قرارداد شما چه رنگی است؟

اعتبار قرارداد

اعتبار قرارداد
اعتبار قرارداد

قرارداد شما چه رنگی است ؟

تا حالا به این موضوع فکر کرده اید که قراردادی که تنظیم می کنید و می نویسید از منظر و نگاه حقوقی چقدر اعتبار دارد یا به عبارتی اعتبار قرارداد شما چقدر است ؟

آیا قرارداد شما دارای توازن دوطرفه است؟

آیا امکان دارد یک قرارداد را بصورت یکطرفه بنویسیم و منافع خودمان را تامین کنیم و یا بالعکس؟

قسمت های مهم یک قرارداد چیست؟

آیا برای نوشتن یک قرارداد نیاز به سواد و اطلاعات حقوقی خاصی است؟

آیا در نوشتن قرارداد سبک و اصولی را باید رعایت کینم؟

چه قسمتهایی از یک قرارداد معمولا جز قسمتهای ثابت هستند؟

قسمتهای متغیر یک قرارداد چیستند و چه تاثیری در سرنوشت آن دارند؟

آیا میدانید با تشخیص رنگ یک قرارداد می توان میزان اعتبار آنرا سنجید؟

تسلط به قراردادنویسی و اعتبار قرارداد

همه این سوالات در مورد اعتبار قرارداد و برخی موارد دیگر موضوعی است که همیشه مورد سوال شرکت کنندگان در جلسات مشاوره و کلاس های درس و دوره های حقوقی بوده که برگزار میکنیم. اما واقعیت این است که برخلاف تصور عامه یکسری راهکارهایی وجود دارد که با استفاده از تکنیکهای آن می توان با خیالی آسوده اقدام به تنظیم و نوشتن یک قرارداد کرد و اعتبار قرارداد را افزایش داد . این بستگی به شما دارد که چه رنگ و عیاری برای قراردادتان پیش بینی کنید و این هم برمی گردد به تبحر و تسلط شما در قرارداد نویسی به عنوان یک تخصص و فن در کسب دانش و اجرای درست و دقیق ترفندها و تکنیکهای قراردادنویسی.

حتما بخوانید : وکیل تنظیم قرارداد

اسرار تبحر در قرارداد نویسی

ما همینک در حال تهیه و آماده کردن یک دوره آموزشی خیلی جالب و جذاب با عنوان اسرار تبحر در قرارداد نویسی هستیم که قبلاً کارگاه های آموزشی نیز در این زمینه برگزار کرده ایم. اما با توجه به اینکه خیلی از علاقمندان  دور از تهران اقامت دارند و تمایل به شرکت در دوره های غیر حضوری دارند لذا این موضوع ما را بر آن داشت تا چنین دوره ای را تدوین و آماده نماییم که بزودی در این زمینه اطلاع رسانی خواهد شد.

اما پاسخ به سوال اصلی این مقاله که قرارداد شما چه رنگی است یا اعتبار قرارداد شما چقدر است؟

با توجه به تجربه تنظیم صدها قرارداد مختلف ساختمانی، پیمانکاری و انواع قراردادهای تجاری و صنعتی و برخی مطالعات میدانی به این نتیجه رسیده که می  توان برای قراردادها چهار رنگ مختلف پیش بینی کرد که توضیح مفصل آن در دوره ویدیویی و غیر حضوری اسرار تبحر در قرارداد نویسی مطرح شده است اما توضیح مختصر اینکه:

حتما بخوانید : شرط ممنوعیت حق فروش آپارتمان و سهم در قرارداد مشارکت در ساخت چیست

رنگ سبز:

ویژه آن قسمت از قرارداد است که ضرر و آسیبی برای طرفین ندارد. مانند عنوان قرارداد یا موضوع قرارداد و یا مشخصات طرفین قرارداد. علت این قضیه این است که اگر قراردادی در این قسمتها دارای مشکل و ایرادی باشد به ضرر هر دو طرف است و قرارداد می تواند یا باطل و یا غیر قابل اجرا باشد و به عبارتی آسیب یکطرفه به کسی نمی رسد تا متضرر شود.

حتما بخوانید : اختلافات میان موجر و مستاجر

رنگ آبی:

ویژه آن قسمت از قرارداد است که به نفع یکی از طرفین قرارداد تنظیم شده باشد. مانند خیار فسخ یکطرفه، خسارت دیرکرد، و غیره. در این موارد اگر خسارت به نفع یکطرف تنظیم شده باشد طرف دیگر فاقد چنین حقی است لذا چون یکطرف منتفع می شود پس قرارداد در این قسمت به رنگ آبی می باشد.

حتما بخوانید : چگونه به یک مشاور املاک فوق ستاره تبدیل بشویم؟

رنگ زرد:

ویژه آن قسمت از قرارداد است که گاهی به نفع یکطرف و گاهی به نفع طرف دیگر است. یعنی یک جاهایی مثلاً حق فسخ برای یکطرف پیش بینی شده و در جایی دیگر حق مطالبه خسارت برای طرف دیگر پیش بینی شده است. بدون اینکه قرارداد کلاً به نفع یکی و به ضرر طرف دیگر باشد.

حتما بخوانید : نکات خرید آپارتمان از سازنده و ۷ مورد طلایی درباره آن

رنگ قرمز:

ویژه آن قسمت از قرارداد است که به ضرر یک طرف باشد بر خلاف رنگ آبی که به نفع یکطرف است. این ضرر ممکن است هم اکنون موجود و یا در آینده ایجاد شود. مثلا اگر حق فسخ در قرارداد به نفع طرف مقابل شما وضع شده وی می تواند از آن به ضرر شما استفاده کند. اما اگر شرط خسارت عدم انجا تعهد به نفع طرف مقابل پیش بینی شده وی هم اکنون نمی تواند از آن استفاده کند مگر اینکه در مدت قرارداد شما از انجام تعهد امتناع کنید.

نتیجه گیری:

یک قرارداد به طور متوسط ۱۳ ماده دارد. اگر بیش از نصف این مواد به نفع شما باشد، قرارداد شما در کل دارای رنگ آبی است و بالعکس باشد رنگ قرارداد شما قرمز است. بنابراین در هنگام نوشتن و یا امضای یک قرارداد به تعداد قسمت های آبی و قرمز و زرد یک قرارداد توجه کنید. مانند تضمین های قرارداد، شرایط فسخ و ابطال قرارداد تا آگاهی از اعتبار قرارداد به دست بیاورید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

587 WooCommerce Floating Cart

587 products in the cart.

جمع کل: 29936000 تومان

مشاهده سبد خرید تسویه حساب