وکیل سرقفلی

وکیل سرقفلی

وکیل سرقفلی
وکیل سرقفلی

وکیل سرقفلی

قطعاً اصطلاح سرقفلی را جایی دیده یا شنیده­اید. یکی از جاهایی که احتمال زیاد می­دهم که دیده باشید بالای سردرب بعضی از فروشگاه­ها و مغازه­های تجاری است که عبارتی را روی یک پارچه یا بنر می­نویسند و اعلام  می­کنند که «سرقفلی این ملک به فروش می­رسد».

در مقالات قبلی به ماهیت سرقفلی و تفاوت آن با حق کسب یا پیشه یا تجارت پرداخته­ ایم و قصد ندارم که دوباره به چیستی و چرایی و تعریف سرقفلی بپردازم.

 

 

در اینجا می­خواهیم به موضوع سرقفلی از منظر خریدار آن اشاره کنیم. می­خواهیم به این موضوع بپردازیم که خرید سرقفلی که مخاطراتی برای خریداران می­تواند داشته باشد.

یقیناً از اطرافیانتان شنیده­اید که فلانی مغازه­اش را چندین سال پیش به شخصی اجاره داد و طفلکی الان   نمی­تواند مستاجرش را بیرون کند تازه مستاجر می­گوید من صاحب سرقفلی هستم و فلان مبلغ می­دهم ملکیت را هم به من بفروش وگرنه قیمت و ارزش سرقفلی این مغازه چند صد یا چند میلیارد تومان هست!

حتما بخوانید : عامل اصلی شکستن سرقفلی

وکیل سرقفلی

من به عنوان وکیل سرقفلی و دیگر امور ملکی از این­گونه داستان­ها زیاد شنیده­ام و قبلاً نمی­دانستم که واقعاً چگونه یک مستاجر می­تواند مغازه و محل استیجاری را نه تنها خالی نکند بلکه تصاحب کرده و ادعای مالکیت کند و یا مبلغ بی­ارزشی آن را از چنگ مالک ملک دربیاورد.

یکی از نزدیکان که وضع مالی خوبی هم دارد، و از محل اجاره دادن چندین باب مغازه کسب درآمد می­کند گاهی اوقات سوال می­کند اگر مغازه­ام را سه ساله یا پنج ساله اجاره بدهم مشکلی برایم پیش نمی­آید؟ آیا    می­توانم مستاجر را پس از پایان مدت اجاره از ملک تخلیه کنم یا نه؟

این سوال، از سوی افراد و مالکان زیادی مطرح می­شود و محل نگرانی آنها است. البته تا حدودی هم باید به آنها حق داد چون در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ شرایطی پیش­بینی شده است که گاهاً مالک محل تجاری امکان تخلیه آن و بیرون کردن مستاجر را ندارد.

ولی اگر به قوانین و مقررات سرقفلی و همچنین حق کسب یا پیشه یا تجارت مسلط شوید درخواهید یافت   راه­کارها و روشهایی وجود دارد که مستاجر یا صاحب سرقفلی ممکن است با حکم تخلیه روبرو شود و حتی در برخی مواقع هیچ وجهی بابت سرقفلی به او تعلق نخواهد گرفت.

با توجه به اینکه در دعاوی متعددی در زمینه سرقفلی و مسائل آن تجربه وکالت از سوی مالک و یا مستاجر را داشته­ام قصد دارم که در مقالات متعدد و از جمله این مقاله به نکات کلیدی و طلایی درباره سرقفلی و حق کسب و پیشه اشاره کنم تا بتوانید با استفاده از این مطالب آگاهانه اقدام به خرید و فروش سرقفلی کنید.

حتما بخوانید : آیا خرید و فروش سرقفلی بین ورثه یا شرکاء به معنای انتقال سرقفلی است؟

خریدار یا انتقال گیرنده سرقفلی (شما بخوانید حق کسب یا پیشه یا تجارت)، باید آگاه باشید که در قانون روابط موجر و مستاجر مسوب سال ۱۳۵۶ بیش از ده مورد مطرح و معرفی کرده که با اثبات هر یک از آنها مالک (موجر) می­تواند برای تخلیه ملک از طریق دادگاه علیه او اقدام کند.

انجام برخی اقدامات و رفتارها از سوی مستاجر آنقدر خطرناک و حساس است که ممکن است باعث شود علاوه بر تخلیه، حق سرقفلی او به نصف کاهش پیدا کند و در برخی موارد مانند تغییر شغل بدون اجازه مالک باعث صدور حکم تخلیه بدون پرداخت حتی یک ریال بابت سرقفلی می­شود.

 

 

 

وکیل سرقفلی

متاسفانه و علی­رغم میل اکثر قضات، برخی از مستاجران در محل سرقفلی رفتارهای غیرقانونی را از خود بروز می­دهند که منجر به صدور حکم تخلیه می­شود.

 

 

کدام یک از رفتارها در محل سرقفلی ممنوع است؟

در قانون اجاره سال۱۳۵۶ اقداماتی که باعث ایجاد حق تخلیه برای موجر یا مالک محل تجاری می­شود در سه دسته تقسیم بندی شده­اند که در زیر به آنها اشاره می­کنیم:

۱- اقداماتی که باعث صدور حکم به تخلیه محل سرقفلی و پرداخت کل مبلغ و ارزش سرقفلی می­شود.

۲- اقداماتی که باعث صدور حکم به تخلیه محل سرقفلی بعلاوه پرداخت نصف مبلغ یا ارزش سرقفلی می­گردد.

۳- اقداماتی که باعث صدور حکم به تخلیه محل سرقفلی بدون پرداخت مبلغی بابت سرقفلی می­شود.

در مقالات بعدی به مصادیق و کارهایی که باعث ایجاد هر یک از موارد فوق می­شود اشاره خواهیم کرد.

به عنوان یک مستاجر و صاحب سرقفلی چه قبل خرید آن و چه در مدت استفاده از محل سرقفلی همیشه با یک وکیل متخصص سرقفلی در ارتباط باشید تا شما را با مخاطرات و مشکلات احتمالی برخی اقدامات در محل سرقفلی آگاه سازد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه دربارهٔ «وکیل سرقفلی»

 1. سلام. من مبلغ رو واریز نمودم.
  فقط ی سوال
  من ۴ سال ی مغازه سرقفلی رو اجاره کردم
  الان صاحب سرقفلی مغازه رو به شخص دیگه فروخته در صورتی که من خریدا بودم.
  الان بمن میگه باید تخلیه کنی

  پاسخ
  • سلام و درود
   شما مسیر مشاوره آنلاین رو اشتباه انجام دادید از طریق تلفنی که ثبت شده از شما راهنمایی خواهید شد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید