خطرات مشارکت در ساخت

خطرات مشارکت در ساخت

خطرات مشارکت در ساخت

شنیدید که میگن، خود کرده را تدبیر نیست!حکایت این مقاله ما هم درباره همین موضوع است. یعنی نکاتی که ممکن است در زمان تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت باید رعایت می کردید اما به علت بی توجهی و سهل انگاری خسارت سنگینی را به سرمایه و دارایی خود وارد کرده اید. قبل از اینکه بخواهید قرارداد مشارکت در ساخت را امضا کنید باید به یک سری نکات حقوقی توجه کنید تا با رعایت آن نکات سلامت قرارداد شما با تضمین بسیار بالا بیمه شود. هیچ گاه بدون رسیدن به نقطه مشترک و توافق بر سر مفاد قرارداد مشارکت نباید اقدام به امضای آن بکنید. برای درک این موضوع شما را به تماشای یک ویدیوی آموزشی در این رابطه دعوت می کنم.

نکات حقوقی و فنی ضروری قبل از تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

 

خطرات مشارکت در ساخت

میدونم که خیلی ها بعد از انجام یا خودداری کردن از انجام کاری در اثر یک تصمیم گیری اشتباه دچار یک خسران و زیان غیر قابل جبران می شوند و دائم تاسف می خورند که چرا چنین و چنان کردند و از این جور داستان ها.

بیشتر کسانی هم که در معاملات ملکی هم با مشکل مواجه می شوند طبق تجربه من دلیل آن سرسری گرفتن مفاد قرارداد و اعتماد بیش از حد به طرف مقابل و بی نیاز دانستن خود از گرفتن هرگونه مشاوره حقوقی با وکیل و کارشناسان می باشد. این افراد بعد از دیدن خسارت با خطرات مشارکت در ساخت و دیگر قرار داد ها آشنا می شوند.

حتما بخوانید : برکناری سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

 

خطرات مشارکت در ساخت و مثالی براسی آن

در یکی از پرونده های حقوقی با موضوع دعوای مشارکت در ساخت که وکالت مالک قرارداد را پذیرفتم شاهد یکی از این مشکلات بودم که مصداق خطرات مشارکت در ساخت و ضرب المثل خود کرده را تدبیر نیست می باشد. در این پرونده که موکل من علیه سازنده اقامه دعوا کرده بود یکی از مشکلات عمده ساختمان نامرغوب بودن مصالح بکار رفته در آن بود که باعث شده بود ساختمان در مدت کوتاهی از زمان ساخت دچار نوعی فرسودگی شود.

سنگ های نما در برخی قسمت ها از ساختمان جدا شده بود، در اثر بارندگی نم و رطوبت به واحد ساختمانی طبقه آخر و اتاق آسانسور نفوذ کرده، لوله هلی فاضلاب در وضعبت بدی قرار داشتند و بوی بد به داخل واحدها ورود کرده بود، فضای جلوی ساختمان نازیبا و زننده بود همچنین درب ها و دیوار ها نامتقارن و زاویه دار و نامنتظم بودند و خیلی مشکلات ریز و درشت که مورد کارشناسی هم قرا گرفتند.

حتما بخوانید : چرا برنامه زمانبندی در قرارداد مشارکت را جدی باید بگیریم؟

یکی از خطرات مشارکت در ساخت بی توجهی به کیفیت قرارداد میباشد

اما مشکل اینجا بود که قرارداد مشارکت در ساخت آنها در دو برگ از نمونه های آماده تنظیم شده بود و صورت مصالح جداگانه ای نداشت و تازه اینکه مشخصات مصالح به صورت کلی عنوان شده بود و از کلماتی مثل خوب و مرغوب و عرف محل و خارجی استفاده شده بود که باعث شد کارشناس نتواند تصمیم دقیقی برای تعیین خسارت بگیرد در حالی که اگر مشخصات دقیق درب های ورودی، شیرآلات و سایر تجهیزات در قرارداد مشارکت ذکر می شد به راحتی می توانست زیان و خسارات وارده را مطالبه کند.

حتما بخوانید :چگونه قرارداد مشارکت در ساخت تنظیم کنیم؟

با توجه به جزئیات قرار داد خطرات مشارکت در ساخت را کاهش دهید

من وقتی طبق سفارشی که از مراجعه کنندگان بای تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت می گیرم تمام جزئیات را وارد متن قرارداد می کنم و به مسائلی می پردازم که در نگاه اول شاید برای طرفین غیر ضروری باشد اما وقتی در حین کار با مشکل برخورد می کنند و به قرارداد رجوع می کنند می بینند که بله قرارداد مشارکت آنها حکم این مشکل و اختلاف را پیش بینی کرده و اگر به دادگاه هم مراجعه کنند همان را ملاک حکم و صدور رای قرار می دهد.

نکته حقوقی و آموزشی این ماجرا: هیچگاه در نوشتن قرارداد مشارکت در ساخت به دانسته ای خودتان و سواد اطرافیان تان اکتفا نکنید. چون مثل این است که وقتی بیمار می شوید بخواهید به فرزندتان که لیسانس دارد مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کند که چه دارووی بخورید! برای انجام امور حقوقی و قراردادهای ملکی از یک وکیل و مشاور و دستیار تخصصی در حوزه املاک و مستغلات مشاوره بگیرید تا نسخه مناسبی برای کار حقوقی شما بپیچد. مراجعه به وکیل بعد از بستن قرارداد و بروز مشکل مثل نوشدار و پس از مرگ سهراب است.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

100 WooCommerce Floating Cart

100 products in the cart.

جمع کل: 8755000 تومان

مشاهده سبد خرید تسویه حساب