پرسش و پاسخ حقوقی و ملکی

این بخش از سایت برای طرح سوالات حقوقی و مشاوره در امور دعاوی و قراردادهای ملکی طراحی شده است. شما می توانید مسائل و مشکلات خود در زمینه خرید و فروش ملک (خانه و آپارتمان و زمین)، قراردادهای مشارکت در ساخت، دعاوی اجاره با کاربری مسکونی،تجاری، اداری و غیره و اختلافات ناشی از سرقفلی و حق کسب و پیشه و سایر دعاوی حوزه ملک و ساختمان را در این بخش مطرح کنید. پاسخهای مطرح در این سایت صرفا نقطه نظر تیم حقوقی گروه وکیل رسمی است  که به اختصار برای استفاده عموم ارائه می شود و جنبه اطلاع رسانی، آموزشی، خیرخواهانه و غیر انتقاعی دارد و بنابراین کلیه تبعات به کار گیری این مشاوره ها و پاسخ ها به عهده کسی است که آنها را به کار می گیرد و وکیل رسمی هیچ مسئولتی در قبال آنها تقبل نمی کند. جهت انجام مشاوره حضوری نیاز به تعیین وقت قبلی است.

لطفا سوالات خود را در انتهای صفحه در بخش «دیدگاه تان را بنویسید» مطرح کنید. همچنین می توانید در بخش «مقالات حقوقی» زیر مقاله مورد نظر سوال بفرمایید.

اشتراک گذاری این مطلب

97 thoughts on “پرسش و پاسخ حقوقی و ملکی”

 1. با سلام.اگر ملکی فروخته شده باشد و در مبایعه نامه کلیه خیارات به جز تدلیس لغو شده باشد و سند رسمی هم زده شده باشدآیا خریدار میتواند به دلیل اینکه ملک یک شکایت جزیی توسط همسایه دارد در خصوص اینکه چرا فاضلاب از سمت منزل وی رد میشود اقدام به فسخ معامله نماید؟؟؟

  • سلام و درود
   خیر. چون تاثیری در معامله ندارد به خصوص اینکه خیارات قانونی ساقط شده است.

 2. با سلام…در صورتی ک ملکی فروخته شده است و در مبایعه نامه هم کلیه خیارات به جز تدلیس لغو شده است و سند رسمی هم زده شده است آیا خریدار میتواند به دلیل داشتن یک شکایت جزیی از ملک توسط همسایه ک چرا فاضلاب از منزل من رد می شود اقدام به فسخ معامله کند؟؟؟؟

 3. با سلام
  من خانه را با پارکینگ اجاره کردم بعد از مدتی مدیر ساختمان عدد واحد من را که روی تابلو نوشته شده بود رو پاک کرد و ماشین خودش رو پارک کرد وقتی توضیح خواستم در جواب گفتن این اعداد الکی نوشته شده و همه همینطور رجا پارک میکنن تا دیگران عادت کنند و در پارکینگ انباری خصوصی ساخته شده لطفا جواب را بهم ایمیل کنید با سپاس فراوان جواب خیلی برام مهمه

  • سلام و درود
   پارکینگ اختصاصی طبق صورتمجلس تفکیکی تقسیم شده و باید انرا ملاحظه کنید. و ایجاد انباری در پارکینگ مصداق تصرف عدوانی بوده و در دادسرا میتوانید شکایت کیفری کنید.

 4. با سلام و خسته نباشد سوالم اینکه شخصی الف ساختمان در حال ساخت رو یک واحد رو به شخص ب از طریق سند عادی میفروشه و حال بعد از مدتی شخص الف برای تسهیلات به بانک رجوع میکنه کل ساختمان رو سند قطعی غیرمنقول بنام بانک میزنه که بانک براش تسهیلات بده و شخص الف تسهیلات را پرداخت نمیکنه و شخص ب شکایت میکنه از طریق حقوقی دادگاه هم کل سندی که بنام بانک شده رو ابطال میکنه …
  ۱- ایا دادگاه میتونه همچین کاری بکنه بابت یه واحد کل سند رو باطل بکنه ؟؟
  ۲- بانک میتونه شکایت بکنه بگه که بابت یک واحد کل ساختمان ابطال شده هنوز هم تفکیک نشده ؟؟
  ۳- بانک از طریق حقوقی به چه راهکار هایی متوسل میشه ؟؟؟؟

  • سلام و درود
   ۱- بله چون سند مادر برای همه واحدهاست اگر سند جداگانه ای داشت حرف شما درست بود. لذا تصمیم دادگاه صحیح است
   ۲-بانک میتونه موافقت کنه مثلا ۵ دانگ از ساختمان بجز فلان واحد در رهن بانک قرار گرفت
   ۳-بانک میتونه مطالبه خسارت کنه از سازنده یا وام گیرنده. حتی کیفری تحت عنوان کلاهبرداری به شرطی که بانک اگاه به معامله ان واحد نبوده باشد

  • سلام و درود
   احتمالا اشتباهی لغو شده. همه سوالات رو پاسخ میدیم.
   لطف کنید مجدد بپرسید

 5. با سلام
  آپارتمانی در اول شهریورخریداری شد به مبلغ ۱/۵ میلیارد تومن و مبایعه نامه به صورت سه دانگ و سه دانگ به نام من و همسرم مبلغ ۷۰۰ میلون را نقدا پرداخت کردیم چون مستاجر داشت مالک گفت تا ۳۰ مهر وقت داره وگفت برای اول مهر پول نیاز داره که قرار شد ۶۰۰ میلون در اول مهر در محضر بدهیم وسند به نام ما شود و ۲۰۰ میلیون را هم برای زمان تحویل ملک نوشته شده است در زمان تحویل ۳۰ مهر(بدون ذکر خسارت در تحویل ملک)
  ما در بنگاه به صورت شفاهی گفتیم که ۲۰۰ میلیون کسری داریم و باید خانه را رهن بدهیم ولی در قرارداد نیامده است
  ضمنا روزی ۲۵۰ هزار تومان در صورت عدم حضور و عدم ایفای تعهدات هر یک از طرفین در مبایعه نامه نوشته شده و کافه خیارات به جز خیار تدلیس ساقط شده است
  با ملاحضه پایانکار کلی ساختمان و متراژ مندرج در سند تک برگی ملک زمانیکه به بانک مراجعه کردیم متوجه شدیم که تناقض دارد فروشنده قرار شد پایانکار آپارتمانی ملک را بگیرد که اقدام به اینکار ظاهرا کرده است ولی صورت مجلس تفکیکی ساختمان با متراژ مندرج در سند مطابقت دارد

  (تمام توافقات جهت اخذ گواهی آپارتمانی شفاهی میباشد )از محضر پرسیدیم گفت اگر با پایانکار ساختمانی مشکلی دارید باید پایانکار آپارتمانی بگیرد و روز محضر با چک بانکی بیایید اگر نگرفته بود انتقال سند را امضاء نکنید

  حال برای سندهم ۲۰۰ میلیون کسر داریم که فروشنده گفت مانعی ندارد ۱۰ الی ۱۵ روز بعد از انتقال سند بدهید (البته به صورت چک که من از اول چک ندادم و ندارم ) از طرفی تا مستاجر تخلیه نکند امکان رهن دادن نیست و در ۳۰مهر ماه نیز امکان رهن و پیدا کردن مستاجر وجود ندارد
  توافقی هم ننوشته که در ماه آخر میتوان ملک را به بنگاه سپرد تا رهن بدهد و بتوانیم ۲۰۰ میلیون زمان تحویل را تهیه کنیم
  ناگفته نماند که بنگاهی و فروشنده چنان صحبت میکردند که مشکلی ندارد و همچی درست میشود مستاجر فعلی همکاری میکنه و……تماما شفاهی
  توضیحا اینکه هیچ چکی هم ندادم فقط مبلغ اولیه را نقدا دادم
  حال سوال این است که :

  ۱- آیا اگر با صحبت کردن موارد درخواستی را در مبایعه نامه مکتوب نکرد ،میتوان اظهارنامه ای فرستاد که اولا باید گواهی پایانکار آپارتمانی بگیرد و دوما ابتدا ملک را تحویل دهد بعد زمان انتقال سند را مشخص کنیم تا قدری وقت برای جور کردن پول داشته باشیم؟
  ۲- اگر موارد درخواستی یعنی انتقال سند با گواهی پایانکار آپارتمانی و اول تحویل ملک و بعد زمان انتقال سند را به صورت دستی در قسمت توضیحات بنویسیم و فروشنده و خریداران و دو شاهد امضاء کنند بدون مهر بنگاه انگشت زده و امضاء کنند وجاهت قانونی دارد ؟

  ۳- اگر موارد بالا را نپذیرفت میتوانیم درخواست فسخ معامله را بدهیم ؟

  ۴-اگر روز محضر حاضر نشویم و عدم حضور بگیرد چون ملک را تحویل نداده چقدر طول میکشد تو چه حکمی صادر میشود و چقدر زیان میبینیم ؟

  ۵- در بدترین حالت شخصی گفت اگر راضی به همکاری نشد و موارد درخواستی را مکتوب نکرد، سهم ۳ دانگ خود را از طریق بنگاه در همان مبایعه نامه به همسرتان واگذار کنید و اگر هم روز محضر همسرتان نیاید و فروشنده گواهی عدم حضور بگیرد و دادخواست الباقی ثمن و خسارت را از دادگاه بکند اولا زمان زیادی طول میکشد تا رسیدگی شود دوماچون چیزی به نام همسرتان نیست میتوانددرخواست اعسار بدهد و نهایتا فروشنده مجبور به فسخ میشود و ۷۰۰ میلیون پرداختی اولیه برمیگردد و اگر خسارتی هم دادگاه در نظر بگیرد در بازار فعلی که ملک رو به پایین است سودش از زیانش بیشتر است
  این مطلب چقدر صحیح است ؟
  با تشکر از شما که وقت با ارزشتان بی منت را در اختیار همه میگذارید

  • سلام و درود
   سوالتان خیلی زیاده اما پاسخش این است؛
   ۱-اگر فروشنده اسناد ملک‌را اماده نکند امکان اخذ گواهی عدم حضور نیست پس نگران نباشید.
   ۲-فسخ نکنید چون برای استرداد پول تان مشکل میخورید و شاید دوسال دیگه به پولتان نرسید و قرارداد هم فسخ بشود واقعا به صررتان است.
   ۳-پیشنهادی که بهتان دادن درست نیست و نباید فسخ کنید. اگر ملک تخلیه شد با هماهنگی مستاجر تصرف کنید خیلی بهتر است و نگران هیچ چیزی نباشید چون مالک هستید.

 6. با سلام و تشکر
  پس ازدو بازدید خریدار از مورد معامله و دو جلسه خریدار و فروشنده در دفتر مشاور املاک بایع و مشتری در مبیع و قیمت به توافق رسیده و حتی در هنگام جلسه عقد قرارداد در دفتر مشاور املاک ، با توافق طرفین مبلغ دو میلیون تومان از ثمن معامله بصورت کارت به کارت از خریدار به فروشنده انتقال یافته لیکن پس از آن طرفین به علت اختلاف با مشاور املاک قراردادی امضا نکرده و تصمیم به عقد قرارداد در روزی دیگر در دفتر مشاور املاک دیگری گرفته‌اند.

  سوال
  آیا مطابق مواد ذیل (یا مواد دیگر) هر یک از طرفین می‌توانند مدعی واقع شدن عقد گردند؟

  ‌ماده ۳۳۹ – پس از توافق بایع و مشتری در مبیع و قیمت آن عقد بیع به ایجاب و قبول واقع می‌شود.ممکن است بیع به دادوستد نیز واقع گردد.
  ماده ۴۰۴ – هر گاه بایع در ظرف سه روز از تاریخ بیع تمام مبیع را تسلیم مشتری کند یا مشتری تمام ثمن را به بایع بدهد دیگر برای بایع اختیار فسخ‌نخواهد بود اگر چه ثانیاً به نحوی از انحاء مبیع به بایع و ثمن به مشتری برگشته باشد.

  • سلام و درود
   به عقیده من در شرایط فعلی اقتصادی و جو حاکم بر دادگاه ها نمی توانید توافق شفاهی را بعنوان عقد به کرسی بنشانید و صرفا پیش مذاکره محسوب میشود و بیع نیست. بنابراین وقت خودتان را نگیرید.

 7. سلام و روزتون خوش من یه سوال دارم
  اگر یک مغازه واقع در یک پاساژ که ملکیت برای یک شخص و سرقفلی برای یک شخص باشد و مالک از سرقفلی دار بی خبر باشد و مالک هم اجاره ای دریافت نمی کند و واحدهای دیگر هم که مالک از سرقفلی دار اجاره دریافت میکند ماهی ده هزار تومان است تکلیف پرداخت شارژ واحدی که مالک اجاره دریافت نمی کند و سرقفلی دار هم نیست به چه صورت می باشد با تشکر

  • سلام و درود
   بستگی دارد به اینکه ایا مستاجر و متصرف فعلی با رضایت مالک مغازه فعالیت میکند یا نه. چون اگر انتقال کلیدی بوده باشد و متصرف فعلی بدون اجازه فعالیت داشته بهتر است وجه یا مدرکی به مالک ندهد و ضاحب اصلی سرقفلی این کار را بکند و الا با خطر تخلیه به واسطه انتقال به عیر مواجه می شوید. بنابراین اگر مبلغ شارژ ناچیز است بهتر است خودتان بپردازید.و بعدا به طریقی از متصرف دریافت کنید.

دیدگاه‌تان را بنویسید: