پرسش و پاسخ حقوقی و ملکی

این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور دعاوی و قراردادهای ملکی طراحی شده است. شما می توانید مسائل و مشکلات خود در زمینه خرید و فروش ملک (خانه و آپارتمان و زمین)، قراردادهای مشارکت در ساخت، دعاوی اجاره با کاربری مسکونی،تجاری، اداری و غیره و اختلافات ناشی از سرقفلی و حق کسب و پیشه و سایر دعاوی حوزه ملک و ساختمان را در این بخش مطرح کنید. پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر تیم حقوقی گروه وکیل رسمی است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاوره ها و پاسخ ها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و وکیل رسمی هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کند. جهت انجام مشاوره حضوری نیاز به تعیین وقت قبلی است.

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «دیدگاه تان را بنویسید» مطرح کنید. همچنین می توانید در بخش «مقالات حقوقی» زیر مقاله مورد نظر سوال بفرمایید.

اشتراک گذاری این مطلب

124 دیدگاه دربارهٔ «پرسش و پاسخ حقوقی و ملکی»

 1. سلام،بنده یک واحد آپارتمان خریداری کرده ام که سند تفکیکی ندارد. وسند ملک به نام سه نفر. می باشد ( مشارکتی ساخته شده)وفروشنده به بنده(یکی ازشرکا) حاضر به تعیین وتکلیف سند وتفکیک نمی باشد،درصورت شکایت با توجه به این که آپارتمان تقسیم نامه وواحدها سند جداگانه ندارد.می توانم نتیجه بگیرم.با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   بله . باید علیه همه آنها اقامه دعوا جهت الزام به اخذ پایان کارو صورتمجلس تفکیکی و سند مالکیت کنید. مهم این است که شخصی که به شما آپارتمان فروخته است از سایر شرکا اجازه داشته یا آنها ذیل مبایعه نامه شما را امضا کرده باشند. تقسیم نامه هم که فرمودید ندارند. اگر تقسیم نامه داشتند که مشکل خاصی در پیش نداشتید.

   پاسخ
 2. ما ساکن آپارتمانی هستیم که 11نفر از 12 نفر رضایت نصب آسانسور داده اند و یک نفر مخالفت می‌کند چگونه بایستی از حق خودمان دفاع کنیم.

  پاسخ
  • سلام و درود
   با تشکیل مجمع عمومی ساختمان و دعوت تمام ساکنین و سپس اختاذ تصمیم به نصب ان با تنظیم صورتجلسه و انجام تامین دلیل توسط کارشناس که بیان کننده ضرورت امکان نصب آن باشد.

   پاسخ
 3. سلام ملکی داریم که پدرمان در تاریخ 1352با برادرش تقسیم کرده فقط تقسیم نامه دارند شماره ملک واینا در تسیم نامه نیست سندبه اسم پدرمه حالا پسر عموهام هجوم اورده اند دارند توش ساخت ساز میکنند ما رو هم داشتند میزدند ما هم شکایت کرده ایم حالا اونا میتونند ادعای مالکیت کنند ممنونم اگر پاسخ بدهید

  پاسخ
  • سلام و درود
   میتوانند ادعا کنند. اما باید بتوانند طبق تقسیم نانه ثابت کنند کدام ملک بوده.

   پاسخ
 4. سلام آقای وکیل ، ما یه ملکی رو خریدیم به قیمت یک میلیارد و دویست تومن که قرار شده صد و بیست تومنشو موقع تحویل سند از طریق وام مسکن یکم پرداخت کنیم ، خونه توی قولنامه پنج دنگ به نام من و یک دنگ همسرم هست،
  آیا برای این وام سند باید سه دنگ سه دنگ تنظیم بشه؟ یا با توجه به قیمت ملک در مقایسه با مبلغ وام همین سهم ها رو حفظ کنیم

  پاسخ
  • سلام و درود
   قاعدتا باید میزان سهم هر کدام از شما اصل و فرع وام را پوشش بدهد لذا اگر یک دانگ سهم همسرتان را پوشش ندهد امکان اخذ وام نمی باشد. اگر ناگزیر شدید سه دانگ سه دانگ کنید در کنارش به صورت دستی انچه اضافی بنامش کردید را با صلحانه یا مبایعه نامه ازش بگیرید. در کنارش وکالت هم اخذ کنید.

   پاسخ
 5. سلام
  من سال 95 یک ملکی خریدم که با پارکینگ بوده وداخل مباینامه و سند تکبرگ ذکر شده الان یکی از همسایه ها هم همین پارکینگ تو سندش خورده
  سازنده ملک خودش توی ساختمان چند واحد داره . توی تقسیم نامه واحد ما پارکینگ نداشته ولی بعدا توی ملاحظات سند دفتر چه ای بهش واگذار شده میخواستم بدون حالا تکلیف ما چیست

  پاسخ
  • سلام و درود
   ملاک مبایعه نامه است. هر کدام زودتر خریدید نسبت به دیگری تقدم دارید. بر این اساس می توانید نسبت به طرح دعوا در دادگاه علیه سازنده و مالک اصلی ملک و مالک آپارتمانی که پارکینگ او با شما یکی است اقامه دعوا کنید. ضمنا می توانید از طریق ثبت نیز با توافق نسبت به اصلاح سند اقدام کنید البته اگر پارکینگ اضافه ای در ساختمان باشد و همه مالکین رضایت بدهند.

   پاسخ
 6. سلام
  درست صورتی که طرف یا طرفین قراداد کارت ملی جدید یا قدیم نداشته باشند چگونه باید عمل شود؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   از طریق مراجعه به اداره ثبت احوال یا دفتر خدمات پیشخوان استعلام شود. ضمنا شناسنامه طرفین نیز یک سند معتبر برای احراز هویت تلقی می شود.

   پاسخ
 7. با سلام
  بنده سال گذشته خانه ای نوساز را خریداری کرده ام و جهت تضمین ثبت سند مبلغ 300 میلیون هم سفته دریافت کرده ام که در قولنامه ثبت شده و فعلا نزد املاک به امانت می باشد. در قولنامه ذکر گردیده که اگر تا تاریخ 98/02/01 سند زده نشد، امکان وصول سفته وجود داره. حالا چند ماهی میگذره و صاحب خونه هنوز دنبال کارهای پایانکار هم نرفته است. آیا امکان به اجرا گذاشتن سفته وجود داره؟ و چون مبلغ سفته بالاست، مراحل انجام کار چیه؟
  در ضمن 10 روز گذشته نیز اظهارنامه ای مبنی بر انجام تعهدات برای طرف زده ام و مهلت دو هفته ای نیز اعلام کرده ام.
  ممنون

  پاسخ
  • سلام و درود
   آیا عدم حضور دریافت کرده اید؟
   متن شرط برای وصول اظهارنامه چیست؟
   برای دریافت خسارت یا وجه التزام از طریق اظهارنامه روال خاصی وجود دارد که باید تصویر سفته ها دیده شود و یکسری هزینه های دادرسی دارد. تعداد فقرات سفته نیز میتواند در تصمیم گیری شما برای طرح دعوا موثر باشد. اگر تهران حضور دارید حضوری تشریف بیارید دفتر یا از طریق سایت مشاوره حضوری درخواست بدید از طریق منوی مشاوره حضوضری.
   یابا تلفن همراه 09125022667 تماس حاصل کنید.

   پاسخ
 8. سلام خسته نباشید
  یه اجاره میخوام بنویسم طرف سندش هنوزآماده نشده وکل پول وبه فروشنده پرداخت کرده وفقط بابت سندپول نگه داشته (۱۰درصد)عرف معامله؛عدم حضورفروشنده هم گرفته واظهارنامه هم براش فرستاده حالا من بایدچیکارکنم بعضی ازهمکارها میگن حتمابایدفروشنده زیراجاره نامه روامضاکنه یااگرم فروشنده امضانکنه خریداربایدیه حکم الزام به سندوازدادگاه گرفته باشه مشکلی نداره ولی ازطرفی هم وکلای همکارتون میگن اصلا لزومی نداره چون خریدارملک وتحویل گرفته وملک دریدش هست الان بایدچه تصمیمی گرفت اگرواقعا مباینامه ارزشمنده چرابایدمالکی که پول گرفته اونم بیشترشوبایدبیادامضاکنه حالا فروشنده این فرصتوغنیمت دونسته میگه پول میگیرم امضامیکنم
  ممنون میشم نظرتونوبدیدچون شایدسوالخیلی ازهمکارهای ماباشه
  باتشکر🙏

  پاسخ
  • سلام و درود
   با وقوع بیع مالکیت به خریدار منتقل شده و طبق ماده 30 قانون مدنی مالک حق هرگونه اقدامی را نسبت به ملک خودش دارد. بنابراین خریدار میتواند ملک را بفروشد پس به طریق اولی میتواند آنرا اجاره بدهد. مثل وقتی که سازنده طبق تقسیم نامه ملک خود را پیش فروش میکند. اگر فروشنده در قرارداد شرط میکرد که تا زمان تصفیه حساب کامل خریدار حق فروش یا اجاره ندارد. درست بود حرف همکاران شما. لذا با این شرایط حرف وکلا و همکاران ما صحیحی است. سند زدن فقط یک تشریفات محسوب میشه و مالکیت با همون مبایعه نامه انتقال پیدا کرده است. اما اگر بخواهید کد رهگیری بگیرید باید از اتحادیه املاک بپرسید جای موجر اسم مالک سندی را بزنید یا خریدار جدید.

   پاسخ
 9. سلام
  اکثر طرفین قرارداد حق الزحمه مشاورین املاک طبق نرخ نامه اتحادیه پرداخت نکرده و وجه به مراتب کمتری پرداخت می‌نمایند
  حال مالیات تعیین شده توسط دارایی که طبق مبلغ قرارداد و نرخ نامه اتحادیه است چگونه باید مرتفع شود؟
  با تشکر

  پاسخ
 10. باسلام
  در قراردادهای مشارکت در ساخت اگر مالک سهم سازنده را در مواعد مقرر در قرارداد بنام سازنده انتقال ندهد و قرار بر این باشد قرارداد پیش فروش یکی از واحدهای آن ساختمان (مثلا سهم مشخص شده سازنده در قرارداد عادی مشارکت بین آنها) طی سند رسمی در دفتر اسناد رسمی با پیش خریدار تنظیم گردد در آن سند رسمی پیش خریدار با مالک طرف قرارداد می شود یا با سازنده؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   اولا باید ببینید اجازه پیش فروش دارد یادخیر
   ثانیا سهم سازنده اگر باشه بنام سازنده تنظیم میشه اما چون سند بنام مالک است او هم بایددامضا کند مکر اینوه سازنده وکالت از مالک داشته باشد.

   پاسخ
 11. سلام و ممنون بابت جوابهاتون.بنده بابت پولی که به شخصی قرض دادم یه مبایعه نامه سفید امضا گرفتم بابت ضمانت.واون شخص پول روبرنگردوند ومن مجبورشدم مبایعه نامه روپرکنم.زمان پرکردن حضورداشت وبابت بقیه پول ملکش چندین چک بهش بدم وتوقرارداد قیدشد زمانی که سند زد چکهارو نقدکند.الان چکهاروخرج کرده مغازه ای که من فروخته برای برادرش بوده .رفتم شکایت خیانت در امانت کردم .اونم رفت در دادگاه گفت قراردادو بابت پولی که گرفتم سفید امضا کردم.کارشناس تایید کرده اول امضاشده بعدمتن نوشته شده.ودادگاه ردکردشکایت خیانت در امانت که من کرد.
  حالا چندتا سوال دارم الان اعتراض بزنم بااینکه خوده شخص اعتراف کرده بابت گرفتن پول مبایعه نامه رو امضا کردم ایا به نتیجه میرسیم.
  سوال بعدی من درشعبه دیگه شکایت فروش مال غیر کردم.طرف میتونه با اون رای که گرفت دراین شعبه ازش استفاده کنه.بنظرتون نتیجه چی میشه.خیلی ممنون ببخشید طولانی شد.

  پاسخ
  • سلام و درود
   حداقلش اینکه به بدهکاری خودش اقرار کرده و باید از طریقرحقوقی پیگیری کنید نه کیفری.
   در خصوص فروش مال غیر اگر متوجه بشوند شما آگاهانه خریدید خودتون هم متهم به جرم خرید مال غیر خواهید بود. بهتر است با وکیل از نزدیک مشورت کنید و مدارک بررسی شود تا زمان از دست ندهید.

   پاسخ
 12. باسلام مبایعه نامه ای سال 96 تنظیم شده که در آن ملکی به این صورت که مرحله اول تاریخ فلان مبلغ فلان ومرحله دوم فلان والباقی ثمن هنگام تحویل سند از خریدار دریافت شود ولی از آنجایی که دوسال از پیگیری برای ثبت سند میگذرد ولی سند آماده نشده ودر قرارداد ذکر شده در صورتی که تا تاریخ فلان اگر سند آماده نشود طبق شرط ضمن عقد طرفین خیار شرط دارند آیا طرفین حق فسخ دارند؟در ضمن در قرارداد ذکر شده در صورت پشیمانی هریک از طرفین مباغ سی میلیون به دیگری باید بپردازد آیا میتوان با پرداخت این مباغ اضحار پشیمانی کرد؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   برای اظهار نظر فنی و حقوقی باید قرارداد ملاحظه شود. اگر زمان زیادی از تاریخ قرارداد گذشته باشد امکان فسخ نیست خصوصا اینکه موعد تنظیم سند گذشته باشد. در این حالت دادگاه معتقد است که شما از حق فسخ یا پشیمانی عدول کردید یعنی چشم پوشی کردید. حالا بستگی دارد شما تمایل به فسخ دارید یا ندارید. براین اساس میشه مشاوره داد. اگر تهران حضور دارید برای مشاوره حضوری با قرارداد تشریف بیارید دفتر.

   پاسخ
 13. با سلام و احترام
  بنده ملکی رو در تاریخ 20/06/97 خریداری کرده ام. بدلیل صفر بودن واحد مسکونی و آماده نبودن سند ، براساس توافق انجام شده قرار شد تا پایان سال 97 سند آماده شده و به نام بنده انتقال پیدا کند و در صورت عدم انجام تعهدات، فروشنده روزانه مبلغ 50 هزار تومان خسارت پرداخت نماید.
  متاسفانه بدلیل آشنا نبودن بنده به قوانین قولنامه و چک نکردن دقیق متن قولنامه، تاریخی جهت الزام فروشنده به تنظیم سند در قولنامه درج نشده است.
  خواهشمند است راهنمایی فرمایید که با این شرایط بنده می توانم از فروشنده شکایت کرده و درخواست خسارت کنم.
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   بله مشکلی ندارد.از زمان طرح دعوا دیرکرد تعلق میگیرد.ضمنا برای مشاوره حضوری در تهران میتوانید جهت بررسی قرارداد با دفتر ما تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 14. سلام

  اتباع کشورهای دیگر بیشتر اتباع افغانستان غالباً بدون طی مراحل قانونی یعنی استعلام از وزارت خارجه و دیگر مراجع اقدام به خرید ملک به نام شخصی ایرانی می‌کنند چه نکاتی در تنظیم قرارداد لحاظ گردد که حقوق خریدار حفظ شود؟
  البته این سئوال در مورد خرید ملک بین دو ایرانی هم مطرح است زمانی که یک ایرانی ملکی را با نام یک ایرانی دیگر خریدار می‌کند و خریدار اصلی بتواند حقوق خود را حفظ کند؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   1- در مورد اول چون منع قانونی وجود دارد لذا اقدامات حاشیه ای هم معتبر نخواهند بود و الا وضع قانون تملک ویژه اتباع خارجی از اثر می افتد. پس تنظیم مبایعه نامه یا صلحنامه یا وکالتنامه ککی خاصی نمی کند. اما نمی شود حکم صد در صد هم داد و لی به قول معروف کاچی به از هیچی. پس با مبایعه نامه یا صلحنامه و یا وکالتنامه میشه کمی امیدوار باشند.
   2- در مورد دوم همان کارهای مورد اول را انجام بدهدند مشکل حل می شود چوم برای اتباع ایرانی متعی وجود ندارد. مردی ملک خودش را بنا به دلایلی میخواهد بنام پدرش سند بزند اما در عمل مالکیت خودش حفظ شود در اینجا میتواند از پدرش مبایعه نامه یا قولنامه بگیرد به همراه وکالتنامه تام الاختیار و بلاعزل و بدون حق توکیل به غیر.

   پاسخ
 15. سلام آقای فولادی، ضمن تشکر از راهنمایی هایتان سوالمو خدمتتون مطرح می کنم. سه سال پیش از طریق مشارکت و تجمیع دو ساختمان قدیمی که جمعا” هفت واحد بود یک ساختمان دوازده واحدی احداث شد.از هفت مالک اولیه فقط دو مالک دارای پارکینگ بودند که مساحت و محل دقیق و دیگر مشخصاتشان در اسناد ملکهایشان ثبت است.اکنون دوازده پارکینگ در طبقه همکف و زیر همکف وجود دارد و همه خواهان پارکینگ در طبقه همکف هستند و مالکین جدید مدعی هستند که پارکینگها تماما” باید با قرعه کشی مشخص شود که به هیچوجه مورد قبول مالکین اولیه نیست. در ضمن مالکین اولیه در طبقات اول تا چهارم و مالکین جدید در طبقات پنج و شش ساکنند.ناگفته نماند که سازنده طبق قرارداد مشارکتمون اصلا”حق پیش فروش نداشته ولی اینو نادیده گرفته. روش صحیح تقسیم پارکینگهای این ساختمان چگونه ست؟ سپاس از بذل وقت و توجهتون.

  پاسخ
  • سلام و درود
   تقسیم پارکینگ ابتدا توافقی و در صورت عدم توافق طبق بخشنامه ثبت است. قرعه کشی یکی از مصادیق توافق است.
   مالکیت پارکینگ برای مالکین اولیه نیست برای همه مالکین قدیم و جدید یکسان است.مگر اینکه در قرارداد مشارکت تقسیم نامه پارکینگ انجام شده باشد.

   پاسخ
 16. سلام و ممنون از سایت مفیدتون
  – ملکی رو قولنامه کردم که در حال حاضر تحویل بنده شده و بیش از ۸۰ درصد ثمن معامله به فروشنده پرداخت شده
  – طبق اطلاع‌رسانی قبلی باقی ثمن معامله قراره از طریق دریافت وام مسکن پرداخت شه.
  -تاریخ سند و دفترخونه تو مبایعه نامه تعیین شده، ولی چون بعد از تنظیم مبایعه‌نامه برای دریافت وام اقدام کردم، بانک اصرار داشت که حتما سند باید تو دفترخونه مورد تاییدش باشه، پس مجبور شدیم از دفتر خونه قبلی بخوایم که رو تسویه دارایی حاشیه نویسی کنه که جواب دارایی باید یه نام دفترخونه جدید تغییر کنه. فروشنده هم تو بانک اومد و فرمهای مربوط به خودشو امضا کرد. تو قولنامه ننوشتیم ولی قانونا (طبق فرمهای امضا شده در بانک) در جریان وام هست.
  – کار بانک طولانی شده و زمان تعیین شده تو سند هم گذشته، ولی هیچکدوممون زمان تعیین شده تو دفترخونه قبلی حاضر نشدیم.
  – الان فروشنده طلب پول بیشتری به نسبت ثمن معامله کرده و تهدید به عدم حضور تو دفترخونه قیلی کرده و بخاطر همین از دادن مدارک یه دفترخونه جدید برای تنظیم سند خودداری میکنه.
  – سوالم اینه که فروشنده مییتونه تو دفترخونه قبلی – که آشناش هم بوده – عدم حضور بگیره؟ با اینکه دفترخونه تغییر کرده، با دفترخونه قبلی به نحوی (قبول نامه دارایی قبلی یا صدور عدم حضور به تاریخ قبل) تبانی کنه؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   اگر تاریخ دفترخونه گذشته باشه عملا کاری نمی تواند بکند. ولی اگر موعدش نرسیده شما بهتر است هم حضوریرو هم با اظهارنامه به دفترخانه قبلی و فروشنده متذکر شوید طبق اسناد اخذ وام دفترخانه تغییر کرده و ادامه کار با دفترخانه شماره فلان است. اینکار باعث میشه هم دفترخانه اقدامی نکند هم اثری از خودتان بجا میذاریو که فردا در دادگاه به کارتان میاید.
   ضمنا حضور فروشنده دربانک به منزله پذیرش تغیر دفترخاته است. نگران نباشید.

   پاسخ
 17. وقت بخیر و خسته نباشید
  یه قولنامه مشارکت در ساخت نوشتیم تو ی بنگاه.و زمان امضای قولنامه از بنگاه دار بابت کمیسیون سوال پرسیدم که این ملک قیمتش حدود 1 میلیارد می باشد و شما چیزی از قیمت ملک ننوشتید و جای حق الزحمه بنگاه را تو قولنامه خالی گذاشتی و چیزی ننوشتی،این و مشخص کن تا امضا کنیم. در جواب گفتن این کمیسیون رو از سازنده میگیریم شما مالکی و ملک ورٍثه ای هست.از شما نمیگیریم نگران نباش.امضا کردیم و برگه قولنامه رو گرفتیم و تموم.بعد رفتیم محضر قرارداد نوشتیم بابت همون کار .حالا بعد 3 ماه احضاریه اومده که این بنگاه شاکیه بیاید شورا.تکلیف چی هست.حالا باید پول بدم و دادگاه پاسگاه برم؟قانون چی میگه در این رابطه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • سلام و درود
   عدم درج کمیسون تخلف صنفی است. لذا شما هم میتوانید علیه بنگاه دار در اتحادیه املاک مربوطه طرح دعوا کنید.ضمنا بابت کمیسیون هم از اتحادیه بپرسید چقدر میشه تا در زمان رسیدگی به دعوا در شورا ببینید چقدر درخواست کرده شاید مغایر با تعرفه قانونی باشد که خودش یک تخلف دیگر محسوب میشه. ضمنا اگر شاهد دارید به شورا معرفی کنید که گفته کمیسیون نمی گیرم.

   پاسخ
 18. سلام
  وقت بخیر و خسته نباشید
  یه قولنامه مشارکت در ساخت نوشتیم تو ی بنگاه.و زمان امضای قولنامه از بنگاه دار بابت کمیسیون سوال پرسیدم که این ملک قیمتش حدود 1 میلیارد می باشد و شما چیزی از قیمت ملک ننوشتید و جای حق الزحمه بنگاه را تو قولنامه خالی گذاشتی و چیزی ننوشتی،این و مشخص کن تا امضا کنیم. در جواب گفتن این کمیسیون رو از سازنده میگیریم شما مالکی و ملک ورٍثه ای هست.از شما نمیگیریم نگران نباش.امضا کردیم و برگه قولنامه رو گرفتیم و تموم.بعد رفتیم محضر قرارداد نوشتیم بابت همون کار .حالا بعد 3 ماه احضاریه اومده که این بنگاه شاکیه بیاید شورا.تکلیف چی هست.حالا باید پول بدم و دادگاه پاسگاه برم؟قانون چی میگه در این رابطه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
   • سلام و درود
    تعیین پارکینگ ابتدا توافقی است. حالا یا در مبایعه نامه درج شده یا زمان تنظیم تقسیم نامه که پس از پایان کار و اخذ صورتمجلس تفکیکی و قبل از اخذ سند می باشد. اما اگر به توافق نرسیدید و در مبایعه نامه هم نیامده و اختلاف ایجاد شود از طریق بخشنامه ثبتی در خصوص تقسیم پارکینگ عمل می شود. البته چون سند به نام مالک و احتمالا سازنده است خودشان بدون حضور خریداران اقدام می کنند. اگر به شما گفته اند پارکینگ کجاست و مدرک دارید میتوانید اظهارنامه بدید و بگویید طبق ماکره یا فلان صورتجلسه نسبت به ایفای تعهد در تحویل پارمکینگ اقدام کند.

    پاسخ
 19. سلام وخسته نباشی
  من یک ملک ویلایی خریدم ۷۰درصدپول به فروشنده دادم سه ماه ازتاریخ دفترخانه میگزره فروشنده برگه های دارایی وشهرداری روگرفته توی قولنامه نوشته شده چناچه هریک ازطرفین پشیمان شوندمبلغ چهل میلیون بابت پشیمانی بایدپرداخت کنندتاریخ دفترخانه مشخصه ومحل دفترخانه هم نیزمشخصه قیمت خانه بالارفته فروشنده میگه چون برای پشیمانی مدت تعیین نشده هم شرط هم بیع باطله سوالم اینه آیافروشنده میتواندسندنزدیاخیراگه راهنمایی کنین ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام و درود
   ادعای ایشان مستند به مخاده 401 قانون مدنی است اما در رویه قضایی فعلی استدلال می شود که اگر تاریخ یا مدتی برای پشیمانی تعیین نشود تاریخ محضر یا دفترخانه بعنوان آخرین زمان پشیمانی تلقی میشود. بنابرای اکنون امکان استفاده از شرط ماده 401 را ندارد. در صورت تمایل به مشاوره حضوری و بررسی دقیق اسناد در تهران می توانید نسبت به ثبت درخواست از طربق فرم مشاوره حضوری اقدام نمایید.
   روی لینک زیر کلیک کنید:
   https://vakilrasmi.com/%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D9%84%D8%A7%DA%A9/

   پاسخ
 20. سلام
  در دعوی مربوط به قراردادهای ملکی
  چه از نظر هزینه ، سرعت و سهولت
  و چه از نظر توجه به مسائل حقوقی و قانونی
  کدام یک عملکرد بهتری دارند شورای حل اختلاف یا نهاد داوری اتحادیه ؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام و درود
   بستگی دارد که متولی مربوطه چقدر سواد و اطلاعات حقوقی و قراردادی و مسلط به مقررات داوری باشه. بنابراین خود شورا یا اتحادیه فی نفسه از جهت داوری قابلیت مقایسه را باهم ندارند بلکه کسانی که مسئولیت انجام داوری و حل و فصل دعوا به آنها محول می شود مهم است حالا چه در شورا باشد چه در اتحادیه املاک

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید