایی

در جلسات ابتدایی لزومی ندارد که متن یا قرارداد ملکی تنظیم کنید یا آماده کنید و به طرف مقابل تان تسلیم کنید تا مطالعه کند یا حتی آن را امضاء کند. همچنین فراموش نکنید که خودتان هم باید از امضای هرگونه قرارداد یا پیش­نویسی تخت عنوان نقل و انتقال یا فروش سرقفلی امتناع کنید تا اینکه مذاکرات شفاهی به پایان برسد. از محتوای مذاکرات شفاهی می­توانید نت برداری کنید تا وقتی که در پایان دو یا سه جلسه مذاکره تمام شد می­توانید توافق حاصله را برای طرف مقابل شفاهاً بیان کنید. اگر مورد توافق قرار گرفت، ابتدا پیش­نویس قرارداد را تنظیم کنید. از آنجایی که مشاورین املاک از نمونه­های متحدالشکل استفاده می­کنند آن پیش­نویس یا آن نمونه و تیپ اولیه قرارداد انتقال سرقفلی را می­توانید پیش از امضای قرارداد از آنها بخواهید تا با حوصله و دقیق مطالعه کنید. تمام قسمت هایش را بخوانید و هر جایی از متن قرارداد نقل و انتقال سرفقلی را که نمی دانید حتماً از وکیل تان مشورت لازم را بگیرید.

حتما بخوانید : فوت صاحب سرقفلی و تاثیر آن در رابطه استیجاری

جاهایی که برای تان مبهم و پیچیده است را بپرسید و مشاوره حقوقی واقعی و دقیقی را از یک وکیل پایه یک دادگستری و متخصص دعاوی ملکی و استاد سرقفلی بپرسید. بعد از این که همه جنبه­هاش روشن شد آن موقع می­توانید وارد مرحله تنظیم قسمت های اصلی یعنی خود قرارداد شوید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «روش درست انجام مذاکره خرید و فروش سرقفلی تجاری»

 1. سلام از سال ۵۰ تا کنون یک گاراژ که پارکینیک ماشین سواری وغیره می باشد در اجاره بنده می باشد و محل ارتزاق اینجانب می باشد در ضمن هیچ مدارکی نیز مبنی بر نوع اجاره ندارم در ضمن بیمه صاحب ملک نیز می باشم آیا حق کسب و پیشه شامل بنده می باشد یا خیر

  پاسخ
  • سلام و درود
   باید حتما استشهادیه جمع آوری کنید. تحت بیمه بودن یعنی صاحب کار شما نیستید و فقط کارگر محسوب می شوید. کارتان خیلی پرریسک هستش و هرچه زودتر از نزدیک با یک وکیل متخصص سرقفلی مشورت کنید.مواردی هستش که به صورت عمومی نمی شود مشاوره داد.اگر تهران هستید با دفتر ما تماس حاصل نمایید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید