چگونه قرارداد مشارکت در ساخت بنویسیم؟+فیلم آموزشی

چگونه قرارداد مشارکت در ساخت بنویسیم ؟

چگونه قرارداد مشارکت در ساخت تنظیم کنیم ؟

اگر مالک یا سازنده هستید به احتمال خیلی زیاد این سوال در ذهن شما مطرح شده و یا در آینده که قصد مشارکت دارید نقش بسته می شود که، چگونه قرارداد مشارکت در ساخت بنویسیم ؟

معمولاً برای تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت بسیاری از مالکین یا سازندگان از سه طریق اقدام می کنند که عبارتند از:

جالب است که بدانید قرارداد مشارکت در ساخت فقط یک قرارداد با چند صفه و چند ماده ساده نیست. چون به اعتقاد من قرارداد مشارکت در ساخت یک قرارداد فنی و چندی بعدی است. قرارداد مشارکت یک قرارداد چهار بعدی است که شامل این ابعاد می باشد:

  • بعدی حقوقی قرارداد مشارکت در ساخت
  • بعد مالی قرارداد مشارکت در ساخت
  • بعد فنی قرارداد مشارکت در ساخت
  • بعد اخلاقی قرارداد مشارکت در ساخت

چگونه قرارداد مشارکت در ساخت بنویسیم و به ابعاد مختلف آن توجه کنیم ؟

بعد اخلاقی روح قرارداد است که ماده یا بند اختصاصی در قرارداد مشارکت برای آن پیش بینی نمی شود مگر اینکه گاهی نوشته می شود طرفین متعهد به حسن اخلاق در اجرای مفاد این قرارداد هستند اما ضمانت اجرای خاصی برای تخطی از این شرط یا بعد اخلاقی قرارداد مشارکت در قراردادها پیش بینی نمی شود. همچنین در هیچ یک از منابع قانونی مثل قانون مدنی در خصوص بعد اخلاقی قرارداد مشارکت در ساخت ماده قانونی ویژه ای وجود ندارد که بحث اخلاقی را مطرح کرده باشد.

حتما بخوانید : چرا با وجود برگشت چک های خریدار، بازهم بسیاری از قراردادهای ملکی قابل فسخ نیستند؟

اما در رابطه با سه بعد دیگر قرارداد مشارکت یعنی بعد حقوق، مالی و فنی  مواد و بندها و تبصره های مختلفی در  قرارداد مشارکت در ساخت نوشته می­شود. درج هر یک از این ابعاد یا بخش ها در قرارداد مشارکت نیاز به تخصص ویژه ای دارد هرچند در عمل شاهد آن هستیم که مالکین خودشان و یا صرفا از طریق دفاتر مشاورین املاک و بنگاه های مسکن مبادرت به تنظیم و انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت می کنند بدون اینکه از قبل با متخصصین حقوقی و وکلای ملکی و مهندسین عمران و افرادی که در حوزه امور مالی و وام تخصص دارند مشورت کرده باشند.

چگونه قرارداد مشارکت در ساخت بنویسیم و بر آن مسلط شویم

 در واقع نوشتن قرارداد مشارکت در ساخت نیاز به تسلط به ابعاد مختلف قرارداد و تجربه و فن در این حوزه ها دارد. مثلاً در رابطه با قسمت لیست مصالح یک فردی که وکیل حرفه ای دعاوی مشارکت در ساخت است یا یک فردی که متخصص قرارداد است قطعاً نمی­تواند به شما مشاوره کافی و لازم را بدهد و همینطور بالعکس. یک مهندس و یک معمار نمی­تواند صاحب­نظر در قسمت های حقوقی و قانونی مشارکت در ساخت باشد.

بنابراین شما باید نسبت به این موضوع یعنی چگونه قرارداد مشارکت در ساخت بنویسیم ؟ حساس باشید و تن به هر پیش­نویس و هر قرارداد از پیش نوشته شده ندهید. اگر در شرایطی قرار گرفتید که موقعیتی ندارید که یک قرارداد مشارکت در ساخت را خودتان تهیه کنید و در اختیار سازنده قرار دهید یا حتی اگر یک پیش­نویس را به هر طریقی بدست آوردید و نمی­دانید آیا واقعاً مطالبی که در آن نوشته شده کافی هست یا نه و اینکه آیا منافع شما را در طول مدت قرارداد پوشش می دهد یا نه، آیا می­تواند آنچه را که مدنظر شما هست از پروژه را تأمین کند، می­توانید از طریق متخصصین قراردادها از طریق مشاورین املاکی که تجربه و تخصص در تنظیم و انجام انواع مختلف قراردادهای ملکی دارند خصوصاً قراردادهای مشارکت در ساخت و وکلای حرفه­ای و متخصص دعاوی و قراردادهای ملکی استفاده کنید.

همکاران ما در اسرع وقت بهترین و مناسب­ترین قراردادهای مشارکت در ساخت را برای شما تهیه و در هر نقطه از ایران که باشید به شما تسلیم می­کنند.

 

چگونه قرارداد مشارکت در ساخت بنویسیم و به تمام جوانب توجه کنیم

همه آنچه را که شما قرار است در زمین یا ملک تان احداث کنید و در آخر آن را تحویل بگیرید آن چیزی هست که در قرارداد مشارکت در ساخت نوشته می­شود اگر چیزی را فراموش کنید و یا اگر چیزی از یادتان برود اگر ضمانت اجرای خاصی را در قرارداد پیش­بینی نکنید بعد از امضای قرارداد و شروع همکاری چنانچه اختلافی بین مالک و سازنده بروز کند ملاک تصمیم­گیری در دادگاه­ها و محاکم، مفاد قرارداد است که ذیل آن را بدون مطالعه امضا کرده اید.

حتما بخوانید : فیم آموزشی:چگونگی تخلیه و تحویل ملک به سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت

 تعهدات شفاهی هیچ ارزش حقوقی ندارند. ممکن است اخلاقاً طرف بخواهد به آنچه شفاهاً قول داده عمل کند اما اگر نخواهد عمل کند هیچ ابزار و الزامات حقوقی وجود ندارد. مثلا حتی در برخی قراردادهای مشارکت در ساخت دیده می شود که جملات و شرط های خنثی پیش بینی می شود بدون اینکه دارای ضمانت اجرای کافی باشد اما عدم اشراف و اطلاع از مقررات و چگونه قرارداد مشارکت در ساخت بنویسیم ؟ مالکین را دچار دردسر می کند. مثلا سازنده در قرارداد متعهد می شود که اگر شهرداری مجوز احداث طبقه ششم را داد، سازنده متعهد به اجرای طبقه ششم است یا شرط می شود که اگر شهرداری مجوز انباری تجاری را داد سازنده متعهد به اجرای آن است.

حتما بخوانید : ماهیت شرط پشیمانی ۴۸ ساعته در قراردادهای ملکی

با این گونه شروط برخی مالکین فکر می کنند توانسته اند از سازنده امتیاز خوبی بگیرند غافل از اینکه هیچکدام از این شروط ضمانت اجرای خاصی ندارند. یعنی اگر شهرداری جواز مربوطه را صادر نکند تکلیف چیست؟ ممکن است مالک با فرض اخذ جواز انباری تجاری یا فلان چیز دیگر حاضر به انعقاد قرارداد مشارکت با سازنده شده است و سازنده هم چون با تجربه بوده و می دانسته که چنین خواسته ای در آن منطقه ممکن نیست صرفا برای راضی نگه داشتن مالک و کشاندن وی پای قرارداد و گرفتن امضا از او چنین شرط خنثی ای را در متن قرارداد آروده است. بنابرای گول اینگونه شروط بی خاصیت و بدون پشتوانه را نخورید که نتیجه اش پشیمانی است و بس و امکان فسخ قرارداد را نخواهید داشت مگر از قبل امکان فسخ قرارداد مشارکت در ساخت را پیش بینی کرده باشید.

بنابراین در پایان این بخش خدمتتون توصیه می­کنم که از امضاء زدن زیر هر قرارداد مشارکتی که اطلاعات کافی در رابطه با مفاد آن ندارید امتناع کنید.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید