فیلم آموزشی:چرا بازدید ملک قبل از خرید آن اهمیت حیاتی دارد؟

بازدید ملک قبل از خرید و نکات با اهمیت آن

 

 

بازدید ملک یعنی چه ؟

بازید ملک یعنی بررسی موقعیت و محدوده واحد آپارتمانی یا خانه یا ملکی که قصد خرید آن را دارید.

توان مالی یکی از نکات با اهمیت در بازدید ملک قبل از خرید

پس از این که شما توان مالی خود را سنجیدید و شیوه تامین مبلغ خرید آپارتمان یا ملک را پیش بینی نمودید، باید با توجه به این قدرت و توان مالی، مکان و موقعیتی که قرار است در آنجا خانه یا آپارتمانی بخرید را پیدا کنید.

شما هیچگاه نمی توانید با پول و ملغ کم در نقاط گران قیمت خانه ای را بخرید و هیچکس هم با منابع درآمدی بالا تصمیم نمیگیرید در موقعیت های ضعیف اقدام به خرید خانه کند. بنابراین وقتی شما ۲۰۰ میلیون تومان یا ۴۰۰ میلیون تومان یا یک میلیارد تومان قدرت مالی دارید، با توجه به این میزان توان مالی موقعیت و مکان های مشخصی را باید برای خودتان تعیین کنید در این نقاط اقدام به جستجوی ملک کنید.

حتما بخوانید : اصول صحیح دریافت ثمن یا وجه در معاملات ملکی چگونه است؟

نداشتن ضعف و نقصی یکی دیگر از نکات با اهمیت در بازدید ملک قبل از خرید

وقتی میخواهید ملک یا آپارتمانی را بخرید، همیشه به دنبال آپارتمان هایی باشید که از نظر معاملاتی ضعف و نقصی نداشته باشد. منظور از ضعف چیست؟ اگر دیدید یک ملکی مدت ها در دفاتر و بنگاههای ملکی فایل شده و فروش نرفته این را بدانید اگر شما این ملک را خریداری کنید بعدها که قصد فروش و تبدیل ملک تان را داشته باشید با چنین مشکل مشابهی مواجه می شوید و شاید سال ها ملک تان فایل شود و به فروش نرسد.  یا اگر به فروش برود خریداری پیدا می شود که بخواهد آن را به قیمت پایین و کمتر از قیمت معاملاتی خرید کند.

حتما بخوانید : کلاه برداری در معاملات ملکی چگونه اتفاق می افتد؟

مشورت با دیگران یکی دیگر از نکات با اهمیت در بازدید ملک قبل از خرید

پس از این که موقعیت ملک را سنجیدید و بازدید از ملک را انجام دادید و به ملک مورد پسندتان دست پیدا کردید، لازم است نزدیکان خود را برای بازدید از این ملک و بررسی موقعیت قرارگیری آن ملک در منطقه را هم بهمراه داشته باشید. مثلاً ازهمسرتان یا شوهرتان یا پدر و مادر و سایر نزدیکان و حتی از دوستان بخواهید که با شما همراه شوند و در منطقه یا موقعیت وقوع ملک حضور داشته باشند و ملک شما را از دید خودشان به عنوان کسی که مالک نیست و قرار نیست ملک را بخرد و بلکه از دید کسی که می خواهد انتقادات یا ایرادات احتمالی را که وجود دارد، را بررسی کند و آن موارد و ایرادات را به شما گوشزد کند.

حتما بخوانید : تاریخ تحویل ملک در قراردادهای فروش و مبایعه نامه های ملکی چه زمانی است؟

بررسی موقعیت مکانی ملک یکی دیگر از نکات با اهمیت در بازدید ملک قبل از خرید

بازدید ملک باید در موقعیت های مختلف انجام شود یعنی تا آنجایی که می توانید در موقعیت های مختلف شبانه روزی صبح، ظهر یا شب به آن منطقه مراجعه کنید و ببینید که از نظر شلوغی، خلوت بودن، رفت و آمد چگونه است. همچنین از نظر سر و صدا و آلودگی های صوتی احتمالی که در آن ممحله یا منطقه وجود دارد، آنها را بررسی کنید چون قرار است شما قطعاً مدت های زیادی در آن ملک یا آپارتمان سکونت کنید. بنابراین اگر این مشکلات در آنجا وجود داشته باشد این باعث سرخوردگی بعدی شما در انجام معامله می شود و شما را دل زده می کند و هیچگاه آسودگی خاطر و روانی کافی را هنگامی که در آن محل سکونت و اقامت دارید را به دست نخواهید آورد. مثلاً قرارگیری آپارتمان در خیابان اصلی و پر رفت و آمد، یا کنار پل هایی که خودرو از روی آن عبور می کند یا نزدیکی ملک به مدارس یا کارخانه ها و ریل قطار و غیره همگی موثر در قیمت گذاری و تصمیم افراد در خرید یا عدم خرید ملک و آپارتمان است. البته نباید از نظر دور بداریم که برخی از خریداران به واسطه شغل و قصدی که از خرید ملک دارند برعکس به دنبال واحدها و آپارتمان هایی هستند که در مناطق شلوغ و پر رفت و آمد قرار دارند مثل پزشکان، سردفتران، وکلا و فعالین تجاری و شرکت ها.

حتما بخوانید : سرنوشت مبایعه نامه ای که توسط خریدار خوانده نشد!

گول حرفهای فروشنده را نخورید

البته خریداران هم باید در مقابل توجه داشته باشند که ممکن است فروشنده با درک موضوع بالا و قصد شما از خرید نه تنها قرارگیری آپارتمان مسکونی در منطقه شلوغ را ضعف ملک خود نداند بلکه برعکس به واسطه همین موقعیت اداری یا تجاری ملک، قیمت بالاتری را پیشنهاد دهد که لازم است در زمان خرید به صورت حساب شده اقدام به خرید نمایید.

اصول تنظیم مبایعه نامه یکی دیگر از نکات با اهمیت در بازدید ملک قبل از خرید

علاوه بر مطالب فوق، تنظیم قرارداد و نوشتن مبایعه نامه خرید و فروش ملک و آپارتمان دارای اهمین بسزایی است. ون ممکن است یک ملک از هر نظر مطابق میل و سلیقه شما باشد اما تنظیم بد و غیر حرفه ای متن قولنامه می تواند آسیب جدی به طرفین یا هر دو آن ها وارد کند. صرف اینکه شما برای انعقاد قولنامه یا قرارداد به دفتر مشاورین املاک مراجعه می کنید کافی نیست بلکه ضرورت دارد از قبل از یک وکیل ملکی و دستیار امور ملکی در زمان انجام معامله یا مشاوره حقوقی ملکی قبل از انجام معامله بهرمند شوید تا بروز هرگونه مشکل و اختلاف حقوقی و قانونی را به حداقل ممکن برساند.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید