سه اشتباه مهلک مالکین هنگام امضای قرارداد مشارکت در ساخت

اشتباه در قرارداد مشارکت در ساخت

اشتباه در قرارداد مشارکت در ساخت
اشتباه در قرارداد مشارکت در ساخت

مهلک ترین اشتباه در قرارداد مشارکت در ساخت

مقدمه

هر مالکی که قصد دارد از طریق قرارداد مشارکت در ساخت ملک خود را به سازنده تحویل دهد تا طبق مفاد و شروط قراردادی آن را بسازد، باید یک سری اصول و قواعدی را در هنگام نوشتن قرارداد مشارکت در ساخت رعایت کند وگرنه دچار دردسرهای جبران ناپذیری می شود.

بنابراین خیلی باید مراقب باشید تا با چنین اشتباهاتی باعث ورود ضرر و خسارت هنگفت به خود و خانواده تان نشوید. در ادامه به سه اشتباه مهلک در هنگام نوشتن و امضای قرارداد مشارکت در ساخت اشاره می کنیم.

حتما بخوانید : قرارداد مشارکت در ساخت را چگونه تنظیم کنیم ؟

این ۳ اشتباه در قرارداد مشارکت در ساخت کدامند؟

نداشتن برنامه زمانبندی

نداشتن برنامه زمان بندی در قرارداد مشارکت در ساخت  یک اشتباه در قرارداد مشارکت در ساخت است.  در اکثر قراردادهای مشارکت در ساخت هیچگونه برنامه زمانبندی نوشته نشده است و در قسمت مربوط به مدت قرارداد فقط شرط شده که سازنده در فلان مدت مثلا ۱۸ ماه یا ۲۴ ماه از زمان امضای قرارداد یا اخذ پروانه ساخت، باید ساختمان را احداث نماید.

اشتباه و خسارت این مدل از تعیین مدت در قراردادهای مشارکت در ساخت این است که سازنده اگر تا روز آخرهم اقدامی برای ساخت نکند مالک حق فسخ قرارداد یا الزام سازنده را به انجام تعهد ندارد.

در حالیکه باید برای انجام کارها به صورت مرحله ای زمانبندی در قرارداد پیش بینی شود و برای هر مرحله شرط فسخ یا شرط پرداخت خسارت گنجانده شود.

فیلم آموزشی : نکات مهم برنامه زمانبندی در قرارداد مشارکت در ساخت

حق فروش یا پیش فروش

دادن حق فروش یا پیش فروش اشتباه در قرارداد مشارکت در ساخت است.اگر مالک ملک کلنگی یا زمین هستید و می خواهید که سازنده را مکلف کنید تا ساختمانی طبق مفاد قرارداد مشارکت در ساخت بر روی آن احداث کند حتما به این موضوع توجه کافی داشته باشید که نباید به سازنده اجازه فروش یا پیش فروش واحدها را بدهید وگرنه سازنده ممکن است با پیش فروش واحدهایش دیگر انگیزه ای برای احداث بنا نداشته باشد یا پول های دریافتی را در پروژه دیگر هزینه بکند و دیگر سرمایه کافی برای اجرای مفاد قرارداد شما نداشته باشد و در نتیجه شما می مانید و یک قرارداد ناقص و یک عمر پشیمانی از اشتباهی که مرتکب شده اید و یک شریک (سازنده) مفلس و ورشکسته و شایدم فراری!

پس توصیه میشود که در قرارداد مشارکت در ساخت شرط کنید که سازنده تا پایان قرارداد و تحویل کامل واحدها حق پیش فروش واحدهایش را ندارد.

حتما بخوانید : سلب حق پیش فروش آپارتمان از سازنده

تعیین داور معین

تعیین نکردن داور مشخص یک اشتباه در قرارداد مشارکت در ساخت است . یکی از مواد قراردادهای مشارکت در ساخت ماده یا شرط داوری است. فلسفه داوری عبارتست از حل و فصل دعوی و اختلافات میان مالک و سازنده خارج از دادگاه.

از جمله نکات مهمی که در شرط داوری باید رعایت شود این است که مشخصات کامل داور و نشانی او در قرارداد مشارکت در ساخت نوشته شود و صرفا به نوشتن شرط داوری اکتفا نشود.

اگر مرتکب این اشتباه بشوید می دانید چه اتفاقی می افتد؟ نتیجه این اشتباه آن است که حداقل سه چهار ماه (در حالت خوشبینانه) باید وقت صرف تعیین داور کنید و تازه بعد از آن باید اقدام به دعوت داور برای رسیدگی به حل اختلاف نمایید. اگر مالک و سازنده در تعیین داور به نقطه مشترکی نرسند مجددا باید سه چهار ماه دیگر هم وقت صرف کنند تا از طریق دادگاه یک داور مرضی الطرفین انتخاب شود.

  حتما بخوانید : فایل صوتی: داوری در قراردادها خوب یا بد!


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «سه اشتباه مهلک مالکین هنگام امضای قرارداد مشارکت در ساخت»

 1. بنده به عنوان سازنده قراردادی را جهت ساخت با مالک امضا کردم فقط متاسفانه با اصرار مالک تخریب ملک را بر عهده مالک قرار دادم و مالک هم چند ماهی را جهت تخریب تلف کرده و بعدا مدعی شده که ارزش ملک بنده افزایش یافته و باید قرارداد جدیدی ببندیم که البته با توجه به اینکه قرارداد مابین ما رسمی بوده و تمامی خیارات هم سلب شده بنده زیر بار نرفتم فقط متوجه شدم که مالک با تهیه کردن نقشه های سازه ای اقدام به اجرای چاه کنی جهت انجام شمه کوبی در زیر پی همسایگان کرده میخواستم ببینم قانونا بنده که سازنده و مجری پروژه هستم چگونه و تحت چه عنوان میتوانم شکایت کنم

  پاسخ
  • سلام و درود
   بهتر هستش که قرارداد را بیاورید حضور بررسی کنیم. اما به طور خلاصه می توانید الزام به انجامش کنید به انجام تعهد و امکان جلوگیری از اقداماتش هم وجود دارد با دستور موقت.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید