پرسش و پاسخ حقوقی و ملکی

این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور دعاوی و قراردادهای ملکی طراحی شده است. شما می توانید مسائل و مشکلات خود در زمینه خرید و فروش ملک (خانه و آپارتمان و زمین)، قراردادهای مشارکت در ساخت، دعاوی اجاره با کاربری مسکونی،تجاری، اداری و غیره و اختلافات ناشی از سرقفلی و حق کسب و پیشه و سایر دعاوی حوزه ملک و ساختمان را در این بخش مطرح کنید. پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر تیم حقوقی گروه وکیل رسمی است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاوره ها و پاسخ ها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و وکیل رسمی هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کند. جهت انجام مشاوره حضوری نیاز به تعیین وقت قبلی است.

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «دیدگاه تان را بنویسید» مطرح کنید. همچنین می توانید در بخش «مقالات حقوقی» زیر مقاله مورد نظر سوال بفرمایید.

اشتراک گذاری این مطلب

175 دیدگاه دربارهٔ «پرسش و پاسخ حقوقی و ملکی»

 1. با سلام و درود
  زمینی رو به متراژ ۲۵۱ تو مزایده خریداری کردم که طبق نظر کارشناسی بصورت ششدانگ در مزایده فروخته شد و در اگهی مزایده و نظر کارشناسی صحبتی از اینکه این زمین پلاک ثبتی دارد نشد و تشرفیات فروش و تحویل این زمین مانند سایر املاک فاقد سند ثبتی انجام شد.
  بعد از تحویل زمین مشخص شد که این زمین قطعه ای از یک پلاک ثبتی ۱۱۰۰ متری بوده و هیچ گونه افرازی و تفکیکی روی این زمین انجام نشده و دارای پلاک ثبتی می باشد. با توجه به اینکه در نظر کارشناسی این زمین صراحتا بصورت ششدانگ معرفی شده و جهات اربعه آن کاملا مشخص است و شامل متراژ نیز است خواستار انتقال بصورت مشاعی شده تا بعدا با توجه به مشخص بودن جهات اربعه زمین نسبت به افراز ملک اقدام کنم که قاضی با این درخواست موافقت کرده و خواستار نظر کارشناس جهت تعیین سهم مشاعی شد.
  با تعیین کارشناس جهت مشخص کردن سهم مشاعی و بازدید انجام گرفته اعلام کردن که تعیین سهم مشاعی امکان پذیر نبوده چون بصورت ششدانگ واگذار شده است و یا اینکه به نسبت قیمت پرداخت شده در مزایده نسبت به کل قیمت زمین سهم مشاعی تعیین شود که عملا خیلی به ضرر بنده می باشد با توجه به افزایش قیمت زمین در این مدت .
  البته موافقت شهرداری با این افراز رو اخذ کرده و فقط هزینه این افراز باید پرداخت شود( چیزی حدود ۱۰۰ میلیون )
  حال با توجه به اینکه هیچ سندی به نام بنده نمی باشد و عملا امکان افراز از طریق اداره ثبت برای بنده مقدور نیست و با توجه به اینکه تمام این مسائل از اشتباه کارشناس اولیه ناشی شده است درخواست کمک دارم .
  ۱- ایا باید دادخواست افراز و الزام به تنظیم سند به دادگاه ارائه کنم .
  ۲- ایا اگر کارشناس دادگاه با قبول مسوولیت از طرف خودم و تعیین سهم مشاعی ۲۵۱ سهم از ۱۱۰۰ سهم و با توجه به اینکه موقعیت زمین کاملا مشخص بوده و جهات اربعه در نظریه کارشناسی اولیه موجود است میتوان به اداره ثبت درخواست افراز داد و مشکلی برای بنده پیش نخواد امد.
  ۳- با توجه به اینکه چیزی حدود ۱۰۰ میلیون بابت هزینه افراز باید پرداخت شود این هزینه قابل طرح است یا خیر ؟
  ممنون

  پاسخ
  • سلام و درود
   ۱-املاک ثبت شده از طریق ثبت افراز میشوند منتظر انتقال سند باشید
   ۲-باید سند بنام شما ثبت شود یا وکالت تام داشته باشید.
   ۳-قابل طرح است یعنی چی؟

   پاسخ
 2. سلام ایا ملک مشاء که در رهن شرکت تولیدی می باشد و راهن با افراز با حفظ حقوق موافقت نموده ولی با فروش موافق نیست می توان از طریق مزایده ملک رافروخت ویا پس از استعلام از اداره ثبت مزایده متوقف خوتهد شد

  پاسخ
  • سلام و درود
   در قانون منعی دیده نشده و رای وحدت رویه دیوانعالی کشور هم گفته معاملات راجع به اموال رهنی غیرنافذ است یعنی با شکایت و اعتراض راهن باطل میشه و الا باطل نیست اگر حقوق او حفظ شود.

   پاسخ
 3. باسلام وخسته نباشی منملکی خریداری نمودم که در قولنامه ۱۸۲ مترقید شده وسند نیز ۱۸۲ متر می باشد بعد از چند ماه جهت ساخت که به شهرداری مراجعه کردم ضمن بازدیدکارشناس شهرداری متراژ۱۲ متر کسر دارد بامراجعه به چند کارشناس متراژ شهرداری صحیح می باشد راهنمایی کنید که دادخواست با چه عنوانی تنظیم کنم در ضمن خیار تدلیس استثناء می باشد آیا می تواند با توجه به بالا رفتن ملک درخواست فسخ نمایددر ضمن سند انتقال داده شده توسطفروشنده راهنمایی کنید ممنون

  پاسخ
  • سلام و درود
   برای اصلاح سند به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه کنید.
   برای مطالبه مابه التفاوت کسری متراز باید علیه فروشنده دعوای الزام به پرداخت وجه کنید بابت کسری متراز ملک موضوع معامله.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید