نحوه درست انتقال سهم سازنده توسط مالک در قرارداد مشارکت در ساخت چگونه است؟+فیلم آموزشی

نحوه انتقال سهم سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت توسط مالک

 

نحوه انتقال سهم سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت توسط مالک یکی از مسائل بحث برانگیز در قراردادهای مشارکت در ساخت است که ما در جلسات مشاوره حقوقی با بسیاری از این مشکلات مواجه هستیم که گاهی واقعاً هیچ راه گریزی از مخمسه و چالش ایجاد شده نیست مگر اینکه دو طرف قرارداد یعنی مالک و سازنده خواهان فسخ قرارداد مشارکت در ساخت طی شرایطی باشند  که البته احتمال وقوع آن بسیار کم است.

نحوه انتقال سهم سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت توسط مالک چگونه است ؟

هنگامی که امضای قرارداد مشارکت در ساخت توسط مالک و سازنده انجام می شود با توجه به میزان آگاهی و یا ناآگاهی مالک ممکن است اتفاقات ناخواسته و البته ناگوار از جهت مالی برای او و ملکش رقم بخورد. یکی از کارهای غیر حرفه ای و ناشیانه ای که بسیاری از مالکین پس از امضای قرارداد مشارکت در ساخت انجام می دهند که دهان هر وکیل و حقوقدانی باز می ماند این است که همان اول بسم الله تمام سهم الشرکه سازنده را به صورت رسمی در سند مالکیت قبلی به سازنده انتقال می دهند! میدانید با این کار چه اتفاقی می افتد و چه مشکلی برای مالک رقم می خورد؟

حتما بخوانید : آشنایی با انواع سندهای ملکی

این کار یعنی نحوه انتقال سهم سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت توسط مالک به وی در ابتدای قرارداد باعث می شود که سازنده این توانایی حقوقی و قانونی را به دست آورد که حتی قبل از اینکه هرگونه اقدامی را در رابطه با قرارداد مشارکت در ساخت بخواهد انجام بدهد از زمان انتقال رسمی ملک به او، مالک قانونی و رسمی سهم و یا واحدهایی از پروژه ای می­شود که هنوز کلنگ آن را به زمین نزده است و هنوز جوهر خودکارش که با آن پای قرارداد مشارکت را امضاء کرده است خشک نشده است. 

در این گونه موقعیت ها که مالک اطلاعات حقوقی و قراردادی درباره شیوه نوشتن و تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت ندارد، معمولاً سازنده به شما می­گوید که من چون طبق قرارداد مشارکت در این پروژه ۴۰ درصد سهم برای او لحاظ شده است، شما باید لطف کنید بیاید در دفترخانه اسناد رسمی و ۴۰ درصد یا میزان مشخصی از شش دانگ این ملک را به نام من به عنوان سازنده انتقال بدهید! مثلاً باید ۲ دانگ یا ۳ دانگ از ملک را رسماً به من انتقال بدهید تا من بتوانم شروع به کار کنم شما یا مالکی هم که از همه جا بی­خبر است و اطلاعات کافی در شیوه و چگونگی انعقاد حرفه ای قرارداد مشارکت در ساخت ندارد می­رود دفترخانه و به صورت رسمی ملکیت ملک را به سازنده به میزان تعیین شده در قرارداد مشارکت در ساخت انتقال می دهد. بدون اینکه حتی یک جلسه به صورت حضوری با وکیل و مشاور حقوقی قراردادهای مشارکت در ساخت یا وکیل دعاوی ملکی کمترین مشاوره حقوقی را انجام بدهد. یقیناً دلیل اصلی بیشتر آسیب های حقوقی و شکست های قراردادی به عدم مشاوره پیش از معامله برمی گردد.

مالکین درباره نحوه انتقال سهم سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت باید بدانند که وقتی رسماً بخشی از ملک را به نام سازنده منتقل نمودید، از آن لحظه به بعد سازنده حتی اگر هیچ اقدامی هم در رابطه با پروژه و تعهداتی که در قرارداد مشارکت به مالک داده است کاری انجام ندهد، باز هم بدون شک مالک ۳ دانگ از آن زمین یا ملک کلنگی و قدیمی شده است  بدون اینکه حتی یک ریال به مالک پرداخته باشد.

حتما بخوانید : املاک بازداشتی و خطرات خرید و فروش آن

نحوه انتقال سهم سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت به عنوان مالک

بنابراین نباید به عنوان مالک تا زمانی که هنوز هیچ اتفاقی نیافتاده و هنوز سرمایه و پولی از طرف سازنده در پروژه تزریق نشده اقدامی در جهت انتقال ملک تان به نام سازنده بکنید. شاید به هر علتی شهرداری جواز ساخت صادر نکند یا سازنده فوت بکند یا اختلافی بین مالکین بروز کند و سازنده نخواهد قرارداد را فسخ بکند در این شرایط حتی اگر قرارداد هم فسخ بشود اما هنوز سازنده مالک مشاعی ملک خواهد بود و این می تواند تهدید حقوقی جدی برای مالکین در قرارداد مشارکت در ساخت محسوب بشود که هم اکنون بسیاری از پرونده های حقوقی با موضوع دعاوی مشارکت در ساخت دارای چنین شرایطی هستند که من وکالت بسیاری از این پرونده ها را بر عهده دارم و شاهد مشکلات آن ها می باشم.

نحوه انتقال سهم سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

توصیه من در باره نحوه انتقال سهم سازنده در قرارداد مشارکت در ساخت این است که بجای چنین رفتارهای پرخطر از نظر حقوقی، که دارای ریسک بالایی نیز می باشد، بهتر است در قرارداد مشارکت در ساخت یک برنامه زمانبندی تعیین کنید که طی آن برنامه زمانبندی و بر اساس میزان پیشرفتی که از طرف سازنده در پروژه انجام می­شود شما متعهد باشید که بصورت یک دانگ یا نیم دانگ سهم سازنده­ را در قالب همین برنامه زمانی بنام او بکنید. البته یک شیوه فوق حرفه ای دیگر برای شیوه انتقال سهم سازنده توسط مالک به او این گونه است که به هیچ وجه سهمی را به صورت رسمی تا پایان احداث پروژه بنام سازنده انتقال ندهید و فقط طی قرارداد مشارکت متعهد می­شوید که بعد از پایان کار و اخذ صورت مجلس تفکیکی و یا حتی چس از زمان اخذ سند رسمی تک برگی واحدهای آپارتمانی در دفترخانه اسناد رسمی حاضر شده و سهم سازنده رو به وی منتقل کنید. البته در مقابل نیز باید در نظر داشت که سازنده­ ها نیز این نگرانی را دارند که مالک ممکن است به واسطه اختلاف یا هر چیز دیگر نخواهد سهم سازنده را به او منتقل کند در این مدل از قراردادهای مشارکت در ساخت سازنده­ها از مالکین یک سری چک­هایی تحت عنوان چک تضمین انجام تعهد از مالک دریافت می­کنند و این چک­ها را نزد مشاور املاک امانت قرار می­دهند و براساس پیشرفت پروژه مالک مجبور باشد که بیاید سهم سازنده را به طور رسمی به نام او منتقل کند و چنانچه از انتقال سهم سازنده در آن مرحله امتناع نماید، طبق شرطی که در قرارداد مشارکت در ساخت  وجود دارد سازنده می­تواند به مشاور املاک رجوع کند و درخواست تحویل چک تضمین انجام تعهد را مطرح کند.

حتما بخوانید : اموال منقول و غیر منقول چیست و چه آثار حقوقی دارند

اگر مالک هستید باید دقت کنید که این چک­ها صرفاً بابت وجه ­التزام و بابت خسارت قراردادی و به علت عدم حضور شما در محضر یا دفترخانه لحاظ شده است و پرداخت آن تاثیری در تعهد شما و سازنده ندارد و حتی علاوه بر آن باید مالک سهم سازنده را به او منتقل کند که این می­تواند خطرناک باشد. زیرا سازنده هم می تواند مطالبه وجه التزام بکند و هم از طریق داور یا دادگاه می تواند الزام مالک را به انجام تعهد یعنی حضور در دفترخانه بخواهد.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


 

اشتراک گذاری این مطلب

18 دیدگاه دربارهٔ «نحوه درست انتقال سهم سازنده توسط مالک در قرارداد مشارکت در ساخت چگونه است؟+فیلم آموزشی»

 1. سلام و خسته نباشید.
  ما ۴ نفر هستیم که با یک سازنده قرارداد بستیم در منطقه ۷ تهران که ۵ طبقه و ۲۰ واحد بسازد. الان که روند ساخت به ساختن طبقه دوم رسیده و هنوز کامل نشده سازنده درخواست کرده از تمام مالک ها که ۶ دانگ ملک را به نام سازنده کنیم تا با این کار در آینده هزینه ها کمتر بشود. لطف بزرگی میکنید اگه راهنمایی کنید که آیا این کار درسته؟ آیا این کار عرفه؟ و آیا خطرناک نیست؟
  با تشکر

  پاسخ
  • سلام و درود
   قطعا کار پرخطر و پرریسکی است و اصلا توصیه نمی کنم چون ممکنه سازنده سند را به غیر انتقال بدهد یا طلبکاران او ملک سند را توقیف کنند.

   پاسخ
 2. باسلام
  ما دو نفر سازنده مشارکت در ساخت ملکی را شروع کردیم حین کار اختلاف پیش امد جدا شدیم و کل مسوولیت قرار داد راشریکم بعهده گرفت و بابت مخارج من دو واحد از سهم خودمان در همین ملک را با کد رهگیری نوشته بهم داده
  حال صاحب زمین بابت تاخیر و اجاره منزل شکایت من هم کرده و میگه به من ربطی نداره شما جدا شدید من تفاهم نامه شما را تایید نکردم و قبول ندارم
  ضمن اینکه ساختمان ۹۹ درصد تمامه و هیچ سندی به نام ما منتغل نشده و در قرارداد مشارکت هم اسمی از انتغال سند نیست
  ممنون میشوم راهنمایی فرمایید

  پاسخ
  • سلام و درود
   بله حق با مالک است بهتر است قرارداد را بیاورید تا بررسی دقیق کنیم

   پاسخ
 3. سلام
  آپارتمان ما سه طبقه دارد مالک یکی از طبقه ها می خواهد ساختمان را بسازد. در طبقه ی ماچهار مالک وجود دارد و می خواهیم با یک سازنده که مالک طبقه اول است مشارکت در ساخت کنیم. مالک می خواهد ۱۵ درصد سهم طبقه ی ما که مربوط به یکی از مالکان طبقه ی ما است را بخرد. آیا این کار از لحاظ حقوقی و ادامه ی کار برای ما مخاطراتی دارد؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   اشکال قانونی ندارد . اگر فرد معتمد و با انصافی باشد که خیلی خوب است چون خودش هم مالک است و قطعا کار و پروژه خوبی احداث میکند. اما اگر چنین فرد معتمدی نباشد به مراتب اقدام نامناسبی است چون حتی اگر قرارداد را به اصطلاح بخواهید فسخ کنید خود ایشان هم سهام دار است و چالش برانگیز خواهد بود.

   پاسخ
   • سلام بنده ملکی رابصورت مشارکت برای ساخت دادمباحق السهم ۶۰سازنده و۴۰صاحب ملک که یکدانگ رابنام سازنده زدم. ومقررشده ۴دانگ رابعداز پایان سقف ۵بنام ایشان بزنم.طبق قراردادتمام واحدها دارای پارکینگوانباری میباشند ولی سازنده الان اعلام کرده که انباری نمیتونه بزنه ومجوز شهرداری نداده,ومضافا اینکه حرکاتی شده که ظاهرا ایشان قصددارد درطبقه آخر پنت هوس تعویه کند ,چندبارسوال کردم ولی گفته هنوز مجوزندادن واگه گرفتم باشمابه تفاهم میرسم,الان سوال بنده اینه پس ازسقف ۵که مقدارحق السهم ایشان بیشترمیشود باتوجه به حق السهم بیشتراین اختیاررادارد که منکرپارکینگ شود ویاپنت هوس رابسازد وبه بنده چیزی ندهد,درضمن قرارداد دربنگاه وباحضور مشاور املاک بوده ومجتمع ۷واحد تکی میباشد,ازایشان خواستم که برویم قراردادرا ثبتی کنیم گفته باید انباری راحذف کنید تابیام,وصحبتهایی هست که ایشان گفته چون من خود خرج میکنم پس پنت هوس سهم منه,لطفا راهنمایی کنید درضمن من میتونم درقبال ۳دانگ دیگر باتوجه به اینکه هزینه هایانجام شده کمتراز قیمت ۴دانگ ملک هست ازایشان درخواست چک بابت ضمانت کنم؟

    پاسخ
    • سلام و درود
     توجه کنید که بستن قرارداد مشارکت یک کار فوق تخصصی و کاملا حقوقی هستش و حتما با وکیل باید پای قرارداد میرفتید. رسمی کردنش ابلان دیگه خیلی اهمیت ندارد.
     بدون اجازه شما نمی تواند طبقه بیشتر بسازد اگر قصد چنین کاری داشت میتوانید جلوی او را بگیرید.

     پاسخ
 4. با سلام
  چنانچه مالکى که نسبت به زمینى یکى از شرکاى غیر ماذون بوده،قرارداد مشارکت رو با سازنده منعقد کند و سایر شرکا معامله رو رد کنند،،،انتقال مالکیت سهمى از زمین که ضمن قرارداد به سازنده منتقل میشده حتى به اندازه ى سهم شریک غیر ماذون هم باطل هست؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   در ابتدا باطل نیست بله غیرنافذ است و با اجازه شرکا صحیح و با عدم اجازه باطل میشود

   پاسخ
 5. سلام و وقت بخیر
  در مواردی که مالک میخواهد ملک خود را بفروشد، نحوه سند زدن به چه صورت به خریدار جدید چگونه میشه؟
  یعنی سند به نام سازنده است

  پاسخ
  • سلام و درود
   علیه سازنده و پمااک قدیم و جدید اقامه دعوا کنید تا هیچ شبهه ای پیش نیاد.

   پاسخ
 6. با سلام : عارضم که چهار مالک دو بلوک ساختمان به متراژ ۴۳۲ متر مربع را با سازنده ای برای ساخت پنج طبقه و دو طبقه هم منفی کلاٌ ۷ طبقه مشارکت کردیم. که سازنده تامرحله سقف طبقه هفتم کامل اسکلت بتون آرمه به انجام رسانیده ، حال از ما درخواست کرده که بریم محضر و سهم اشراکه او را به نامش بزنیم ، آیا این درست است؟ و ضمناً سازنده فرد سرمایه گذار دیگری را آورده و خواستار این است که به نام شخص ثالثی که در قرار داد ما نیست بنامش کنیم ، این چگونه است؟

  پاسخ
  • سلام و درود
   کار فوق العاده پر ریسک است و ما پرونده های زیادی تو این زمینه داریم که مالک با خسارت سنگین و مشکل حقوقی مواجه شده است. برای چگونگی انجام این کار از مشاوره حضوری ما استفاده کنید تا نکات حقوقی و دقیق انجام این کار ار به شما ارائه کنیم. تلفن رزرو فوری وقت مشاوره حضوری ۰۹۱۲۵۰۲۲۶۶۷

   پاسخ
  • با عرض سلام
   به طور معمول و رایج ، در قرارداد مشارکت در ساخت ، آیا مالکین به میزان سهم الشرکه سازنده نسبت به انتقال مالکیت اقدام میکنند؟در این صورت به جز قرارداد چه ضمانت محکمی را میتوان گرفت!

   یا روش دیگری رایج است؟

   پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   قراداد مشارکتی انجام شده و در بدو کار مالک تمام ۶ دانگ را به نام سازنده انتقال داده و بعد حدود ۱ سال متوحه شدیم سازنده ملک را به نام دیگری انتقال داده .آیا این امر قانونی است ؟و در این صورتی باید از چه کسی شکایت شود

   پاسخ
   • سلام و درود
    کار فوق العاده پرریسک و اشتباهی انجام شده و عواقبش هم همینه.
    باید قرارداد ملاحظه شود. اما میشه برای ابطالش اقدام کرد. باید با وکیل خوب و قوی مشاوره کنید.
    تهران اگر حضور دارید با دفتر ما هماهنگ کنید.
    ۰۹۱۲۵۰۲۲۶۶۷

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

124 WooCommerce Floating Cart

124 products in the cart.

جمع کل: 14795000 تومان

مشاهده سبد خرید تسویه حساب