آیا خرید وکالتی خانه و آپارتمان اعتبار دارد؟

خرید وکالتی خانه

خرید وکالتی خانه
خرید وکالتی خانه

خرید وکالتی خانه و آپارتمان و اعنبار آن

بعضی از خانه و آپارتمان­ هایی که به دلیل مشکلات ثبتی، بانکی، شهرداری و غیره فعلاً امکان انتقال سند رسمی آنها به نام خریدار مقدور نیست، از این رو خریدار و فروشنده با یکدیگر توافق می­کنند که فروشنده یک وکالت تام و بلاعزل درباره ملک موضوع معامله به خریدار بدهد.

حتما بخوانید : نکات خرید زمین – چگونه زمین بخریم

خرید وکالتی خانه چیست؟

خریدار با این وکالتنامه می­تواند بدون حضور فروشنده (مالک قبلی) به کلیه ارگان­ها و ادارات دولتی مانند اداره آب، برق، گاز و غیره مراجعه کند. در عرف به این نوع معاملات می­گویند فروش وکالتی و خریداران هم تصور می­کنند این وکالت عین سند مالکیت است و همیشه اعتبار لازم را دارد.

حتما بخوانید : خرید آپارتمان با چاشنی مستحق للغیر

اما باید بدانیم که وکالت جزء عقود جایز است و با فوت یا جنون هر یک از طرفین آن یعنی موکل (فروشنده) یا وکیل (خریدار) باطل می­شود و فاقد اعتبار و غیرقابل استناد است. بنابراین اگر فروشنده فوت کند، ورثه او قائم مقام و مالک ملک می­شوند و خریدار باید ادعای خود مبنی بر خرید ملک و مالکیت خود را ثابت کند که امری مشکل و سخت خواهد بود.

پس چرا خرید و فروش وکالتی خانه شایع است؟

علت شیوع آن دلایل مختلفی دارد که به سه مورد آن اشاره کردیم. اما موارد دیگری هم هست. برای مثال فروشنده چون شاغل است و وقت و حوصله مراجعه به شهرداری یا ثبت و غیره را ندارد. لذا ضمن دریافت وجه معامله یک وکالت تام و بلاعزل به خریدار می­دهد و خیال خودش را از بابت تشریفات اداری راحت می­کند. این گونه معاملات در زمینه خرید و فروش خودرو شایع­تر است خصوصاً به دلیل طولانی بودن تشریفات فک پلاک خودرو.

حتما بخوانید : خرید آپارتمان نوساز با جیب خالی از رویا تا واقعیت

آیا راهکاری برای استحکام خرید وکالتی خانه وجود دارد؟

خبر خوب این است که شما باید در کنار دریافت وکالت تام و بلاعزل، بین خود و فروشنده یک مبایعه­نامه یا قرارداد فروش خانه و یا آپارتمان هم تنظیم کنید. در این صورت می­توانید با خیال راحت معامله کنید. چون حتی اگر فروشنده فوت کند یا مجنون شود شما می­توانید علیه ورثه یا قیم او برای الزام به تنظیم سند رسمی انتقال ملک اقامه دعوا کنید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «آیا خرید وکالتی خانه و آپارتمان اعتبار دارد؟»

 1. با سلام و وقت بخیر خدمت شما
  سوالم اینه از حضورتون که همسرم آپارتمانی رو خرید در صورتی که این آپارتمان مسکن مهر است و هنوز سندش آماده نشده و فقط فیشهای واریزیش و چیزهایی دیگه ای ازش هست ..ایشون در زمانی توی بنگاه قولنامه رو به نام خودشون زدن و با فروشنده بنگاه رفتن ولی در دفتر ثبت اسناد که در روز دیگری بود با حضور شخص فروشنده بود به نام من زدن و الان وکالت نامه به نام منه که دفتر خونه هم ثبت کردیم ..حالا سوالم اینه که الان مالک این آپارتمان من هستم یا همسرم و حق فروش با کدوممون هست..؟؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر فقط وکالت نامه به نام شماست ولی قولنامه به نام شوهرتان باشد شما مالک نیستید.ولی اگر وکالت فروش داشته باشید میتوانید با قولنامه به نام خودتان انتقال بدید تا مالکیت شما تثبیت شود. البته ثمن یا مبلغ معامله هم موضوع جداگانه ای است که شوهرتان میتوانید مدعی ان بشود.
   توصیه میکنم با وکیل مشورت کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید