چرا باید قرادادهای ملکی را سفت بگیرید اما ساده بنویسید!

نحوه نوشتن قرارداد ملکی

نحوه نوشتن قرارداد ملکی

چرا  باید قرادادهای ملکی را سفت بگیرید اما ساده بنویسید!

مقدمه

امان از قراردادهای بی­ سر و ته!  نوشتن کلمات  و اصطلاحات حقوقی که از معنای دقیق آن سر در نمی­‌آوریم، هنر محسوب نمی­‌شود.

هیچ ضرورتی ندارد که هنگام انعقاد قرارداد یک معامله ملکی ، بخواهیم متن یک قرارداد دیگر که معلوم نیست از کجا آن را پیدا کرده­‌ایم کپی­‌برداری کنیم. کلمات و اصطلاحات حقوقی در قراردادها بار قانونی خاصی دارند و نمی­‌شود به سادگی از کنار آنها گذشت. به تعبیری دیگر استفاده درست از کامات در نحوه نوشتن قرارداد ملکی یک هنر قابل کسب میباشد.

قرارداد‌نویس باتجربه هیچگاه نباید در متن قرارداد مطالبی را بنویسید که معنای آن برای دو طرف قرارداد روشن نیست. هرچند گاهی استفاده از برخی واژه­‌های حقوقی در قراردادهای ملکی گریز ناپذیر است اما باز هم اگر کمی فکر و اندیشه خود را به کار ببریم می­‌توانیم با کلمات فارسی بهترین قراردادهای ملکی را نوشت.

 

نحوه نوشتن قرارداد ملکی
نحوه نوشتن قرارداد ملکی

 

حتما بخوانید : راز پشت پرده شرط عدم انتقال در قرارداد مشارکت در ساخت و ساز!

استفاده درست از کلمات و اصطلاحات در نحوه نوشتن قرارداد ملکی

در برخی از پرونده­‌های موضوع دعاوی ملکی که به عنوان وکیل یکی از طرفین اعلام وکالت می­‌کنم، شاهد قراردادهایی هستم که نه تنها محتوای مناسبی و جامع نمی­باشند، بلکه حتی به جای رعایت حقوق و منافع طرفین، با درج کلمات و اصطلاحات حقوقی و یا فقهی در جایگاه نامناسب، باعث ورود زیان به یکی از آنها شده است.

برای مثال در یک قراردادها که قرار بود بابت تضمین نقد شدن چک‌های موضوع معامله شرطی به نفع فروشنده نوشته شود این‌گونه شرط شد:

«اگر هر یک از چک‌های موضوع این قرارداد پاس نشوند این قرارداد خود به خود باطل می‌­شود.»

این شرط نه تنها به نفع فروشنده نیست بلکه به ضرر او است! چون اولاً قراردادی که صحیح منعقد شده خود به خود «باطل» نمی‌­شود. یعنی واژه «باطل» در جایگاه مناسب خود به کار نرفته است و باید به جای آن از واژه «منفسخ» استفاده شود. ثانیاً اغلب محاکم شرط فسخ خود به خودی (شرط فاسخ) را درباره چک‌های برگشتی نمی‌­پذیرند و معتقدند که رد و بدل شدن چک به منزل رد و بدل شدن وجه و ثمن معامله است.

بنابراین فروشنده بخت برگشته اولاً دیگر مالکیتی نسبت به ملک فروخته شده ندارد و ثانیاً باید بابت وصول چک‌های برگشتی علیه خریدار در دادگاه حقوقی با پرداخت هزینه دادرسی دعاوی مالی اقامه دعوی کند.

استفاده درست از اصطلاحات مشابه در نحوه نوشتن قرارداد ملکی

در متون قراردادی برخی اصطلاحات شبیه هم هستند اما معانی متفاوتی دارند مانند: فسخ، فاسخ، تفاسخ و منفسخ. عدم رعایت در استفاده از این واژه ها می‌­تواند ضرر جبران ناپذیری را به طرفین یک قرارداد وارد کند.

متنی را بنویسید که هرکسی آن را خواند، یک برداشت واحد داشته باشد و نیاز به تعبیر و تفسیر نباشد. بهتر است بیندیشید و بعد قرارداد بنویسید نه اینکه بنویسید و  هنگامی که کار از کار گذشت، اقدام به اندیشیدن کنیم!


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید