آقای سازنده، به تعهداتت پایبند باش

تعهدات مشارکت در ساخت

تعهدات مشارکت در ساخت

قرارداد و  تعهدات مشارکت در ساخت یک قراردادی است بین مالک و سازنده که برای هر دو طرف آن حقوق و تکالیفی پیش­بینی شده است. در قرارداد مشارکت در ساخت تعهداتی برای طرف دوم یعنی سازنده پیش­بینی می­شود که باید به آن تا انتهای قرارداد پایبند باشد. اگر سازنده به تعهداتش پایبند نباشد قطعاً متضرر خواهد بود چون ضمن اینکه از طریق دادگاه ملزم به انجام تعهداتش می­شود بلکه از سوی دیگر باید از عهده پرداخت خسارت­ های قراردادی هم برآید.

حتما بخوانید : آشنایی با ماهیت حقوقی و کیفری چک

فاکتور های مهم در تعهدات مشارکت در ساخت 

برای انتخاب سازنده خوب باید فاکتورهای مختلفی را مدنظر قرار بدهید و از بین چند سازنده خوشنام فردی را که در اکثر موارد نسبت به دیگران برتری دارد را انتخاب کنید. البته یک سازنده خوب بهتر است که در تمام فاکتورها مثل قدرت مالی کافی، تعهدات اخلاقی، تجربه کافی و سایر موارد در حد متعارفی باشد تا بتوان او را مورد بررسی قرارداد و الا صرف داشتن اخلاق خوب بدون سرمایه و قدرت مالی بی­ فایده است و در مقابل داشتن قدرت مالی بدون تعهد اخلاقی و قراردادی کافی نیست.

حتما بخوانید : چگونه قرارداد مشارکت در ساخت تنظیم کنیم؟

 تعهدات سازنده ساختمان برای خود سازنده مفید است

سازندگان با تجربه می­دانند که خوشنامی باعث رونق کسب و کار آنها و معرفی آنها به سایرین توسط مشاورین املاک و مالکین خواهد شد. مالکان می­توانند سفیری برای معرفی یک سازنده خوب باشند. سازنده برای اینکه به مرحله خوشنامی برسد باید تمام توان خود را در جهت تحقق تعهدات مشارکت در ساخت یا قراردادش به کار بگیرد. متأسفانه بعضی از سازندگان بدون دوراندیشی بر سر کوچک­ترین مسائل با مالکین دچار اختلاف و تنش می­شوند بدون آنکه توجه کنند اختلافات هم جلوی پیشرفت پروژه ساختمانی را می­گیرد و هم اقدامی بر علیه خوشنامی او خواهد بود.

گاهی اوقات توصیه می­کنم به سازندگان که حتی اگر شده مقداری بیشتر از آنچه در قرارداد متعهد هستید در پروژه هزینه کنید تا نظر مثبت مالک را به خود جلب کنید. این رفتار نه تنها باعث ضرر شما نیست بلکه نوعی سرمایه ­گذاری و هزینه جهت تبلیغات کارتان محسوب می­شود.

حتما بخوانید : تصرف در مشاعات مطلقاً ممنوع!

تعهدات سازنده ساختمان

آقای سازنده به تعهدات مشارکت در ساخت خود پایبند باش چون هیچ مالکی به دنبال سازنده غیرمتعهد نبوده و نیست و هرکس که قصد مشارکت دارد اولین چیزی که از مسئول و مدیر دفتر مشاورین املاک می­پرسد این است که یک سازنده خوب به ما معرفی کنید. مطمئن باشید که شما همان چیزی را برداشت می­کنید که کاشته ­اید. پس اگر در یک پروژه بیش از تعهداتتان کشت کنید قطعاً بیشتر برداشت خواهید کرد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید