فیم آموزشی:چگونگی تخلیه و تحویل ملک به سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

 تخلیه و تحویل ملک به سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت
در قرارداد مشارکت در ساخت ماک را چگونه به سازنده تحویل دهیم ؟
نکات تحویل ملک به سازنده

یکی از موضوعات بحث برانگیز و پرچالش در قراردادهای مشارکت در ساخت و ساز عبارتست از  تخلیه و تحویل ملک توسط مالک به سازنده است.

تخلیه و تحویل ملک به سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

یکی از مهم­ترین اقداماتی که بعد از امضای قرارداد مشارکت در ساخت بایداز سوی مالک انجام بشود عبارت است از تخلیه و تحویل ملک به سازنده. در قرارداد مشارکت در ساخت بهتر است از قبل پیش­بینی های لازم در رابطه با تاریخ و چگونگی تخلیه و تحویل ملک انجاو بشود و از مشاور املاک و تنظیم کننده قرارداد مشارکت در ساخت بخواهید که این موضوع حتما در متن قرارداد به صراحت و روشنی درج بشود و حتی برای عدم انجام آن ضمانت اجرای مناسبی مثل وجه التزام یا خسارت قراردادی پیش بین بشود و الا مالک ممکن است هیچگاه نخواهد ملک را تحویل بدهد و هیچ ضمانت اجرایی هم برایش وجود ندارد و تا سازنده بخواهد به دادگاه مراجعه مند و مالک را الزام به تخلیه و الزام به تحویل ملک بکند زمان بسیاری را از او می گیردو عملا پروژه برای او سودآور نخواهد بود یا مشکلات جدی را برای سازنده فراهم می نماید.

حتما بخوانید : الزام به تنظیم سند رسمی ملک و ۳ نکته طلایی آن

اهمیت تاریخ در تخلیه و تحویل ملک به سازنده

 از سوی دیگر نوشتن تاریخ تخلیه و تحویل ملک در قرارداد مشارکت در ساخت برای مالک این امتیاز را دارد که هم می تواند زمان دقیق را برای تحویل ملک به سازنده پیش بینی کند و هم اینکه با صورت جلسه نمودن تخلیه و تحویل ملک باعث می شود تعهدات سازنده اجرایی شده و هر روز تاخیر در تحویل و یا شروع پروژه می تواند زنگ خطری برای وی باشد که ممکن است نتواند در بازه زمانی از پیش تعیین شده به تعهداتش عمل کند و در نتیجه احتمال دارد مالک بخواهد از این فرصت برای مطالبه خسارت یا حتی فسخ قرارداد مشارکت در ساخت استفاده نماید که می تواند برای سازنده و سرنوشت قرارداد مشارکت در ساخت سرنوشت ساز بوده و سازنده را حتی با ورشکستگی مواجه نماید.

ضمنا تعیین مدت برای تخلیه و تحویل ملک در قرارداد مشارکت در ساخت این مزیت را دارد تا شما به عنوان مالک فرصت کافی و لازم را داشته باشید تا ملک را سر وقت تخلیه کنید و ملک دیگری را برای مدت ساخت و ساز به صورت موقت اجاره کنید.

نکات تخلیه و تحویل ملک به سازنده و اسکان مالکان

 ضمنا با تخلیه و تحویل به موقع ملک توسط مالک باعث می شود تا سازنده بتواند طبق برنامه و جدول زمانی تعیین شده در قرارداد به تعهدات خودش از جمله تخریب ملک و اقدامات عمرانی از جمله اجرای فونداسیون عمل کند.

حتما بخوانید : سه اشتباه مهلک مالکین هنگام امضای قرارداد مشارکت در ساخت

معمولاً در قرارداد مشارکت در ساخت این موضوع پیش­بینی می­شود که در بازه زمانی احداث بنا سازنده مکلف است محل یا مکانی را با رعایت شان و منزلت مالکین و خانواده تحت تکفل آنها تأمین کند که طبق رویه قراردادهای مشارکت در ساخت هزینه­‌های اجاره آن برعهده سازنده است. که در چنین شرایطی این موضوع هم باید در قرارداد مشارکت پیش­بینی شود که سازنده متعهد است طبق همان تعهدی که در قرارداد مشارکت داده است خانه استیجاری مناسبی را تا پایان پروژه برای مالک تامین بکند.

حتما بخوانید : چرا نوشتن برنامه زمانبندی در قرارداد مشارکت در ساخت اهمیت دارد؟

حتی بهتر است در اجاره نامه شرط بشود که اگر در مدت اجاره سازنده نتواند ساختمان را تکمیل و آماده تحویل و بهره برداری کامل نماید، ضمن تعهد به تمدید اجاره یا انعقاد اجاره نامه با هر مالک دیگری ورزانه باید مبلغی را به عنوان خسارت به مالک بپردازد.

این مبلغ باید متناسب با اجاره بهای معمول برای یک آپارتمان استیجاری باشد تا اگر سازنده نخواهد اجاره نامه را تمدید بکند و مالک مجبور شد خودش محلی را اجاره بکند در نهایت هزینه های آن بر عهده سازنده باشد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید