خرید سرقفلی با طعم مالکیت!

خرید سرقفلی

خرید سرقفلی
خرید سرقفلی

خرید سرقفلی با طعم مالکیت!

خرید سرقفلی برای خریدار، مالکیت به ارمغان نمی ­آورد. چون قانونگذار تکلیف دارنده یا خریدار سرقفلی و حقوق و تکالیف او را مشخص کرده است.

به عنوان یک خریدار سرقفلی باید بدانید که با خرید سرقفلی و یا حق کسب و پیشه مالک ملک تجاری یا مغازه نمی­شوید.

اصولاً هیچ مالکی چنین نظری ندارد که با فروش سرقفلی یا فروش حق کسب یا پیشه یا تجارت حق مالکیت خود را به خریدار انتقال بدهد.

یکی از چیزهایی که بین مالکین محل­های تجاری مشترک است شرط عدم حق انتقال به غیر و شرط عدم اجازه تغییر شغل است مگر اینکه از قبل از مالک اجازه کتبی اخذ شده باشد.

با وجود این اما برخی مالکین آگاهانه یا ناآگاهانه اختیاراتی را در ضمن قرارداد فروش (انتقال) سرقفلی به خریدار (انتقال گیرنده) می­دهند که تفاوت چندانی با مالکیت ندارد.

حتما بخوانید : سرقفلی یا حق کسب و پیشه، مسئله این است!

وقتی فروشنده اختیار تغییر شغل یا اجازه انتقال به غیر یا اجازه انجام تعمیرات و تغییرات در محل سرقفلی را به خریدار می­دهد، عملاً انتقال گیرنده دارای اختیاراتی شبیه مالکیت است.

این نوع سرقفلی­ ها طعم نزدیکی با مالکیت دارند یعنی خریدار سرقفلی دارای اختیارات وسیعی شبیه مالک است و تغییر شغل یا اجازه انتقال به غیر تاثیری در رابطه استیجاری آنها با مالک ندارد. چون مالک قبلاً طی قرارداد انتقال سرقفلی چنین اجازه­ای را به صورت کتبی داده است.

اگر خریداری هستید که سرقفلی را با کلیه اختیارات اعم از انتقال به غیر یا تغییر شغل خریده­اید، پس سرقفلی شما رنگ و بوی ملکیت دارد و خرید شما بسیار سودمند و موفق است چون برخلاف سایر مالکین سرقفلی نیاز به کسب اجازه و رضایت مکتوب از مالک محل تجاری ندارید.

مالک در چنین شرایطی به سختی می­تواند اقدام به فسخ قرارداد و یا تخلیه ملک نماید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید