رمز گشایی از شرط پیش فروش در قرارداد مشارکت در ساخت

شرط پیش فروش

شرط پیش فروش در قرارداد مشارکت در ساخت

شرط پیش فروش
شرط پیش فروش

رمز گشایی از شرط پیش فروش در قرارداد مشارکت در ساخت

مقدمه

با قاطعیت می توان گفت خیلی از مالکین که طی قرارداد مشارکت در ساخت و ساز زمین یا خانه کلنگی خودشان را در اختیار سازنده قرار می دهند هیچ اشرافی به مفاد قراردادشان ندارند و فقط و فقط تمام توجه شان به میزان متراژ واحد ها و طبقات و پولی که به صورت بلاعوض از سازنده دریافت خواهند کرد معطوف می شود.

غافل از اینکه یک سازنده و شریک حرفه ای که تجربه ساخت ده ها پروژه ساختمانی را با مالکین مختلف دارد می داند که مهمتر از این موضوعات مفاد قرارداد و شروطی است که در آن نوشته می شود چون پس از امضای قرارداد، تقریباً امکان تغییر و اصلاح قرارداد مشارکت در ساخت با بن بست و عدم رضایت طرف مقابل مواجه می شود. در ادامه به شرط پیش فروش در قرارداد مشارکت در ساخت میپردازیم ….

حتما بخوانید : نکات مهم قرارداد مشارکت در ساخت

شرط پیش فروش آپارتمان چیست؟

یکی از چیزهایی که سازندگان انتظار دارند در قرارداد بگنجانند تا دستشان برای تامین هزینه های احداث و تکمیل پروژه باز باشد این است که در قرارداد مشارکت در ساخت از مالک رضایت بگیرند تا در هر مرحله از مدت قرارداد بتوانند نسبت به فروش یا پیش فروش واحدهای سهم خود اقدام کنند.

در این حالت سازنده می تواند تمام واحدهای خود را بفروشد یا پیش فروش کند و بخشی از ثمن معامله را از پیش خریداران دریافت کند. در عمل ممکن است همه چیز طبق برنامه پیش برود و تا آخر و تحویل واحدها به مالک، هیچ اتفاق و اختلافی میان طرفین به وجود نیاید.

اما متاسفانه برخی از سازندگان که قصد کلاهبرداری در معملات ملکی خود و سوء استفاده از مفاد قرارداد مشارکت در ساخت را دارند، پس از پیش فروش واحدها پا به فرار می گذارند و هرگونه راه ارتباطی مالک را با خود قطع می کنند و دیده شده که آدرسی هم که در قرارداد اعلام کرده اند دروغین بوده است.

 حتما بخوانید : سلب حق پیش فروش آپارتمان از سازنده

توصیه به مالکین درخصوص شرط پیش فروش واحدها

اگر مالک هستید و می خواهید سازنده را پابند قرارداد مشارکت کنید تا بتواند به تمام تعهداتش در طی برنامه زمان بندی در قرارداد مشارکت در ساخت تمام و کمال اقدام کند توصیه می شود که به هیچ وجه اجازه فروش یا پیش فروش واحدها را به سازنده ندهید. اما اگر ناچار به دادن چنین اجازه ای به سازنده شدید می توانید به صورت محدود رضایت بدهید. مثلاً تا ۵۰ درصد سهمش را می تواند بفروشد.

به این دلیل چنین توصیه ای می کنیم که اگر سازنده نتوانست به تعهدش عمل نماید شما بتوانید از محل فروش سهم سازنده، ساختمان را تکمیل کنید وگرنه با شکست قراردادی سنگینی مواجه می شوید و این یک فاجعه است که آثار مخرب مالی و روحی را برای مالک و خانواده به همراه دارد


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید