موارد تخلیه سرقلی

موارد تخلیه سرقفلی

موارد تخلیه سرقفلی

موارد تخلیه سرقفلی

هنگامی که سرقفلی به معنایی که در قانون روابط  موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ پیش­بینی شده را بخرید، ضمن مزایایی که دارد، خطرات و محدودیت­هایی نیز همیشه خریدار را سایه به سایه دنبال می­کند از جمله موارد تخلیه سرقفلی

این نوع سرقفلی که به آن حق کسب یا پیشه یا تجارت گفته می­شود این مزیت را دارد که حتی با تمام شدن مدت اجاره اما موجر حق درخواست کلیه تخلیه محل سرقفلی را ندارد مگر این که موارد تخلیه سرقفلی رعایت نشود

 

حتما بخوانید : فرق سرقفلی با حق کسب و پیشه – سرقفلی را قورت بده!

 

موارد تخلیه سرقفلی در قانون

سرقفلی مخصوص محل­های تجاری مثل مغازه، فروشگاه و غیره است اما با توجه به روح قانون اجاره سال ۱۳۵۶ و رویه قضایی دادگاه­ها، اگر ملکی حتی با کاربری غیرتجاری از قدیم تاکنون مورد استفاده تجاری قرار گرفته است باز هم مستاجر دارای حق کسب یا پیشه در آن محل است.

خوب می­رسیم به اینجا که مالک یا همان موجر با وجود انقضای مدت اجاره بازهم قدرت تخلیه محل سرقفلی را ندارد حال یک سوال مطرح می­شود و آن اینکه آیا راهکاری برای تخلیه سرقفلی موضوع قانون روابط موجر و مستاجر سال ۵۶ وجود دارد یا خیر؟

در این قانون موارد تخلیه سرقفلی تعریف شده که با احراز و اثبات آنها از سوی موجر، دادگاه حکم به تخلیه سرقفلی صادر می­کند و مستاجر که صاحب حق کسب و پیشه است باید آنجا را تخلیه و در اختیار مالک قرار بدهد.

با توجه به موارد تخلیه سرقفلی که برای طرح دعوای تخلیه در مکان­ها تجاری مشمول قانون سال ۵۶ پیش­بینی شده است لذا وضعیت اینگونه سرقفلی­ها به مانند یک بمب ساعتی است و هر لحظه امکان انفجار را قابل تصور می­باشد.

حتمابخوانید : فوت صاحب سرقفلی و تاثیر آن در رابطه استیجاری

موارد تخلیه سرقفلی چیست ؟

محل سرقفلی اگر چه ششدانگ در اختیار مستاجر است اما تمام اقداماتی که در محل سرقفلی باید انجام گیرد منوط به اجازه مالک ملک می­باشد. مثلاً تغییر شغل، نوسازی، تغییر دکوراسیون، انتقال به غیر و سایر موارد دیگر.

بسیاری از مالکین محل تجاری به دنبال روزنه­ای برای طرح دعوای تخلیه هستند تا آن را از دست مستاجر یا صاحب سرقفلی بقا ؟؟. پس اگر صاحب سرقفلی هستید باید ششدانگ حواس­تان را جمع کنید و قبل از هر اقدامی از کارشناسان و وکلای ملکی مشاوره اخذ کنید.

حتما بخوانید : آیا خرید و فروش سرقفلی بین ورثه یا شرکاء به معنای انتقال سرقفلی است؟

حتی بعضی از افراد هستند که به دنبال خرید ملک­هایی هستند که دارای سرقفلی بوده و در اختیار مستاجر است. چون این ملک ارزان هستند و این دسته از افراد به امید استفاده از شگردها و تکنیک­های تخلیه این­گونه محل و مکان­های تجاری را به قیمت مناسب می­خرند و با انواع راهکارها و طرح دعاوی متعدد علیه مستاجر او را عاصی کرده و سعی می­کنند که به طمع دست یافتن به سرقفلی آن را از چنگ مستاجر در بیاورند.

بنابراین اگر مستاجر این مکان­ها هستید مراقب باشید گزک دست مالک ندهید.

 

ملک­هایی که به آنها سرقفلی قانون اجاره سال ۱۳۵۶ یعنی حق کسب و پیشه تعلق بگیرد فقط تحت شرایط و ضوابط همان قانون ارکان تخلیه تعلق می­گیرد و لاغیر.

سه مورد از موارد تخلیه سرقفلی

برای درخواست تخلیه اینگونه اماکن تجاری که مشمول قانون روابط موجر و مستاحر سال ۱۳۵۶ هستند راه­های مختلفی وجود دارد اما ۳ راه از همه مهمتر است و بیش از سایر موارد شایع هستند و مورد استفاده موجرین قرار می­گیرند که عبارتند از:

۱)- تخلیه محل سرقفلی (حق کسب و پیشه) به دلیل انتقال به غیر تحت هر شرایط و هر قراردادی.

۲)- تغییر شغل بدون هرگونه اجازه کتبی از موجر.

۳)- تغییرات در دکوراسیون داخلی یا بیرونی محل سرقفلی (حق کسب و پیشه) بدون اجازه موجر یا مالک آن ملک.


اگر سوال یا مشکل حقوقی درباره موضوع این مقاله دارید پایین همین صفحه کامنت بزارید

مشاور حقوقی ملک

محمدرضا فولادی هستم ، وکیل و متخصص دعاوی ملکی و قراردادها

با انجام مشاوره تخصصی قبل از هر معامله، قرارداد و معاملات ملکی خود را بیمه کنید

 


اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید