صفر تا صد کد رهگیری املاک به همراه ویدیوی آموزشی

کد رهگیری املاک

 مقدمه

کد رهگیری املاک یکی از مهم ترین چیزهایی است که خریدار و فروشنده ملک و آپارتمان هنگام تنظیم قولنامه انتظار دارند تا مشاور املاک بلافاصله پس از امضای پیش نویس قرارداد از طریق ثبت معامله در سامانه املاک آن را اخذ کرده و یک قرارداد پرینتی با اخذ کد رهگیری به همراه نصب هولوگرام به طرفین معامله تسلیم کند. به اعتقاد بسیاری از متعاملین گرفتن کد رهگیری برگ برنده آن ها در انجام معامله و رسمی شدن قرارداد است . منبعد کسی نمی تواند معارض آن ها شود!؟

کد رهگیری املاک چیست ؟

ما در این مقاله و فیلم آموزشی قصد داریم تا به این تصور و برداشت عمومی پاسخ بدهیم و اثبات کنیم که اخذ کد رهگیری املاک از سامانه ثبت معاملات املاک کشور امتیاز ویژه ای نیست و هیچ الویتی برای کسی ایجاد نمی کند. شاید با خواندن این عبارت تعجب کرده اید و می خواهید دلیل آن را بدانید به همین منظور تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با مدرک و سند این ادعا را برای شما ثابت کنم که کد رهگیری امروزه ارزش خاصی در معاملات ملکی ندارد و بیشتر یک ابزار تبلیغاتی به حساب می آید تا یک وسیله امن برای انجام معاملات ملکی از نوع خرید و فروش یا اجاره ملک.

من هر روز از طریق وب سایت وکیل رسمی و صفحه اینستاگرم وکیل رسمی و سایر صفحات مجازی این سوال را مکرراً از کاربران می شنوم و از من مشاوره حقوقی می خواهند که آیا واقعاً کد رهگیری املاک کاربردی ندارد؟ آیا قولنامه دستی و مبایعه نامه های قدیمی هنوز معتبرند یا خیر؟ به طور کلی قولنامه دستی معتبر تر هستش یا قرارداد با کد رهگیری؟

اهمیت کد ره گیری املاک

گرفتن کد رهگیری

معمولاً کسانی که قصد انجام معاملات ملکی را دارند تلاش می کنند که معاملات خود را با شکل و شمایل رسمی در یکی از دفاتر مشاورین املاک که عضو رسمی اتحادیه های املاک باشد ثبت کنند. چون این دسته از مشاورین املاک قرارداد آنها را در سامانه املاک ثبت کرده و برای آن معامله کد رهگیری اخد می کنند. چون تصور و برداشت عمومی همان طور که اشاره کردیم این است که کلیه معاملات قبل و پس از قراردادهای پرینتی با کد رهگیری ارزشی ندارد و چیزی آنها را تهدید نمی کند. زیرا قولنامه های دستی به اعتقاد آنها کم ارزش تر از کد رهگیری املاک است.

اما واقعیت تلخ این است که اگر یک خانه یا آپارتمان پیش از اخذ کد رهگیری طی یک قولنامه یا مبایعه نامه مورد معامله قرار گرفته باشد به مراتب با ارزش تر از قولنامه با کد رهگیری است. ملاک اعتبار یک قرارداد اعم از دستی یا با کد رهگیری تاریخ انجام آن است نه شکل انجام آن. حتی یک معامله ملکی که در ابتدا از طزیق یک قولنامه منعقد شده باشد می تواند معامله ای را که با سند رسمی و سند تک برگ نسبت به همان ملک انجام شده را باطل کند و اثر حقوقی آن را ذایل نماید و فقط و فقط به این علت که تاریخ قولنامه مقدم بر تنظیم سند رسمی ششدانگ ملک بوده است.

پس قرارداد با کد رهگیری به چه دردی می خورد ؟

پس قرارداد با کد رهگیری به چه دردی می خورد وقتی که هیچ ارزشی ندارد یا ارزش آن بیشتر از قولنامه دستی نیست؟ جواب این است که دیوان عدالت اداری طی رایی مقرر کرد که برای انجام معاملات ملکی ضرورتی ندارد در بنگاه ها ثبت شود و نیازی به ارائه قرارداد پریمتی با کد رهگیری نیست و ادارت مالیات نباید طرفین معامله را ملزم به ارائه قرارداد با کد رهگیری کنند و از سوی دیگر سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات فقط از انجام معاملات بعدی با همان کد پستی جلوگیری می کند ولی تضمین کننده معاملات قبلی با قولنامه و مبایعه نامه که ثبت نشده اند نیست یا اقدامی امن برای قفل کردن ملک به حساب نمی آید و امروزه از کارایی افتاده است و صرفاً جسمی است بدون روح که فقط مشاورین املاک مکلف هستند تا معاملات ملکی را در سامانه معاملات املاک کشور ثبت کنند و کد رهگیری اخذ کنند و این جز الزامات صنفی آن ها است و الا برای متعاملین الزامی نخواهد بود.
پس اگر یک ملک با یک کد پستی در سامانه املاک ثبت بشود و کد رهگیری برای آن اخذ شود دیگر نمی توان همان ملک را با همان کد پستی در سامانه املاک ثبت کنیم و کد رهگیری مجدد دریافت کنیم چون ملک قفل سده است. مگر اینکه معامله قبلی اقاله شود و کد رهگیری با توافق خریدار و فروشنده باطل شود یا معامله اول با کد پستی اشتباه ثبت شود و در بار دوم با کد پستی اصل ثبت شود. معامله دوم معمولا با اقدامات مجرمانه واقع می شود و زمینه ساز کلاهبرداری ملکی می شود. من پرونده های بسیاری را وکالت کرده ام که به واسطه همین روش موجبات کلاه برداری موکلینم فراهم شده و دارایی و سرمایه یک عمر را از دست داده اند.

انجام معامله با کد رهگیری یا بدون آن ؟

هر کسی در داخل دفاتر مشاورین املاک اقدام به انجام معامله ملکی نماید و کد رهگیری دریافت کند هیچ تفاوتی با انجام معامله خارج از بنگاه و بدون اخذ کد رهگیری ندارد. در هر دو مورد اگر طرفین به دادگاه مراجعه کنند می توانند به ایتناد این قراردادها الزام به تنظیم سند یا الزام به اخذ پایان کار یا الزام به پرداخت الباقی ثمن معامله را بخواهند و دادگاه هم اگر ایراد شکای در دادخواست نبینند در این خصوص رسیدگی کرده و مبادرت به صدور حکم به محکومیت شخص متعهد می کنند.
پس تنظیم قرارداد در قولنامه دستی از نظر ارزش برابر است با قرارداد پرینتی با اخذ کد رهگیری. برای اخذ کد رهگیری ملک باید آن ملک اعم از خانه کلنگی یا نوساز یا با هر کاربری دیگر دارای سند رسمی مالکیت باشد و دارای کد پستی منحصر به فرد باشد.

بنابرابن به جای اینکه روی قرارداد با کد رهگیری پافشاری بکنید بهتر است روی احراز مالکیت و احراز هویت و خود ملک بیشتر تحقیق کنید تا سلامت حقوقی آن تامین شود. وگرنه یک ملک با ارزش زیاد و هنگفت بدون سلامت حقوقی هیچ ارزشی برای خرید و فروش ندارد.

نوشتن قرارداد روی حتی یک برگ کاغذ یا حتی دستمال کاغذی معتبر است مگر خلاف آن ثابت شود. پس پیش از امضا زیر هر سندی آنرا به دقت بخوانید و چشم بسته معامله نکنید و خود را اسیر و گرفتار دادگاه و پاسگاه نکنید. معامله یک ملک با مبایعه نامه دستی و سپس معامله آن با اخذ کد رهگیری در تعارض است و از مصادیق جرم فروش مال غیر است.

در پایان خاطر نشان میکنم که ملاک اعتبار یک قرارداد تاریخ آن است و نه شکل تنظیم آن. پس یک قرارداد دستی با ارزش تر از یک قرارداد با اخذ کد رهگیری است یه شرطی که تاریخ تنظیمش مقدم بر قرارداد دوم باشد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

6 دیدگاه دربارهٔ «صفر تا صد کد رهگیری املاک به همراه ویدیوی آموزشی»

 1. املاک سعادت مشهد
  مهندس ظفریاری
  ((ارائه دهنده خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد))
  نکات مهم در تنظیم قولنامه واجاره نامه دستی

  ( نکته در بعضی از موارد مشاورین املاک قرار داد دستی تنظیم کرده و این قرار داد امضاء و اثر انگشت طرفین قرار داد را ثبت می کند و بعد بر اساس وظیفه اصلی قولنامه را سیستمی و کد رهگیری دریافت می کند حالا قولنامه سیستمی امضاء ندارد ولی معمولا مشاور املاک این قرار داد رو با قرار داد دستی که امضاء دارد پیوست می کند )

  معمولا در قرار داد های قولنامه رو باید سیستمی ثبت کرد نه دستی ولی قولنامه دست نویس با رعایت نکات زیر می تواند در مراجع قانونی قابل قبول باشد و عدام رعایت این نکات برای طرفیم قرار داد و مشاور املاک باعث مشکلات زیادی میشود
  ۱- در هنگام تنظیم قولنامه از یک خودکار بایک رنگ استفاده شود و دست خط ها هم یکی باشد و تایم نوشتن قرار دادو امضا طرفین بیشتر از یک هفته نباشد تا احتمال ادعای دستکاری قولنامه وجود نداشته باشد(( نکته مهم هیچ وقت در متن قولنامه که قبلا نگارش شده است متن اضافه نکنید مثلا قرار اجاره خانه که دوباره می خواهد تمدید کند رو هم دوبار در یک برگه اجاره نامه جدید تنظیم کنید و در قرار داد قبلی دست نبورید که فردا محکوم نشوید))
  ۲- تمام تاریخ مثل تاریج نوشتن تاریخ توافق و تاریخ تحویل ملک حتما در همان روز قولنامه نوشته شود
  ۳- مشخصات طرفین حتما دقیق نوشته شود و مهم که ادرس طرفینو شماره تماس هم دقیق باشد تا در صورت بروز مشکا ابلاغیه به ادرس دقیق ارسال شدو طرف مقاب نتولند رای قیابی دریافت کند
  ۳- ادرس دقیق ملک و مشخصات دقیق در قولنامه بنویسید مثلا ( در بسیاری از املاک مشاهد میشود که فرق بین اعیان و عرصه در متن نگارش قولنامه راعایت نمی شود مثل خانه ویلای با ۱۲۵ متر زمین و ۹۰ متر ساختمان را باید به این صورت در قرار داد نگارش کرد ۹۰متر اعیان در بخش متن مربوطه اعیان و۱۲۵ متر عرصه زمین در بخش متن مربوطه ولی بسیاری از قولنامه در هر دوی این بخش متن های متراژ کل زمین رو مینویسند))
  ۴- نگارش مبلغ ۱۰ تا ۲۰ درصد قیمت کل ملک به عنوان وجه التزام و یا پشیمانی ملک +وجه التزام روز شما در صورتی که به مشکل خوردید و روند قضایی طی شده هزینه اتلاف وقت و کاهش ارزش سرمایه( مثلا ۸ ماه روند قضایی طول کشید) +حق کمیسیون در صورت پشیمانی هر طرف قرار داد تا اتمام کامل پرداخت ها و تحویل ملک و تنظیم سند و…( معمولا بعد فسخ قرار داد نصف کمسیون حق املاک است که این با راعایت این نکته)
  ۵- نحوه امضاء و اثر انگست حتما از دو طرف قرار داد و درصورتی بی سواد یا معلولیت دارد و یا کوهلت سن دارد و… حتما با ذکر توضیحات و الزام حضور شاهد درجه یک قرار داد تنظیم کنید
  ۶- تمام قولنامه چه باک درهگیری و چه دستی از نظر قانون مداراک عادی هستند و برای معتبر شده و اسباط به عنوان عدله محکه پسند و حقانیت باید دو شاهد این متن قرار داد ها را امضا کنند البته همیشه سعی کنید کد ملی شاهدید و یا نام و نام خانوادگی در متن قرار داد بنویسند شاهدین
  ۷- بعد نوبت امضاء مشاور املاک است چرا که امضاء مشاور املاک از مهر او معتبر است و بعد مهر( حتما مهر و امضا در حضور شما باشد تا مسئولیت کامل قرار داد شما حال شود در بسیاری از گلاهبرداری قولنامه مذکور بدون مهر و امضاء و نشانی هستند )
  ۸- حتما در تمام قرار داد ها کپی مدارک و اسناد مالکیت ملک و مداراک هویتی طرفین و مدارک مالی رو به رویت و تایید و تصدیق طرفین قرار داد برسونید و درصورت لازم از مشاوره کارشناسان حقوقی و کارشناسان فنی در قرار داد های مبالغ بالا ۱ میلیارد استفاده کنید
  ۹- بعد که قولنامه کامل کردید حتما در زمان تحویل به طرفین بابت قولنامه از طرفین رسید قولنامه دریافت کنید
  ۱۰- البته همیشه بهترین کار مراجع به مشاورین املاک با علم و تجربه و تخصصی کافی است

  *****متاسفانه عدم آگهی مردم در مورد نحوه تنظیم قرار داد معاملات ملک باعث بروز چنین مشکلاتی می شود
  رعایت نکات مهم در هنگام خرید و فروش ،اجاره
  ۱- مراجعه به واحد های داری جواز کسب (از وزارت صنعت و معدن و تجارت) داری عضویت در (اتحادیه املاک مشهد)
  ۲- احزار هویت طرف مقابل و احزار مدارک مالکیت و مطابقت آن با ملک و فرد توسط خریدار و فروشند و مشاور املاک
  ۳- ثبت تمام قرار داد ها (قولنامه و اجارنامه و…) به صورت کد رهگیری و پرینتی (در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور)( براساس ماده ۲۸ قانون نظام صنفی کشور)
  ۴- در هر پرداخت وجه (پول،چک و…) فقط درصورت دریافت رسید و( صورت جلسه از طرف مقابل به امضاء دو نفر شاهد حتما به حساب خود طرف حساب شما واریز شود)
  ۵- تعیین تاریخ دقیق تحویل ملک و تاریخ تنظیم سند در محضر( قرار دادن وجه التزام روزانه در صورت عدم اجرای تعهد از هر طرف)
  سعی کنید این نکات بنویسید ودر تمام معاملات یک بار این نکات را چک کنید.
  (((((وظیفه اصلی یک مشاور حرفه ای ۱-احزار هویت ۲-احزار مالکیت ۳-احزار مدارک مالی و ثبت انها)))))))))))

  پاسخ
 2. املاک سعادت مشهد
  آشنایی با الزام دریافت کد رهگیری در زمان عقد قرار داد (خرید ،فروش) و (اجارنامه)
  همانطور که می دانید در گذشته معاملات و قراردادهای ملکی به صورت دست نویس و پیش بنگاه ها و مشاوران املاک انجام می شد اما به دلیل اینکه دولت بتواند از لحاظ سطح قیمت ها و میزان معاملات آمارهای دقیقی از بازار مسکن بدست بیاورد در سال ۱۳۸۷ بخشنامه ای صادر کرد. که از سال ۸۷ به بعد قراردادهای دست نویس دیگر فاقد اعتبار شد و قانون مشاوران املاک را از تنظیم قراردادهای دست نویس منع کرد.
  (( مشاورین املا ک مجاز که عضو اتحادیه املاک می باشند . باید کلیه قراردادها را در سایت ثبت معاملات واملاک کشور ثبت و بعد پرینت متن قرارداد راه به همراه کد رهگیری و هولوگرام مخصوص که به امضای طرفین قرار داد و دوشاهد رسید همراه با مهر و امضا متصدی مشاور املاک به طرفین ارائه دهد و گرنه تخلف صنفی شناخته میشوند معمولا مشتری می توانند به اتحادیه املاک شهر مربوط مراجعه کنند و شکایتی تنظیم کند در رابطه با موضوع عدم تحریر قرارداد سیستمی بعد اتحادیه املاک و کمیسیون بازرسی شکایت مشتری را سریعا پیگیری می کند در کوتاه ترین زمان ممکن ، در ۲ حالت ۱- اگر مشاور املاک داری مجوز باشد قرار داد را پرینتی تنظیم میکند و.. و رضایت مشتری حاصل و در صورت که املاک فاقد مجوز باشد اخطار ماده ۲۷ در رابطه با پلمپ املاک غیر مجاز دریافت می کند.))

  دریافت قولنامه با کد رهگیری چه مزیتی دارد؟
  ۱-قابلیت استعلام قولنامه شما از تمام کشور ( با کد ملی و کد رهگیری)
  ۲-تضمین امنیت معامله شما ( عدم امکان دستکاری در متن قرار داد و…)
  ۳-تنظیم و ثبت کامل متن قرار داد با توجه به اجباری بودن پر کردن ایتم های
  الف-مشخصات دقیق آدرس ملک مثل شهر، منطقه ثبتی ، بخش ثبتی ، پلاک اصلی ، پلاک فرعی ، کد پستی ملک ، ب-مشخصات دقیق طرفین قرار داد و… پ- درج قیمت و نحوه پرداخت توسط خریدار در چند مرحله و با تاریخ دقیق و درج شماره چک و…ت-درج تاریج ثبت قرار داد تاریخ تحویل و تاریخ تنظیم سند ملکث-اخذ ۱۵ امضاء و اثر انگشت به جای ۳ امضاء و اثر انگشت ،الزام حضور دو شاهد
  ۴- بهترین وآسان ترین راه شناخت مشاورین املاک مجاز

  از طریق سایت ثبت معاملات واملاک کشور به آدرس http://www.iranamlaak.ir منو استعلام ۱-کد رهگیری و کد ملی
  ۲- از طریق ارسال کدملی # کد رهگیری به سامانه ۱۱۰۲۰۳۰۰۱

  مدارک لازم جهت ثبت قرار داد به صورت اینترنتی و دریافت کد رهگیری و هولگرام

  ۱ – اصل مدارک هویتی کارت ملی هوشمند و شناسنامه ، کارت اقامت برای اتباع و…)
  ۲ – اصل مدارک مالکیت (سند ، قولنامه ، بنچاق و.. وکالت نامه و گواهی انحثار و…)
  ۳- تاییدیه کد پستی ملک مورد نظر(از اداره پست منطقه ، سایت http://www.post.ir )
  ۴- الزام حضور دو شاهد (هر طرف قرار داد یک نفر شاهد به همرا ه مدارک شناسایی)
  ۵ -در صورت درخواست مشاوراملاک برگه کارشناسی ملک فنی و حقوقی (مبالغ بالا)
  ۶- پر کردن فرم پیش نویس قرار داد با کد رهگیری در زمان حضور در دفتر املاک

  *حتما جهت دریافت کد رهگیری به املاک دارای مجوز و تخصص و دانش کافی در مورد تنظیم و ثبت قرار داد های مراجعه کنید ( مدت زمان تنظیم ۱ ال ۲ ساعت است)
  و قبل از تایید نهایی حتما پیش نویس کامپیوتری قرار داد رو یک با کامل مطالعه کنید .
  املاک سعادت مشهد
  ارائه خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد
  ۰۹۱۵۴۹۲۴۲۱۳ مهندس ظفریاری
  ثبت کلیه قرار داد های معاملاتی به صورت اینترنتی ((کد رهگیری و هولوگرام))
  در سایت ثبت معاملات و املاک کشور به نشانی http://www.iranamlaak.ir

  پاسخ
  • سلام و درود
   مرسی مهندس مظفری عزیز ممنون از مینی مقاله های خوبتون. حتما از لینک سایت ما هم در سایت های مرتبط استفاده کنید .

   پاسخ
 3. مهندس مهدی ظفریاری
  مشاور املاک سعادت
  سلام
  کد پستی ملک( که مشخصات دقیق ملک مشخص می کند از نظر مختصات جغرافیای و یکی از مهم ترین مشخصات ملک است) یا نشانه ملی که باید درست و دقیق در قولنامه با کد رهگیری و سند تک برگ ثبت شود.
  اما چرا بیشتر قولنامه و قرار داد ها و حتی سند تک برگ داری اشتباه در درج کد پستی ملک هستند؟
  چه اتفاقی در حال رخ دادن است که موجب بروز چنین مشکلاتی میشود گاهی در سند تگ برگ حتی کد پستی درست است اما مشخصات ملک متفاوت است مثلا شماره پلاک ملک با شماره پلاک سند و کد پدستی متفاوت است؟
  مشکل کجای این سیستم است؟
  به طور خلاصه باتوجه به بررسی که در ثبت بیشتر قرار داد ها انجام دادم عدم هماهنگی اداره پست و اداره ثبت و شهرداری باعث بروز این مشکل عمده شده است؟
  مثال( در منطقه پنجتن بیشتر پلاک درب منزل ها را شهرداری نصب کرد اما بدون توجه به مشخصات پلاک ملک یعنی پلاک ۲۶ را بروی ملک با کد پستی که پلاک سیستم ۲۲ است نصب کرده و این کار باعث شده بیشتر افراد هنگام در خواست خود پلاک ملک خود را ۲۶ عنوان کننده در صورتی که پلاک ثبتی از نظر اداره پیست و اداره ثبت ۲۲ است و این باعث میشود که کد پستی اشتباه در سند ثبت شود
  یا مثلا ملکی قبلا دو قطعه ۱۲۵ متری بوده و بعد از گذشت مدتی ادقام شده ولی اما در نقشه اداره پست ملک داری دو کد پستی و پلاک است ولی شهرداری در وقت نصب یک پلاک نصب کرده حالا وقتی شما یک خیابان محاسبه کنید می بیند فقط خانه ابتدای خیابان داری پلاک دقیق هشتند و در انتهای خیابان پلاک نصب شده روی درب خانه با پلاکی ثبت شده در اداره پست گاهی تا ۱۰ شماره و بیشتر هم تفاوت دارد
  همین داستان در مورد کد های نوسازی ملک هم دارد اتفاق می افتد مثل تقریبا یکسال پیش خودم پرونده ملک رو مشاهد کردم که داری دو کد نوسازی بود و این فرد می توانست برای هر کد نوسازی یک سند دریافت کند اما چگونه؟
  بله این ملک به طور اتفاقی و اشتباهی زمانی جزء منطقه ۸ بوده و یک کد نوسازی از ان داشت بعد که به منطقه ۷ اضافه شده بود یک کد نوسازی هم از آن منطقه داشت جالب این است که پروانه ساخت ش هم به همین گونه بوده است این یعنی اشتباه فاحش در کدهای نوسازی ملک و…

  ***** خلاصه داستان این است برای این که کد پستی ملک خود را درست تشخیص بدهید و در قولنامه و سند تگ برگ را به درستی تنظیم و ثبت کنید حتما نیاز است از کارشناس و مشاورین املاک حرفه ای و متخصص کمک بگیرید.

  ****مثلا اینجانب همیشه کد پستی ملک رو با توجه به بررسی دقیق موقعیت فعلی ملک در نقشه ثبتی موجود سه اداره مختلف پیدا میکنم در قرار داد ها ،قولنامه با کد رهگیری ثبت میکنم تا احتمال خطا به حداقل برسد.
  (( اما باره و باره قرار دادهای با کد پستی ملک و مشخصات اشتباره را به عینیت مشاهد کردم که املاک به علت عدم تخصص کافی خود مرتکب این اشباه شده یا به کافی نت و دفتر خدمات فاقد تخصص در مشهد مقل آقی ع…. داده تا برای قرار داد پرینتی بند و این خود شروع یک اشتباه بزرگ در تنظیم قرار داد ها می باشد حتی اگر تایید پستی ملک داشته باشید.))
  معمولا این گونه قرار دادها برای رفع این ایراد و اشتباه بزرگ باید
  اولا قرار داد رو ابطال و یا فسخ کننده توسط همون دفتر املاک که قرارداد براشون ثبت کرد و یا توسط مراجع بالاتر ( اتحادیه) تا کد ملک که اشتباه درج شده آزاد شود و با کد ملک درست در سیتم ثبت شود.
  نکته مهم در بعضی از موارد در اتحادیه و یا همون دفتر مشاور برای این گونه قرار داد ها دوباره متم قرار داد در سامانه تنظیم می کند ولی با این کار باز هم کد پستی ملک ، قولنامه با کد رهگیری در سامانه تغییر نمی کند و اشکال و اشتباه هنوز هم باقی مانده.
  (واقعیت عدم تخصص و دانش کافی در حوضه تنظیم قرار داد و قولنامه با کد رهگیری واقعیت است .)

  ((املاک سعادت))
  ارائه دهند خدمات تخصصی و نوین املاک در مشهد
  امید وار مطالب مفید باشه

  پاسخ
  • سلام و درود
   مرسی مهندس عالی بود. یک مینی مقاله خوب ارائه کردید. پایدار باشید بازهم نظر بدید به ما.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید