روش درست تحویل ملک از موجر چگونه است؟

روش درست تحویل ملک از موجر

مراحل تحویل ملک از موجر

 

 

مراحل و روش درست تحویل ملک از موجر

اصولاً بعد از اینکه قرارداد اجاره را نوشتید و قرارداد توسط موجر و مستاجر یا نمایندگان قانونی آنهاامضاء شد، طی یک هماهنگی قبلی آن محل استیجاری از طرف موجر به مستأجر تسلیم می­شود. حال می خواهیم به این سوال پاسخ بدهیم که:

حتما بخوانید : چهار ستون اصلی اجاره نامه تان را بشناسید

روش درست تحویل ملک از موجر به مستاجر چگونه است؟

اگر مستاجر یک ملک استیجاری هستید، وقتی قرار است آن محل را از موجر تحویل بگیرید کافی نیست که شما فقط کلید را بگیرید و بروید داخل ملک. بلکه حتماً باید به همراه موجر و یا نماینده وی، تمام قسمت های مختلف آن محل استیجاری را برسی و به اصطلاح چک کنید و یک لیستی را تهیه کنید و تمام امکانات، وسایل و ابزارآلاتی موجود در آن ملک را بررسی و از سالم یا معیوب بودن آن مطلع شوید کنیده آن، قسمتهای مختلف آن محل استیجاری را چک کنید و یک لیستی را تهیه کنید و امکانات، وسایل و ابزارآلات، سپس مشخصات کامل آنها را در آن لیست بنویسید.

حتما بخوانید : اهمیت بررسی اسناد و مدارک ملک و مالک قبل از تنظیم اجاره نامه چیست؟ + فیلم آموزشی

برای مثال کولر را بازدید کنید و اینکه کولر موجود در آن ملک چه کولری است؟ کولر آبی یا گازی؟ ۵۰۰۰ یا ۶۰۰۰ و اینکه اسم کولر چیست؟ سریال کولر چیه؟ هرچند ممکن است این ها چیزهای ریزی باشد و برای شما به عنوان مستاجر شایداهمیتی نداشته باشد. اما اگر با موجرین بدقلقی مواجه بشوید قطعاً هرچند ارزش مالی زیادی ندارند می­توانند برای شما دردسر ساز شود.

مراحل و روش درست تحویل ملک از موجر و ایجاد چک لیست

نسبت به در و دیوار ملک و یا کفپوش آن هم توجه کنید اگر رنگ­آمیزی دارد و یا اگر نواقصی دارد، ریختگی دارد آنها را هم می­توانید چک کنید و یا نسبت به شیرآلات ، لوله­ ها و خیلی چیزهایی که در رؤیت است و می­شود آنها را دید به آنها اهمیت دهید نگاه کنید و لیست کنید و از موجآن هم توجه کنید اگر رنگرزش مالی زیادی ندارند مییزهای ریزی باشد ر یا نماینده آن امضاء بگیرید و این را هم بنویسید که این چک لیست ضمیمه و متمم اجاره­نامه شماره فلان و تاریخ است و بعد از این که این موارد را در لیست یا چک لیست قید کردید به امضای دو طرف اجاره نامه و دو شاهد برسانید.

حتما بخوانید : نحوه قانونی و صحیح پرداخت اجاره بها + فیلم آموزشی

بهتر است در ابتدای این چک لیست بنویسید که این صورتجلسه متمم اجاره ­نامه فلان است است. یعنی جزء لاینفک آن است اگر بعداً در مدت اجاره یا پایان مدت قرارداد با موجر با مشکل مواجه شدید این لیست و متن می­تواند مستند و مدرکی مناسب برای شما باشد.

همچنین پایان مدت اجاره هنگامی که قرار است ملک را تخلیه کنید و تحویل موجر دهید آن را هم با موجر یا مالک آان چک می­کنید و بعد از اینکه مدت اجاره تمام شد این صورتجلسه یا چک لیست را باطل می­کنید و از بین می­برید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

268 WooCommerce Floating Cart

268 products in the cart.

جمع کل: 20916000 تومان

مشاهده سبد خرید تسویه حساب