الزام به تنظیم سند رسمی ملک و ۳ نکته طلایی آن

الزام به تنظیم سند رسمی ملک

الزام به تنظیم سند رسمی ملک

 

الزام به تنظیم سند رسمی ملک چیست ؟

فکر می­کنم بیشتر شما معنای الزام به تنظیم سند رسمی ملک را می­دانید. خیلی روشن است و نیاز به تفسیر ندارد. در واقع وقتی فروشنده ملک را به صورت رسمی در دفترخانه به نام خریدار منتقل نکند، خریدار می­تواند از طریق دادگاه، فروشنده را مجبور بکند که در دفترخانه اسناد رسمی حاضر بشود و ملک مورد معامله را به نام او سند بزند.

حتما بخوانید : عدم تحویل ملک توسط فروشنده

هرچند معنای این اصطلاح یعنی الزام به تنظیم سند رسمی ملک واضح است اما با این حال چندین نکته مهم درباره آن از نگاه حقوقی وجود دارد که بسیار با اهمیت است چون اگر این موارد رعایت نشوند، دعوای الزام به تنظیم سند رسمی ملک رد می­شود.

چه هنگام الزام به تنظیم سند رسمی ملک از نظر حقوقی رد میشود ؟

در اینجا ما به ۳ نکته مهم درباره تنظیم سند رسمی ملک می­خواهیم اشاره بکنیم که با استفاده از این ۳ نکته می­توانید انتظار داشته باشیدکه مسیری که طی می­کنید تقریباً درست است.

حتما بخوانید : تاریخ تحویل ملک در قراردادهای فروش و مبایعه نامه های ملکی چه زمانی است؟

این ۳ نکته طلایی درباره الزام به تنظیم سند رسمی ملک مواردی هستند؟

۱)- دعوای الزام به تنظیم سند رسمی ملک وقتی در دادگاه و مراجع قضایی قابل پذیرش است که، ملک یا آپارتمان موضوع معامله دارای پلاک ثبتی یا سند مالکیت رسمی داشته باشد.

۲)- اگر ملکی را پیش خرید کرده­اید و در مبایعه نامه موعدی برای تحویل آن تعیین شده و آن موعد گذشته باشد، نمی­توانید صرفاً دعوایی به خواسته الزام به تحویل ملک اقامه کنید مگر اینکه علاوه بر دعوای الزام به تحویل ملک، خواسته دیگری با عنوان الزام به تنظیم سند رسمی ملک هم مطرح کنید والا دعوای شما رد خواهد شد.

حتما بخوانید : قانون پیش فروش آپارتمان

۳)- اگر آپارتمانی را که جزء یک پروژه ساخت و ساز بوده و براساس قرارداد مشارکت در ساخت از سازنده یا مالک اولیه پیش خرید کرده­اید اما زمان انجام تعهدات گذشته باشد، با توجه به اینکه سند اولیه به صورت سند مادر می­باشد لذا برای الزام به تنظیم سند، باید در دادخواست خود دعوایی به خواسته، الزام به اخذ پایان کار، الزام به اخذ صورت مجلس تفکیکی، الزام به تحویل ملک و الزام به اخذ سند تک برگی و انتقال آن به نام خودتان بخواهید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید