تخلیه املاک استیجاری و مهمترین دلیل طولانی شدن آن

تخلیه ملک استیجاری

تخلیه ملک استیجاری
تخلیه ملک استیجاری

مهمترین دلیل طولانی شدن تخلیه ملک استیجاری

مقدمه

بارها اتفاق افتاده که موجر و مالک یک ملک استیجاری از تشریفات و مدت زمان طولانی تخلیه شکایت داشته و از ما می خواهد که امور حقوقی مربوط به تخلیه او را پیگیری کنیم غافل از اینکه دلیل اصلی طولانی شدن روند تخلیه ملک استیجاری او ناشی از اشکال قراردادنویسی و عدم رعایت شرایط لازم برای تخلیه فوری املاک استیجاری است.

حتما بخوانید : شیوه تخلیه ملک استیجاری پس از پایان مدت اجاره

نمونه پرونده های حقوقی تخلیه ملک استیجاری

در یکی از پرونده های حقوقی که برای تخلیه به دفتر ما مراجعه شده بود موجر که با برادرش مالک یک واحد اداری از ملک مشاعی بودند تقاضای تخلیه فوری ملک خود را داشتند که در اجاره مستاجر بود. قرارداد اجاره آنها پانزده ماهه بود ولی مستاجر بعد از حدود چهارماه که از شروع اجاره گذشته بود ملک را به دلایلی تخلیه کرده و از طریق شورای حل اختلاف اقدام به تامین دلیل نمود و اظهارنامه ای را مبنی بر تخلیه و تحویل کلید آپارتمان به موجر ارسال کردند.

موجر بدون توجه به اظهارنامه تا یک ماه به پایان قرارداد دست نگه داشتند و بعد به دفتر ما مراجعه کردند و اصرار بر اقدام فوری جهت تخلیه داشتند که بعد از انجام مشاوره حقوقی ملکی و بررسی اجاره نامه فی ما بین متوجه شدیم که این اجاره نامه فاقد دو امضای شاهد است و بر این اساس امکان تخلیه فوری مطابق قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال 1376 وجود ندارد و لذا باید بجای مراجعه به شورای حل اختلاف برای درخواست تخلیه فوری باید به دادگاه مراجعه کنند و دادخواست تایید فسخ اجاره نامه به جهت عدم پرداخت اجور ماهانه را تقدیم دادگاه کنند.

با شرح روند حقوقی پرونده و تصمیم موجرین اقدام به طرح دعاوی ملکی نمودیم که از صفر تا صد و اجرای کامل پرونده چیزی حدود یک سال و نیم به طول انجامید و پس از تخلیه موجر دائماً تکرار می کرد که در یک پرونده قبلی که داشتیم یک ماهه تخلیه گرفتیم چرا انقدر این پرونده طولانی شد!

این در حالی بود که ما دلیل طولانی شدن تخلیه ملک استیجاری آنها را گوشزد کرده بودیم و آن هم به جهت نبودن دو شاهد در ذیل اجاره نامه بود. چون طبق ماده دو قانون روابط موجر و مستاجر سال 1376 چهار شرط برای تخلیه فوری ضرورت دارد که یکی از این چهار شرط وجود امضای دو شاهد ذیل اجاره نامه است و الا امکان تخلیه فوری در 7 روز امکان پذیر نیست اگرچه این 7 روز نیست عملا یکماه و بیشتر هم طول می کشد. ولی اگر یک امضا یا هیچ امضایی از شاهد نباشد باید بجای درخواست تخلیخ فوری دادخواست صدور حکم تخلیه را درخواست نمود که زمان بسیار طولانی حداقل شش ماهه نیاز است و شاید هم بیشتر با توجه به حضور یا عدم حضور مستاجر در مراحل رسیدگی دادگاه و اعتراض و تجدیدنظر.

حتما بخوانید : چهار ستون اصلی اجاره نامه تان را بشناسید

نکته حقوقی و آموزشی تخلیه ملک استیجاری:

وقتی ملک تان را از طریق قرارداد اجاره به شخصی اجاره می خواهید بدهید باید برای زمان تخلیه فوری چهار شرط را رعایت کنید تا بتوانید در صورت عدم تخلیه بعد از پایان مدت اجاره، در مدت کوتاهی تشریفات تخلیه را انتجام بدهید. این چهار شرط عبارتند از 1- دو نسخه اجاره نامه 2- امضای دو شاهد 3- تعیین مدت قرارداد 4- امضای موجر و مستاجر


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه بگذارید

avatar