صفر تا صد کد رهگیری املاک به همراه ویدیوی آموزشی

کد رهگیری املاک

 مقدمه

کد رهگیری املاک یکی از مهم ترین چیزهایی است که خریدار و فروشنده ملک و آپارتمان هنگام تنظیم قولنامه انتظار دارند تا مشاور املاک بلافاصله پس از امضای پیش نویس قرارداد از طریق ثبت معامله در سامانه املاک آن را اخذ کرده و یک قرارداد پرینتی با اخذ کد رهگیری به همراه نصب هولوگرام به طرفین معامله تسلیم کند. به اعتقاد بسیاری از متعاملین گرفتن کد رهگیری برگ برنده آن ها در انجام معامله و رسمی شدن قرارداد است . منبعد کسی نمی تواند معارض آن ها شود!؟

کد رهگیری املاک چیست ؟

ما در این مقاله و فیلم آموزشی قصد داریم تا به این تصور و برداشت عمومی پاسخ بدهیم و اثبات کنیم که اخذ کد رهگیری املاک از سامانه ثبت معاملات املاک کشور امتیاز ویژه ای نیست و هیچ الویتی برای کسی ایجاد نمی کند. شاید با خواندن این عبارت تعجب کرده اید و می خواهید دلیل آن را بدانید به همین منظور تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با مدرک و سند این ادعا را برای شما ثابت کنم که کد رهگیری امروزه ارزش خاصی در معاملات ملکی ندارد و بیشتر یک ابزار تبلیغاتی به حساب می آید تا یک وسیله امن برای انجام معاملات ملکی از نوع خرید و فروش یا اجاره ملک.

من هر روز از طریق وب سایت وکیل رسمی و صفحه اینستاگرم وکیل رسمی و سایر صفحات مجازی این سوال را مکرراً از کاربران می شنوم و از من مشاوره حقوقی می خواهند که آیا واقعاً کد رهگیری املاک کاربردی ندارد؟ آیا قولنامه دستی و مبایعه نامه های قدیمی هنوز معتبرند یا خیر؟ به طور کلی قولنامه دستی معتبر تر هستش یا قرارداد با کد رهگیری؟

اهمیت کد ره گیری املاک

گرفتن کد رهگیری

معمولاً کسانی که قصد انجام معاملات ملکی را دارند تلاش می کنند که معاملات خود را با شکل و شمایل رسمی در یکی از دفاتر مشاورین املاک که عضو رسمی اتحادیه های املاک باشد ثبت کنند. چون این دسته از مشاورین املاک قرارداد آنها را در سامانه املاک ثبت کرده و برای آن معامله کد رهگیری اخد می کنند. چون تصور و برداشت عمومی همان طور که اشاره کردیم این است که کلیه معاملات قبل و پس از قراردادهای پرینتی با کد رهگیری ارزشی ندارد و چیزی آنها را تهدید نمی کند. زیرا قولنامه های دستی به اعتقاد آنها کم ارزش تر از کد رهگیری املاک است.

اما واقعیت تلخ این است که اگر یک خانه یا آپارتمان پیش از اخذ کد رهگیری طی یک قولنامه یا مبایعه نامه مورد معامله قرار گرفته باشد به مراتب با ارزش تر از قولنامه با کد رهگیری است. ملاک اعتبار یک قرارداد اعم از دستی یا با کد رهگیری تاریخ انجام آن است نه شکل انجام آن. حتی یک معامله ملکی که در ابتدا از طزیق یک قولنامه منعقد شده باشد می تواند معامله ای را که با سند رسمی و سند تک برگ نسبت به همان ملک انجام شده را باطل کند و اثر حقوقی آن را ذایل نماید و فقط و فقط به این علت که تاریخ قولنامه مقدم بر تنظیم سند رسمی ششدانگ ملک بوده است.

پس قرارداد با کد رهگیری به چه دردی می خورد ؟

پس قرارداد با کد رهگیری به چه دردی می خورد وقتی که هیچ ارزشی ندارد یا ارزش آن بیشتر از قولنامه دستی نیست؟ جواب این است که دیوان عدالت اداری طی رایی مقرر کرد که برای انجام معاملات ملکی ضرورتی ندارد در بنگاه ها ثبت شود و نیازی به ارائه قرارداد پریمتی با کد رهگیری نیست و ادارت مالیات نباید طرفین معامله را ملزم به ارائه قرارداد با کد رهگیری کنند و از سوی دیگر سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات فقط از انجام معاملات بعدی با همان کد پستی جلوگیری می کند ولی تضمین کننده معاملات قبلی با قولنامه و مبایعه نامه که ثبت نشده اند نیست یا اقدامی امن برای قفل کردن ملک به حساب نمی آید و امروزه از کارایی افتاده است و صرفاً جسمی است بدون روح که فقط مشاورین املاک مکلف هستند تا معاملات ملکی را در سامانه معاملات املاک کشور ثبت کنند و کد رهگیری اخذ کنند و این جز الزامات صنفی آن ها است و الا برای متعاملین الزامی نخواهد بود.
پس اگر یک ملک با یک کد پستی در سامانه املاک ثبت بشود و کد رهگیری برای آن اخذ شود دیگر نمی توان همان ملک را با همان کد پستی در سامانه املاک ثبت کنیم و کد رهگیری مجدد دریافت کنیم چون ملک قفل سده است. مگر اینکه معامله قبلی اقاله شود و کد رهگیری با توافق خریدار و فروشنده باطل شود یا معامله اول با کد پستی اشتباه ثبت شود و در بار دوم با کد پستی اصل ثبت شود. معامله دوم معمولا با اقدامات مجرمانه واقع می شود و زمینه ساز کلاهبرداری ملکی می شود. من پرونده های بسیاری را وکالت کرده ام که به واسطه همین روش موجبات کلاه برداری موکلینم فراهم شده و دارایی و سرمایه یک عمر را از دست داده اند.

انجام معامله با کد رهگیری یا بدون آن ؟

هر کسی در داخل دفاتر مشاورین املاک اقدام به انجام معامله ملکی نماید و کد رهگیری دریافت کند هیچ تفاوتی با انجام معامله خارج از بنگاه و بدون اخذ کد رهگیری ندارد. در هر دو مورد اگر طرفین به دادگاه مراجعه کنند می توانند به ایتناد این قراردادها الزام به تنظیم سند یا الزام به اخذ پایان کار یا الزام به پرداخت الباقی ثمن معامله را بخواهند و دادگاه هم اگر ایراد شکای در دادخواست نبینند در این خصوص رسیدگی کرده و مبادرت به صدور حکم به محکومیت شخص متعهد می کنند.
پس تنظیم قرارداد در قولنامه دستی از نظر ارزش برابر است با قرارداد پرینتی با اخذ کد رهگیری. برای اخذ کد رهگیری ملک باید آن ملک اعم از خانه کلنگی یا نوساز یا با هر کاربری دیگر دارای سند رسمی مالکیت باشد و دارای کد پستی منحصر به فرد باشد.

بنابرابن به جای اینکه روی قرارداد با کد رهگیری پافشاری بکنید بهتر است روی احراز مالکیت و احراز هویت و خود ملک بیشتر تحقیق کنید تا سلامت حقوقی آن تامین شود. وگرنه یک ملک با ارزش زیاد و هنگفت بدون سلامت حقوقی هیچ ارزشی برای خرید و فروش ندارد.

نوشتن قرارداد روی حتی یک برگ کاغذ یا حتی دستمال کاغذی معتبر است مگر خلاف آن ثابت شود. پس پیش از امضا زیر هر سندی آنرا به دقت بخوانید و چشم بسته معامله نکنید و خود را اسیر و گرفتار دادگاه و پاسگاه نکنید. معامله یک ملک با مبایعه نامه دستی و سپس معامله آن با اخذ کد رهگیری در تعارض است و از مصادیق جرم فروش مال غیر است.

در پایان خاطر نشان میکنم که ملاک اعتبار یک قرارداد تاریخ آن است و نه شکل تنظیم آن. پس یک قرارداد دستی با ارزش تر از یک قرارداد با اخذ کد رهگیری است یه شرطی که تاریخ تنظیمش مقدم بر قرارداد دوم باشد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید